Petra Vlhová v obrovskom slalome v Courcheveli vybojovala 4. miesto

21. 12. 2021 |
 

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová skončila v utorňajšom obrovskom slalome Svetového pohára na štvrtej priečke. Vo francúzskom Courcheveli zaostala za víťaznou Američankou Mikaelou Shiffrinovou o 1,44 sekundy.

Petra Vlhová na trati počas 1. kola obrovského slalomu Svetového pohára alpských lyžiarok v Jasnej. Foto TASR - Martin Baumann
 

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová skončila v utorňajšom obrovskom slalome Svetového pohára na štvrtej priečke. Vo francúzskom Courcheveli zaostala za víťaznou Američankou Mikaelou Shiffrinovou o 1,44 sekundy.

Petra Vlhová v obrovskom slalome v Courcheveli získala 4. miesto

Druhé miesto v pretekoch obsadila Švédka Sara Hectorová s odstupom 86 stotín a tretia bola Švajčiarka Michelle Gisinová (+1,08).

Dvadsaťšesťročná Shiffrinová dosiahla už 72. víťazstvo na podujatiach prestížneho seriálu, z toho štrnáste v tejto disciplíne. Dostala sa vďaka nemu aj na čelo celkového poradia SP. "Je to neuveriteľné. Prežila som náročný, ale dobrý deň. Je to pre mňa veľké povzbudenie, musela som odovzdať všetko a bojovať. Som príliš unavená na to, aby som sa vládala tešiť," citoval Američanku portál laola1.at. Vo francúzskom stredisku sa radovala aj vlani. V tejto sezóne vyhrala aj druhú súťaž v "obráku", odštartovala ju prvenstvom v ouvertúre v rakúskom Söldene.

Vlhová sa na súťažné svahy vrátila po vyše trojtýždňovej prestávke. Preteky otvorila so štartovým číslom 1 a vo vrchnej časti nastavila konkurencieschopné medzičasy. V nájazde do roviny však neskoro zatočila do jedného z oblúkov, vyšla z optimálnej stopy a v kľúčovej časti stratila rýchlosť. Po prvom kole figurovala na šiestom mieste o 1,39 sekundy za vedúcou Shiffrinovou.

Priebežne druhá bola Gisinová (+0,74), tretia priečka patrila Hectorovej (+1,03). Shiffrinová od prvej bránky ideálne časovala krátke oblúky, pozdĺž celej trate k tomu pridala potrebnú dynamiku. Skvelý rytmus si udržala až do cieľa a postupne zvyšovala svoj náskok. Pretekárky sa pasovali s agresívnym snehom, na ryhy v ňom doplatili vypadnutím Slovinka Meta Hrovatová i Talianka Marta Bassinová. Pred Vlhovú sa zaradili ešte Talianka Federica Brignoneová (+1,06) a Nórka Mina Fürst Holtmannová (+1,26).

Slovenská reprezentantka predviedla lepšiu druhú jazdu. Postrážila si prechod cez hranu do strminy a aj keď niektoré jej oblúky neboli také hladké, vynahradila to svojou typickou dravosťou a do záveru si priviezla rýchlosť. V cieli mala výrazný náskok 42 stotín sekundy pred dovtedajšou vedúcou ženou Tessou Worleyovou z Francúzska. Tretí najlepší čas druhého kola vyniesol Vlhovú o dve pozície vyššie. "Druhé kolo som išla dobre, žiaľ, niekto musí byť štvrtý. Tentoraz som to bola ja, všetko som si prehrala v prvom kole. Mrzí ma to, urobila som naozaj veľa chýb, nešla som dobre. Už sme na takej úrovni, že za každú chybu sa platí. Dnes to dopadlo takto, zajtra máme nový deň, budem sa snažiť zregenerovať," povedala 26-ročná Vlhová pre JOJ Šport.

Najrýchlejšia v druhom kole bola Hectorová, ktorá sa na rovnakej priečke umiestnila v Courcheveli aj pred rokom. Predstihla Gisinovú, tá sa však udržala pred Vlhovou. Shiffrinová išla bez viditeľnejšej chyby, ladne, lyžovanie v jej podaní miestami vyzeralo až jednoducho. Na druhom medzičase si vypracovala vyše 1,5-sekundový náskok, z ktorého v dolnej časti kus stratila, no aj tak triumfovala suverénnym spôsobom. Druhé kolo nedokončila doterajšia líderka celkového poradia SP Sofia Goggiová z Talianska, ktorá si na úvodných medzičasoch budovala solídny náskok, no potom jej príliš zahranila vnútorná lyža a po tejto chybe si ďalšie body nepripísala. Shiffrinová vedie o 35 bodov, tretia je Vlhová s mankom 280 bodov. V hodnotení disciplíny je takisto na čele Američanka o 90 bodov pred Slovenkou.

Obrovský slalom je v Courcheveli na programe aj v stredu (10.00/13.00) ako náhrada za zrušenú novembrovú súťaž v americkom Killingtone.

 

Kompletná štartovacia listina dnešných pretekov je tu.

Výsledky obrovského slalomu SP v Courcheveli:

1. Mikaela Shiffrinová (USA) 2:15,35 min, 2. Sara Hectorová (Švéd.) +0,86 s, 3. Michelle Gisinová (Švaj.) +1,08, 4. Petra VLHOVÁ (SR) +1,44, 5. Tessa Worleyová (Fr.) +1,86, 6. Maryna Gasienicová Danielová (Poľ.) +2,44, 7. Federica Brignoneová (Tal.) +2,61, 8. Ramona Siebenhoferová (Rak.) +2,77, 9. Camille Rastová (Švaj.) +2,78, 10. Mina Fürst Holtmannová (Nór.) +2,82

Celkové poradie SP (po 13 z 37 súťaží): 1. Shiffrinová 670 bodov, 2. Sofia Goggiová (Tal.) 635, 3. VLHOVÁ 390, 4. Brignoneová 342, 5. Breezy Johnsonová (USA) 322, 6. Lara Gutová-Behramiová (Švaj.) 298

Poradie v obrovskom slalome (2 z 9): 1. Shiffrinová 200, 2. VLHOVÁ 110, 3. Hectorová 102, 4. Gutová-Behramiová 80, 5. Worleyová 77, 6. Gisinová 66

Aktualizuj online prenos
Koniec časová značka Druhé kolo obrovského slalomu žien vo francúzskom Courcheveli sa práve skončilo.
1 dôležité Víťazkou obrovského slalomu žien vo francúzskom Courcheveli je Mikaela Shiffrinová! Američanka prvá s časom 2:15,35!
1 Američanka vôbec nejde na istotu, Shiffrinová navyšuje náskok na sekundu a pol. Neuveriteľné.
1 Mikaela Shiffrinová má na štarte náskok 1,03 sekundy na Hectorovú.
2 dôležité Michelle Gisinová viedla až do posledného medzičasu, Švajčiarka nakoniec prvá nebude! Manko 22 stotín sekundy! Hectorovú môže prekonať už iba Shiffrinová.
3 dôležité Z našej strany je to iba "bohužiaľ". Sara Hectorová má pódium isté, Švédka prvá s časom 2:16,21 – zároveň je to najlepšie druhé kolo.
3 Hectorová po polovici trate naďalej vedie s 39 stotinami.
3 Petra Vlhová priebežne prvá. Ak sa chce ale dostať na pódium, potrebuje predbehnúť ešte jednu pretekárku. Švédka Sara Hectorová má na ňu k dobru 36 stotín.
4 Talianku to výrazne rozhodilo, Brignoneová štvrtá s mankom 1,17 sekundy!
4 Federica Brignoneová s miernym priľahnutím lyže pred druhým medzičasom, vedie však o 18 stotín sekundy.
5 Tešíme sa, pretože vieme, že Petra Vlhová bude prinajhoršom piata! Mina Fürst Holtmannová s výraznou stratou 1,38 sekundy. Nórka až šiesta.
Priebežné poradie:

1. Petra Vlhová (SVK) 2:16,79


2. Tessa Worleyová (FRA) +0,42
3. Maryna Gąsienicová-Danielová (POL) +1,00
6 dôležité Petra Vlhová prvá o 42 stotín sekundy! Najrýchlejšie druhé kolo pre Slovenku, ktorá vedie s časom 2:16,79.
6 Petra navýšila náskok na poslednom medzičase na 42 stotín.
6 Prvá polovica trate Slovenke vcelku vyšla, náskok je na úrovni 14 stotín.
6 Na štarte už Petra Vlhová, ktorá ma na Worleyovú k dobru 6 stotín sekundy.
7 Poľka Maryna Gąsienicová-Danielová nebude bojovať o čelné priečky. Manko 58 stotín stačí na druhú pozíciu.
8 Opatrnejší prístup pohodlne stačil na priebežné prvé miesto. Domáca Francúzka Tessa Worleyová prvá o 91 stotín sekundy. To je zhruba časový rozdiel, ktorý stratila Siebenhoferová po svojej chybe.
Priebežné poradie:

1. Ramona Siebenhoferová (AUT) 2:18,12

2. Camille Rastová (SUI) +0,01
3. Katharina Truppeová (AUT) +0,14

4. Ana Buciková (SLO) +0,45
5. Ragnhild Mowinckelová (NOR) +0,49
9 dôležité Ramona Siebenhoferová prvá o stotinu sekundy! Rakúšanka mala po druhom medzičase k dobru 1,4 sekundy, veľká chyba ju však stojí možno aj boj o stupeň víťazov.
10 dôležité Sofia Goggiaová riskla všetko a dnes to nevyšlo! Držala si náskok 97 stotín na druhom medzičase, no potom prišla chyba, lyža sa jej zasekla do bránky a bol koniec. Talianka by bez problémov atakovala prvú desiatku, možno aj sedmičku.
11 Veľká chyba v poslednej pasáži trate od Stephanie Brunnerovej! Rakúšanka je viditeľne smutná a sklamaná, momentálne je na piatej pozícii.
12 Hneď na prvom medzičase stratila Ragnhild Mowinckelová štyri desatiny na súperku. Nórka následne zabrala naplno, je však až na štvrtom mieste o 48 stotín.
13 Bez strachu na to vhupla Katharina Truppeová z Rakúska. Skúsená pretekárka si udržiavala tesný náskok, nakoniec je predsa len druhá o 13 stotín sekundy.
14 Solídnejšie body si pripíše Ana Buciková. Slovinka síce nestačila na Rastovú, ale je hneď druhá o 44 stotín.
15 Wendy Holdenerová bez šance na predné priečky. Holdenerová ani zďaleka neohrozila krajanku na prvom mieste, Švajčiarka zaostala za líderkou o 1,25 sekundy.
Priebežné poradie:

1. Camille Rastová (SUI) 2:18,13

2. Nina O'Brienová (USA) +0,64
3. Paula Moltzanová (USA) +0,93

4. Coralie Frasseová Sombetová (FRA) +0,95
5. Maria Therese Tvibergová (NOR) +1,31
16 Camille Rastová začala rovnako aktívne, na druhom medzičase viedla o 53 stotín. Švajčiarka pokračovala v nastolenom trende, čo znamená pozíciu číslo jeden s časom 2:18,13!
17 Američanka Američanku na čele pretekov nakoniec vystrieda. Nina O'Brienová prvá s časom 2:18,77! Kolegyňu Moltzanovú odsúva na druhú priečku.
18 Sledovali sme nabaľujúce sa hrúbky Nórky Maria Therese Tvibergová. Nebolo to nakoniec až také hrozné, Tvibergová je na treťom mieste s mankom 38 stotín na Moltzanovú.
19 Čakáme na ďalšie zlepšenie času, nepriniesla ho Corinne Suterová. Reprezentantka Švajčiarska zaostala o päť stotín za Slokarovou, je až šiesta.
20 Andreja Slokarová mala oproti Moltzanovej minimálnu výhodu na štarte. Slovinka sa snažila držať stopy, ale vo výsledku je to strata 1,11 sekundy a zase priebežná piata pozícia.
21 Tentokrát sa poradie na stupni víťazov meniť nebude. Estelle Alphandová zo Švédska postupne spomaľovala, stačí to iba na piatu priečku s odstupom 1,31 sekundy.
22 Coralie Frasseová Sombetová dlho bojovala o prvenstvo, domáca pretekárka je druhá len o dve stotiny. Francúzka zdraví fanúšikov – nechýbalo veľa a mohlo to byť ešte veselšie.
23 Z veľkých problémov sa dokázala dostať Paula Moltzanová. Ďalšia z Američaniek je prvá s časom 2:19,06, o 85 stotín predbehla Poľku Luczakovú.
24 Ukazuje sa, že Luczaková predviedla skvelú strednú časť. Ricarda Haaserová sa síce rozbehla dobre, avšak ani táto Rakúšanka do prvej trojky nenakukne. Je štvrtá.
25 Trinásť desatín straty na jednom medzičase vyprodukovala A.J. Hurtová. Američanka je piata s odstupom 85 stotín.
26 Ako dobre sa Elena Curtoniová dole svahom rozbehla, tak sa postupne zhoršovala. Talianka finišuje priebežne ako štvrtá s vyše polsekundovým mankom.
27 Katharina Huberová je prvou vypadávajúcou pretekárkou. Rakúšanka išla na hrane, z čoho vyplynul aj koniec Huberovej.
28 Bolo to tesné, ale Magdalena Luczaková zmazala svoje manko na poslednom medzičase a ide do vedenia o 13 stotín. Veľká radosť na tvári poľskej reprezentantky.
29 Švédka Hilma Lövblomová vo Svetovom pohári zatiaľ iba zbiera skúsenosti. Väčšia chybička v hornej časti, severanka na treťom mieste.
30 Neja Dvorniková celú trať nestíhala na Wildovú, iba v závere o čosi zrýchlila. Slovinka priebežne druhá o 37 stotín.
30 Simone Wildová to má za sebou. Švajčiarka s miernou chybou pred cieľom. Uvidíme, na aké umiestnenie bude čas 2:20,04 stačiť.
Štart časová značka Druhé kolo obrovského slalomu žien vo francúzskom Courcheveli sa práve začalo.
Petra Vlhová stráca pred 2. kolom na stupeň víťazov 36 stotín. Slovenka štartovala s číslom 1, vo výsledku je z toho šieste miesto. Na druhej strane prvé kolo nedokončili veľké favoritky – Marta Bassinová a Meta Hrovatová.

Mikaela Shiffrinová si vyjazdila 74-stotinový náskok na druhú Michelle Gisinovú, tretia Sara Hectorová stráca už vyše sekundu.
Poradie po 1. kole:

1. Mikaela Shiffrinová (USA) 1:05,55
2. Michelle Gisinová (SUI) +0,74
3. Sara Hectorová (SWE) +1,03
4. Federica Brignoneová (ITA) +1,06
5. Mina Fürst Holtmannová (NOR) +1,26
6. Petra Vlhová (SVK) +1,39
7. Maryna Gąsienicová-Danielová (POL) +1,43
8. Tessa Worleyová (FRA) +1,45
9. Ramona Siebenhoferová (AUT) +1,59
10. Sofia Goggiaová (ITA) +1,75

11. Stephanie Brunnerová (AUT) +1,80
12. Ragnhild Mowinckelová (NOR) +2,34
13. Katharina Truppeová (AUT) +2,36
14. Ana Buciková (SLO) +2,53
15. Wendy Holdenerová (SUI) +2,55
16. Camille Rastová (SUI) +2,72
17. Nina O'Brienová (USA) +2,91
18. Maria Therese Tvibergová (NOR) +2,96
19. Corinne Suterová (SUI) +3,12
20. Andreja Slokarová (SLO) +3,31

21. Estelle Alphandová (SWE) +3,32
22. Coralie Frasseová Sombetová (FRA) +3,33
23. Paula Moltzanová (USA) +3,36
24. Ricarda Haaserová (AUT) +3,49
25. A.J. Hurtová (USA) +3,50
26. Elena Curtoniová (ITA) +3,73
27. Katharina Huberová (AUT) +3,81
28. Magdalena Luczaková (POL) +4,19
29. Hilma Lövblomová (SWE) +4,25
30. Neja Dvorniková (SLO) +4,30
30. Simone Wildová (SUI) +4,30
V aktuálnej sezóne sa "obrák" šiel iba raz. V rakúskom Söldene triumfovala Američanka Shiffrinová pred Švajčiarkou Larou Gutovou-Behramiovou, ktorá však do Francúzska necestovala pre zranenie. Tretie miesto brala naša Petra Vlhová, ktorá bude v užšom okruhu favoritiek aj v utorok popoludní.

Celkové poradie Svetového pohára vedie Talianka Sofia Goggiaová, tá však štartuje do prvého kola až z 15. miesta. To môže využiť druhá Mikaela Shiffrinová, ktorá stráca na najväčšiu súperku 75 bodov.
Poradie obrovského slalomu:

1. Mikaela Shiffrinová (USA) 100 bodov

2. Lara Gutová-Behramiová (SUI) 80
3. Petra Vlhová (SVK) 60

4. Katharina Liensbergerová (AUT) 50
5. Maria Therese Tvibergová (NOR) 45
6. Meta Hrovatová (SLO) 40
7. Valérie Grenierová (CAN) 36
8. Tessa Worleyová (FRA) 32
9. Nina O'Brienová (USA) 29
10. Ramona Siebenhoferová (AUT) 26
Celkové poradie Svetového pohára:

1. Sofia Goggiaová (ITA) 635 bodov

2. Mikaela Shiffrinová (USA) 570
3. Petra Vlhová (SVK) 340

4. Breezy Johnsonová (USA) 322
5. Federica Brignoneová (ITA) 306
6. Lara Gutová-Behramiová (SUI) 298
7. Irene Curtoniová (ITA) 272
8. Ramona Siebenhoferová (AUT) 249
9. Mirjam Puchnerová (AUT) 244
10. Lara Gutová-Behramiová (SUI) 233
...
34. Martina Dubovská (CZE) 73
43. Ester Ledecká (CZE) 51
Svetový pohár sa presúva do francúzskeho Courchevelu, ktorý bude hostiť nie jeden, ale rovno dve obrovské slalomy žien – rovnako ako minulý rok.

Vtedy sa z triumfu tešila v prvých pretekoch Marta Bassinová, v druhých Mikaela Shiffrinová. Petra Vlhová brala jednu bronzovú priečku, v druhom prípade preteky nedokončila.
Vážení diváci, vitajte pri priamom textovom prenose z druhého kola obrovského slalomu žien v Courcheveli.

Prvá lyžiarka sa pustí dolu svahom o 13:00.
 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo