Slovensko prehralo vo štvrťfinále s USA a na MS v hokeji 2021 končí

3. 6. 2021 |

Slovenskí hokejisti sa neprebojovali do semifinále na majstrovstvách sveta v Rige. Vo štvrtkovom štvrťfinále podľahli USA vysoko 1:6.

Na turnaji obsadia 7. alebo 8. miesto, podľa výsledku Kanady vo večernom stretnutí s tímom Ruského olympijského výboru (ROC).

Slovensko USA dnes štvrťfinále MS v hokeji 2021

Američania položili základ víťazstva už v prvej tretine, v ktorej dominovali a vyhrali ju 3:0. Slováci strelili jediný gól v 33. minúte po strele Petra Cehlárika.

Semifinálový súper Američanov bude známy až po odohratí všetkých štvrťfinálových duelov. Po nich sa urobí tabuľka štyroch postupujúcich a na základe umiestnenia v základných skupinách sa vytvoria dvojice klasickým spôsobom 1 - 4 a 2 - 3.

Ján Pardavý, asistent trénera SR: "Kľúčom k dnešnému zápasu bola prvá tretina. My sme hneď na začiatku hrali v oslabení 3 proti 5, odohrali sme ho dobre, ale to akoby nastavilo priebeh prvej časti. Američania boli oveľa rýchlejší a silnejší v osobných súbojoch, a preto si dnes zaslúžili postúpiť do semifinále. Na tomto turnaji sme určite zanechali dobrý dojem, lebo väčšinu zápasov sme odohrali dobre, čo sa týka pohybu a agresivity. Nezvládli sme tri zápasy, so Švajčiarskom, v ktorom sme mali veľa vylúčení, s Českom a dnes s USA, keď sme pokazili prvú tretinu."

Marek Hrivík, útočník SR: "Postúpili sme do štvrťfinále, i keď od nás veľa ľudí neočakávalo veľa. Som hrdý na tento tím a na to, čo chlapci predviedli. Škoda toho úvodu dneska, mohli sme dosiahnuť lepší výsledok. Bolo tu veľa hráčov, ktorí boli na prvom šampionáte a nazbierali skúsenosti. Aj ja, keďže bol len môj druhý. Myslí si, že to všetkým chalanom pomôže aj do ďalšej kariéry."

Peter Cehlárik, útočník a najproduktívnejší hráč SR na turnaji: "Škoda, že sme neboli lepšie pripravení na začiatok. Poriadne na nás vybehli, dostali nás pod veľký tlak a donútili nás k vylúčeniam. Síce sme dobre zvládli to oslabenie 3 na 5, ale potom sme po chybách dostali tri góly. Proti takému tímu sa také manko dobieha ťažko. V druhej tretine sme ešte dali gól na 3:1 a mali sme šancu na návrat do zápasu. Vytvorili sme si šance, no nedali sme kontaktný gól a oni dali v závere druhej tretiny gól na 4:1. Som hrdý na chalanov, trénerov a ďalších, ktorí nám pomáhali. Slovensko ukázalo, že sa v hokeji posúva správnym smerom."

Prvá tretina zápasu Slovensko - USA patrila jednoznačne hráčom nášho súpera, ktorí na našich od úvodných minút naplno vybehli a ich rýchlosť a intenzita v osobných súbojoch robila Slovákom veľké problémy. Prvú šancu mal už po 15 sekundách Labanc, jeho strela skončila na vonkajšej strane ľavej žŕdky. V 2. minúte chyboval Nemec a Donato poriadne preveril Húsku.

Slovenský brankár podržal spoluhráčov najmä pri 1:46 min dlhom oslabení o dvoch hráčov, keď chytil čistý gól Mooreovi po parádnej akcii USA. Až po tom si pripísal prvý zákrok v stretnutí brankár USA Petersen, no Rosandičov pokus mu nerobil problémy. Američania dominovali aj v ďalšom priebehu a v 14. minúte sa ujali vedenia z brejku. Studeničova nepresná strela prešla po mantineli okolo Nemca až k Boyleovi a ten "bombou" z ľavého kruhu prepálil Húsku.

O dve minúty neskôr vyšla USA ďalšia kontra, z ktorej Blackwell zvýšil na 2:0. V 18. minúte mohol znížiť Kelemen, ale nevyšla mu kľučka. Američania vyhrali prvú tretinu 3:0, keď sa po chybe Nemca dostali v 19. minúte do prečíslenia 2 na 1, Garland to zobral na seba, obišiel ležiaceho Ďalogu a zblízka prekonal Húsku. Rozhodcovia v závere tretiny nepostrehli faul Boylea, ktorý pichol hokejku medzi nohy Romanovi a ten skončil s bolestivou grimasou na ľade. Americký kapitán sa vyhol trestu 5+DKZ. Američania hrali približne od 13. minúty bez Roya a Beniersa, ktorí zamierili do šatne.

Ďalší faul si už rozhodcovia všimli a tak si hráči Slovenska zahrali v úvode druhého dejstva prvú presilovku. Nezvládli ju však najlepšie a vytvorili si počas nej len jednu šancu Cehlárika, ktorá sa však neujala. V 26. minúte sa natlačil do zakončenia Roman a v 28. tečoval puk pred bránkou Gernát, no v oboch prípadoch uspel Petersen.

Americký brankár uspel aj proti strele Ďalogu, ktorý sa prehnal do útočného pásma popri pravom mantineli. Slováci boli v úvodnej desaťminútovke tretiny aktívnejší a súpera prestrieľali 8:2. Ramsayho zverenci sa dočkali gólu v 33. minúte, Cehlárik si v strednom pásme narazil puk s Lantošim, vletel do útočnej tretiny a strelou pod brvno znížil na 1:3.

Američania po inkasovanom góle pridali na otáčkach, zatlačili súpera a v 37. min predviedli peknú kombináciu, na ktorej konci upravil Blackwell na 4:1. Gólu však predchádzala vysoká hokejka v tvári Lišku, ktorú si rozhodcovia nevšimli a neodpískali ďalší americký faul.

Slováci vstúpili do tretej časti aktívne s cieľom ešte čo najviac zdramatizovať štvrťfinálový duel a pobiť sa o postup. Ich aktivita však väčšie šance nepriniesla.

Naopak v 46. minúte stratili pri útočení puk, hráči USA sa dostali do prečíslenia troch na dvoch, Chmelevski si pred Húskom narazil puk s Wolaninom a zakončil do odkrytej siete - 5:1.

V ďalších minútach sa duel už len dohrával. Slováci ešte dostali šancu znížiť, no Pospíšil trafil počas presilovky len do konštrukcie bránky. V 59. minúte upravil na konečných 6:1 pre USA Garland.

MS v hokeji 2021 štvrťfinále

USA - Slovensko 6:1 (3:0, 1:1, 2:0)

Góly: 14. Boyle, 16. Blackwell (Labanc, Robinson), 20. Garland (Moore, Jones), 37. Blackwell (Robinson, Labanc), 46. Chmelevski (Wolanin), 59. Garland (Wolanin, Moore) - 33. Cehlárik (Lantoši). Rozhodovali: Schrader (Nem.), Tscherrig (Švaj.) - Merten (Nem.), Obwegeser (Švaj.), vylúčení: 3:3 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0.

USA: Petersen - Roy, Wolanin, Tennyson, Jones, Hellickson, Mackey, Wideman - Labanc, Blackwell, Beniers - Garland, Moore, Robertson - Donato, Drury, Thompson - Chmelevski, Rooney, Robinson - Boyle

SR: Húska - Gernát, Kňažko, Nemec, Rosandič, Grman, Jánošík, Bučko, Ďaloga - Lantoši, Hrivík, Cehlárik - Slafkovský, Krištof, Studenič - Kelemen, Roman, Pospíšil - Buc, Sukeľ, Liška

USA
6 : 1
(3:0, 1:1, 2:0)
Slovensko

Góly a asistencie: 14. B. Boyle, 16. Blackwell (Robinson), 20. Garland, 37. Blackwell (Robinson, Labanc), 46. Chmelevski (Wolanin, B. Boyle), 59. Garland (Wolanin, T. Moore) – 33. Cehlárik (Lantoši). Rozhodca: Schrader, Tscherrig – Merten, Obwegeser.. Diváci: bez divákov..
USA: Petersen (Oettinger) – Roy (A), Wolanin, Tennyson, Z. Jones, Mackey, Hellickson, Ch. Wideman – T. Moore, Robertson, Garland – Donato, Drury, Tage Thompson – Beniers, Blackwell (A), Labanc – Rooney, Chmelevski, Robinson – B. Boyle (C).
59:34 Adam Liška už len s takým zúfalým pokusom. Petersen si dal pozor na betóny.
58:45 gól USA dalo gól!
CONOR GARLAND vypálil nechytateľnú strelu po priťuknutí Wolaninom. Asistencie: Christian Wolanin a Trevor Moore.
58:29 USA a Slovensko hrajú s piatimi hráčmi.
58:00 Prebiehajú posledné dve minúty stretnutia.
57:14 Húska si poradil s nabehnutým Robinsonom a zneškodnil jeho strelu.
56:29 Vylúčenie v tíme USA (Trevor Moore – 2 min., hrubosť).
Vylúčenie v tíme Slovensko (Adam Jánošík – 2 min., hrubosť).
54:54 Rosandićov puk dostal brankár Petersen pred Sukeľa, no nemohol sa pokúsiť o dorážku z dôvodu pozorného bránenia Američanmi.
53:33 Slafkovský vďaka výbornej postave išiel do súboja s Hellicksonom. Avšak v okolí Petersenovej brány bol sám.
dôležité Reklamná prestávka.
52:49 Cehlárik nechal puk pre Ďalogu a z jeho nahodenia ho takmer dostal do vlastnej siete vracajúci sa Jack Drury.
51:50 Kelemen zamestnal Petersena napriek bráneniu. Americký brankár si pri zákroku pomohol hokejkou.
51:00 V tomto momente už môžeme bez problémov poznamenať, že USA postupuje do semifinále. Naši chalani ešte hrajú o česť a určite sa chcú dôstojne rozlúčiť s turnajom.
50:28 USA hrá s piatimi hráčmi.
50:24 dôležité Pospíšil nastrelil spojnicu americkej brány!
49:35 Hrivík bojoval o puk ako lev, aby mohol ponúknuť šancu na strelu Cehlárikovi. Američania nás vytlačili za modrú čiaru.
48:28 Vylúčenie v tíme USA (Zach Jones – 2 min., nedovolené bránenie).
47:02 Cehlárik predviedol individuálnu akciu cez brániaceho Američana a prudkým zakončením z bekhendu to nemal Petersen jednoduché, ale neinkasoval.
46:07 Prechod elitnej formácie do útočného pásma zmarený hvizdom čiarového rozhodcu.
45:15 gól USA dalo gól!
USA totálne rozobrala slovenskú defenzívu. Boyle jednoducho zakryl puk obrovitým telom. Nahral Wolaninovi, ktorý našiel osamoteného ALEXANDRA CHMELEVSKIHO a Adam Húska bol úplne bez šance. Asistencie: Christian Wolanin a Brian Boyle.
44:31 Krištof nezachytil rýchly puk a prenikol k Drurymu. Syn bývalého legendárneho amerického hokejistu prinútil zasahovať Húsku.
43:34 Ďaloga musel trošičku spomaliť a vyhli sme sa postaveniu mimo hry. Vrátiť sa musel Marek Hrivík. Zvládli sme to, ale náš kapitán bol veľmi rýchlo odstavený od puku.
42:30 Je nutné konštatovať, že Slováci vybehli z kabíny vo veľkom štýle a ešte chcú niečo urobiť s výsledkom. Amerika sa zatiaľ neobjavila pred Adamom Húskom. Potrebujeme ale góly.
42:03 Jánošík na poslednú chvíľu skrotil puk. Grman si hokejkou vypýtal nahrávku, z ktorej chcel byť úspešný. Gólman USA bol proti svojimi betónmi.
41:37 Dobre takticky zahraté. Roman na seba naviazal protihráča, čím vytvoril priestor na zakončenie pre Pospíšila. Nebola to márna strela, ale Petersen si ju našiel vo výstroji.
40:46 Juraj Slafkovský to skúša celý šampionát, ale nie je mu súdené skórovať. Aj v tomto prípade mal dobrý puk na hokejke, len ho bolo treba lepšie zamieriť.
40:11 Hrivík z prvej nepretlačil puk na nepokrytého Lantošiho.
Tretia tretina sa začne o 16:54.
Trojgólový rozdiel stále trvá. Rozdiel je iba v tom, že Slováci už prekonali amerického Petersena. Načal ho Cehlárik, no potom prišiel aj americký úder. Situácia je zlá, ale v hokeji je všeličo možné.
39:58 Blackwell si ešte musí počkať na prípadný hetrik. Teraz ho mal prakticky na hokejke, lenže Adam Húska starostlivo kryl bližšiu tyčku k lapačke a zovrel ju včas.
39:00 Prebieha posledná minúta druhej tretiny.
38:27 Kelemen vyprodukoval akciu a dlhšie rozmýšľal, či ju zakončí, alebo ešte puk prenechá Romanovi. Stala sa druhá možnosť, no Petersen nekapituloval.
36:50 gól USA dalo gól!
USA úplne vyšachovala slovenských hráčov pred brankárom Húskom. COLIN BLACKWELL poslal puk do prázdnej brány. Asistencie: Eric Robinson a Kevin Labanc.
36:09 Jones strieľal, no Húska zakročil.
35:16 dôležité Slovensko malo dobrú šancu na zníženie! Hrivík povytáčal amerických obrancov a naservíroval prihrávku Rosandićovi! Puk uviazol priamo na brankárovi Petersenovi!
34:56 Grman mal chvíľu problém s orientáciou, kde bol puk. Pred Boyleom rýchlo reagoval Húska a hodil sa po ňom.
34:20 Moore posielal puk do skrumáže a hľadal Robertsonovu čepeľ.
33:42 V našej obrane nastala veľká medzera, ktorú našťastie americkí hráči nepotrestali.
32:53 Chris Wideman zlomil hokejku pri strele, ale ešte Húska musel upratať puk betónmi.
32:12 gól Slovensko dalo gól! PETER CEHLÁRIK to trafil nádherne. Veľmi pekný útočný výpad okorenil výbornou ranou pod hornú tyč. Avizovaný trest sa tak ruší. Asistencia: Róbert Lantoši.
31:45 Hrivík bol slabší v osobnom súboji proti Rooneymu. Americký útočník vyšiel spoza Húskovej bránky, ale puk mu nesadol na hokejku. Náš brankár ho okamžite zakryl lapačkou.
30:00 Po polovici riadneho hracieho času stále Slovensko prehráva s USA 0:3.
29:22 dôležité Robinson pokoril Ďalogu a skoro sme si pripísali štvrtý puk v bráne!
28:46 Krištof zlyhal na útočnej modrej čiare. Thompson mu ufujazdil dopredu a prizval na spoluprácu aj Donata. Ten však nestrieľal.
27:03 dôležité Kelemen výborne hodil puk pre nabehnutého Gernáta, ktorý to tečoval! Petersen mal plné ruky práce!
26:05 Rosandić s ľahkým pokusom, ktorý letel na Petersenov pravý betón. Pred ním chýbal Slovákom nejaký hráč na dorážku.
25:25 dôležité Miloš Roman išiel drzo do zakončenia a chcel ešte vymiešať Petersena! Američania odstrelili puk len na čiaru, no Kňažko spätne neohrozil bránku súpera!
24:29 Matúš Sukeľ zaviezol puk do pásma a následne ho posúval na os pre Slafkovského, ktorý však nemal hokejku na ľade a nezachytil ho.
23:44 USA hrá s piatimi hráčmi.
23:27 Studenič robil všetko pre to, aby sa Američania nemohli oslobodiť, ale nezabránil tomu.
22:45 Cehlárik sa pokúšal o strelenie prvého slovenského gólu. Zatiaľ je to boj našich hráčov s americkým brankárom.
22:23 Hrivík vystrelil na vzdialenejšiu žŕdku. Puk sa odrazil od Petersenovej vyrážačky až von z pásma.
21:44 Vylúčenie v tíme USA (Zach Jones – 2 min., hákovanie).
21:34 Cehlárik sa uvoľnil pred vstupom do útočného pásma, ale jeho spoluhráč Hrivík bol trošku rýchlejší, čo malo za následok postavenie mimo hry.
20:49 Pekný postupný útok slovenského tímu. Robert Lantoši bol na jeho konci, keď si to namieril medzi súperových hráčov, ale netrafil bránu.
Druhá tretina sa začne o 16:06.
Prežili sme hororovú tretinu. USA je oveľa bližšie k semifinále. Koniec úvodnej časti mal byť okorenený o vylúčenie Američana Boylea za pichnutie nášho hráča, no to sa nestalo. To však nie je výhovorka.
19:42 dôležité Opakovaný záznam odhalil nešportové správanie Briana Boylea, ktorý pichol hokejkou do intímnych partií Miloša Romana! Dámy a páni! Rozhodcovia to nechali tak!
19:42 dôležité Roman skončil na ľadovej ploche s bolestivou grimasou! Ihneď sa spustila diskusia Kelemena s Boyleom!
19:31 gól USA dalo gól!
Druhá chyba nášho obrancu Nemca. CONOR GARLAND mu zobral puk, položil si Ďalogu a nekompromisne ho poslal k pravej žŕdke. Bez asistencie.
19:00 Prebieha posledná minúta prvej tretiny.
18:50 dôležité Matt Tennyson zamestnal našu obranu na čele s Húskom! Odolali sme!
17:46 Grman zblokoval strelu švihom Robinsonovi.
17:06 dôležité Miloš Kelemen sa vyrútil na brankára Petersena! Nešiel do priamej strely, ale chcel to zakončiť po blafáku! Veľká škoda, že nemal šťastie!
16:39 Lantoši hľadal na teč Ďalogu, ktorý nebol úspešný. Vzápätí Petersen vyriešil aj snahu Miloša Romana.
16:09 Marek Ďaloga s pokusom po vhadzovaní. Neohrozil ale Petersena.
15:25 gól USA dalo gól!
Prehrávame už 2:0. Robertson vytvoril streleckú parketu pre COLINA BLACKWELLA a jeho puk zapadol za chrbát Húsku. Asistencia: Eric Robinson.
14:50 Petersen v náročnej pozícii musel likvidovať dobrú strelu našich hráčov. V predbránkovom priestore sme mali aj Lišku, ale nedokázal v rýchlosti dorážať.
13:57 Slovenský kapitán Ďaloga si vybojoval puk svojim pohybom a dôrazom. Nemohol sa však pustiť do tradičného brejku. Američania obsadili červenú čiaru.
13:08 gól USA dalo gól!
Veľmi smolná situácia. Studenič na opačnej strane tvrdo zakončoval, ale vedľa bránky. Puk sa popri mantineli prešmykol cez Nemca až k BRIANOVI BOYLEOVI a s jeho bombou si Húska nevedel poradiť. Bez asistencie.
12:19 Američanom v tejto chvíli odstúpili z hry dvaja muži. Jedného trápil členok, druhého zrejme rameno po hite od Grmana.
12:16 Skvelou strelou sa prezentoval Cehlárik. Petersen vyrazil ľavým ramenom.
11:13 Smerom dopredu sa skúšala presadiť štvrtá slovenská formácia. Sukeľ prestrčil puk na Buca, ale hneď ho súper olemoval.
10:50 Jason Robertson už raz vyskúšal nášho gólmana a odhodlal sa k tomu aj tentoraz. V oboch prípadoch ale ostal sklamaný a skóre sa nemení.
10:20 Tečovaný puk z amerických hokejok bezpečne vyrážačkou zneškodnil doposiaľ výborný brankár Adam Húska.
09:40 Krištof ešte chcel zabrať posledné sekundy pred striedaním, a tak aspoň ponaháňal Američanov na ich polovici, no puk nezískal.
08:19 Pokus o nahodenie v podaní našich hráčov. Puk letel do priestorov medzi kruhmi a neprešiel k Petersenovi.
07:21 USA za necelú polovicu vedie v počte streleckých pokusov výsledkom 8:1. Logické vyústenie ich tlaku od úvodných sekúnd. Dôležité ale je, že Slováci vydržali pri dvojnásobnom oslabení, čo im môže výrazne pomôcť v ďalšom priebehu tohto štvrťfinálového súboja.
06:48 dôležité Moore zahrozil strelou z otočky! Našťastie nemal presnú mušku!
06:10 Absolútne nič nevidel americký brankár Petersen. Snažil sa to využiť Bučko nahodeným pukom. Ten išiel tesne vedľa bránky.
06:05 Cal Petersen s prvým zákrokom v stretnutí. Slováci na chvíľu ovládli útočné pásmo. Na pravej strane ho udržal Nemec a po Slafkovského prihrávke sa oprel do puku Rosandić.
04:57 Slovensko hrá s piatimi hráčmi.
04:43 Slovensko hrá so štyrmi hráčmi.
04:03 dôležité Ďalší skvelý postreh a ideálny presun Húsku!
03:50 Američania stratili útočné pásmo.
03:35 Dobrý a istý zákrok slovenského brankára Húsku. Robertson bol v dobrej šanci a dokonca mal aj kúsok času na premyslenie pri streľbe.
03:03 Výborná obranná práca Slovákov. Pri prvej príležitosti odstrelili puk do bezpečia.
02:57 Veľmi zlý slovenský začiatok. Čakajú nás maximálne ťažké chvíle. Hneď v úvode bude kľúčové prečkať americkú dvojnásobnú presilovku.
02:57 Vylúčenie v tíme Slovensko (Mário Grman – 2 min., hákovanie).
02:43 Vylúčenie v tíme Slovensko (Róbert Lantoši – 2 min., podrazenie).
02:24 Rýchly návrat našich hokejistov do obrannej tretiny. Robinson nemal ideálnu pozíciu na zakončenie, pretože Bučko ho dobre bránil.
01:48 Slováci v zárodku pribrzdili náznak amerického prečíslenia. Thompson následne odišiel striedať.
01:23 dôležité Chyba Šimona Nemca! Puk mu ušiel pri rozohrávke! Donato si ho spracoval a vypálil švihom! Húska výborne zakročil!
00:52 Slafkovský zabojoval v strednom pásme a po Krištofovej kostrbatej prihrávke aspoň predĺžil puk za modrú čiaru.
00:15 dôležité Prvé varovanie USA! Adam Húska nezasahoval, ale nepríjemná strela obtrela bočnú sieť!

Slovensko: Húska (J. Hudáček) – Kňažko, Gernát, Nemec, Rosandić, Jánošík, Grman, Bučko, Ďaloga (C) – Lantoši, Hrivík (A), Cehlárik (A) – Krištof, Slafkovský, Studenič – Kelemen, Miloš Roman, Pospíšil – Buc, Sukeľ, Liška..
Vážení hokejoví fanúšikovia, Vítam vás pri sledovaní štvrťfinálového zápasu MS v Rige medzi USA a Slovenskom.

USA

Hokejisti Ameriky účinkovali v základnej B skupine, kde si postupne zmerali sily s Fínskom, Kanadou, Kazachstanom, Lotyšskom, Nórskom, Nemeckom a Talianskom. Bilancia bola v pomere šesť výhier a jedna prehra. USA postúpila do play-off ako víťaz z prvej priečky, pričom nemá k dispozícii najväčšie hviezdy. Tím sa oslabil o skúseného útočníka Justina Abdelkadera, ktorý sa zranil a kapitánske céčko prevzal Brian Boyle.

Slovensko

Slováci sa zúčastnili v základnej A skupine a ich súpermi postupne bolo Bielorusko, Veľká Británia, Rusko, Švajčiarsko, Dánsko, Švédsko a Česko. Zverenci trénera Ramsayho si pripísali štyri víťazstvá a tri prehry. Poslednú utrpeli v rámci derby s Čechmi 3:7. Slovensko v konečnom účtovaní obsadilo záverečné štvrté postupové miesto.
Vítame Vás pri on-line prenose. Stretnutie sa začne o 15:15.