MS v cyklistike 2021 ONLINE Peter Sagan dnes

26. 9. 2021 |
 

Slovenský cyklista Peter Sagan začne už dnes od 10.25 bojovať o štvrtý titul majstra sveta na MS v cyklistike v Belgicku. Online prenos z pretekov začneme od 14:00 a prinesieme vám všetko podstatné zo záveru pretekov.

Peter Sagan počas cyklistických pretekov Giro d'Italia 2020. Foto - TASR/AP

Slovenský cyklista Peter Sagan začne bojovať o štvrtý titul majstra sveta na MS v cyklistike 2021 v Belgicku už dnes od 10.25. Online prenos z pretekov začneme od 14:00 a prinesieme vám všetko podstatné zo záveru pretekov.

MS v cyklistike 2021 ONLINE Peter Sagan dnes

Na šampionáte v Belgicku, na ktorom sa slávi sto rokov od prvých MS, sa môže stať historickým rekordérom, štyrikrát v pretekoch mužov elite ešte nikto netriumfoval.

Tri tituly majú okrem Sagana na konte aj Talian Alfredo Binda, Belgičania Rik van Steenbergen a Eddy Merckx a Španiel Oscar Freire. Jedine Slovákovi sa však podarilo zvíťaziť tri razy za sebou a na trase z Antverp do Leuvenu (268,3 km) môže pridať ďalší zápis do dejín.

"Prišli sme v stredu večer, takže sme mali čas znova si pozrieť okruhy v rámci otvoreného tréningu, keď uzatvorili premávku v meste. Profil trate by mal byť dobrý, je to technické, budú to dynamické preteky.

Kľúčom k úspechu bude vyvarovať sa pádom a jazdiť vpredu, šetriť čo najviac síl, pretože veľakrát sa ide zo širokej cesty na úzku. Všetci chcú jazdiť vpredu, takže to bude dosť nebezpečné. Myslím si, že bude veľa pádov, budeme potrebovať aj šťastie. Dúfam, že všetko pôjde podľa plánov," povedal 31-ročný Sagan, ktorý sa na šampionát naladil celkovým triumfom na domácom podujatí Okolo Slovenska.

Na nedávnych ME v talianskom Trente súťaž nedokončil. "Očakávam iné preteky ako na majstrovstvách Európy. Na MS sa ide na 260, 270 kilometrov, aj konkurencia je tu oveľa väčšia. Viac tímov bude môcť tvoriť alebo kontrolovať preteky. Začne sa rozhodovať v posledných 70, 80 kilometroch," predpovedal Sagan.

Peter Sagan na MS v cyklistike dnes od 14:00

Aktualizuj online prenos
Cieľ dôležité Druhý skončil Dylan Van Baarle, stupne víťazov doplnil Michael Valgren. Katastrofa pre domáce Belgicko, ktoré zostáva bez medaily! Jasper Stuyven finišoval v štvorčlennom špurte na treťom mieste, celkovo je ale štvrtý...
Cieľ dôležité Francúz Julian Alaphilippe sólo jazdou na posledných 17 kilometroch utrhol čelnú skupinu a obhajuje titul majstra sveta! Druhý rok po sebe je to 29-ročný cyklistia, kto bude nosiť dúhový dres.
1 km Alaphilippe už pomaly oslavuje svoj triumf malými aj väčšími gestami do kamery a smerom k fanúšikom.
2 km Kamera sa ale venuje Alaphilippovi. Aj preto sme nesledovali, ako trojica dobehla Valgrena. Stále nie je rozhodnuté o pozíciách číslo dva až päť.
3 km Dán Valgren skúša nástup, ktorý by znamenal zisk striebra. Ako to napokon dopadne?
4 km Alaphilippe udržuje polminútový náskok, naďalej sa bojuje o zvyšné dve miesta na pódiu.
5 km Valgren sa odtrhol od dvojice van Baarle – Stuyven, no Dán neudržal nastolené tempo a na striebornej priečke sa viezol len necelý kilometer.
6 km Pokiaľ sa nič nestane, tak Francúz titul obháji. Trhá sa aj skupina prenasledovateľov.
7 km dôležité Pravdepodobne je rozhodnuté. Julian Alaphillipe nezvoľňuje zo svojho tempa, práve naopak. Vedie už o 28 sekúnd. Neuveriteľná one-man show.
8 km A už je to dvadsať sekúnd! Alaphillipe smeruje k obhajobe titulu majstra sveta! Skupina za prenasledovateľmi stráca už 45 sekúnd...
9 km Lenže posledné stovky metrov zvládol úradujúci majster sveta bravúrne. Osemnásť sekúnd už vyzerá naozaj sľubne.
11 km Náskok na štvoricu sa trochu scvrkol. Alaphilippe ťahá už šesť kilometrov sám.
12 km Štrnásť, respektíve tridsaťtri sekúnd má k dobru Julian Alaphilippe na svojich prenasledovateľov.
14 km Štyria prenasledovatelia Alaphilippa sú: Valgren (Dánsko), van Baarle (Holandsko), Stuyven (Belgicko) a Powless (USA).
15 km Vstúpili sme do záverečného okruhu. Alaphilippe má k dobru 10 sekúnd. Zvyšok skupiny stráca už 25 sekúnd, Taliani totálne zaspali.
16 km dôležité Alaphilippe roztrhal preteky! Za Francúzom priamo štyria cyklisti, až potom nasleduje zvyšok 14-člennej skupiny.
17 km A znovu sa dvíha Julian Alaphillipe. Každý kilometer sledujeme niečo od Francúza. Famózne divadlo.
18 km Aktuálny majster sveta znovu nastupuje a chce tak definitívne roztrhať zvyšok vedúcej skupiny. Ide sa na úrovni 55 až 60 km/h.
20 km O víťazstvo túto chvíľu bojuje už iba štrnásť pretekárov. Alaphilippe dostihnutý.
21 km dôležité Valentin Madouas sa obetoval v jednom z mestských stúpaní a jeho krajan Julian Alaphilippe sa ocitá sám na čele s možno 7-sekundovým náskokom!
22 km Ticho pred búrkou. Taktizuje sa a vyčkáva sa na vhodný moment...
24 km Evenepoel zrazu prestal ťahať a nastala malá anarchia. Nik nechce ťahať, čo bude vyhovovať skôr jednotlivcom.
26 km Remco Evenepoel už ďalej nevládal ťahal. Stále iba 21-ročný Belgičan má odrobené a odpája sa z čela. S tromi pretekármi zostáva vpredu už iba Francúzsko a Taliansko.
28 km Tisíce ľudí lemujú ulice Leuvenu. Belgicko jednoducho žije cyklistikou a dnešok je toho jasným dôkazom.
30 km Opticky sa zdá, že v tempe sa trochu spomalilo. Pred nami sú záverečné dve okruhy vo finálnom meste Leuvene.
32 km Domáci Belgičania spolu s Talianmi na čele pretekov. Záver bude riadne dramatický.
34 km Ešte raz sa obzrieme za mankom pelotónu na hlavnú skupinu. Strata sa navýšila na viac ako 90 sekúnd. Peter Sagan nezvládol rozhodujúci moment približne 55 kilometrov pred cieľom.
36 km Veľa sa toho nemení. Vpredu sa spolupracuje, predsa je to ešte ďaleko do cieľa.
38 km Politt sa zobudil až príliš neskoro, Nemec pravdepodobne nedokáže dobehnúť výraznú presilu na čele. Situáciu nezvládli ani Slovinci, Pogačar s Rogličom zostali v poli porazených.
40 km Štyridsať kilometrov pred koncom je zrejmé, že majster sveta vzíde z úvodnej 17-člennej skupiny. Bez šance nie sú ani Holanďania.
43 km dôležité Peter Sagan dnes o medailu bojovať nebude. Slovenský cyklista zostal v pelotóne, nezachytil nástup Alaphilippa spred vyše desiatich kilometrov. Zostatok z pelotónu už nemá záujem spolupracovať, respektíve ťahať. Manko je na úrovni minúty...
45 km Vpredu zostal aj Zdeněk Štybar z Česka. Troch cyklistov má vpredu aj Taliansko, dvoch Holandsko. Zvyšné krajiny majú po jednom cyklistovi vo vedúcej skupine.
47 km Dôležité však je, že vpredu je sedemnásť cyklistov, ktorí spolupracujú. Na pelotón majú najväčší favoriti na triumf náskok už 45 sekúnd. Najväčšiu výhodu majú Belgičania a Francúzi.
49 km dôležité Julian Alaphilippe sa odtrhol aj od hlavnej skupiny a nastupuje spolu s Colbrellim, ktorý sa ho dokázal držať.
52 km Hlavná skupina bojujúca o triumf činí zhruba 17 až 20 jazdcov.
55 km Alaphilippa sa držia zatiaľ Van Aert, Stuyven (2x Belgicko), Colbrelli (Taliansko), Mohorič (Slovinsko) a Štybar (Česko).
57 km dôležité Julian Alaphilippe roztrhal hlavný balík a chce sa dostať do vedenia!
62 km Vpredu zostali už Evenepoel, Van Baarle, Madouas, Bagioli a Powless. Zdá sa, že sa nám schyľuje k rozhodujúcej fáze pretekov. Atak sa nevydaril ani Michalovi Kwiatkowskému.
64 km Pelotón má možno 50 jazdcov, napriek tomu dokáže zmenšovať stratu na čelnú skupinu, ktorá má k dobru momentálne 24 sekúnd.
67 km Cosnefroy z Francúzska nezaútočil dnes po prvý raz, samého ho v tom nenechal Victor Campenaerts z Belgicka. Dvojica sa síce od balíka odtrhla, avšak len na pár kilometrov.
70 km Desaťčlenná skupina v čele viedla už o 50 sekúnd. Caleb Ewan sa musel porúčať z balíka po tom, čo ho skolili kŕče.
75 km Hlavnú prácu v pelotóne prebrali na seba Angličania. Peter Sagan sa občerstvil, v pretekoch skončil Švajčiar Marc Hirschi.
80 km Veľa sa toho po ďalších piatich kilometroch nezmenilo. Strata pelotónu naďalej oscilovala na úrovni polminúty.
85 km Náskok 11 ľudí pred zhruba 65-členným pelotónom sa pohyboval na úrovni 30 sekúnd.
90 km Politt to ale skúsil znovu o pár stovák metrov a už sa mu to podarilo. Doplnili ho Remco Evenepoel, Jan Tratnik, Andrea Bagioli, Iván García, Dylan Van Baarle, Mads Würtz, Robert Stannard, Neilson Powless, Valentin Madouas a Rasmus Tiller. Žiaden veľký favorit ale v tejto skupine nebol.
95 km Približne osemdesiat cyklistov zostalo v boji o výhru. Nils Politt bol ďalších pretekárom, ktorý sa pokúsil o únik – bezúspešne.
100 km Sto kilometrov do konca a všetci najväčší favoriti zostávajú pokope. Pelotón si stráži akékoľvek náznaky úniku.
105 km Hlavný balík sa pomaly začal scvrkávať. Odpadli nielen traja slovenskí jazdci, ale aj šprintéri z ostatných krajín.
110 km dôležité Peter Sagan zostal približne 110 kilometrov pred cieľom už aj bez brata Juraja. Trojnásobný majster sveta ale jazdil veľmi takticky a držal sa za belgickou reprezentáciou.
115 km Z pretekov odstúpil Davide Ballerini (Taliansko), o ataky sa neúspešne snažili Georg Zimmermman (Nemecko) či Anthony Turgis (Francúzsko).
125 km Áno, už iba 7-členný únik pohltený po zhruba tri a pol hodinách. Dirigentskú taktovku prebrali Belgičania, na čele sme mohli vidieť aj vysúvajúceho sa Petra Sagana.
135 km Skupina prenasledovateľov dobehnutá, veľmi blízko bol aj hlavný únik dňa.
140 km Bratia Saganovci v pelotóne zostali bez ďalšej slovenskej pomoci. Po problémoch Patrika Tybora sa z balíka vytratil aj Erik Baška. Tybor bol už vyše tri minúty za pelotónom, Baška zhruba minútu.
150 km Prenasledovatelia začali výrazne znižovať náskok vedúcej skupiny, ktorá mala k dobru už iba minútu.
165 km Tempo sa naďalej postupne zvyšovalo, o čo sa starala predovšetkým talianska reprezentácia. Mads Pedersen druhý raz spadol, veľká smola pre Dána.
175 km Od balíka sa odtrhli Benoít Cosnefroy (Francúzsko), Remco Evenepoel (Belgicko) a Magnus Cort (Dánsko). Náskok bol však iba minimálny a aj preto sa k nim dokázali pridať ešte aj Primož Roglič (Slovinsko) či Ben Swift (Anglicko).
185 km Prvé problémy pre Patrika Tybora, ktorý začínal nestíhať na tempo pelotónu. Z vedúcej skupiny si Ekvádorčan Burbano.
195 km Ďalší pád v pelotóne. Opäť si to odniesli talianski reprezentanti – Matteo Trentin a Davide Ballerini, ale aj majster sveta z roku 2019, Dán Mads Pedersen.
200 km Po hodine a pol od štartu sa situácia príliš nezmenila. Vpredu naďalej 8-členná skupina s náskokom 4:20 na pelotón.
210 km V tomto momente už pelotóne ďalej nepokračoval Kevin Geniets z Luxemburska, ktorý odstúpil.
215 km Prvý pád v pretekoch, na zemi sa ocitli Ethan Hayter (Anglicko) a Andrea Bagioli (Taliansko).
220 km Slovenská štvorica Peter Sagan, Juraj Sagan, Erik Baška a Patrik Tybor sa držala bez problémov v pelotóne.
230 km Vedúca skupina mala po necelých 40 kilometroch náskok na pelotón na úrovni štyroch minút a štyridsiatich sekúnd.
240 km Do úniku sa prepracovali José Tito Hernández (Kolumbia), Joel Levi Burbano (Ekvádor), Pavel Kochetkov (Rusko), Patrick Gamper (Rakúsko), Rory Townsend (Írsko), Oskar Nisu (Estónsko), Kim Magnusson (Švédsko) a Jambaljamts Sainbayar (Mongolsko).
260 km Od úvodu sa tvorili pokusy o únik, ako to býva zvykom. Prvé náznaky boli odvrátené.
268 km Z Antverp krátko po 10:25 vyštartovali pretekári, ktorí sa chystali zabojovať o titul majstra sveta.
časová značka Krátko po 14:00 začíname s naším textovým prenosom. V prvých príspevkoch si zhrnieme doterajší priebeh pretekov.
Profil trate

Pohľad na trať dlhú 268,3 kilometra je udivujúci. Nejde síce o žiadnu horskú etapu, nakoľko sa budeme pohybovať maximálne po nadmorskú výšku 140 metrov, avšak napriek tomu jazdci nastúpajú 2 562 výškových metrov.

Pretekári sa budú presúvať zo štartovacieho mesta Antverpy do Leuvenu, v ktorom je už pripravený okruh, ktorý bude celkovo prejdený osemkrát (prvý raz 1,5 okruhu, druhý raz 4 okruhy a vo finále 2,5 okruhu). Z Leuvenu sa jazdci presunú na okruh Flandrien, ktorý bude náročnejší z pohľadu stúpaní, víťaz ho musí absolvovať dokopy dva razy. Finále je v Leuvene, kde nás čaká záverečných tridsať kilometrov.

Počas etapy môžeme očakávať, že pelotón pôvodne 195 registrovaných pretekárov sa bude postupne zužovať. Medzi najväčších favoritov musíme brať jednoznačne domáceho pretekára Wouta van Aerta a Holanďana Mathieua van der Poela, hroziť bude aj úradujúci majster sveta Francúz Julian Alaphilippe. Petra Sagana môžeme radiť do širšieho okruhu favoritov.
Peter Sagan v Belgicku bojuje o ďalšie rekordy

Dnes sa môžu zase raz prepisovať historické zápisy. Peter Sagan sa môže stať vôbec prvým štvornásobným majstrom sveta. V rebríčku cennosti medailí mu stačí skončiť na druhom mieste, aby tak predstihol trojicu Alfredo Binda (ITA), Rik Van Steenbergen (BEL) a Óscar Freire (ESP), ktorá trikrát triumfovala a raz brala bronz.
Posledných sedem majstrov sveta v kategórii ELITE:

2014 (Ponferrada) – Michał Kwiatkowski (POL)
2015 (Richmond) – Peter Sagan (SVK)
2016 (Doha) – Peter Sagan (SVK)
2017 (Bergen) – Peter Sagan (SVK)
2018 (Innsbruck) – Alejandro Valverde (ESP)
2019 (Yorkshire) – Mads Pedersen (DEN)
2020 (Imola) – Julian Alaphilippe (FRA)
Slováci na štarte:

Peter Sagan (1990, Bora-hansgrohe)
Juraj Sagan (1988, Bora-hansgrohe)
Erik Baška (1994, Bora-hansgrohe)
Patrik Tybor (1987, Dukla Banská Bystrica)
Vážení diváci, vitajte pri priamom textovom online prenose z majstrovstiev sveta cyklistiky kategórie ELITE mužov aj s naším Petrom Saganom.

Náš prenos sa začne krátko po 14:00.
 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo