VIDEO Slovensko porazilo Rusko a vedie skupinu A MS v hokeji 2021

24. 5. 2021 |

Slovensko dnes zdolalo Rusko. Naši hokejisti zvíťazili aj vo svojom treťom zápase na MS v hokeji 2021 v Rige. V stretnutí dvoch doteraz nezdolaných tímov si poradili s Ruskom 3:1 a v tabuľke základnej A-skupiny majú plný počet 9 bodov.

Slovenskí hokejisti.  Foto - TASR/AP

Slovensko Rusko hokej dnes MS v hokeji 2021

Slováci išli do vedenia v 31. minúte, keď sa vo svojom prvom zápase na MS presadil Miloš Kelemen. O náskok však prišli už o 66 sekúnd po góle Alexandra Barabanova v presilovke.

Víťazný gól Slovenska strelil v 54. minúte obranca Martin Gernát v presilovke. Na 3:1 uzavrel kapitán Marek Ďaloga strelou do prázdnej bránky.

Pred sebou majú dva dni zápasového voľna. Na ďalší zápas nastúpia vo štvrtok 27. mája od 15.15 proti Švajčiarsku. Rusi odohrajú ďalší duel v stredu od 15.15 proti Dánsku.

Povedali po zápase Slovensko - Rusko

Martin Gernát, obranca SR, strelec víťazného gólu: "Chceli sme hrať náš hokej, rýchly hokej a dlho držať vyrovnaný stav. Postupne sme sa dostávali do tlaku, vytvorili sme si aj šance. Strelený gól nás nakopol. Po ňom sme si povedali, že sa s nimi dá hrať. Chceli sme hrať agresívne, tvrdo. Dohrávali sme súboje, po ktorých sme získavali puky. Aj vďaka tomu sme vyhrali. Neriešili sme, koľko bodov budeme mať po troch zápasoch, chceli sme ísť od zápasu k zápasu. Sme však šťastní, že máme 9 bodov. Musíme si vážiť to, kde sme teraz, ale ešte nie je koniec. Ešte nás čakajú štyri zápasy v skupine a všeličo sa môže zvrtnúť. Musíme ísť naďalej od zápasu k zápasu."

Andrej Podkonický, asistent trénera SR: "Sme veľmi spokojní. Od začiatku zápasu sme predvádzali bojovný výkon. Vedeli sme, že Rusi výborne korčuľujú a sú silní v súbojoch jeden na jedného. Chceli sme sa im vyrovnať a to sa nám podarilo. Gratulujem tímu k skvelému výsledku. Zdolať Rusov je pre nás veľká vec, určite nám to dodá sily do turnaja, ktorý bude ešte dlhý. Asi nikto nečakal, že vyhráme prvé tri zápasy, ale hráči si to zaslúžili za tvrdú prácu. Štyria debutanti, ktorí dnes odohrali prvý zápas na MS, podali veľmi dobrý výkon na to, že hrali prvý zápas na takomto turnaji. Máme mladý tím a hráči výkonmi na ľade ukazujú, že si nomináciu zaslúžili.

Miloš Kelemen, strelec prvého gólu SR: "Výborný pocit, jeden zo splnených snov, zvlášť proti Rusku. Som rád, že mi to padlo. So spoluhráčmi z útoku sa poznáme už dlhšie, všetci sme rýchli a vieme si to hodiť."

Od úvodných minút sa hral svižný hokej a hneď v prvom striedaní si Slováci vytvorili sľubnú šancu, ale Hrivíkov pokus neskončil v bránke. Rusi odpovedali strelou Provorova s tečom Šalunova, ale brankár Hudáček si v skrumáži poradil. Rusi sa následne viackrát dostali do nebezpečných príležitostí, Hudáček však zmaril aj pokusy Slepyševa, Zadorova i únik Šalunova. Osmelili sa však aj Slováci, v 9. minúte bol blízko ku gólu Kelemen, ale brankára Samonova neprekonal ani sľubnou dorážkou. O tri minúty Ďaloga zakončil ofenzívny výpad prihrávkou na Krištofa, ale pohotový Samonov podržal Rusov. Krátko na to sa slovenskí reprezentanti dostali k presilovke, ale v nej nezaskočili ruskú defenzívu.

Aj druhá tretina priniesla vyrovnaný súboj, na gól sa čakalo do jej presnej polovice. Tretia formácia Slovenska si vytvorila tlak, Samonov zmaril niekoľko striel, ale po prihrávke Romana, ktorý vybojoval puk, Kelemen prestrelil Samonova - 1:0.

Náskok Slovenska však trval iba 66 sekúnd. Na trestnú lavicu si sadol Skalický, Rosandič v oslabení nevyhodil puk a strelu Tolčinského tečoval dovoleným spôsobom korčuľou Barabanov - 1:1. V 37. minúte si skomplikoval situáciu brankár Hudáček, keď si pri rozohrávke nerozumel so spoluhráčmi, ale pohotovými zákrokmi vyriešil následný závar.

Rýchle tempo hry neupadlo ani v tretej časti. V nej Rusi viackrát ohrozili Hudáčeka, obrana Slovenska ich však nepúšťala k nebezpečným dorážkam. Slováci hrozili najmä z brejkov, no na svoju šancu si počkali do 54. minúty.

V nej sa dostali k druhej presilovke v zápase, v ktorej Gernát aj vďaka teču ruského obrancu prekonal Samonova - 2:1. Náskok Slovákov nezvýšil v 58. minúte Kelemen, ktorý rýchlu akciu zakončil strelou do brankára. Rusi skúsili v závere hru bez brankára, v ktorej sa slovenskí hráči dostali do prečíslenia, v ktorom Ďaloga uzavrel skóre - 3:1.

MS v hokeji 2021 A-skupina

SLOVENSKO - Rusko 3:1 (0:0, 1:1, 2:0)

Góly: 31. Kelemen (Roman), 54. Gernát (Hrivík, Cehlárik), 59. Ďaloga (Cehlárik, Hrivík) - 32. Barabanov (Tolčinskij, Slepyšev). Rozhodovali: Ansons (Lot.), Vikman – Nikulainen, Sormunen (všetci Fín.), vylúčení: 2:3 na 2 min., presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, bez divákov.

Slovensko: Hudáček - Gernát, Rosandič, Bučko, Ďaloga, Gachulinec, Ivan, Kňažko, Jánošík - Lantoši, Hrivík, Cehlárik - Holešinský, Krištof, Pospíšil - Studenič, Roman, Kelemen - Skalický, Sukeľ, Liška
Rusko: Samonov - Zub, Zadorov, Gavrikov, Provorov, Ožiganov, Rafikov, Dronov - Voronkov, Šalunov, Barabanov - Tolčinskij, Karnauchov, Slepyšev - Morozov, Burdasov, Kuzmenko - Timkin, Kamenev, Švec-Rogovoj

Slovensko
3 : 1
(0:0, 1:1, 2:0)
Rusko

Góly a asistencie: 30. Kelemen (Miloš Roman), 54. Gernát (Hrivík, Cehlárik), 59. Ďaloga (Hrivík, Cehlárik) – 32. Barabanov (Tolčinskij, Slepyšev). Rozhodca: Ansons, Vikman – Nikulainen, Sormunen.. Diváci: bez divákov..
Slovensko: J. Hudáček (Húska) – Gernát, Rosandić, Bučko, Ďaloga (C), Gachulinec, Ivan, Kňažko, Jánošík – Cehlárik, Hrivík (A), Lantoši – Holešinský, Krištof (A), Pospíšil – Studenič, Miloš Roman, Kelemen – Skalický, Sukeľ, Liška.
Rusko: Samonov (Bočarov) – Zadorov, Zub, Provorov, Gavrikov (A), Rafikov, Ožiganov, Dronov – Voronkov, Šalunov, Barabanov – Tolčinskij, P. Karnauchov, Slepyšev (C) – Burdasov (A), Ivan Morozov, Kuzmenko – Timkin, Kameněv, Švec-Rogovoj – E. Galimov.
58:59 dôležité Veľmi rýchle rozhodnutie! Gól na 3:1 platí! Rusko s dvomi minútami za zdržiavanie hry!
58:59 dôležité Rusom sa nepozdávala gólová situácia a vyžiadali si Coach´s Challenge! Verme, že sa výsledok nebude korigovať! Teraz to má v rukách videorozhodca!
58:59 gól Slovensko dalo gól! Výbornú prácu odviedol Hrivík. Dostal Slovensko do pásma. Cehlárik sa neulakomil a prihral MAREKOVI ĎALOGOVI. Náš kapitán trafil opustenú bránku súpera. Asistencie: Marek Hrivík a Peter Cehlárik.
58:35 dôležité Rusko hrá bez brankára!
56:59 dôležité Kelemen fantasticky strieľal! Samonov s obrovskými problémami, ale puk zneškodnil!
53:19 gól Slovensko dalo gól! Fantázia! MARTIN GERNÁT vypálil peknú strelu, ktorou prepálil lapačku Samonovova. Asistencie: Marek Hrivík a Peter Cehlárik.
dôležité Reklamná prestávka.
43:47 dôležité Július Hudáček perfektne zasiahol proti bekhendovej kľučke kapitána Slepyševa! Nedovolil, aby mu prestrelil betóny!
39:48 dôležité Na záver druhej tretiny šarvátka! Marek Ďaloga si čosi vysvetľoval s Timkinom a následne prišli aj ďalší hráči na ľade!
31:06 gól Rusko dalo gól!
Tolčinsky strieľal a od korčule ALEXANDRA BARABANOVA zakotvil puk v ľavom hornom rohu Hudáčkovej bránky. Presilovka Ruska teda využitá. Asistencie: Sergej Tolčinskij a Anton Slepyšev
30:55 dôležité Rusko poriadne zatlačilo! Hudáček výborne zasahoval!
30:00 gól Slovensko dalo gól! Slovenský tlak pokračoval po predošlej príležitosti. Miloš Roman získal puk medzi kruhmi, servíroval ho MILOŠOVI KELEMENOVI, ktorý prudkou strelou rozvlnil sieť za bezmocným Samonovovom. Asistencia: Miloš Roman.
29:47 dôležité Obrovská šanca Slovenska! Miloš Kelemen srdnato vypracoval akciu, ale Samonov so šťastím!
29:07 dôležité Morozov takmer otvoril skóre! Hudáček vynikajúco zdvihol betón, ktorý ešte istil lapačkou a neinkasoval!
23:28 dôležité Slováci urobili skvelý tlak na ruskú bránku! Krištof spoločne s Pospíšilom doviedli puk do súperovho obranného pásma! Samonov mal plné ruky práce, ale je naďalej stopercentný!
10:17 dôležité Krištof ponúknutú šancu nepretavil na otvárací gól! Samonov bol na ľade!
08:22 dôležité Roman mal dobrú príležitosť, ale Samonov vytasil betón! Ešte to skúšal aj debutant Kelemen, no on obtrel bočnú sieť!
06:56 dôležité Puk sa nečakane objavil medzi ruskými kruhmi! Naťahovali sa za ním Cehlárik aj Hrivík, ale nevystrelili!
04:33 dôležité Ruský brankár Samonov bol v problémoch! Ďaloga rozbehol sľubnú akciu! Následne sa k puku dostali Pospíšil aj Holešinský, ale nepodarilo sa im skórovať!
03:11 dôležité Dobrá šanca pre súpera! Karnauchov ale mieril vedľa z bezprostrednej blízkosti Hudáčka!