Do Chicaga doviedol Mariána Hossu a získal trikrát Stanley Cup. Teraz bude GM tím USA na olympiáde

1. 4. 2021 |
 

Stan Bowman bude generálnym manažérom USA na zimnej olympiáde v Pekingu 2022. GM Chicaga pôsobil naposledy na tejto pozícii v roku 2010, kedy s národným tímom získali strieborné medaily.

Stan Bowman bude GM tímu USA na olympiáde v Pekingu 2022. FOTO: TASR/AP.

Generálny manažér Chicaga Blackhawks Stan Bowman povedie v tej istej pozícii hokejistov USA na zimných olympijských hrách 2022 v Pekingu. Do funkcie ho vymenovali v stredu.

"Neviem sa dočkať. V NHL je v súčasnosti veľmi veľa Američanov, ktorí má každý večer udivujú svojimi schopnosťami. Rozhodovať sa, kto bude v konečnej nominácii, bude preto veľmi náročné, no o to zábavnejšie," povedal 47-ročný Bowman pre agentúru AP.

Vedenie profiligy však stále nedospelo ku konečnej dohode s Medzinárodným olympijským výborom (MOV) o uvoľnení hráčov na podujatie po tom, ako sa to nepodarilo v Pjongčangu 2018.

Stan Bowman sa stal GM národného tímu USA

Na olympijskú premiéru stále čakajú Auston Matthews (Toronto), Jack Eichel (Buffalo) Jack Hughes (New Jersey) či Connor Hellebuyck (Winnipeg). Ich prípadná účasť by výrazne zvýšila šance USA na dobrý výsledok.

Predchádzajúci medailový úspech amerického výberu sa datuje do roku 2010, keď v kanadskom Vancouveri získal striebro. Zo zlata sa tešil v roku 1980 v Lake Placid, keď sa hráči z univerzitných líg postarali o tzv. "Zázrak na ľade",

Sovietsky zväz zdolali 4:3. Bowman mal vtedy šesť rokov: "Význam tohto víťazstva som pochopil až neskôr. Ak sa pozriete na kontext tohto víťazstva, pochopíte, čo znamenal pre vývoj hokeja v USA. O štyridsať rokov neskôr vidíme cestu, ktorú sme ušli, a je pre mňa úžasné byť toho súčasťou."

Stan Bowman bol však aj pri trojnásobnom úspechu Chicaga Blackhawks, ktorí od roku 2010 až do roku 2015 získali tri Stanleyho poháre. V tíme vtedy pôsobil aj slovenský útočník Marián Hossa.

 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo