Zacítili ste bolesť chrbta? Môže to byť vyskočená platnička. Nemyslite však hneď na operáciu, radí špecialista

23. 2. 2021 |
 

Vyskočená alebo posunutá platnička je často problém nielen vrcholových športovcov. Toto zranenie spôsobuje nepríjemnú bolesť chrbta, ale aj iných ďalších častí tela. Mnohí sa ju unáhlene snažia vyriešiť operáciou.

rôzne cvičenia pomôžu pri rehabilitácii s vyskočenou platničkou viac ako operácia. FOTO: Oliver Poór - Fyziocentrum Zdravo a Fit.

Tá by však mala nasledovať až po vyčerpaní všetkých možností rehabilitácií. V súčasnosti ich existuje množstvo, no dnes je najvyužívanejší tzv. Mulligan koncept.„Spočíva v jemných tlakoch fyzioterapeuta na poškodené stavce, ktoré tlačí do požadovanej pozície,“ hovorí pre Športinak fyzioterapeut Oliver Poór.

„Klient pritom vykonáva rôzne pohyby: otáčanie hlavou alebo pohybuje rukou. V podstate hýbe tým segmentom, ktorý mu robí problém,“ dopĺňa absolvent FTVŠ so špecializáciou na Fitness.

Podľa jeho slov ide pri tejto rehabilitácii o jednu z najefektívnejších metód liečby pri posunutých platničkách. „Terapeut prostredníctvom svojich rúk totiž stabilizuje poškodený segment do takej polohy, aká je žiadaná.“

„Mozog to vníma a ukladá si túto informáciu s tým, že keď sú tie stavce v danej pozícii, tak to nebolí a je to pre telo výhodné.“

Vyskočená alebo posunutá platnička a jej príčiny

Ale prečo sa neustále spomínajú stavce a nie samotné platničky? K posúvaniu platničiek totiž prichádza najmä pri zlej technike cvičenia alebo nesprávnej športovej technike, ktorá je voči stavcom nešetrná.

„Napríklad, keď chrbtica zaujíma určité špecifické pozície. Je zaguľatená, v kombinácii s nejakou rotáciou a doplnená o záťaž, tak môže prísť k vysunutiu platničky. Tá je následne vytlačená zlou pozíciou stavcov,“ hovorí Oliver Poór.

Ďalším scenárom vysunutia platničiek je dlhodobo nesprávne športovanie. „Asymetrická záťaž nám totiž vytvára predispozíciu väčšinou u chrbtice v tom, že si nedrží neutrálnu pozíciu, ale je ľahko vykrivená do niektorej zo strán. Následne stavce začnú vytláčať platničku von,“ tvrdí fyzioterapeut s 11-ročnou praxou.

Vyskočená platnička tlačí na miechové korene

Následky vyskočenej platničky sú tak naozaj nepríjemné. Preto je nutné dbať na to, akým spôsobom športujeme. Pri vyskočenej, resp. vysunutej platničke nás však nebolí samotná platnička.

„Tým, že sa vysúva dozadu, resp. aj trocha do strany, tlačí na miechové korene, ktoré tadiaľ prechádzajú. Miechové korene vedú signály, buď do horných alebo dolných končatín, podľa toho o aký úsek chrbtice ide,“ vysvetľuje ďalej Oliver Poór.

„Tým, že platnička začne tlačiť na spomínané nervy, môže to spôsobovať vystreľujúce bolesti či zníženie citlivosti. Športovcovi môže spôsobovať napríklad aj to, že nedokáže dostatočne rozvinúť svalový potenciál a silu na postihnutom mieste.“

Kvalitná rehabilitácia je viac ako operácia

Aj preto by sme mali naozaj dbať pri cvičení či športovaní na každý detail. V opačnom prípade môže prísť okrem nepríjemných zrazení aj k posunutí platničky.

Pri tomto druhu zranení viacerí športovci najmä na sklonku kariéry dokonca končia aktívnu činnosť. Lenže správnou rehabilitáciou sa dokážu urobiť podľa Olivera Poóra naozaj veľké veci.

„Existuje dokonca viacero vedeckých prác, ktoré hovoria, že efekt cvičenia je rovnaký ako efekt operácie. Nechcem tým povedať, že operácie nie sú dobré, ale treba najprv vyžuť všetky dostupné možnosti, ktoré sa dajú spraviť pred operáciou. Ak to nepôjde ani jednou touto cestou, malo by sa pristúpiť k operácii,“ dodáva na záver Oliver Poór.

 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo