Alexander Lukašenko nás mediálne zneužil, naznačuje prezident IIHF René Fasel

19. 1. 2021 |
 

Alexander Lukašenko, MS v hokeji 2021, René Fasel, IIHF, hokej, návšteva, organizácia, Slovensko. Prezident Medzinárodnej hokejovej federácie IIHF si myslí, že ho Alexander Lukašenko podviedol. Zrejme aj to bol jeden z dôvodov, prečo sa MS v hokeji 2021 nebudú konať v Minsku. 

René Fasel počas návštevy Bieloruska. FOTO TASR/AP.

Alexander Lukašenko, MS v hokeji 2021, René Fasel, IIHF, hokej, návšteva, organizácia, Slovensko. V pondelok totiž IIHF odobrala spoluorganizáciu bieloruskej metropoly tohtoročného šampionátu, ktorý mali hostiť spolu s lotyšskou Rigou. René Fael napriek mnohým komplikáciám tvrdil, že preferuje zachovať pôvodný plán organizácie šampionátu.

Zlom však prišiel počas minulotýždňovej návštevy Fasela v Bielorusku, kde sa stretol aj s Alexandrom Lukašenkom.

„Počas tohto stretnutia sme mali jednať aj s bieloruskými zástupcami hokejového zväzu. Dali sme najavo, aby toto stretnutie nebolo verejné a bez prítomnosti médií,“ povedal René Fasel v rozhovore pre watson.ch.

Šéf svetového hokeja teda bieloruskej strane naznačoval, že na stretnutí nechce ani televízne kamery či fotografov. Lenže realita bola iná a podľa Fasela Alexander Lukašenko zneužil jeho príchod na politickú propagandu.

„Priatelia z východu si myslia, že sme boli podvedení. Moja prítomnosť bola zrejme zneužitá. Či je to tak naozaj, neviem povedať. Pravda je niekde uprostred,“ priznal René Fasel.

René Fasel nesúhlasí s politickou situáciu v Bielorusku

Dôvodom týchto pochybností bola jednoznačne politická situácia v krajine, kde od augustových prezidentských volieb pretrvávajú demonštrácie voči Lukašenkovmu režimu.

René Fasel sa však počas stretnutia s Alexandrom Lukašenko zvítal veľmi vrúcne, nechýbali objatia či vrúcne úsmevy.

„Poznám ho totiž 20 rokov a objatie je pri pozdravení v tejto kultúre bežné ako podanie ruky. Takto vznikli tieto zábery, čo však neznamená, že súhlasíte s politickou situáciou v Bielorusku. Bolo to jednoducho stretnutie dvoch ľudí, ktorí sa poznajú 20 rokov. Nič viac, nič menej,“ vysvetľoval Fasel.

Podľa jeho slov sa však voči médiám v prezidentskom paláci ohradil, na čo mu Lukašenko odvetil, že zábery budú použité len na interné účely.

René Fasel tak v domnienke splnenia sľubu pokračoval v naplánovanom stretnutí. S Lukašenkom strávili zástupcovia IIHF viac ako hodinu a podľa Fasela hlave štátu tlmočili jasný postoj IIHF.

„Dali sme najavo, že šampionát nie je možné zorganizovať bez zmeny politickej situácie v krajine. On nám na to povedal, že jeho úlohou je brániť sa proti akejkoľvek hrozbe zo zahraničia. Opozícia je zjavne vnímaná ako hrozba,“ dodal Fasel, ktorý šiel do Minska v nádeji, že šampionát sa môže stať udalosťou, ktorá zmierni napätie v krajine.

Po jeho príchode domov sa však IIHF dostala pod paľbu kritiky a verejnosť označovala jeho stretnutie s Lukašenkom ako hanbu pre svetový hokej. „Možno som romantik. Aj keď existovalo len jedno percento, že to môže vyjsť, chcel som to skúsiť.

Bolo mi povedané, že som jedným z mála, ktorých počúval. Neviete si predstaviť nenávisť, ktorú mi ľudia adresujú na sociálnych sieťach. Chceli sme vedieť, či je naozaj možné zorganizovať turnaj aj v Minsku a tiež som sa chcel pozrieť Lukašenkovi do očí,“ dodal René Fasel.

MS v hokeji 2021 má možnosť organizovať aj Slovensko

IIHF napokon v pondelok odobrala Bielorusku spoluorganizáciu MS v hokeji 2021. Táto možnosť sa javila stále najreálnejšia. Tlak na IIHF bol totiž zo všetkých strán veľký. Najprv hrozili s neúčasťou na MS v hokeji 2021 Fíni a Švédi a nedávno pohrozil odchodom hlavný sponzor šampionátu Škoda Auto.

V súčasnosti tak musí IIHF nájsť náhradu za Minsk. Spomína sa Dánsko, ale aj Bratislava, čo nepriamo potvrdil aj sám René Fasel.

Slovenský zväz ľadového hokeja však s takúto požiadavku neregistruje. "Aktuálne nevedieme s Medzinárodnou hokejovou federáciou rokovanie o prevzatí majstrovstiev sveta 2021. Momentálne sa takouto vecou ani nezaoberáme.

Veríme hlavne, že IIHF situáciu vyrieši a svetový šampionát sa uskutoční," uviedol mediálny zástupca SZĽH Peter Jánošík pre Športinak.

 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo