VIDEO Finále MS v hokeji 2021 vyhrala Kanada, Fínsko zdolala v predĺžení

6. 6. 2021 |

Kanada získala na 84. majstrovstvách sveta v Rige zlaté medaily. V nedeľnom finále zdolali jej hokejisti Fínsko 3:2 po predĺžení. Víťazný gól strelil v 67. minúte Nick Paul.

Na snímke tím Kanady sa teší zo zlata po finálovom zápase Fínsko - Kanada na 84. majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji v lotyšskej Rige v nedeľu 6. júna 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák

Fínsko Kanada 2:3 finále MS v hokeji 2021

Kanaďania dosiahli na zlaté medaily aj napriek mimoriadne nevydarenému vstupu do šampionátu, keď prehrali úvodné tri zápasy v základnej B-skupine. Do štvrťfinále postúpili až zo 4. miesta, pričom v závere skupinových bojov už nemali postup vo vlastných rukách. Vo štvrťfinále otočili skóre s Ruskom a vyhrali 2:1 po predĺžení, v zámorskom semifinále si poradili s USA 4:2. Vo finále vrátili Fínsku prehru z finále predošlých MS 2019 v Bratislave.

Pre Kanadu je to 27. titul v histórii a celkovo 51. medaila z MS.

Od úvodu sa hral obojstranne rýchly hokej a začiatok zápasu vyznel lepšie pre Fínov. Kanaďania hrali dvakrát v krátkom slede v oslabení a krátko po návrate Paula z trestnej lavice sa pred brankárom Kuemperom zorientoval Ruohomaa a otvoril skóre - 1:0. Krátko na to Määtä nezvýšil náskok Fínov, keď neuspel v prečíslení. Na opačnej strane zblízka nevyrovnal Vilardi.

Kanaďania boli blízko ku gólu v 23. minúte, ale Comtois trafil pri dorážke iba do žŕdky. Krátko na to sa dostali k dvom presilovkám, v ktorých zatlačili Fínov a Comtois zblízka dorazil puk do odkrytej bránky - 1:1. Inkasovaný gól naštartoval severanov, ale Kanaďania im zmarili viacero príležitostí. V 37. minúte sa už kanadskí hráči tešili z gólu na 2:1, no zásah Henriquea neplatil pre postavenie mimo hry.

Tretia tretina sa začala kanadským tlakom, ale fínska obrana sa nenechala zaskočiť. Brankár Olkinuora zvládol aj situáciu zo 45. minúty, keď s problémami zareagoval na odraz puku od zadného mantinelu a Pirri zblízka neskóroval. O necelú minútu už Fíni viedli 2:1, keď obranca Lindbohm využil priestor v kanadskom pásme a prestrelil Kuempera - 2:1.

Fíni následne nezvýšili náskok v presilovke, no Kanaďania ideálne naložili so svojou z 53. minúty. Comtois na hranici bránkoviska efektne posunul puk Henriqueovi a kanadský kapitán vyrovnal - 2:2. Do konca tretej tretiny si tímy strážili priestor pred bránkami a tak sa o víťazovi rozhodlo až v predĺžení.

O kanadskom prvenstve rozhodol v 67. minúte Paul, keď kombináciu s Brownom zakončil do prázdnej bránky.

Finále MS v hokeji 2021

Fínsko - Kanada 2:3 pp (1:0, 0:1, 1:1 - 0:1)

Góly: 9. Ruohomaa (Kaski), 46. Lindbohm (Nousiainen, Ruohomaa) - 25. Comtois (Brown, Walker), 53. Henrique (Comtois, Brown), 67. Paul (Brown). Rozhodovali: Fraňo, Romasko – Lazarev, Šalagin, vylúčení: 3:5 na 2 min., navyše Danforth a Walker (obaja Kan.) 10 min. OT za narazenie, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0.

Fínsko: Olkinuora - Koivisto, Sund, Kaski, Määtä, Pokka, Ohtamaa, Nousiainen, Lindbohm - Anttila, Björninen, Mäenalanen - Ojamäki, Lundell, Ruotsalainen - Pakarinen, Kontiola, Innala - Sallinen, Ruohomaa, Turunen
Kanada: Kuemper - Walker, Ferraro, Stecher, Power, Bernard-Docker, Beaudin, Schneider - Brown, Henrique, Mangiapane - Bunting, Vilardi, Comtois - Pirri, Danforth, Paul - Foudy, Anderson-Dolan, Hagel

Fínsko
2 : 3
(1:0, 0:1, 1:1 - 0:1)
Kanada

Góly a asistencie: 9. Ruohomaa (Kaski), 46. Lindbohm (Nousiainen, Ruohomaa) – 25. Comtois (Co. Brown, S. Walker), 53. Henrique (Comtois, Co. Brown), 67. N. Paul (Co. Brown).
Fínsko: Olkinuora (Säteri) – Sund, Koivisto, Kaski, Määttä, Pokka, Ohtamaa (A), Nousiainen, Lindbohm – Anttila (C), Björninen, Mäenalanen – Lundell, Ojamäki, Ruotsalainen – Innala, Kontiola (A), Pakarinen – Ruohomaa, Turunen, Sallinen.
66:26 gól Kanada dala gól!
Gól strelil NICK PAUL. Asistencie Connor Brown.
66:16 Kontiola dostal dobrý puk do jazdy a vypálil, Stecher zblokoval na ochrannú sieť.
65:42 Ferraro strieľal, Olkinuora opäť vyráža pred seba.
65:17 Olkinuora vyráža puk pred seba po nebezpečnej kanadskej strele.
64:25 dôležité Chyba Kanaďanov, Ruotsalainen zakončil zblízka, Kuemper zasiahol reflexívne ramenom!
63:17 Brown si vylepšoval streleckú pozíciu, prešiel na os klziska, no odtiaľ bránu netrafil.
62:41 Björninen to skúsil sám, strieľal z ľavej strany, Kuemper vyráža pri bližšej žŕdke.
62:09 Björninen si trúfol medzi dvojicu protihráčov, stroskotal na Kuemperovi.
61:43 Sallinen si netrúfol na prihrávku pred bránu, radšej prihral dozadu do stredného pásma.
60:48 Ruotsalainen išiel do kľučky, zdalo sa, že bol podrazený, no rozhodcovia nechávajú hru plynúť. Na druhej strane zakončil nebezpečne Mangiapane, Olkinuora pozorný.
60:01 časová značka Začalo sa predĺženie.
Predĺženie sa začne o 21:43.
Tri tretiny o víťazovi šampionátu nerozhodli, po 15-minútovej prestávke nás čaká predĺženie, hrať sa bude dovtedy, kým nepadne gól.
60:00 časová značka Tretia tretina sa skončila.
59:27 Olkinuora pristavil puk Määttäovi, no Henrique posunul bránku. Hra je prerušená.
58:37 Björnien z vrcholu kruhu vystrelil, puk pristál v lapačke gólmana.
58:18 Icing aj na strane Kanady, vhodí sa pred Kuemperom.
57:29 Kanadská prihrávka z otočky prešla pred bránou cez Pokku, ale aj cez Henriqueho, Fíni mali šťastie.
57:00 Zakázané uvoľnenie Fínsko, hra sa sťahuje pred Olkinuoru.
56:24 Ojamäki pálil spomedzi kruhov, skóre sa nemení.
56:12 Stecher napriahol a poslal puk smer brána, Olkinuora pozorný, prerušil hru.
55:17 Mangiapane v súboji so Sallinenom, fínsky hráč ho poslal k ľadu, faul sa nepíska.
54:36 Ide do tuhého, čaká nás posledná päťminútovka riadneho hracieho času.
52:37 gól Kanada dala gól!
Kanada využíva presilovú hru už po 18-tch sekundách a vyrovnáva na 2:2! Brown poslal strieľanú prihrávku pred bránu z pravej strany, puk si spracoval Comtois a zadovkou pomedzi vlastné korčule prihral ADAMOVI HENRIQUEMU, ktorý nemal problém skórovať do odkrytej brány.
Asistencie Maxime Comtois, Connor Brown.
52:19 Vylúčenie v tíme Fínsko (Mikael Ruohomaa – 2 min., podrazenie).
51:17 Mangiapane vysokým centrom hľadal pred bránou Danfortha, ten nemal šancu puk spracovať. Na druhej strane Kuemper kryje strelu Innalu.
50:13 Fíni sa znova usadili v pásme, Kaski napriahol spomedzi kruhov, no do strely sa mu vrhol hráč.
49:14 Kontiola dával z prvej Sundovi, jeho delovku Kuemper vyrazil a spoluhráči puk poslali do bezpečia.
48:50 Paulova nebezpečná akcia aj v oslabení, pohral sa so Sundom a vystrelil do betónu Olkinuoru.
48:38 Vylúčenie v tíme Kanada (Sean Walker – 2 + 10 min. narazenie).
48:34 Björninen predviedol individuálnu akciu, už sa zdalo, že sa dostane za kanadského hráča, no ten ho napokon vytlačil zo streleckej pozície.
47:57 Määttä čaká s pukom na hokejke, oba tímy striedajú.
47:16 Puk po ľade skončil na hokejke Kuempera.
45:27 gól Fínsko dalo gól!
Nousiainen preniesol hru na ľavú stranu, odkiaľ zápästím vystrelil PETTERI LINDBOHM a strelou na lapačku prekonal Kuempera! Sallinen prešiel popred kanadského gólmana a dokonale mu zaclonil výhľad. Fínsko vyhráva 2:1!
Asistencie: K. Nousiainen, M. Ruohomaa
44:54 dôležité Po nastrelení Olkinuora nevedel, kde má puk, ten sa od zadného mantinelu odrazil do bočnej siete, Pirri ho takmer zasunul za bránkovú čiaru, no do cesty sa mu priplietol brániaci fínsky hráč! Obrovská kanadská šanca!
43:50 Henrique posunul Brownovi, ten z veľkého uhla posielal puk pred bránu, tam nebol nik z jeho spoluhráčov.
43:16 Prihrávka na Sunda cez dvoch Kanaďanov neprešla, Fíni sú však momentálne aktívnejší.
41:58 Kontiola od mantinelu posielal puk pred bránu, kde bo Innala, ten sa do zakončenia nedostal.
41:25 Ale Fíni sa dostali do protiútoku, Ojamäki to zobral na seba a z ľavého kruhu trafil pozorného Kuempera.
40:40 Kanada začala tretiu tretinu obrovským tlakom, Olkinuora si poradil s bekhendový zakončením Mangiapaneho.
Tretia tretina sa začne o 20:55.
Kanada v druhej tretine vyrovnala stav stretnutia na 1:1. V 25. minúte sa presadil Comtois.
39:31 Ruohomaa nabil na modrú Määttovi, tomu strela nesadla a trafil len protihráča.
38:44 Olkinuora bol na výpade za svojou bránkou, trochu zaváhal, no napokon Fíni situáciu zvládli.
37:59 Stecher prihral Powerovi, ten obišiel bránu a chcel mu puk vrátiť, no prihrávka presná nebola, Koivisto ju vytečoval mimo pásma.
36:50 Kaski to skúsil vzduchom na Turunena, ten ťažkú prihrávku nespracoval.
36:34 Kanada je aj naďalej aktívna, no jej Ďalšiu akciu zastavil ofsajd.
36:01 dôležité Je to tak, Henrique si gól nepripíše. Pokračujeme za nerozhodného stavu 1:1.
36:01 dôležité Kanada síce strelila gól, no na videu sa ide posudzovať, či gólu nepredchádzal ofsajd. Je to dosť možné.
34:33 Kanada získala puk v útočnom pásme a hneď z toho rezultovala strela Walkera, ktorá však bola zrazená do rohu klziska.
34:23 Beaudinovu strelu od modrej zbadal Olkinuora v poslednej chvíli, napriek tomu sa mu podarilo úspešne zasiahnuť.
33:57 Anttilova strela Kuempera neprekonala.
33:40 Pokka prihrával spoluhráčovi do ofsajdu. Už je aj po fínskej presilovke.
32:46 Hráči dlho bojovali o puk pri mantineli, nakoniec ho Kanaďania vyhodili.
32:08 Kanada zaútočila aj v oslabení, Brown stihol z uhla ohroziť Olkinuoru, nejednalo sa však o nič nebezpečné.
31:27 Vylúčenie v tíme Kanada (Owen Power – 2 min., nebezpečná hra vysokou hokejkou).
31:27 Hra sa začala prelievať zo strany na stranu, strieľal Stecher, o malú chvíľu už lapačkou zasahoval Kuemper.
30:47 Björninen spoza brány prihral do bránkoviska, jeho spoluhráčovi sa puk za bránkovú čiaru dostať nepodarilo.
30:21 Lundell výborne zapracoval v strednom pásme, prerušil kombináciu Kanaďanov.
29:32 dôležité Nousiainenovo nastrelenie Kuemper vyrazil, aj keď veľa nevidel, následne čelil strele Björninena z ľavej strany. Fíni zaradili vyšší rýchlostný stupeň.
28:41 Kontiola vybojoval puk, vytvoril streleckú pozíciu pre Turunena, ktorý z uhla trafil Kuempera pri žŕdke.
28:05 Kaski nastreľoval puk na bránu, vynútil si zákrok Kuempera, ktorý ihneď rozohral.
27:01 Anttila obkorčuľoval bránu a prihral na pravý kruh Ruotsalainenovi, jeho pokus bol zrazený mimo troch žrdí.
26:02 Turunen manévroval s pukom v útočnom pásme, no jeho prihrávku Kanaďania vystihli.
24:30 gól Kanada dala gól!
Walkerova strela sa po jemnom teči Browna odrazila od tyčky a od Koivista späť do hry, priamo k MAXIMOVI COMTOISOVI, ktorý puk potom dopravil do opustenej fínskej svätyne. Je vyrovnané – 1:1!
Asistencie Connor Brown, Sean Walker.
24:00 Mangiapaneho prihrávka na Walkera na modrej bola vytečovaná, Fíni si môžu nachvíľu vydýchnuť.
23:14 Vylúčenie v tíme Fínsko (Atte Ohtamaa – 2 min., podrazenie).
23:10 Sťahovačka a následná strela, Olkinuora už mal puk vo svojej moci, no prišla sekera Buntinga. Tentokrát sa nevylučuje.
22:12 dôležité Veľká šanca a v nej Comtois! Po jeho bekhende zvoní pravá žŕdka Olkinuorovej brány!
22:02 Olkinuora vyšiel za bránu a pomohol s rozohrávkou, no Fíni obrannú tretinu neopustili.
21:26 Vylúčenie v tíme Fínsko (Arttu Ruotsalainen – 2 min., hákovanie).
21:12 Vilardi bol osamotený, tak skúsil vystreliť spoza obrancu, vynútil si zákrok brankára.
20:30 Fínsko čaká za vlastnou bránkou a v pokoji rozohráva.
Druhá tretina sa začne o 20:04.
Prvá tretina je za nami, Fínsko po nej vyhráva nad Kanadou 1:0. V 9. minúte otváral skóre Ruohomaa.
19:41 Walker pálil, Vilardi chcel zakončiť spoza brány, no Olkinuora všetko videl a celú situáciu prečítal
18:51 Brown hľadal z prvej medzi kruhmi Mangiapaneho, ten sa k puku nedostal.
18:10 Ojamäki a Ruohomaa prišli o puk pri mantineli v útočnom pásme, hra sa rýchlo presunul na opačnú stranu. Stecher zakončil od modrej, Olkinuora skryl puk vo výstroji a nedovolil dorážky.
16:15 Kanaďania ešte zachytili puk v útočnom pásme, následne ho Stecher posielal na bránu, no trafil len brániaceho hráča pred sebou.
15:32 Kuemper skryl ľahké nahodenie v lapačke a prerušil hru. Medzitým sa už Bunting vrátil na ľad z trestnej lavice.
14:58 Už sa Fínsko usadilo v útočnej tretine, Kaski strieľal z osi klziska, Kuemper vyrazil do strany.
13:21 Vylúčenie v tíme Kanada (Michael Bunting – 2 min., napadnutie).
13:21 dôležité Kuemper si vychutnal Anttilu, jeho strelu z pravého kruhu ukryl v lapačke. Následne bol Anttila nedovolene dohraný Buntingom a vášne na ľade vzplanuli.
12:56 Powerova strela sa od vyrážačky Olkinuoru odrazila na ochrannú sieť. Po reklamnej prestávke uvidíme buly v obrannom pásme Fínska.
12:13 dôležité Paul obišiel bránu a dobre prihral k druhej žŕdke Pirrimu, ktorý zasúval puk po ľade, no Olkinuora sa prekonať nenechal.
10:57 Sallinen zvádzal pred bránou tvrdé súboje, no prihrávka na neho napokon nesmerovala. Kanaďania išli dopredu, kde však veľa nevymysleli.
10:23 Brown nespracoval dlhú prihrávku, skončilo sa to zakázaným uvoľnením.
08:57 gól Fínsko dalo gól!
Prvý gól finále strieľajú Fíni! Kaski tesne udržal útočné pásmo, nato výbornou prihrávkou vyzval MIKAELA RUOHOMAA, ktorý si puk sám pred bránou spracoval a v páde zakončil ponad Kuemperov betón!
Asistencia: O. Kaski
08:49 Kaskiho tvrdý volej s tečom Ojamäkiho, Kuemper odolal.
08:14 Kanada sa oslobodzuje. Kúsok chýbal Stecherovi, aby zaútočil.
07:28 Ďalšia fínska presilovka, no jej úvod opäť nie je veľmi dobrý.
06:56 Vylúčenie v tíme Kanada (Nick Paul – 2 min., nebezpečná hra vysokou hokejkou).
06:41 Anttila poslal prudký puk do bránkoviska, Fíni nemali šťastie, hrací predmet sa odrazil mimo brány.
05:59 dôležité Po veľmi dobrej prihrávke Ojamäkiho strieľal z pravého kruhu Ruotsalainen, Kuemper jeho nebezpečnú strelu vyrazil pred seba.
04:35 Strela Sunda, Kanaďanom sa následne podarilo vyhodiť puk cez všetky čiary.
04:15 Vylúčenie v tíme Kanada (Justin Danforth – 2 + 10 min. narazenie).
03:55 Ďalší kanadský útok zastavil ofsajd.
02:15 Bernard-Docker na útočnej modrej našiel Hagela, jeho pretečovanie skončilo v lapačke Olkinuoru.
01:03 dôležité Comtois si na polovici ihriska všimol voľného Buntinga, ten si prevzal prihrávku a rútil sa sám na bránu, pri pokuse o bekhendový blafák ale zakončil vedľa brány.

Kanada: Kuemper (Hill) – S. Walker, Ferraro, Power, Stecher (A), Bernard-Docker, Beaudin, Schneider – Henrique (C), Co. Brown (A), Mangiapane – Vilardi, Bunting, Comtois – Danforth, N. Paul, Pirri – Foudy, Anderson-Dolan, Hagel – Perfetti..
Dnešným dňom sa končia hokejové MS 2021 v Rige. Na programe sú dva posledné zápasy – o 3. miesto a finále.

Vo finále sa o 19:15 proti sebe postavia reprezentácie Fínska a Kanady. Zopakuje sa tak finále spred dvoch rokov. Vtedy v Bratislave triumfovalo Fínsko 3:1 a tešilo sa zo zisku titulu.

Vo vyraďovacej fáze prešli Fíni cez Čechov, ktorých zdolali 1:0, v semifinále si následne poradili s Nemeckom 2:1.

Kanada vstúpila do turnaja tromi prehrami a postup do štvrťfinále nemala vo vlastných rukách. Napokon to vyšlo a Kanaďania vo štvrťfinále poslali domov Rusov, ktorých zdolali 2:1 po predĺžení. Následne triumfovali nad USA 4:2 a dnes hrajú o 1. miesto.
Vítame Vás pri on-line prenose. Stretnutie sa začne o 19:15.