Peter Sagan na Okolo Slovenska 1. etapa ONLINE dnes

16. 9. 2021 |
 

Peter Sagan má na dnes na pretekoch Okolo Slovenska na programe 1. etapu dlhú 158,4 km so štartom a cieľom v Košiciach, ktorá ponúkne tri rýchlostné a štyri horské prémie.

Peter Sagan z tímu Bora-Hansgrohe počas cyklistických pretekov Giro d'Italia 2021. Foto - TASR/AP

Peter Sagan má na dnes na pretekoch Okolo Slovenska na programe 1. etapu dlhú 158,4 km so štartom a cieľom v Košiciach, ktorá ponúkne tri rýchlostné a štyri horské prémie.

Peter Sagan na Okolo Slovenska 1. etapa ONLINE dnes

Austrálsky cyklista Kaden Groves zvíťazil v úvodnom prológu 65. ročníka medzinárodných pretekov Okolo Slovenska a dostal sa na čelo celkového poradia. Domáci favorit Peter Sagan z Bora-Hansgrohe obsadil 10. miesto a získal dres pre najlepšieho Slováka.

"Atmosféra bola výborná, dosť veľa ľudí. Aspoň teda po dvoch rokoch covidu som toľko ľudí pokope ešte nevidel. Bolo to rýchle od štartu až do cieľa. V tej zákrute som asi nestratil, pretože sa išla pomaly a nie v rýchlosti. Očakávania boli väčšie, všetci asi čakali niečo lepšie, ale dôležité je tam byť bez pádu, takže ideme ďalej," povedal Sagan.

Jazdec stajne BikeExchange Groves zvládol 1,6 km dlhú časovku v historickom centre Košíc za 1:50,46 minúty. Druhý skončil s odstupom 32 stotín vlaňajší celkový víťaz Jannik Steimle z Nemecka (Deceuninck-QuickStep), tretí bol s mankom 0,91 s Poliak Marceli Boguslawski (Mazowsze Serce Poslki).

Pre dvadsaťdvaročného Grovesa to bolo šieste profesionálne víťazstvo. "Bolo to naozaj veľmi dlhé čakanie, kým som mohol nastúpiť na štart, ale som veľmi šťastný, že sa mi podarilo splniť to, s čím som išiel do dnešného prológu. Začiatok a zákruta boli jediné dve problematické miesta, ale nebolo to dlhé, takže som vydržal vo vysokom tempe. Na Slovensku som prvýkrát a je pre mňa česť a radosť, že tu môžem byť," povedal víťaz v televíznom rozhovore.

Najväčšie cyklistické podujatie na Slovensku odštartovalo v stredu kultúrnym programom už od poludnia. Od 14.00 prebehla prezentácia tímov a po nej nasledoval podvečerný prológ v okolí Dómu svätej Alžbety. Ako prvý sa na trať vydal Čech Karel Tyrpekl (Topforex-ATT Investments), zo Slovákov sa postavil prvý na štart Dávida Kaška v reprezentačnom drese a prvý zástupca World Tour tímov bol Singapurčan Choon Huat Gon (BikeExchange). Prvýkrát v kariére sa na štarte domácich pretekov predstavil trojnásobný majster sveta Peter Sagan a premiéru na Slovensku absolvoval aj štvornásobný víťaz Tour de France Chris Froome.

Poradie na čele sa neustále menilo a medzi pretekármi boli len minimálne ani nie sekundové rozdiely. Na dlhšie sa na prvej priečke usadil až Dán Frederik Rodenberg Madsen (Uno-X) s časom 1:52:78 min. Len 75 stotín za ním prišiel do cieľa Shane Archbold z Nového Zélandu (Deceuninck-QuickStep) a po 70 pretekároch bol tretí ďalší Dán z Uno-X Julius Johansen. Madsena prekonal až Poliak Maciej Bodnar z Bory, ktorý mal o 64 stotín lepší čas. Jeho vedenie však nevydržalo dlho a zakrátko ho prekonal krajan Marceli Boguslawski (Mazowsze Serce Poslki) s časom 1:50,46 min. Zo Slovákov bol priebežne najlepší na 13. mieste Erik Baška (Bora) s mankom 3,13 s na lídra. Boguslawského predbehol až Groves s časom 1:50,46 min. P. Sagan vyrazil na trať ako predposledný a obsadil desiate miesto s mankom 2,64 s. Vlaňajší celkový víťaz i víťaz úvodnej časovky Steimle štartoval posledný a útočil na líderskú pozíciu, no nakoniec sa zaradil na druhé miesto so stratou 32 stotín na Grovesa. Froome obsadil 113. miesto s mankom 12 sekúnd.

Druhý najlepší Slovák bol Erik Baška z Bory na 20. mieste so štvorsekundovou stratou, o šesť priečok a sekundu nižšie skončil Lukáš Kubiš (Dukla Banská Bystrica). "Pocity sú celkom fajn, ale asi som prepáli začiatok trochu viac ako som chcel a posledných 200-300 m som cítil, že mi už dochádzajú sily. Je to veľmi krátke, ale aj tu si treba rozložiť sily. Ľudia nás tlačili do cieľa. Som rád za to, aká je tu atmosféra, koľko Ľudí prišlo a dúfam, že to bude tak bude aj v ďalších dňoch," povedal Baška.

Okolo Slovenska 2021

Výsledky prológu (Košice - Košice, 1,6 km): 1. Kaden Groves (Aus./BikeExchange) 1:50 min, 2. Jannik Steimle (Nem./Deceuninck-QuickStep) rovnaký čas, 3. Marceli Boguslawski (Poľ./Mazowsze Serce Polski) +1 s, 4. Cees Bol (Hol./DSM), 5. Jose Alvaro Hodeg (Kol./Deceuninck-QuickStep), 6. Casper Pedersen (Dán./DSM) všetci rovnaký čas, 7. Maciej Bodnar (Poľ./Bora-Hansgrohe) +2, 8. Frederik Rodenberg Madsen (Dán./Uno-X Pro Cycling), 9. Jason Osborne (Nem./Deceuninck-QuickStep) obaja rovnaký čas, 10. Peter SAGAN (SR/Bora-Hansgrohe) +3, ... 20. Erik BAŠKA (SR/Bora-Hansgrohe) +4, 26. Lukáš KUBIŠ (SR/Dukla Banská Bystrica) +5

Celkové poradie: 1. Groves 1:50 min, 2. Steimle rovnaký čas, 3. Boguslawski +1 s, 4. Bol, 5. Hodeg, 6. Pedersen všetci rovnaký čas, 7. Bodnar +2, 8. Rodenberg Madsen, 9. Osborne obaja rovnaký čas, 10. SAGAN +3, ... 20. BAŠKA +4, 26. KUBIŠ +5

Aktualizuj online prenos
Celkové poradie:

1. Álvaro Hodeg – DQT (COL) 3:34:38
2. Peter Sagan – BOH (SVK) +0:00
3. Reinhardt Janse Van Rensburg – TQA (JAR) +0:00
4. Cees Bol – DSM (NED) +0:00
5. Michael Mørkøv – DQT (DEN) +0:00
6. Itamar Einhorn – ISN (IZR) +0:00
7. Luca Coati – TQA (ITA) +0:00
8. Dominik Neumann – ELK (CZE) +0:00
9. Norman Vahtra – ISN (EST) +0:00
10. Francisco Galván – EKP (ESP) +0:00
...
12. Matúš Stoček – TOP (SVK) +0:00
18. Lukáš Kubiš – DKB (SVK) +0:00
Prvá etapa cyklistických pretekov Okolo Slovenska je úspešne za nami. Martin Haring bol súčasťou celodenného úniku, kde získal 3 body a jednu bonifikačnú sekundu. V dramatickom závere sa tešil z víťazstva Kolumbijčan Álvaro Hodeg, ktorý tak bude zajtra štartovať v žltom drese. Peter Sagan sa vďaka druhému miestu usadí v boji o žltý dres práve za Hodega, na ktorého stráca 6 sekúnd. Na 12. mieste sa dnes umiestnil Matúš Stoček. O 6 miest horšie finišoval Lukáš Kubiš, ktorý je v celkovom poradí na 20. mieste. To je odo mňa dnes všetko, ďakujem vám za pozornosť.
Koniec časová značka Dnešné preteky sa skončili.
Cieľ Ako prvý prešiel cieľovou čiarou Álvaro Hodeg z tímu Deceuninck-Quick Step! Tesne za ním prišiel do cieľa Peter Sagan! Tretie miesto získava Juhoafričan Reinardt Janse Van Rensburg.
0,3 km Jazdci sú už v rozhodujúcich posledných 300 metroch!
1 km Pred nami je už len 1000 metrov! Peter Sagan sa momentálne nachádza približne na 4. pozícii!
3,5 km Cyklisti sa veľmi rýchlo blížia k cieľovej páske. Dnešná etapa vrcholí!
5 km Pretekári sú už v Košiciach. Najzaujímavejších bude posledných 300 metrov, kedy čaká na cyklistov záverečná rovinka so širokou a dobrou cestou. Pevne veríme, že sa podarí Petrovi Saganovi predrať čo najviac dopredu.
10 km Jaime Castrillo Zapater, Edvald Boasson Hagen a Dylan Sunderland majú momentálne náskok pred zvyškom pretekárov na úrovni 10 až 15 sekúnd.
12 km Cyklisti sú 12000 metrov do cieľovej pásky. Momentálne môžeme sledovať dobrú prácu na čele pelotónu od Bory-Hansgrohe.
17 km Pelotón už dýcha vedúcej trojici na krk a o malý moment ich „pohltí“.
20 km Ak sa pozrieme na hodnotenie horskej prémie, zistíme, že zajtra bude štartovať v bodkovanom drese pre najlepšieho vrchára Talian Andrea Garosio z tímu Bardiani CSF Faizane. Ten nazbieral v dnešných pretekoch 10 bodov (0+2+6+2).
26 km Španiel mám pred prenasledujúcou skupinkou náskok 30 sekúnd.
33 km Vedúca skupinka sa pomerne roztrhala. Na samom špici je aktuálne Španiel Jaime Castrillo Zapater z tímu Equipo Kem Pharma.
41 km 4. horská prémia:

1. Jaime Castrillo Zapater – EKP (ESP) – 3 body
2. Andrea Garosio – BCF (ITA) – 2b
3. Tomasz Budzinski – TIM (POL) – 1b
45 km Rýchlostné prémie sú úspešne za nami. Ešte nás čaká posledná horská prémia, ktorá bude dlhá 5 kilometrov a bude mať sklon 5,8%.
47 km 3. rýchlostná prémia:

1. Eirik Lunder – GAZ (NOR) – 6 bodov + 3 sekundy
2. Dylan Sunderland – TQA (AUS) – 4b + 2s
3. Roger Adria Oliveras – EKP (ESP) – 2b + 1s
4. Gabriele Petrelli – CTF (ITA) – 1b
50 km Pelotón začal pomaly, ale isto znižovať stratu na vedúcu skupinku. Momentálne je to pod dve minúty.
55 km 2. rýchlostná prémia:

1. Eirik Lunder GAZ (NOR) – 6 body + 3 sekundy
2. Roger Adria Oliveras – EKP (ESP) – 4b + 2s
3. Tomasz Budzinski – TIM (POL) – 2b + 1s
4. Martin Haring – DKB (SVK) – 1b
65 km O 10 kilometrov sa bude bojovať o rýchlostnú prémiu v Gelnici. O ďalších 8 kilometrov zase v Margecanoch.
72 km Vedúca osmička pretekárov má momentálne náskok pred pelotónom približne 200 sekúnd.
79 km Cyklisti prejdú cez Smolnícku Hutu a nasmerujú si to do tretej z piatich litter zón. Najbližšia prémia bude o zhruba 23 kilometrov, konkrétne v Gelnici.
87 km 3. horská prémia:

1. Andrea Garosio – BCF (ITA) – 6 bodov
2. Tomasz Budzinski – TIM (POL) – 4b
3. Gabriele Petrelli – CTF (ITA) – 2b
4. Martin Haring – DKB (SVK) – 1b
90 km O vrchársku prémiu v Štósi si to rozdá vedúca skupina aj s našim Martinom Haringom. Momentálne má únik náskok viac ako tri minúty.
95 km Cyklisti sú už v obci Štós, kde ich čaká ďalšia vrchárska prémia. Tentokrát budú musieť účastníci dnešnej etapy zdolať stúpanie 4,7% v dĺžke 7,6 kilometra.
100 km Pretekári majú pred sebou „už len“ 100 kilometrov.
102 km 1. rýchlostná prémia:

1. Roger Adria Oliveras – EKP (ESP) – 6 bodov + 3 sekundy
2. Eirik Lunder – GAZ (NOR) – 4b + 2s
3. Martin Haring – DKB (SVK) – 2b + 1s
4. Dylan Sunderland – TQA (AUS) – 1b
107 km Po 55,6 kilometri príde prvá rýchlostná prémia, ktorá je pred obecným úradom v obci Medzev.
113 km Väčšina cyklistov už prešla Rudníkom a sú zhruba 5 kilometrov od ďalšej litter zóny.
128 km Cyklisti sú už druhýkrát na Malej Ide, a tak sa môžu vydať smerom na Medzev, kde ich čaká o 26 kilometrov prvá rýchlostná prémia.
132 km 2. horská prémia:

1. Tomasz Budzinski – TIM (POL) – 3 body
2. Andrea Garosio – BCF (ITA) – 2b
3. Gabriele Petrelli – CTF (ITA) – 1b
133 km Prvým pretekárom, ktorý z dnešnej etapy odstupuje je Austrálčan Jai Jindley z Team DSM.
134 km Rozdiel medzi pelotónom a vedúcou skupinkou je zhruba 120 sekúnd. Medzičasom sa Jonas Wilsly musí popasovať s defektom.
137 km Cyklisti sa mohli odľahčiť v litter zóne, kde vyhodili nepotrebné odpadky a prázdne fľaše.
142 km Vedúca osmička má momentálne náskok pred zvyškom pretekárov niečo pod dve minúty.
145 km V úniku je momentálne 8 cyklistov. Všetci traja víťazi prvej horskej etapy, Budzinski, Lunder, Oliveras, Garosio a Slovák Martin Haring z Dukly Banská Bystrica.
151 km 1. horská prémia:

1. Gabriele Petrelli – CTF (ITA) – 3 body
2. Dylan Sunderland – TQA (AUS) – 2b
3. Jaime Castrillo Zapater – EKP (ESP) – 1b
152 km Pelotón však vedúcu skupinku dobehol ešte pred vrchárskou prémiou.
156 km Dopredu sa sa dostala štvorčlenná posádka, ktorá si bude chcieť uchmatnúť prémiové body vo vrchárskom bonuse v Bukovci.
Štart časová značka Dnešná etapa sa úspešne začala.
Vítame vás pri sledovaní dnešného online textového prenosu z 1. etapy cyklistických pretekov Okolo Slovenska.

Po včerajšom prológu bude dnes naplánovaná 158,4 kilometrov dlhá trasa so štartom v Košiciach a cieľom taktiež v Košiciach. Na cyklistov čakajú 3 rýchlostné prémie, konkrétne v Medzeve, Margecanoch a Gelnici. Vrchári si prídu na svoje dvakrát v Bukovci a raz v Štósi a Klenove.

Včera bol v časovke najrýchlejší Austrálčan Kaden Groves, ktorý tak dnes pôjde v žltom drese ako líder podujatia. V bielom pôjde ako najmladší jazdec Julius Johansen. Pozornosť slovenských divákov láka najmä fenomén v podobe Petra Sagana. Ten včera skončil zo Slovákov najlepšie, a to na 10. mieste. Aj preto bude dnes štartovať v špeciálnom drese pre najlepšieho domáceho pretekára. Na 20. mieste prišiel včera do cieľa Erik Baška, o 6 miest horšie finišoval Lukáš Kubiš.
Vítame Vás pri on-line prenose. Udalosť sa začne o 14:00.
 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo