Česko nestačilo na Fínsko, severania si na MS v hokeji 2021 zahrajú o medaily

3. 6. 2021 |

Fínski hokejoví reprezentant sa prebojovali do semifinále majstrovstiev sveta v Rige. Vo štvrtkovom večernom štvrťfinále zdolali Česko tesne 1:0. "Suomi" nastúpia v boji o finále proti Nemecku, v druhom semifinále sa stretnú USA a Kanada.

Na snímke vpravo český útočník Filip Chytil oslavuje svoj gól v zápase základnej B-skupiny Česko - Švajčiarsko  na 84. majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji v lotyšskej Rige v sobotu 22. mája 2021. FOTO TASR

Úradujúci majstri ťažili z výbornej defenzívy, vďaka ktorej si udržali tesné vedenie až do konca. O jediný gól sa postaral v 33. minúte Jere Innala. Zo štvrťfinále postúpili len tímy zo základnej B-skupiny.

Česko Fínsko štvrťfinále MS v hokeji 2021

Českí hokejisti mali lepší vstup do zápasu a v úvode si vypracovali niekoľko dobrých šancí. V 3. minúte prihral Zohorna spoza bránky Kubalíkovi, no ten netrafil ideálne.

Po veľkej chybe Sunda, ktorý prihral krížom cez vlastné pásmo rovno na hokejku Šuláka, sa vyznamenal dvoma zákrokmi Olkinuora. Postupne však prebrali taktovku Fíni, v 16. minúte sa na vrchole ľavého kruhu oprel do puku Ohtamaa a Hrubec mal plné ruky práce aj s jeho dobiedzajúcimi spoluhráčmi.

Najväčšia šanca dovtedajšieho priebehu prišla v 18. minúte, keď Kubalík získal puk, Kovář poslal krížnu prihrávku Klokovi, ktorý si prehodil puk na forhend, ale Olkinuora vyrazil.

Fíni sa vzápätí radovali z gólu v presilovke, pri ktorom však bola posunutá bránka a nebolo zrejmé, či puk prešiel celým objemom za čiaru. Rozhodcovia skúmali video vyše štyri minúty a nakoniec gól Pakarinena neuznali.

V 22. minúte Fíni znovu takmer zdvíhali ruky nad hlavy, ale Ohtamaaova delovka len opečiatkovala spojnicu českej bránky. V ďalšom priebehu sa hrala veľmi vyrovnaná partia bez vyložených šancí.

Tímy na ľade bojovali o každý puk a najmä v obrannom pásme podávali veľmi disciplinované výkony. Fíni sa predsa len ujali vedenia v 33. minúte. Kontiola získal puk pri mantineli, prihral Pakarinenovi, ktorého strelu Hrubec len vyrazil, a pred bránkou bol na dorážku pripravený Innala - 1:0.

Neprešlo ani 30 sekúnd a podobná situácia sa zopakovala na druhej strane, lenže Smejkal svoju možnosť z dorážky nepremenil. Česi si v závere druhého dejstva zahrali presilovku, ale Fíni ich k ničomu nepustili.

V treťom dejstve pokračoval urputný boj, Česi sa snažili prekonať výbornú defenzívu "Suomi", no tí ich počas desiatich minút pustili len k dvom strelám na bránku, pričom sami vyslali na Hrubca jedinú.

Česi sa v 51. minúte dostali takmer do prečíslenia, ale Fíni situáciu zvládli, opäť vyviezli puk do útočného pásma a snažili sa ho držať čo najviac za českou bránkou či pri mantineloch.

Čechom sa míňali čas, energia i nápady, ako prekonať obranu súpera. Fíni vycítili šancu, v 52. a 53. minúte sa dostali do tlaku a Hrubec musel zasahovať pri šanciach Määttäu a Björninena. Česi odvolali brankára 2:16 min pred koncom, veľké šance mali Zadina a Kubalík, no Fíni sa ubránili a postrážili si postup do semifinále.

MS v hokeji 2021

Fínsko - Česko 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)

Gól: 33. Innala (Pakarinen, Kontiola). Rozhodovali: Bruggeman (USA), Gouin - McCrank (obaja Kan.), Oliver (USA), vylúčení: 1:1 na 2 min, navyše: Pakarinen (Fínsko) 10 min za napadnutie zozadu, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0.

Fínsko: Olkinuora - Koivisto, Sund, Kaski, Määttä, Pokka, Ohtamaa, Nousiainen, Lindbohm - Mäenalanen, Björninen, Anttila - Ojamäki, Lundell, Ruotsalainen - Pakarinen, Kontiola, Innala - Sallinen, Ruohomaa, Turunen

Česko: Hrubec – Hronek, D. Musil, Klok, Sklenička, Šustr, Šulák, Hájek – Flek, Hanzl, Zadina - Kubalík, Kovář, Vrána – Lenc, Chytil, Stránský – Radil, T. Zohorna, Smejkal - A. Musil

Fínsko
1 : 0
(0:0, 1:0, 0:0)
Česko

Góly a asistencie: 33. Innala (Pakarinen, Kontiola).
Fínsko: Olkinuora (Säteri) – Sund, Koivisto, Määttä, Kaski, Pokka, Ohtamaa (A), Nousiainen, Lindbohm – Anttila (C), Björninen, Mäenalanen – Lundell, Ojamäki, Ruotsalainen – Innala, Kontiola (A), Pakarinen – Ruohomaa, Turunen, Sallinen.
59:39 dôležité Obrovskú šancu mal Kubalík, Olkinuora zachránil svoj tím od vyrovnania.
59:21 Dobrá šanca Zadinu, no Olkinuora puk vyrážačkou poslal na ochrannú sieť.
58:57 dôležité Hronek puk nastrelil pred bránu, zachytil ho Kovář a z otočky vypálil, nepriestrelný Olkinuora má puk v moci.
58:13 Kubalíkova delovka, Olkinuora vyráža, Česi sa k dorážke nedostali.
58:07 Puk sa odrazil mimo ihriska, vhadzuje sa v obrannom pásme Fínska.
57:44 dôležité Hrubec zostáva na striedačke, powerplay českého tímu!
Oddychový čas hostí.
57:31 Bekhendové Kubalíkovo zakončenie Olkinuora vyrazil na mantinel.
56:23 Šulákov útočný výpad, ale strela opäť zrazená. Fíni podnikli rýchly útok.
55:50 Hronek mieril presne na Olkinuoru, ktorý mak odkrytý výhľad a rovno rozohral.
55:00 Česi vážnejšie bránu neohrozili, Fíni bezpečne dostávajú puk do stredného pásma.
53:20 Björninenovi sa na druhej strane ukazoval Anttila, no prvý menovaný zakončoval z uhla sám a vôbec to nebola márna strela.
52:54 Lundell dobre zapracoval, dostal sa k puku, nabil na modrú Määttäovi, ktorého strela skončila na hradbe tiel pred bránou.
52:02 Hronek išiel sám, spoza Ohtamaa sa pokúsil prekvapiť Olkinuora skrytou strelou, fínsky gólman bol pozorný.
51:40 Innala oslobodil svoj tím len za cenu zakázaného uvoľnenia.
51:20 Strela Skleničku len tak preletela popri ľavej tyčke. Fínsko stále vyhráva 1:0.
50:02 Määttä sa snažil prekvapiť Hrubca strelou z veľkého uhla, český gólman si bližšiu žŕdku pokryl.
48:28 Zadina zobral puk Kontiolovi, Hrubec sa však aj tak musel mať na pozore.
46:57 Kubalík mal pred bránou Kovářa, výborne však hokejkou zahral fínsky gólman a Kovář tak nezakončil.
46:08 Pred Ohtamaaom sa otvoril priestor až k strele, puk skončil v Hrubcovej lapačke.
45:21 Kaski nebezpečne vypálil a odchádza striedať.
44:09 Flek zapracoval pri mantineli, naservíroval puk Hanzlovi medzi kruhy, no Olkinuora zasahovať nemusel.
43:34 Hronkova strela z ľavej strany zase zblokovaná, Česi to neúnavne skúšajú, no fínska obrana je pevná.
42:39 Česi sa s pukom dostali za bránku a nedokázali sa dostať do šance.
41:24 Opäť zblokovaná strela. Koivisto tečoval Hanzlovu ranu na ochrannú sieť.
40:44 Pokka odstreľuje puk cez všetky čiary. Hronek vzápätí priváža puk späť do útočného pásma.
Tretia tretina sa začne o 21:01.
Zatiaľ sme videli jeden gól. V 33. minúte sa strelecky presadil Jere Innala. Fínsko vyhráva nad Českom pi dvoch tretinách tesne 1:0.
39:18 Fínsko sa bráni veľmi dobre, vyhadzuje puky a aj zaútočilo.
38:35 Vylúčenie v tíme Fínsko (Iiro Pakarinen – 2 + 10 min. útok zozadu).
37:40 Pokkovo nastrelenie, Šulák nedovolil dorážať Ojamäkimu.
37:04 Klok prihral o mantinel Vránovi, no ten už mal korčule v útočnom pásme – ofsajd.
35:50 Čechom sa nedarí prekonať fínsku defenzívu. Stránský sa síce dostal k dorážke, ale z uhla z bekhendu, puk skončil na konštrukcii brány.
34:46 Kubalík vystrelil cez Kaskiho, ten puk tečoval na ochrannú sieť. Množstvo pukov fínski hráči zblokujú.
33:17 dôležité Podobná situácia aj na druhej stranem no vyrovnané nie je! Sklenička strieľal z ľavej strany, Olkinuorovi puk vypadol, no Smejkal to mal na bekhend a fínskeho gólmana zoči voči neprekonal!
32:55 gól Fínsko dalo gól!
Dočkali sme sa úvodného gólu, strieľajú ho Fíni! Kontiola vyhral osobný súboj pri mantineli, nabil Pakarinenovi, ktorého strelu Hrubec zlikvidoval, no puk mu vypadol a JERE INNALA ho po ľade zasunul za jeho chrbát!
Asistencie: I. Pakarinen, P. Kontiola
32:41 Česi si v útočnom pásme nerozumeli, zatiaľčo na opačnej strane pálil Kontiola len do betónov Hrubca.
31:46 Na druhej strane po Šulákovej nepresnej prihrávke už áno.
31:25 Fíni sa oslobodili, urobili to šikovne, zakázané uvoľnenie sa nepíska.
30:40 Lenc strieľal spoza Lindbohma, ktorý jeho strelu aj tečoval, na ochrannú sieť.
29:59 Defenzívy na oboch stranách pracujú veľmi dobre, uvidíme, kedy sa dočkáme úvodného gólu.
28:56 Zadina prihrával Flekovi pred bránu, Olkinuora ho vychytal a zneškodnil aj dorážku Zadinu.
28:24 Musil upratal puk, nedovolil protihráčovi zmocniť sa ho. Poslal ho však len na hokejku Kaskiho, ktorý opätovne nastreľuje do útočného pásma.
27:32 Chytil medzi kruhmi nezakončil, puk sa od neho odrazil do rohu, kde ho Chytil dokorčuľoval, no jeho spätnú prihrávku prečítal Anttila.
26:31 V paralelne hranom zápase medzi Ruskom a Kanadou taktiež ešte gól nepadol.
25:07 Najprv nahadzoval puk Ruotsalainen, no ten až na bránku neprešiel. Následne Fíni strávili desiatky sekúnd v útočnom pásme, až napokon Hrubec prikryl puk po nie prudkej strele.
23:54 Teraz sa pre zmenu bojuje v českom obrannom pásme, hráči sa o puk bijú pri mantineli už poriadne dlho.
22:52 Po nahodení sa z otočky snažil zakončiť český útočník, no bol dobre bránený a puk sa odrazil mimo bránky.
21:52 dôležité Na ľavom kruhu mal veľmi veľa priestoru Ohtamaa, pálil po prihrávke z prvej a jeho delovka opečiatkovala spojnicu!
21:09 Hronkovo nastrelenie skončilo na betónoch Olkinuoru.
20:36 Fíni sa nikam neponáhľajú, rozohrávajú spoza vlastnej bránky.
Druhá tretina sa začne o 20:10.
Po prvej tretine nie sme o nič múdrejší, kto je k semifinále bližšie. Fínsky gól uznaný nebol, skóre je tak bezgólové 0:0.
19:40 Kaski strieľal z prvej z osi klziska, pre bránou bolo poriadne husto, puk nik netečoval a Hrubec si ho našiel.
18:58 Flek šprintoval za pukom, Olkinuora išiel ďaleko z bránky a situáciu zvládol.
18:29 dôležité Gól Pakarinena napokon uznaný NIE JE. Pokračujeme za stavu 0:0, Klok zostáva na trestnej lavici.
18:29 dôležité Skutočne veľmi ťažká situácia na posúdenie, telefonát trvá veľmi dlho. Zo žiadnej kamery nie je poriadne vidieť, kde sa nachádza puk.
18:29 dôležité Po prudkom nastrelení pred bránku puk telom dopravil do siete Pakarinen, no nie je úplne jasné, či puk prešiel celým objemom bránkovú čiaru. Následne sa aj posunula bránka. Už sa telefonuje.
18:29 dôležité Fíni sa radujú z gólu, ale ten nie je jednoznačne uznaný. Bude sa telefonovať?
18:08 Vylúčenie v tíme Česko (Lukáš Klok – 2 min., podrazenie).
17:20 dôležité Celé to začalo Kubalíkovým ziskom puk, následne Česi zakombinovali, Kovář poslal nádhernú prihrávku pred bránku Klokovi, ktorý si puk prehodil na forhend a zakončil, no Olkinuora puk vyrazil!
16:10 Stránský to skúšal individuálne, no popri pravom mantineli neprenikol, bol odzbrojený.
15:31 Po strele Ohtamaa Hrubec puk prikryl, no nebol si úplne istý. Náznak šarvátky.
15:03 Kaskiho chyba v rozohrávke nebola potrestaná, český hráč to mal iba na bekhend.
14:17 Tvrdá strela Ruotsalainena z ľavej strany tesne nad ľadom Hrubec puk vytesnil betónom pri bližšej žŕdke.
13:49 Fíni komplikovane prechádzali do útočného pásma, je im odpískaný ofsajd.
12:16 Olkinuora zrazil zakončenie Vránu na ochrannú sieť.
11:28 Česi sa bez ujmy dostali do stredného pásma, nie však už do útočného.
10:49 Sallinen vystrelil spoza hráča nepresne, potom sa ponáhľal pred bránu cloniť. Ruohomaa strieľal, Hrubec prerušil hru.
09:15 Määttä strieľal z osi klziska od modrej, vynútil si zákrok Hrubca, nejednalo sa však o nič vážnejšie.
08:09 Veľmi dobrý blok Zadinu, ktorý vyslal dopredu Fleka, ten mu prihrávku opätoval a Zadinov pokus bol zblokovaný, no puk oblúčikom padal k bráne, kde ho Olkinuora prikryl.
07:21 Fíni pobudli v útočnom pásme, no šancu si nevytvorili. Lundell tečoval strelu mimo a následne jeho spoluhráč pri mantineli o puk prišiel.
06:10 Vrána neprihrával, prekorčuľoval od mantinelu na druhú stranu útočného pásma, kde bol vytlačený k mantinelu.
05:47 Hanzl prihral spoza brány Zadinovi, tomu chvíľu trvalo, kým si puk spracoval a potom trafil do stredu brány.
05:05 Česi využili hybridný icing, k bekhendovej strele sa po odraze od mantinelu dostal Zohorna, no bránu netrafil.
04:29 Nastrelenie so snahou o teč, Ruotsalainen však nebol úspešný.
03:19 Chyba v defenzíve Fínov, strieľal Šulák.
02:45 dôležité Kubalík si nakorčuľoval medzi kruhy, dostal prihrávku spoza brány od Zohornu, no netrafil puk ideálne! Fíni sa tak ubránili. Česi ale začali veľmi aktívne.
02:04 Fíni sa snažili o jednoduchý prechod do útočného pásma, no Ruohomaa vytečoval puk mimo klziska.
00:53 Kubalík si vytvoril priestor, urobil kľučku na os klziska, jeho strela však bola zrazená mimo brány.
00:21 Lundell vyhral buly v útočnej tretine a hneď z toho bola strela Määttu, Hrubec hru prerušil.

Česko: Hrubec (Will) – Hronek (A), D. Musil, Klok, D. Sklenička, Šustr, Šulák, Hájek – J. Vrána, Jan Kovář (C), D. Kubalík – Zadina, R. Hanzl, Flek – Lenc, Chytil, M. Stránský – Radil, T. Zohorna (A), Smejkal – A. Musil..
Vítam všetkých hokejových priaznivcov pri sledovaní online textového prenosu zo zápasu štvrťfinále MS, v ktorom o 19:15 proti sebe nastúpia tímy Fínska a Česka.

Fínsko obsadilo v skupine B druhé miesto so 17-timi bodmi. V riadnom hracom čase na turnaji ešte neprehralo, podľahlo jedine Kazachstanu, ale až po samostaných nájazdoch – 1:2.

Česko skončilo v skupine A na 3. mieste, v siedmich zápasoch nazbieralo dovedna 13 bodov. Šampionát sa pre Čechov nezačal ideálne, úvodné dva duely, s Ruskom a Švajčiarskom, prehrali, no potom potiahli päťzápasovú víťaznú šnúru.
Vítame Vás pri on-line prenose. Stretnutie sa začne o 19:15.