VIDEO Slovensko zdolalo Bielorusko 5:2, do MS v hokeji 2021 naši vstúpili výhrou

21. 5. 2021 |

MS v hokeji začalo pre našich dnes výhrou v zápase Slovensko - Bielorusko 5:2. Slovenskí hokejoví reprezentanti vstúpili víťazne do 84. majstrovstiev sveta v Rige.

Na snímke hokejista Marek Ďaloga, ktorý odohral svoj stý zápas za slovenskú hokejovú reprezentáciu, počas piateho prípravného zápasu slovenskej hokejovej reprezentácie pred majstrovstvami sveta 2021 v lotyšskej Rige Slovensko - Rakúsko 1. mája 2021 v Piešťanoch. FOTO TASR/SZĽH

Vo svojom úvodnom zápase v A-skupine zdolali Bielorusko 5:2 a po prvom hracom dni sú na čele tabuľky. Zverenci trénera Craiga Ramsayho položili základ úspechu v prvej tretine, ktorú vyhrali 3:0.

Slovensko Bielorusko 5:2 slovenská reprezentácia MS v hokeji 2021

Skóre otvoril už v 4. minúte svojím premiérovým gólom v národnom drese Kristián Pospíšil, ktorý zakončil stretnutie s dvoma presnými zásahmi, rovnako ako Peter Cehlárik. Ďalší gól pridal Marek Hrivík.

Útočník Juraj Slafkovský sa vo veku 17 rokov a 52 dní stal historicky najmladším hráčom, ktorý reprezentoval Slovensko na turnaji najvyššej kategórie majstrovstiev sveta. Prekonal tak doterajší rekord Mariána Hossu, ktorý debutoval na MS vo veku 18 rokov a 105 dní. Obranca Šimon Nemec sa stal vo veku 17 rokov, tri mesiace a šesť dní najmladším hráčom, ktorý získal bod na MS.

Slováci majú v sobotu voľno, druhý duel na šampionáte odohrajú v nedeľu 23. mája o 11.15 h proti Veľkej Británii. Bielorusko si v rovnaký deň o 15.15 h zmerajú sily so Švédmi.

MS v hokeji 2021 Slovensko Bielorusko hokej

Prvý strelecký pokus Lantošiho predznamenal scenár úvodnej tretiny, v ktorej mali Slováci jasne navrch. Ďalšiu dobrú streleckú pozíciu si vypracoval Hrivík, Bielorusi sa pred Konráda často nedostávali. Ramsayho zverenci predčili súpera najmä v korčuľovaní a vyhrávali kľúčové osobné súboje v útočnej tretine.

Jeden taký zvládol v 4. minúte Pospíšil, ku ktorému sa vzápätí dostal puk od Nemca a slovenský útočník trafil pomedzi betóny Šostaka. Potom sa dostali k slovu aj Bielorusi, ale Konrád podporil spoluhráčov kľúčovým zákrokom po strele Platta. Odmenou mu boli presilovkové góly, najskôr Cehlárikov, keď slovenský krídelník po krásnej strele vymietol ľavý horný roh bránky.

Po ňom sa dostal k slovu opäť Pospíšil a tak isto trafil vinkel. Šostakova po treťom góle nahradil Taylor. Slováci neskôr nepotrestali škaredý faul Komarova na Nemca, po ktorom Bielorus inkasoval päťminútový trest. Blízko mal k tomu Studenič, ale trafil len hornú žŕdku.

Nepotrestali ani dvojnásobné vylúčenie súpera na začiatku druhej tretiny, hoci Faškovi-Rudášovi chýbali ku gólu len centimetre. Gólové vyjadrenie neprišlo ani od Bielorusov v ich početnej výhode, no neskôr sa individuálne predral pred Konráda Platt, potiahol si puk do strany, ale napokon ho netrafil ideálne.

To už boli Bielorusi zdatnejší ako v prvej dvadsaťminútovke, strelecké pokusy na ich strane pribúdali, ale gólové šance nie. Na opačnom konci klziska zaujala spolupráca Hrivíka s Cehlárikom, Taylorov zákrok zmaril štvrtú gólovú radosť Slovenska. V 35. minúte sa už bieloruskí hokejisti tešili z gólu, ale predčasne. Zásah Šarangoviča arbitri neuznali po porade s videorozhodcom, ktorý potvrdil postavenie útočiaceho hráča v bránkovisku. Veľkú šancu potom nepremenil Faško-Rudáš.

Konrád na začiatku tretej tretiny vytesnil ramenom pokus Lisovca a v 46. minúte prišla krásna gólová akcia Slovákov. Lantoši poslal puk na Hrivíka, ktorý tesne pred Taylorom urobil blafák - 4:0. Bieloruský tréner Zacharov si vyžiadal challenge, pred gólovou akciou reklamoval ofsajd, ale neuspel. Pre jeho tím to znamenalo menší trest, ale v presilovke sa nič zásadné neudialo.

Záver zápasu patril Bielorusom. Najskôr znížil pri presilovke 5 na 3 Štefanovič, po ňom sa presadila aj najväčšia hviezda Zacharovho výberu Šarangovič. Dráma pokračovala, Bielorusi si zahrali ďalšiu presilovku a dokonca dostali obrovskú šancu v podobe trestného strieľania, no Konrád Šarangoviča tentokrát vychytal. Slováci nakoniec zápas zvládli, keď v poslednej minúte zvýšil na 5:2 do prázdnej bránky Cehlárik.

MS v hokeji 2021 A-skupina  - Olympijské športové centrum

Bielorusko - SLOVENSKO 2:5 (0:3, 0:0, 2:1)

Góly: 54. Stefanovič (S. Kosticyn), 55. Šarangovič - 4. Pospíšil (Nemec), 10. Cehlárik (Gernát, Studenič), 12. Pospíšil (Rosandič, Krištof), 46. Hrivík (Lantoši, Cehlárik), 60. Cehlárik (Grman)

Bielorusko
2 : 5
(0:3, 0:0, 2:2)
Slovensko

Góly a asistencie: 54. Stefanovič (S. Kosticyn), 55. Šarangovič – 4. Pospíšil (Nemec), 10. Cehlárik (Gernát, Studenič), 12. Pospíšil (Rosandić, Krištof), 46. Hrivík (Lantoši, Cehlárik), 60. Cehlárik (Grman). Rozhodca: Ansons, Heikkinen – Sormunen, Zunde.. Diváci: bez divákov..
Bielorusko: Šostak (12. D. Taylor) – Bailen, Korobov, Znacharenko (C), Antonov, Lisovec, Chenkeľ, Faľkovskij, Jerjomenko – Šarangovič, Paré, Prince – Demkov (A), N. Komarov (A), Drozd – Platt, S. Kosticyn, Belevič – Lopačuk, Stefanovič, Nesterov.
Slovensko: Konrád (J. Hudáček) – Gernát, Rosandić, Nemec, Ďaloga (C), Grman, Jánošík (A), Gachulinec, Kňažko – Cehlárik, Hrivík (A), Lantoši – Skalický, Krištof, Pospíšil – Studenič, Miloš Roman, Faško-Rudáš – Slafkovský, Sukeľ, Liška.
59:15 gól Slovensko dalo gól! Grman bez akýchkoľvek ťažkostí prihral osamotenému PETROVI CEHLÁRIKOVI, ktorý mal proti sebe už len prázdnu bieloruskú bránku. Asistencia: Mário Grman.
54:22 gól Bielorusko dalo gól! Skalický vyprodukoval zlú prihrávku, ktorú zachytil JEGOR ŠARANGOVIČ a z mininájazdu na Konráda vydoloval aktuálny stav 2:4. Bez asistencie.
53:25 gól Bielorusko dalo gól! MICHAIL STEFANOVIČ ostal nepokrytý pri pravej žrdi. Nemal ideálnu palebnú pozíciu, ale nakoniec skvelo rozvlnil Konrádovu sieť a zmazal tak nášmu brankárovi čisté konto, ktoré by si určite zaslúžil. Asistencia: Sergej Kosticyn.
45:05 gól Slovensko dalo gól! Vynikajúca akcia prvého útoku. Pekne na jeden dotyk sme rozobrali súperovu obranu. MAREK HRIVÍK si položil Taylora a pohodlne ho prekonal. Asistencie: Róbert Lantoši a Peter Cehlárik.
11:02 gól Slovensko dalo gól! Bielorusi zaplatili krutú daň za vylúčenie Stefanoviča. KRISTIÁN POSPÍŠIL svojim druhým gólom vymietol rovnakú pavučinu a približne z rovnakého miesta ako Peter Cehlárik, keď zvyšoval na 2:0. Šostak zároveň prenecháva miesto náhradníkovi Taylorovi. Asistencie: Mislav Rosandič a Michal Krištof.
09:17 gól Slovensko dalo gól! Výborne, expresne využitá presilovka o jedného hráča. PETER CEHLÁRIK si nakorčuľoval za pravý kruh a odtiaľ fantasticky zakončil do pravého horného rohu. Asistencie: Martin Gernát a Marián Studenič.
03:53 gól Slovensko dalo gól! KRISTIÁN POSPÍŠIL nekompromisne zakončil z modrej čiary a puk zastavila sieťka Šostakovej bránky. Kus výbornej práce odviedol mladučký Nemec, ktorý nenahadzoval dopredu, ale adresoval výbornú nahrávku. Asistencia: Šimon Nemec.