Začínate behať? Určite by ste nemali zabudnúť na toto

22. 4. 2021 |
 

Jedna z najkrajších vecí na behu je práve voľnosť. Určite ste už videli zábery bežcov, ako ladne sa dotýkajú zeme, keď bežia. Dokonca sa zdá, že sa ani nepotia. Ako s tým začať?

Začínate behať? Určite by ste nemali zabudnúť na toto. Ilustračné foto - Pexels.com

Jedna z najkrajších vecí na behu je práve voľnosť. Určite ste už videli zábery bežcov, ako ladne sa dotýkajú zeme, keď bežia. Dokonca sa zdá, že sa ani nepotia. Ako s tým začať?

Čo všetko budete pri behu potrebovať? Tieto otázky si iste pokladáte aj vy. Neobávajte sa, s tým si poradíte. Dôležité je, že ste sa už rozhodli a chcete to vyskúšať. Nemusíte hneď zabehnúť maratón. Začnite pomaly a postupne. Okrem znovu nadobudnutej kondičky zhodíte aj pár kíl, ktoré máte naviac. A to už znie lákavo. Prečítajte si na začiatok pravidlá, ako začať behať.

Ste atlét či gaučový typ?

Keď s behom začínate, záleží na tom, akú máte aktuálnu kondíciu. Ak ste niekedy športovali, nebude to také náročné. Ak však už desať rokov ležíte na gauči, musíte ísť na to postupne. Dôležitým faktorom je aj vaša hmotnosť. Na začiatku zvoľte rýchlejšiu chôdzu a postupne pridávajte na intenzite. 

Na pravidelný beh si musíte zvykať postupne. Na začiatku sa neorientujte na rýchlosť. Postupne sa naučíte, že veľmi dôležitá je pravidelnosť. Zvolte radšej kratšie trate a behajte častejšie. Existujú aj tréningové plány pre začiatočníkov. Musíte byť hlavne trpezliví. Ak prídu pochybnosti, stačí ich zahnať.

Ilustračné foto - pexels.com

Stanovte si ciele a zrýchľujte pomaly

Na začiatku je dobré nastaviť si čas. Poviete si napríklad, že budete behať 20 minút vo voľnom tempe. Nestanovte si podmienku, že musíte prebehnúť 7 kilometrov. Stáva sa, že budete podvedome zrýchľovať, aby ste cieľ splnili. Musíte sa naučiť behať veľmi pomaly. 

Dobrý základ si vybudujete pri pomalom, ale dlhšom behu. Záťaž musíte dávkovať postupne. Týždenne si pridávajte minúty. Ak sa cítite unavení, nebojte sa čas skrátiť. Pozrite si pár tipov, ktoré sa oplatí dodržiavať:

 • stanovte si, ako často budete behať na začiatku
 • osvojte si správnu techniku behu 
 • postarajte sa o dostatočnú rozcvičku a strečing
 • naučte sa správne dýchať
 • nepreháňajte to so zbytočne náročným tréningom
 • dajte si pozor na dehydratáciu
 • správna výživa má taktiež svoje miesto.

Prekonajte lenivosť a zabudnite na výhovorky 

Veľkou motiváciou býva beh s parťákom. Keď sa s niekým dohodnete, už tréning nechcete zrušiť. Museli by ste vymýšľať výhovorky. Radšej lenivosť prekonáte. Pomáha aj vzájomné hecovanie. A čo oblečenie a obuv? Určite sa netreba hneď vymódiť do značkového. Pohodlnosť však musí byť. V rifliach by to asi nebolo veľmi príjemné. 

Ak nezostanete len pri jednom výbehu, poobzerajte sa aspoň po bežeckej obuvi. Zo začiatku nemusíte mať ani vymakanú výbavu. Najobľúbenejším športovým doplnkom býva sporttester. Väčšinou disponuje optickým snímačom tepu a vstavaným gps modulom. Túto obľúbenú vecičku nájdete tu.

TIP

Ak nemáte čas na pravidelné behanie, skúste HIIT tréning. Ide o to, že sa striedajú dynamické cvičenia s krátkymi pauzami. Môžete šprintovať, jazdiť na bicykli alebo skákať cez švihadlo.

 

Priestor a čas je len váš 

Ak ste správne naladení, musíte si stanoviť čas. Kedy budete vlastne behať? Vyhovuje vám ráno či večer? Aj toto je individuálne. Niekto má rád beh skoro ráno, keď ešte nestretnete ani človeka. Možno ste naopak videli bežca aj potme. Bolo vidieť len utekajúcu čelovku na hlave. Výhodou je, že ten čas si určíte len vy sami. 

Ilustračné foto - pexels.com

Zhrnutie 

Beh ako aktivita napadne okamžite aj ľuďom, ktorí chcú schudnúť. Viac pohybu znamená aj viac spálených kalórií. V podstate je to pravda, ale treba si, samozrejme, upraviť aj stravu. Výhodou behu je, že nepotrebujete k nemu žiadnu telocvičňu. V tomto smere nie ste obmedzení ničím a nikým. Ak máte pevnú pracovnú dobu, zvoľte si neskoršie popoludnie. Na začiatku je dobré, keď si to vyskúšate v rôznych denných dobách. To, čo vám bude najviac vyhovovať, si zvolíte. Teóriu máte podchytenú, už sa len rozbehnúť.
 
ČO SA DEJE
 • Najnovšie
 • |
 • Mesiac
 • Týždeň
 • Celkovo