Gent Wevelgem 2022 ONLINE cyklistika Peter Sagan dnes

27. 3. 2022 |

Cyklistický kalendár pokračuje aj tento víkend významnou belgickou klasikou Gent Wevelgem. Zvedavý sme dnes najmä na Petra Sagana, ktorý tu zvíťazil už trikrát.

Slovenský cyklista Peter Sagan. Foto - archív TASR/AP

Profil trate z Gentu do Wevelgemu je prevažne rovinatý, čo bude nahrávať šprintérom a všeobecne cyklistom s rýchlym finišom. Sledovať budeme hlavne Petra Sagana, ktorý tu zvíťazil už trikrát.

V hre však bude mnoho ďalších skvelých pretekárov ako Wout van Aert, Sam Bennett, Fabio Jakobsen či Mads Pedersen. Prenos začína o 14:30 a jazdci by do cieľa mali prísť okolo 17:00.

Sezóna jarných klasík je v plnom prúde. Belgický cyklista Wout van Aert z tímu Jumbo-Visma sa stal víťazom piatkovej klasiky E3 Harelbeke, patriacej do najvyššej kategórie World Tour. Slovenský reprezentant Peter Sagan prišiel do cieľa na 68. mieste s mankom 11,15 min.

Na druhom mieste skončil tímový kolega víťaza Christophe Laporte z Francúzska s rovnakým časom. Tretie obsadil Švajčiar Stefan Küng z Groupama-FDJ s mankom 1:35 min, ktorý uspel v šprinte skupiny prenasledovateľov.

Van Aert o svojom triumfe rozhodol na vrchu Patterberg 44 km pred cieľom, keď unikol súperom a tempo s ním udržal iba Laporte. Ten pochopiteľne úradujúcemu majstrovi Belgicka  nerobil v závere komplikácie a cieľovou páskou prešiel tesne druhý ruku v ruke s tímovým lídrom.

"V tomto regióne sa koná veľa pretekov a takmer všetky prebiehajú inak ako dnes. Nefúkalo, bolo slnečné počasie, napriek tomu sme mali všetko pod kontrolou. Všetci urobili maximum pre triumf, som hrdý na tento tím. Toto víťazstvo pre mňa veľa znamená," vyjadril v cieli spokojnosť Van Aert.

Cyklistika 2022

Peter Sagan Gent Wevelgem 2022 ONLINE cyklistika dnes od 14:30

Cieľ dôležité Nakoniec sme boli svedkami obrovského prekvapenia, keď Laportovi aj Stuyvenovi dokonale vypálil rybník Biniam Girmay Hailu a v záverečnom dlhom šprinte mal jednoznačne najviac síl.
Eritrejčan tak zapisuje jednoznačne najväčšie víťazstvo svojej kariéry.
Druhý končí sklamaný Laporte a tretí bude Van Gestel.
1 km dôležité Čelná štvorica vstúpila do posledného kilometra a čaká nás záverečný šprint.
3 km dôležité Strata početnej skupiny sa trochu zmenšila na približne 20 sekúnd a na špici tejto skupiny sa naozaj ide naplno. Na dobehnutie čelnej štvorice to už však bude neskoro.
12 km dôležité Do cieľa toho už príliš neostáva a hlavnému poľu sa únik nedarí dobehnúť. Ich strata sa už zvýšila na hodnotu takmer 40-tich sekúnd.
32 km dôležité Van Aert bol napokon rýchlo dobehnutý a na špici pretekov je tak skupina cyklistov. Nachádzajú as v nej napríklad Pedersen, Van Baarle, Mohorič, či Asgreen.
34 km dôležité Počas stúpania sa na strmom úseku odtrhli od hlavnej skupiny Wout Van Aert. Za Belgičanom je ešte skupinka ďalších jazdcov, ale Belgičan je niečo vyše 30 km pred cieľom v samostatnom úniku a do konca už nebude ani jedno stúpanie.
75 km dôležité Z pelotónu sa nám odtrhla zauímavá skupina jazdcov. Nájdeme v nej jazdcov ako Van Avermaet, Mohorič, Asgren, Campenaerts či Van Baarle.
80 km dôležité V jednej zo zaostávajúcich skupín je aj Peter Sagan. Slovenský cyklista tak bude musieť doháňať pomerne nepríjemnú stratu.