Česko nestačilo na Fínsko, severania si na MS v hokeji 2021 zahrajú o medaily

3. 6. 2021 |

Fínski hokejoví reprezentant sa prebojovali do semifinále majstrovstiev sveta v Rige. Vo štvrtkovom večernom štvrťfinále zdolali Česko tesne 1:0. "Suomi" nastúpia v boji o finále proti Nemecku, v druhom semifinále sa stretnú USA a Kanada.

Na snímke vpravo český útočník Filip Chytil oslavuje svoj gól v zápase základnej B-skupiny Česko - Švajčiarsko  na 84. majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji v lotyšskej Rige v sobotu 22. mája 2021. FOTO TASR

Úradujúci majstri ťažili z výbornej defenzívy, vďaka ktorej si udržali tesné vedenie až do konca. O jediný gól sa postaral v 33. minúte Jere Innala. Zo štvrťfinále postúpili len tímy zo základnej B-skupiny.

Česko Fínsko štvrťfinále MS v hokeji 2021

Českí hokejisti mali lepší vstup do zápasu a v úvode si vypracovali niekoľko dobrých šancí. V 3. minúte prihral Zohorna spoza bránky Kubalíkovi, no ten netrafil ideálne.

Po veľkej chybe Sunda, ktorý prihral krížom cez vlastné pásmo rovno na hokejku Šuláka, sa vyznamenal dvoma zákrokmi Olkinuora. Postupne však prebrali taktovku Fíni, v 16. minúte sa na vrchole ľavého kruhu oprel do puku Ohtamaa a Hrubec mal plné ruky práce aj s jeho dobiedzajúcimi spoluhráčmi.

Najväčšia šanca dovtedajšieho priebehu prišla v 18. minúte, keď Kubalík získal puk, Kovář poslal krížnu prihrávku Klokovi, ktorý si prehodil puk na forhend, ale Olkinuora vyrazil.

Fíni sa vzápätí radovali z gólu v presilovke, pri ktorom však bola posunutá bránka a nebolo zrejmé, či puk prešiel celým objemom za čiaru. Rozhodcovia skúmali video vyše štyri minúty a nakoniec gól Pakarinena neuznali.

V 22. minúte Fíni znovu takmer zdvíhali ruky nad hlavy, ale Ohtamaaova delovka len opečiatkovala spojnicu českej bránky. V ďalšom priebehu sa hrala veľmi vyrovnaná partia bez vyložených šancí.

Tímy na ľade bojovali o každý puk a najmä v obrannom pásme podávali veľmi disciplinované výkony. Fíni sa predsa len ujali vedenia v 33. minúte. Kontiola získal puk pri mantineli, prihral Pakarinenovi, ktorého strelu Hrubec len vyrazil, a pred bránkou bol na dorážku pripravený Innala - 1:0.

Neprešlo ani 30 sekúnd a podobná situácia sa zopakovala na druhej strane, lenže Smejkal svoju možnosť z dorážky nepremenil. Česi si v závere druhého dejstva zahrali presilovku, ale Fíni ich k ničomu nepustili.

V treťom dejstve pokračoval urputný boj, Česi sa snažili prekonať výbornú defenzívu "Suomi", no tí ich počas desiatich minút pustili len k dvom strelám na bránku, pričom sami vyslali na Hrubca jedinú.

Česi sa v 51. minúte dostali takmer do prečíslenia, ale Fíni situáciu zvládli, opäť vyviezli puk do útočného pásma a snažili sa ho držať čo najviac za českou bránkou či pri mantineloch.

Čechom sa míňali čas, energia i nápady, ako prekonať obranu súpera. Fíni vycítili šancu, v 52. a 53. minúte sa dostali do tlaku a Hrubec musel zasahovať pri šanciach Määttäu a Björninena. Česi odvolali brankára 2:16 min pred koncom, veľké šance mali Zadina a Kubalík, no Fíni sa ubránili a postrážili si postup do semifinále.

MS v hokeji 2021

Fínsko - Česko 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)

Gól: 33. Innala (Pakarinen, Kontiola). Rozhodovali: Bruggeman (USA), Gouin - McCrank (obaja Kan.), Oliver (USA), vylúčení: 1:1 na 2 min, navyše: Pakarinen (Fínsko) 10 min za napadnutie zozadu, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0.

Fínsko: Olkinuora - Koivisto, Sund, Kaski, Määttä, Pokka, Ohtamaa, Nousiainen, Lindbohm - Mäenalanen, Björninen, Anttila - Ojamäki, Lundell, Ruotsalainen - Pakarinen, Kontiola, Innala - Sallinen, Ruohomaa, Turunen

Česko: Hrubec – Hronek, D. Musil, Klok, Sklenička, Šustr, Šulák, Hájek – Flek, Hanzl, Zadina - Kubalík, Kovář, Vrána – Lenc, Chytil, Stránský – Radil, T. Zohorna, Smejkal - A. Musil

Fínsko
1 : 0
(0:0, 1:0, 0:0)
Česko

Góly a asistencie: 33. Innala (Pakarinen, Kontiola).
Fínsko: Olkinuora (Säteri) – Sund, Koivisto, Määttä, Kaski, Pokka, Ohtamaa (A), Nousiainen, Lindbohm – Anttila (C), Björninen, Mäenalanen – Lundell, Ojamäki, Ruotsalainen – Innala, Kontiola (A), Pakarinen – Ruohomaa, Turunen, Sallinen.
Česko: Hrubec (Will) – Hronek (A), D. Musil, Klok, D. Sklenička, Šustr, Šulák, Hájek – J. Vrána, Jan Kovář (C), D. Kubalík – Zadina, R. Hanzl, Flek – Lenc, Chytil, M. Stránský – Radil, T. Zohorna (A), Smejkal – A. Musil.
59:39 dôležité Obrovskú šancu mal Kubalík, Olkinuora zachránil svoj tím od vyrovnania.
58:57 dôležité Hronek puk nastrelil pred bránu, zachytil ho Kovář a z otočky vypálil, nepriestrelný Olkinuora má puk v moci.
57:44 dôležité Hrubec zostáva na striedačke, powerplay českého tímu!
33:17 dôležité Podobná situácia aj na druhej stranem no vyrovnané nie je! Sklenička strieľal z ľavej strany, Olkinuorovi puk vypadol, no Smejkal to mal na bekhend a fínskeho gólmana zoči voči neprekonal!
32:55 gól Fínsko dalo gól!
Dočkali sme sa úvodného gólu, strieľajú ho Fíni! Kontiola vyhral osobný súboj pri mantineli, nabil Pakarinenovi, ktorého strelu Hrubec zlikvidoval, no puk mu vypadol a JERE INNALA ho po ľade zasunul za jeho chrbát!
Asistencie: I. Pakarinen, P. Kontiola
21:52 dôležité Na ľavom kruhu mal veľmi veľa priestoru Ohtamaa, pálil po prihrávke z prvej a jeho delovka opečiatkovala spojnicu!
18:29 dôležité Gól Pakarinena napokon uznaný NIE JE. Pokračujeme za stavu 0:0, Klok zostáva na trestnej lavici.
18:29 dôležité Skutočne veľmi ťažká situácia na posúdenie, telefonát trvá veľmi dlho. Zo žiadnej kamery nie je poriadne vidieť, kde sa nachádza puk.
18:29 dôležité Po prudkom nastrelení pred bránku puk telom dopravil do siete Pakarinen, no nie je úplne jasné, či puk prešiel celým objemom bránkovú čiaru. Následne sa aj posunula bránka. Už sa telefonuje.
18:29 dôležité Fíni sa radujú z gólu, ale ten nie je jednoznačne uznaný. Bude sa telefonovať?
17:20 dôležité Celé to začalo Kubalíkovým ziskom puk, následne Česi zakombinovali, Kovář poslal nádhernú prihrávku pred bránku Klokovi, ktorý si puk prehodil na forhend a zakončil, no Olkinuora puk vyrazil!
02:45 dôležité Kubalík si nakorčuľoval medzi kruhy, dostal prihrávku spoza brány od Zohornu, no netrafil puk ideálne! Fíni sa tak ubránili. Česi ale začali veľmi aktívne.