Figo zradil Barcu, keď prestúpil do Realu. Hodili po ňom prasaciu hlavu

28. 4. 2023 |
 

Luis Figo chcel zostať v Barcelone, no chcel byť lepšie ohodnotený. To mu klub, ktorému chýbali peniaze, neumožnil.

Divák hádže vlajku španielskeho klubu FC Barcelona do portugalského kapitána Luisa Figa (vľavo), ktorý v katalánskom klube v minulosti pôsobil, ale potom prestúpil do konkurenčného Realu Madrid. Z finálového zápasu futbalových majstrovstiev Európy na štadióne Luz v portugalskom Lisabone. 4. júla FOTO TASR/AP

Ak by ste mali vymenovať symboly rivality medzi FC Barcelonou a Realom Madrid, iste na popredných priečkach budú dve mená. Tí starší spomenú na Di Stéfana a tí mladší na Luisa Figa.

Desiatky rokov bol jedným z predmetov hádok medzi Culés a Merengues práve prípad Alfréda Di Stéfana, keď tento legendárny útočník namiesto Barcelony prestúpil do Realu Madrid.

Hoci od mnohokrát popísaného prípadu uplynulo vyše 60 rokov, a vlastne aj práve preto, zostáva stále veľa neznámych, prečo nakoniec neobliekol dres Blaugranas. Existuje niekoľko vysvetlení, ale nikto už asi neodhalí, ako sa všetko skutočne stalo.

Viac o prípade Di Stefano tu: Di Stefano hral za Barcu.

Keď v roku 2000 prestúpil Luis Figo z FC Barcelony do Realu Madrid, objavil sa pre fanúšikov Barcy ďalší nepriateľ číslo 1. Tento prípad sa od Di Stéfana okolnosťami síce líši, nie je zahalený ani neznámymi udalosťami, ale napriek tomu má v rámci rivality rovnaký vplyv.

Stále sa objavuje mnoho názorov, prečo jedna z hviezd katalánskeho veľkoklubu odišla k najväčšiemu rivalovi, tento kontroverzný krok stále vyvoláva spory.

Ako na to spomína sám Figo aj niektorí ďalší?

 

Chcel zostať, ale aj viac zarábať

"Barcelona so mnou nezaobchádzala podľa mojej dôležitosti v klube a nechcela mi podľa toho zaplatiť. Potom prišla ponuka Realu, ale vedenie Barcelony si myslelo, že blafujem. Až potom sa ukázalo, že klub mal finančné problémy. Keď som podpísal zmluvu s Realom Madrid, riaditelia Barcelony mi povedali, že splnia moje finančné požiadavky. Ale už bolo neskoro, bol som hráčom Realu a nemohol som zmluvu zrušiť, pretože by to bol problém môjho agenta, ktorý mal k Realu záväzky," spomínal Luis Figo v marci 2009.

Všetko sa začalo počas Euro 2000 v Belgicku a Holandsku. "Počas majstrovstiev Európy šlo všetko dobre. Jeden z klubov mi však dal ponuku a o tej som diskutoval s prezidentom Barcelony Núñezom," uviedol Figo.

V júni 2005 pre denník Economico uviedol: "Núñez vedel, že ma chce vykúpiť Lazio Rím a nič nerobil. Keď sa potom Gaspart dozvedel o ponuke Péreza, povedal som, že chcem byť ocenený za svoje výkony. Sľúbil, že to urobí, ale ja som mu neveril. "

Novozvolený barcelonský prezident Joan Gaspart vysvetlil pohľad Figa takto: "Figo mi ráno predstavil dve veci, ktoré chce: zarábať viac peňazí a zostať v Barcelone. Peniaze sú v jeho živote všetko."

"Spočiatku som si nebol istý," uviedol Figo v médiách ihneď po prestupe. "Ale prišiel som do Realu a som rád, že som v klube s väčšou prestížou a v lepšej finančnej situácií. Chcem tu hrať lepší futbal a vyhrať viac titulov."

"Chcem byť v Madride rovnako šťastný, ako som bol v Barce," prial si v rozhovore pre denník Independent v auguste 2000. Pri otázke na túto tému v roku 2003 povedal: "Nikdy som sa v Barce necítil dostatočne odmenený, hoci som jej toľko dal. Som profesionál. Keď si vás šéf neváži a máte inú ponuku, využijete ju. A to som urobil. Nebolo treba dvakrát premýšľať. "

Všetky články z rubriky história nájdete tu.

 

Prestup nebral vážne

Figo a jeho agent podpísali predbežnú zmluvu s Florentinom Pérezom, ktorý bol v tej dobe kandidát na prezidenta.

"Figo, aby chránil sám seba, povedal, že žiadna takáto dohoda neexistuje. Potom ale povedal, že je to pravda, že je mu to ľúto, ale že spadol do pasce, "spomína Josep Maria Minguela, ktorý pomáhal s jeho prestupom zo Sportingu Lisabon do Barcy a bol aj pri prestupoch Maradonu či Messiho.

Ak by Pérez voľby nevyhral, ​​zaplatil by Figovi 400 miliónov pesiet, k prestupu by logicky nedošlo a nikto by sa o dohode nedozvedel. Nič by sa nestalo.

Ešte na začiatku leta Figo vyhlasoval, že z klubu neodíde: "Môžem fanúšikov uistiť, že 24. júla začnem sezónu na Camp Nou," uviedol vtedy v rozhovore pre denník Sport. Kameňom úrazu bolo, že Figo nechal za seba konať svojho agenta.

"Musíte vedieť, čo robí váš agent. V opačnom prípade to môže dopadnúť zle. Ja si myslím, že Figo to nebral vážne, myslel si, že ide o vtip. Nikto ani nečakal, že by Pérez vyhral voľby. Ale nebola to hra, išlo o jeho kariéru," tvrdil Ivan Corretja, hráčsky agent zastupujúci napríklad Xaviho.

 

Mal proti sebe 100-tisíc ľudí

A ako bývalý hráč Sportingu, Barcy, Realu či Interu spomína na svoj následný zápas na Camp Nou v bielom drese, keď sa na ihrisku objavila známa prasacia hlava?

"Bol to pre mňa významný zápas a vďaka nemu som bol silnejší. Bol som asi jediný, kto proti sebe mal 100-tisíc ľudí. Ja som len chcel hrať futbal a splniť svoju úlohu. Ale, samozrejme, mal som obavy, pretože nikdy neviete, či neurobí niekto niečo hlúpe," povedal Figo v rozhovore v marci 2009.

Po samotnom zápase uviedol: "Nechcel som sa starať o atmosféru. Vedel som, že to bude zlé, pretože to vytvorili médiá. Fanúšikovia sú ľudia bez vlastného názoru, všetko riadia médiá. Je tu rivalita, ale dnes sa to z oblasti športu presunulo k násiliu."

Pri ďalšej príležitosti uviedol: "Reakcia fanúšikov mi neprekáža. Pre mňa je dôležité, že som v Barcelone hral, ​​prežil skvelý čas a dosiahol úspechy. Svedomie mám čisté. Myslím, že viac som tam urobiť nemohol."

"Neľutujem svoje rozhodnutie. Bolo to ťažké obdobie, musel som začať znova, ale bola to aj veľká výzva," zaspomínal v rádiu na prestup v čase, keď končil v Reale.

V roku 2011 v televíznom programe opísal situáciu takto: "Nechcel som odísť z Barcy kvôli peniazom. Bola to otázka ocenenia kvalít. Na vine je Gaspart. Vedel o ponuke a ja som sa spýtal, či mi zmluvu obnoví. Keď si uvedomil, že som v Madride, bolo už neskoro. Bolo správne ísť do Realu. Keď som ďalšie roky videl niektorých svojich bývalých spoluhráčov v Barce, uvedomil som si, že som urobil správne rozhodnutie. "

Zápas H-skupiny futbalovej Ligy majstrov Artmedia Bratislava - Inter Miláno 13. septembra v Bratislave. Na snímke vľavo bojuje o loptu LuisFigo (Inter) s Jánom Ďuricom (Artmedia). FOTO TASR - Pavel Neubauer

 

Pérez nedodržal slovo

Vo februári 2014 opísal prípad pre FT magazín: "Bol som naštvaný, pretože Núñez so mnou nezaobchádzal dobre, nedokázal ma oceniť. Dni bežali a nič sa nedialo. Tak som odišiel. "

"Je škoda, že niekto ako Figo, výnimočný hráč i človek, bývalá ikona klubu, nemôže žiť v Barcelone, pretože tu nie je vítaný," domnieva sa Corretja.

Ale ani v Reale to nemal pri odchode ľahké. Keď Luis Figo v roku 2005 odchádzal, novinárom povedal:

"Pérez mi povedal, že sme prišli na Bernabeu spoločne, a že spoločne aj odídeme. Ale odišiel som sám. Veril som tomu, čo mi povedal. Ale nedodržal slovo, nerešpektoval našu dohodu. Bolo zrejmé, že ma v klube nechce a tak som išiel do Interu. "

"Uznávam Péreza ako obchodníka, nie ako prezidenta Realu. To, čo urobil pri Figovi, bolo nemorálne. A priznám, že to Barce aj mne veľmi ublížilo," prezradil pre Cadena Cope vlani Joan Gaspart.

Že ani po 15 rokoch Culés neodpustili, ste si mohli všimnúť, keď mal Figo vlani odohrať zápas legiend v drese Blaugranas proti Juventusu. Barcelončania to rázne odmietli.

Ale ani Portugalčan nezabudol. Keď ako vyslanec FIFA poskytoval v roku 2014 rozhovory, uviedol, že: "Nebudem hovoriť s novinármi z Barcelony."

Aj tak ale neraz uviedol, že: "Nemám nič proti Barcelone a jej fanúšikom."

Zdroj: jakub19.wordpress.com, fourfourtwo.com, bleacherreport.com

 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo