IIHF definitívne rozhodla, MS v hokeji 2021 Slovensko hostiť nebude

2. 2. 2021 |
 

MS v hokeji 2021 bude hostiť Lotyšsko. Celý turnaj sa odohrá v Rige, rozhodla o rom rada Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF).

Zimný štadión Ondreja Nepelu pred MS 2019 v hokeji v Bratislave. Foto TASR - Dano Veselský

Tohtoročné majstrovstvá sveta v hokeji sa uskutočnia výlučne v Rige. Rada Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) v utorok rozhodla, že lotyšská metropola bude hostiť celý turnaj. V hre o spoluorganizáciu podujatia neuspeli Slovensko ani Dánsko.

Pôvodne sa mali MS 2021 uskutočniť v Rige a Minsku. Rada IIHF však 18. januára odobrala Bielorusku spoluorganizátorské práva pre obavy o bezpečnosť účastníkov vzhľadom na súčasnú politickú a epidemiologickú situáciu v krajine.

Ako náhradné dejisko pripadali do úvahy Bratislava aj dánsky Herning, v hre bola tiež možnosť, že sa celý šampionát odohrá len v jednej krajine, aby sa minimalizovalo cestovanie a problémy spojené s pandémiou koronavírusu.

MS v hokeji 2021, v hre bola Bratislava

Model jedného dejiska presadzoval aj prezident IIHF René Fasel. Federácia vyslala do Rigy koncom minulého týždňa delegáciu, ktorá mala vyhodnotiť, či dokáže Lotyšsko usporiadať celý šampionát.

Delegácia navštívila obe dejiská - Arénu Riga a Olympijské športové centrum a nakoniec odporučila usporiadať celý turnaj v lotyšskej metropole, čo v utorok popoludní potvrdili predstavitelia Rady IIHF.

"Rešpektujeme rozhodnutie Rady IIHF zorganizovať celý šampionát v Rige. Vo vzniknutej situácii bolo naším cieľom podať pomocnú ruku a poskytnúť pre IIHF osvedčenú a kvalitnú alternatívu v Bratislave. Držíme Lotyšsku palce, organizačne ich čaká intenzívne obdobie.

Pre hokejových fanúšikov je určite pozitívna sprava, že na konci takto náročnej sezóny sa našlo riešenie pre odohratie Majstrovstiev sveta 2021," napísal na twitteri prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) Miroslav Šatan.

"Myslím si, že tým, že Riga strávila niekoľko rokov prípravou samotných majstrovstiev sveta, je fér, že IIHF nezvolila alternatívu, že by im svetový šampionát úplne zobrala. Náš postoj bol snahou pomôcť IIHF v situácii, keď to potrebovala. Urobili sme všetko, čo bolo potrebné a od IIHF požadované.

Rozhodnutie padlo a my ho berieme. Najbližšie týždne budeme plánovať prípravu, aby sme sa, aj keď majstrovstvá sveta nebudú ani čiastočne v Bratislave, mohli sústrediť na športový výsledok," uviedol pre portál hockeyslovakia.sk výkonný riaditeľ SZĽH Peter Kruľ.

Rada IIHF brala pri svojom rozhodnutí do úvahy pretrvávajúce výzvy v súvislosti s pandémiou koronavírusu, ako cestovné obmedzenia či opatrenia proti šíreniu nákazy.

"Chcem sa poďakovať našim členom z Dánska a Slovenska za ich ochotu prevziať hostiteľské povinnosti MS za taký krátky čas. Rada IIHF sa však nakoniec domnieva, že usporiadať celý turnaj v jednej krajine nám umožní flexibilitu.

Môžeme nájsť nákladovo efektívne riešenia na vytvorenie konceptu 'bubliny', no taktiež sa môžeme pripraviť do pozície, aby sme mohli privítať fanúšikov, ak to bude bezpečné," uviedol Fasel pre oficiálnu stránku IIHF.

Tohtoročný šampionát odštartuje v piatok 21. mája, finále sa uskutoční v nedeľu 6. júna. Slovenskí reprezentanti sa na turnaji predstavia v A-skupine spolu s Ruskom, Švédskom, Českom, Švajčiarskom, Dánskom, Bieloruskom a Veľkou Britániou. V "béčku" sú Kanada, Fínsko, USA, Nemecko, Lotyšsko, Nórsko, Taliansko a Kazachstan.

MS v hokeji 2021 budú v Lotyšsku

Hlavný štadión šampionátu bude Aréna Riga s kapacitou na hokejové stretnutia 10.300 divákov, ktorá privíta zápasy B-skupiny, ako aj dva štvrťfinálové súboje, obe semifinále a boje o medaily. A-skupina a ďalšie dve štvrťfinále sa odohrajú v Olympijskom športovom centre, kde vzniknú tirbúny s kapacitou 6000 miest.

Zimný štadión Daugava, ktorý je vzdialený asi desať minút od hlavnej arény, bude slúžiť ako tréningová hala s dvoma klziskami. Tento štadión je momentálne v rekonštrukcii, no dokončiť by ho mali koncom marca.

Všetkých 16 tímov bude bývať v jednom hoteli a keďže Aréna Riga a Olympijské športové centrum sú od seba vzdialené len okolo 150 metrov, IIHF nebude mať problém vytvoriť šampionátovú "bublinu". Zmeny v hracom pláne sa nateraz neudiali.

MS v hokeji 2021 možno aj s divákmi

Ak sa do začiatku šampionátu pandemická situácia v Lotyšsku zlepší natoľko, aby mohli ísť na štadióny diváci, organizátori dokážu spustiť predaj vstupeniek do troch dní od povolenia od miestnych úradov.

Po odobratí MS Bielorusku sa do boja o spoluorganizáciu šampionátu zapojili Bratislava a Herning, ktoré hostili MS v rokoch 2019, respektíve 2018. Slovenská strana koncom predminulého týždňa potvrdila rokovania s IIHF a do piatka dodala federácii potrebné rozpočtové i logistické podklady.

Podľa zákulisných zdrojov malo väčšie šance na zisk turnaja Slovensko a podľa lotyšských médií prezident Fasel dokonca presadzoval možnosť odohrať celý turnaj v Bratislave. Nakoniec však zostalo právo usporiadať šampionát Lotyšsku.

Bratislava hostila MS štyrikrát, ešte vo federálnych časoch ich organizovala s českými mestami v rokoch 1959 a 1992, v ére samostatnosti privítala turnaj spolu s Košicami v roku 2011 a predvlani, teda posledný uskutočnený svetový šampionát.

Vlaňajšie MS vo Švajčiarsku museli zrušiť pre pandémiu koronavírusu. Vynechanie ďalších nepripadalo do úvahy, znamenalo by pre IIHF opäť výrazné finančné straty, najmä v súvislosti so sponzormi a televíznymi právami.

 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo