Španielske futbalistky ukončili bojkot, prvý raz ich trénuje žena

23. 9. 2023 |
 

Španielske futbalistky vedie prvý raz žena - Montserrat “Montse” Tome, ktorá ich bude pripravovať na Ligu národov. Cez tú sa môžu futbalistky kvalifikovať na olympiádu 2024 v Paríži.

Španielky, majsterky sveta vo futbale, vedie prvý raz žena - Montserrat “Montse” Tome.  Foto - facebook

Majsterky sveta vo futbale po troch týždňoch ukončili bojkot a s futbalovým zväzom a zástupcami vlády sa dohodli na reforme vedenia futbalovej federácie. Luis Rubiales už nie je prezidentom Španielskej futbalovej federácie (RFEF) a Jorge Vida, ktorý mal k nemu blízko, skončil po 8 rokoch ako tréner ženskej reprezentácie.

Španielky prvý raz trénuje žena

Španielske futbalistky vedie prvý raz žena - Montserrat “Montse” Tome, ktorá ich bude pripravovať na Ligu národov. Cez tú sa môžu futbalistky kvalifikovať na olympiádu 2024 v Paríži.

Aféra sa spustila koncom augusta počas slávnostného ceremoniálu majstrovstiev sveta vo futbale žien 2023, keď prezident Španielskej futbalovej federácie (RFEF) Luis Rubiales počas odovzdávania zlatých medailí pobozkal Jennifer Hermoso na ústa. To všetko v priamom prenose pred miliónmi divákov.

Bozk Rubialesa, vedľa ktorého stála španielska kráľovná Letizia a jej dcéra Sophia, nielen pokazil oslavy triumfu, ale podľa agentúry Reuters priniesol množstvo obvinení žien v športe z predátorského správania sa mužov vo funkciách.

"Je to vrchol ľadovca toho, čo sme zvykli vidieť v súkromí," povedala pre agentúru Reuters Veronica Boquete, ktorá bola kapitánkou Španielska na ich prvých majstrovstvách sveta v roku 2015. Vo futbale bojujú ženské tímu proti sexizmu a za zrovnoprávnenie s mužmi desaťročie.

Vzbury futbalistiek

Agentúra Reuters pripomína dve povstania v šatniach, ktoré ukončili kariéru niekoľkým hráčkam. Veronica Boquete viedla vzburu proti trenérovi Ignaciovi Queredovi po žalostnom výkone na majstrovstvách sveta v roku 2015. Queredo sa k futbalistkám správal zle, bežne ich slovne urážal. Jeho nástupca Jorge Vilda si niektoré praktiky zachoval.

Športová moderátorka Danae Boronat pre agentúru Reuters povedala, že za Vildu sa nechávali otvorené dvere na hotelových izbách, aby bolo možné sledovať správanie športovkýň. Boronat, ktorá robila rozhovory s poprednými španielskymi hráčkami pre svoju knihu Nevolajte ich dievčatá, volajte ich futbalistky, uviedla, že starším hráčkam Vilda hovoril, čo majú v rozhovoroch povedať.

Vilda sa s nespokojnosťou hráčok popasoval po svojom - z tímu vylúčil vodkyne vzbury proti Queredovi. Medzi nimi aj kapitánku Boqueteovú a to v čase, keď bola na vrchcole kariéry. Dnes už Vilda tím netrénuje.

Nahradila ho trénerka Montse Tome. Tá prebrala tím v čase bojkotu hráčok. Nakoniec sa tento týždeň podarilo krízu zažehnať a po rokovaniach, ktorí sa skončili v stredu ráno (20.9.), sa do tímu vrátilo 20 z 22 povolaných kráčok. Dve hráčky návrat odmietli - María León a Patricia Guijarro.

"Ja a Patricia vidíme celú situáciu inak ako spoluhráčky. Nie sme ešte pripravené sa vrátiť, pre nás to bude dlhodobejší proces," uviedla podľa španielskych médií Leónová. "Zmeny vo vedení zväzu však podporujeme a máme z nich radosť," dodala.

Reformy ženského futbalu

Na základe dohody zväz s okamžitou platnosťou zavedie niekoľko reforiem. Patrí medzi ne okrem iného vytvorenie reprezentačnej komisie, v ktorej budú mať rovnomerné zastúpenie muži aj ženy. Ženský futbal sa má ešte viac sprofesionalizovať.

V stredu večer po rokovaniach došlo na strane asociácie k prvému personálnemu dôsledku: generálny tajomník Andreu Camps bol zbavený svojich povinností. Ten bol na zozname nežiaducich osôb spolu s tlačovým oddelením, ktoré podľa futbalistiek vložilo Hermosovej do úst slová, ktoré nikdy nepovedali.

"Pohľady oboch strán sa síce zblížili, ale stále sme iba na začiatku dlhej cesty," vyhlásila predsedníčka hráčskej asociácie FUTPRO Amanda Gutiérrez. Španielky sú majsterkami sveta, ale to neznamená, že sa automaticky kvalifikujú na ďalší športový vrchol - olympijské hry 2024 v Paríži.

Na olympiádu sa dá kvalifikovať cez Ligu národov, čo nebude jednoduché ani pre momentálne najlepšie hráčky sveta. Pre európske tímy sú k dispozícii iba tri miesta, z ktorých jedno už dostalo hostiteľské Francúzsko.

Bojkot sa však skončil a futbalistiky sa nateraz môžu sústrediť na svoje výkony. Prejavili odvahu hovoriť o pomeroch vo svete športu, ktorý je stále príliš mužský. A neprehrali.

 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo