Fínsko USA ONLINE MS v hokeji 2021 dnes LIVE

22. 5. 2021 |

Fínsko - USA, MS v hokeji 2021 pokračuje zápasom skupiny B medzi dvoma favoritmi. Online prenos dnešného zaujímavého súboja štartuje LIVE od 15:15.

Na snímke fínsky brankár Kevin Lankinen, vľavo Petteri Lindbohm (vpravo) a uprostred útočník Slovenska Richard Pánik počas zápasu základnej A-skupiny Slovensko - Fínsko na 83. majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji v Košiciach 11. mája 2019. FOTO TASR - Martin Baumann

Fínsko USA online prenos MS v hokeji 2021 dnes live

Zápasom číslo 7. aktuálnych MS v hokeji 2021 je súboj Fínska proti USA. Favoritom podľa stávkových kancelárií aj podľa tipujúcich je Fínsko, aktuálny svetový šampión.

Maskotom 84. svetového šampionátu v ľadovom hokeji v Rige je ježko Spiky. Vybrali ho na základe viac ako 100 návrhov hokejových fanúšikov nielen z Lotyšska, ale aj Bieloruska, ktoré malo pôvodne s Lotyšmi organizovať šampionát.

Organizátori sa k víťaznému návrhu priklonili preto, lebo Ježko je jedným z najbežnejších zvierat na svete. Je vnímaný ako veľmi inteligentný a pohotový.

"Každý mu môže závidieť rýchlosť a jeho reakcie. A aj keď toto zviera nie je vôbec veľké, bojuje vždy až do konca, pričom využíva nielen tŕne, ale aj svoje ostré zuby. To je tým, čím sú hokejové tímy Bieloruska a Lotyšska povestné - svojou tvrdosťou a odhodlaním bojovať o víťazstvo až do záverečného hvizdu," vysvetlili organizátori výber maskota pred rokom.

O maskotovi rozhodovali fanúšikovia v Lotyšsku a Bielorusku počas prezentácií v nákupných centrách, ale aj v online anketách. Porota, ktorá napokon vybrala víťazný návrh, bola zložená celebrít.

Za Bielorusov v nej bol tréner Dinama Minsk Michail Grabovský, štvornásobná olympijská víťazka v biatlone Daria Domračevová, komik Andrej Skorochod, šampión UFC Andrej "Pitbul" Arlovský, olympijská víťazka v zápasení Anna Gusková, generálny riaditeľ spoločnosti Belarusfilm Vladimir Karačevský a predseda Bieloruského zväzu ľadového hokeja Gennadij Savilov.

Lotyšov v nej zastupovali prezident Lotyšskej hokejovej federácie Aigars Kalvitiš, herci Armands Simsons a Aivis Cerinš, šéf Lotyšského olympijského výboru Edgars Bunciš, gitarista skupiny Brainstorm Janis "Magic" Jubalts, spevák Intars Busulis a generálny riaditeľ spoločnosti Bite Latvia Kaspars Buls.

MS v hokeji 2021 Fínsko USA

"Ježko je jednou z najobľúbenejších postáv v Bielorusku i Lotyšsku, preto sme hľadali niečo spoločné, vytvorili sme príbeh a oživili postavu. Chceli sme, aby sa stala obľúbenou u všetkých hokejových fanúšikov, ale aj u tých, ktorí hokej bežne nesledujú. Ježko je náš hrdina. Pri porovnaní jeho charakteru a kvalít s ľadovým hokejom sme si uvedomili, že obraz ježka veľmi dobre reprezentuje oba naše národné tímy," povedal riaditeľ agentúry Nikita Ustinovič pre portál iihf.com.

Zo spoločnej kandidatúry Bieloruska a Lotyšska neskôr zišlo a tak Spikyho po rozhodnutí Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) obliekli iba do národných farieb Lotyšska.

MS v hokeji 2021

Fínsko USA -:-, online prenos z MS v hokeji 2021 dnes live od 15:15

Fínsko
2 : 1
(0:0, 2:1, 0:0)
USA

Góly a asistencie: 27. Ohtamaa (Mäenalanen, Anttila), 36. Pakarinen (Pokka, Määttä) – 39. Robertson (Wolanin). Rozhodca: Jeřábek (CZE), Stano (SVK) – Hynek (CZE), Ondráček (CZE).
Fínsko: Olkinuora (Säteri) – Kaski, Ohtamaa (A), Pokka, Määttä, Sund, Lindbohm, Koivisto, Seppälä – Ruotsalainen, J. Karjalainen, Turunen – Innala, Kontiola (A), Pakarinen – Ruohomaa, Lundell, Sallinen – Anttila (C), Björninen, Mäenalanen.
USA: Petersen (Oettinger) – Roy (A), Wolanin, Tennyson, Z. Jones, Clendening, Hellickson, Ch. Wideman – T. Moore, Robertson, Garland – Blackwell (A), Robinson, Labanc – Donato, Rooney, Tage Thompson – Beniers, B. Boyle, Abdelkader (C) – Chmelevski.
časová značka Koniec zápasu.
59:55 dôležité USA ale malo na úplný záver ešte poslednú šancu vyrovnať! Po skrumáži pred fínskou bránkou sa puk odrazil k Boyleovi, ktorý vystrelil len do gólmana Olkinuoru.
59:35 Anttila svojou dlhou hokejkou vypichol prihrávku Američanov na modrej čiare do stredného pásma.
59:25 Garlandovo nahodenie minulo fínsku bránku, puk sa ale v rohu odrazil naspäť na hokejky hráčov USA. Tí pokračujú v obliehaní fínskej obrany.
59:01 Američania vyhrali buly a kombinujú v v šestici v útočnom pásme.
58:46 dôležité Kaski sa potom pokúsil trafiť prázdnu americkú bránku, svätyňu USA ale minul a namiesto toho je odpískané zakázané uvoľnenie.
58:31 Prvý pokus USA o prienik do úspešného pásma nevyšiel a Fíni vyhodili puk do americkej obrannej tretiny.
58:08 dôležité Brankár Petersen odchádza na striedačku. Američania budú hrať so šiestimi korčuliarmi.
57:40 Hokejisti USA už majú veľký tlak a Fíni pod tlakom puk len vyhodili do americkej obrannej tretiny.
57:09 dôležité Aktívne hrajúci Thompson si potom naviedol z ľavého krídla puk medzi kruhy, strelou zo skvelej streleckej pozície ale namieril len do lapačky fínskeho gólmana.
56:50 Thompson sa na pravom krídle dostal okolo Määttäho, jeho prihrávku pred bránku ale žiadny z jeho spoluhráčov nezasiahol.
56:18 Robertson si stiahol puk okolo padajúceho Fína a vystrelil zápästím, Olkinuorovu bránku ale minul. Puk sa potom odrazil naspäť k Američanom.
55:44 Fíni vytlačili Američanov aspoň do stredného pásma, o puk ich ale nepripravili a po prestriedaní sa musia znovu brániť.
55:11 dôležité Moore strieľal spred bránkoviska po prihrávke spoza bránky, trafil však len korčuľu svojho spoluhráča Labanca.
54:51 dôležité Donatovo vysoké nahodenie od modrej fínsky gólman Olkinuora veľmi nevidel a nechtiac si lapačkou takmer zrazil puk za svoj chrbát.
54:17 Thompson zaviezol po ľavom krídle puk do útočného pásma, Fíni ho ale vytlačili do rohu a následne pripravili o puk.
53:45 Karjalainen obkrúžil s pukom americkú bránku a prihrávkou do druhej vlny vyzval k strele Ohtamaaho. Tomu sa strela vôbec nevydarila a Američania puk získali.
53:20 Američania postupne stupňujú svoj tlak a na konci ich ďalšej kombinácie v útočnom pásme bola strela Wolanina od modrej. Tá Olkinuorovi vypadla, na druhýkrát už ale fínsky gólman dokázal puk prikryť.
52:45 dôležité Jones prihrávkou z ľavého krídla našiel úplne voľného Robertsona, ktorý strelou zo záklonu z prvej spomedzi kruhov namieril do brankára Olkinuoru.
52:35 Wolanin hneď po prechode útočnej modrej čiary nahodil puk do lapačky brankára Fínov Olkinuoru, čím získal pre USA vhadzovanie v útočnom pásme.
52:17 Fíni hneď vyrazili do protiútoku a Koivisto na jeho konci nahodil puk od modrej čiary na teč. Ani jeden z jeho spoluhráčov ale puk nezasiahol a ten tak skončil v lapačke brankára Petersena.
51:48 dôležité Po prihrávke z pravej strany sa puk dostal medzi kruhy na voľného Boylea, ktorý bekhendom namieril len do pripraveného fínskeho gólmana Olkinuoru.
51:18 Až teraz sa hráči USA konečne dostali do útočnej tretiny a snažia sa nájsť priestor na strelu.
50:34 Tým sa však cez vysoký forčeking Fínov nedarí rozohrať a puk si len s veľkými problémami prihrávajú na vlastnej polovici klziska.
50:04 Oba tímy striedali, jediný napádajúci Fín Turunen ale i tak dokázal puk doslova dotlačiť na zadný mantinel. Tam ho získali americkí obrancovia.
49:30 dôležité Po nahodení Fínov od modrej čiary sa puk odrazil k úplne voľnému Anttilovi, ktorý puk nedokázal dostať do odkrytej americkej bránky.
49:03 Fíni po americkom tlaku vyrovnali hru a teraz sa oni natlačili do súperovej obrannej tretiny.
48:20 Innala sa individuálne dostal z vlastného obranného pásma až do útočnej tretiny cez protihráčov a spred bránkoviska ho bekhendom poslal do ochrannej siete.
47:58 Pokka vystrelil hneď po buly, Petersen ale puk lapačkou chytil.
47:45 dôležité Teraz sa ale podarilo Ruotsalainenovi pretlačiť z pravého krídla k strele a z pomerne ostrého uhla vystrelil pod hornú žŕdku. Petersen ramenom puk vyrazil.
47:23 Američania sú v tretej tretine zatiaľ výrazne aktívnejší a opäť sa vrátili do útočnej tretiny. Fíni sa v tomto dejstve hlavne bránia.
46:55 Rozohrávku amerického brankára Petersena vystihol Anttila, ktorý ho hneď nastrelil z ostrého uhla na bránku USA. Tú však svojou strelou minul.
46:38 Blackwellovo nahodenie od modrej sa snažil tečovať americký kapitán Abdelkader, puk ale nezasiahol a po zákroku brankára Olkinuoru napokon skončil na ochrannej sieti.
46:14 Jones obišiel s pukom fínsku bránku a z pravého kruhu vystrelil, Olkinuora však úspešne zasiahol ramenom.
45:49 Fíni sa po dlhšej dobe nasťahovali do útočného pásma, puk si však len posúvali popri mantineli a k strele sa vôbec nedostali.
45:10 Thompson si pekne stiahol puk a z pravého kruhu veľmi nebezpečne vystrelil. Neistý brankár Olkinuora úspešne zasiahol, poriadne ale kontroloval, či mu puk nevypadol.
44:34 V ňom si ho vymenil s Garlandom a nakoniec ho práve on chcel svojmu spoluhráčovi vrátiť prihrávkou z pravého krídla. Tá však nebola presná a Kaski navyše zablokoval Mooreovi hokejku.
44:10 Ohtamaa nahodil puk za americkú bránku, kde ho vybojovali Američania. Moore si potom potiahol puk do útočného pásma.
43:34 Fíni po viac ako minúte puk vybojovali a konečne mohli ísť vystriedať. Podobne sú na tom i unavení Američania.
42:59 USA pokračujú vo svojom tlaku. Fínski hokejisti vytláčajú Američanov k mantinelom, o puk ich ale obrať zatiaľ nedokázali.
42:26 Američania sa natlačili do útočného pásma a Chmelevski tvrdou strelou od modrej minul Olkinuorovu bránku.
41:53 Sallinen sa pokúsil prejsť do útočného pásma individuálne, puk mu ale na útočnej modrej čiare odskočil. Hellickson potom nepresnou rozohrávkou vyhodil puk na zakázané uvoľnenie.
41:20 Oba tímy si nepresnými rozohrávkami vystriedali kontrolu nad pukom, aby sa napokon vrátil k fínskym obrancom. Tí zakladajú ďalší útok svojho mužstva.
40:45 Olkinuoru trochu vystrašil nečakaný odraz puku od mantinelu, našťastie sa ale hrací predmet odrazil pred odkrytou fínskou bránkou odrazil tak, že ho fínsky obrancovia boli schopní získať.
40:31 Fíni hneď po vyhranom buly nahodili puk za americkú bránku, kde ho ale zastavil Roy. Ten otočil hru na opačnú stranu.
40:01 časová značka Začala sa tretia tretina.
Ďalšia tretina sa začne približne o 16:52.
Fíni prebrali v druhej tretine iniciatívu a svojho súpera výrazne prestrieľali. V niektorých pasážach dostali Američanov pod veľký tlak a nakoniec sa dočkali dvoch gólov, ktoré však boli i trochu šťastné. Najskôr Boyle tečoval v 27. minúte Ohtamaaovu strelu z prvej tak, že puk nasmeroval medzi betóny vlastného brankára Petersena a potom si v 36. minúte samotný americký gólman zrazil korčuľou do bránky Pakarinenovu dorážku. Američania ale dokázali ešte pred prestávkou znížiť zásluhou Robertsona, ktorý sa svojím gólom postaral o to, že v tretej tretine nás ešte čaká tuhý boj o body.

Strely na bránku po 2. tretine (celkovo): 14:8 (24:16)
40:00 časová značka Druhá tretina sa skončila.
39:40 Práve Lundell potom nahadzoval puk od modrej čiary na americkú bránku, tú však minul a možno príde ešte jeden útok USA.
39:17 K strele sa ale nedostali a o hrací predmet napokon prišli. NIe však nadlho, pretože Lundell pri mantineli zastavil americkú rozohrávku.
38:56 Fíni hneď odpovedajú na inkasovaný gól svojou aktivitou a zatlačili Američanov do obrany.
38:01 gól USA dalo gól!
Američania znižujú a vracajú sa do zápasu využitou presilovkou! Wolanin videl striedanie Fínov a tak krásnou kolmicou z vlastného obranného pásma poslal puk na útočnú modrú čiaru na JASONA ROBERTSONA. Ten si ho pekne spracoval zo vzduchu a strelou zápästím z pravého kruhu namieril medzi betóny gólmana Olkinuoru. Asistencia: Christian Wolanin.
37:31 dôležité Puk sa od skrumáže pred fínskou bránkou dostal medzi kruhy k Robertsonovi, ktorý poslal puk nad Olkinuorovu svätyňu.
36:57 Björninen získal v útočnom pásme takmer 30 sekúnd a navyše ešte Sund vysunul prihrávkou na ľavé krídlo do úniku Mäenelanena. Ten sa k strele nedostal.
36:27 Abdelkaderovu prihrávku na modrú čiaru zastavil Björninen, ktorý zaviezol puk až za americkú bránku. Tam puk napriek súboji s trojicou Američanov stále drží.
36:06 Vylúčenie v tíme Fínsko (Ville Pokka – 2 min., podrazenie).
35:41 gól Fínsko dalo gól!
Američania dostávajú druhý smolný gól a prehrávajú už o dva góly! Pokkova tvrdá strela od modrej americkému brankárovi Petersenovi vypadla a puk sa snažil z pomerne ostrého uhla doraziť IIRO PAKARINEN. Puk len jemne tečoval, nasmeroval ho ale smerom k dezorientovanému gólmanovi USA, ktorý si ho korčuľou nechtiac nasmeroval do vlastnej bránky. Asistencie: Ville Pokka, Olli Määttä.
35:05 Chmelevski si naviedol puk na modrej čiare na strelu, tá ale cez skupinku hráčov pred bránkoviskom na fínsku bránku neprešla.
34:44 dôležité Fíni pokazili svoje prečíslenie a po prihrávke z vlastného obranného pásma sa dostal Garland do samostatného nájazdu. Americký útočník si posunul puk do ľavej strany na bekhend, brankár Olkinuora ale jeho zakončenie betónom vyrazil.
34:12 Američanom presilovka každopádne pomohla a hra sa vďaka nej vyrovnala. Robinson ale nedokorčuľoval vlastné nahodenie.
33:44 Anttila sa hneď po naskočení na ľad vydal za nahodením za americkú bránku, puk ale nevybojoval.
33:28 Fínsko v plnom počte.
32:59 Thompson si naviedol puk na pravom krídle na strelu, tú ale Olkinuora vyrazil a jeho spoluhráči následne hrací predmet opäť vyhodili až do amerického obranného pásma.
32:30 Fíni sa po ďalšom vyhranom buly opäť oslobodili.
32:19 Američania sa ale rýchlo vrátili do útočného pásma a svojou kombináciou zatlačili Fínov až do malého štvorca. Jonesovu strelu spomedzi kruhov napokon zrazil Björninen na ochrannú sieť.
31:40 Fíni hneď na úvod oslabenia vyhodili puk z vlastnej obrannej tretiny.
31:28 Vylúčenie v tíme Fínsko (Marko Anttila – 2 min., hákovanie).
31:28 dôležité Robinsonovu strelu od modrej vyrazil brankár Olkinuora pred seba, kde si puk zobral Labanc, ktorý si puk posunul okolo fínskeho gólmana a takmer zasunul puk do prázdnej bránky Fínska. Anttila mu v tom zabránil len faulom.
30:45 Turunen sa krásnou kľučkou dostal na ľavom krídle za amerického obrancu, mizernou strelou ale namieril priamo do hrude gólmana Petersena.
30:30 USA v plnom počte.
30:11 Ani ďalšia rozohrávka Fínov neuspela a severania sa znovu museli vrátiť až do vlastnej obrannej tretiny.
29:48 Pokus Fínov o rýchlu rozohrávku neuspel a americkí obrancovia puk znovu odpálili, tentoraz až za Olkinuorovu bránku.
29:19 Sund tvrdou strelou od modrej trafil blokujúceho Robinsona a až po takmer minúte sa Američania konečne oslobodzujú.
28:41 Ruotsalainen hneď po vyhranom buly v útočnej tretine pálil z ľavého kruhu a Karjalainen sa ešte snažil vyrazený puk doraziť, ani jeden z nich ale puk do siete nedostal.
28:30 Vylúčenie v tíme USA (Matt Roy – 2 min., krosček).
28:23 Innalova prihrávka spoza bránky prešla cez niekoľkých hráčov až na Sunda, ktorého strelu zablokoval jeden z brániacich Američanov.
27:45 Fíni sú pri chuti a znovu zatlačili Američanov hlboko do obrany. Hráčom USA sa v týchto minútach vôbec nedarí puk získať.
26:54 gól Fínsko dalo gól!
Fíni otvárajú skóre a využívajú svoj tlak! Mäenalanen posunul prihrávkou z ľavého krídla puk k modrej čiare na ATTEHO OHTAMAAHO, ktorý vystrelil z prvej na bránku a jeho pokus tečoval medzi betóny vlastného brankára Petersena Boyle, ktorému táto tvrdá strela Ohtamaaho dokonca zlomila hokejku. Asistencie: Saku Mäenalanen, Marko Anttila.
26:03 Ruohomaa zastavil vyhodenie puku z hokejky Donata a Fíni postupne stíhajú v útočnom pásme už i striedať. Koivistovu ponuku na teč brankár Petersen vyrazil betónom.
25:42 Fíni sa tak rýchlo vrátili do amerického obranného pásma, kde si puk posúvajú popri mantineli.
25:11 Lindbohmovo nahodenie od modrej brankár USA Petersen zastavil a jeho spoluhráči mohli zaútočiť. Nahodenie na zadný mantinel ale nedokorčuľovali.
24:45 Innala vystihol americkú rozohrávku a rýchlo zaviezol puk do útočnej tretiny. Jeho spoluhráči rýchlo prestriedali a prišli mu na pomoc.
24:10 Blackwell vybojoval puk a poslal ho na modrú čiaru, kde čakal Hellickson. Ten ale túto prihrávku spracovať nedokázal.
23:21 Turunen sa po pravom krídle dostal do útočnej tretiny a veľmi nebezpečne vystrelil k bližšej žŕdke. Brankár Petersen ramenom vyrazil túto strelu nad svoju bránku.
22:35 Björninen zaviezol puk do útočného pásma, všetci jeho spoluhráči ale boli obsadení, a tak ho nahodil na americkú bránku. Petersen úspešne zasiahol.
22:09 dôležité Sund dostal výbornú prihrávku do ľavého kruhu, kde mal hromadu času a priestoru, aby zamieril, americkú bránku ale i tak tesne minul.
21:25 Pakarinen dostal puk presne do jazdy medzi kruhy a bez prípravy vypálil na americkú bránku. Petersen túto strelu zlikvidoval.
20:43 dôležité Määttä veľmi nebezpečne nahodil puk na bránku a Ruotsalainenovi nechýbalo veľa, aby puk doklepol do odkrytej americkej bránky, tú ale minul.
20:18 Fíni vyhrali úvodné buly v druhej tretine, o puk ale rýchlo prišli.
20:01 časová značka Začala sa druhá tretina.
Ďalšia tretina sa začne približne o 16:05.
Prvá tretina tohto zápasu priniesla asi zatiaľ najrýchlejší hokej na tomto šampionáte. V jej prvej polovici boli o niečo aktívnejší Američania, Fínov však niekoľkokrát podržal výbornými zákrokmi gólman Olkinuora. V druhej polovici prvej tretiny boli aktívnejšími severania, na rozdiel od Američanov sa ale do vyložených príležitostí príliš nedostávali. Napriek tomu sme videli výborný hokej, ktorému chýbali len góly. Dúfajme teda, že ich uvidíme v druhej tretine.

Strely na bránku v 1. tretine: 10:8
20:00 časová značka Prvá tretina sa skončila.
19:37 Fíni sa snažia ešte aspoň raz prejsť do útočného pásma, zatiaľ sa tam ale cez zoradenú americkú obranu nedostali.
19:09 Fíni stihli prestriedať, Wolanin sa ale za vlastnou bránkou k puku dostal a vyviezol ho aspoň do stredného pásma.
18:15 Fíni odpovedali svojím útokom, ktorým opäť zatlačili Američanov do obrany. Pokkovo nahodenie na teč od modrej čiary však skončilo mimo Petersenovej bránky.
17:33 dôležité Thompson po prihrávke spoza bránky strieľal na fínsku bránku, jeho strela ale za fínskeho gólmana neprešla. Rovnako dopadli i dorážky Rooneyho.
17:06 Až teraz sa mohli Američania dostať do útočného pásma, Rooneyho ale v súboji o puk za fínskou bránkou natlačil k mantinelu Kaski.
16:34 V týchto chvíľach ale získavajú Fíni prevahu. Rýchlo sa vrátili do útočnej tretiny a ich útok skončil strelou Anttilu, ktorého strelu zrazil Garland na ochrannú sieť.
15:54 Od prilby Anttilu sa odrazilo vyhodenie amerického obrancu, puk ale i tak skončil naspäť na amerických hokejkách. USA puk vyhodilo do stredného pásma.
15:20 Fíni hneď po vyhranom vhadzovaní otočili hru a slabú strelu Innalu z ľavého kruhu zlikvidoval brankár USA Petersen.
14:54 Pokka následne nevydarenou rozohrávkou vyhodil puk na zakázané uvoľnenie Fínov.
14:22 Hellickson vystrelil od modrej cez cloniacich hráčov pred fínskou bránkou, ani jeden z nich ale puk nezasiahol a ten tak skončil v moci gólmana Olkinuoru.
14:13 Fíni sa nasťahovali do útočnej tretiny, kde si puk rýchlo vymieňajú okolo brániacich sa Američanov. Väčšia gólová príležitosť z ich strany ale neprichádza.
13:25 Ruohomaa sa popri pravom mantineli pretlačil do útočnej tretiny, strelou z tejto strany ale minul americkú bránku.
12:45 Fíni vytlačili Američanov do stredného pásma, tam sa ale ich útok skončil. USA nahodilo puk za fínsku bránku.
12:09 Tennyson nahadzoval puk z ľavého krídla na bránku a aj keď puk nedokázal cloniaci Labanc tečovať, tak mal brankár Olkinuora šťastie, že ho hrací predmet trafil.
11:38 Hellickson nahodením od modrej minul fínsku bránku. Puk sa potom odrazil k fínskym obrancom, ktorý oň opäť rýchlo prišli.
11:15 Anttila zastavil za Petersenovou bránkou nahodenie spoluhráčov, puk ale v súboji s Američanmi stratil. USA hneď otáča hru do fínskeho obranného pásma.
10:38 Thompson sa tlačil okolo fínskej bránky do zakončenia, puk mu ale pri ľavej žŕdke odskočil. Oba tímy následne odišli striedať.
10:02 Robertson nedokázal spracovať pas od Jonesa a fínski obrancovia puk za vlastnou bránkou získali. Svojou rozohrávkou hneď otočili hru na opačnú stranu.
09:29 Kaskiho nahodenie na americkú bránku hneď po buly chytil brankár Petersen.
09:19 Kaski našiel medzi americkými obrancami Ruotsalainena, ktorého strela spomedzi kruhov bola zrazená na ochrannú sieť.
08:42 dôležité Björninen prihrávkou za obrancu z ľavého krídla vysunul pred bránkovisko obrancu Seppäläho, ktorý zblízka namieril priamo do amerického gólmana Petersena.
08:06 dôležité Donato si naviedol puk z pravého krídla na os klziska, svojou strelou spomedzi kruhov ale opäť nechal vyniknúť fínskeho brankára Olkinuoru.
07:53 Fíni následne dostali USA pod tlak a Rooney bez zbytočných komplikácií vyhodil puk na zakázané uvoľnenie.
07:25 Američania zatiaľ predvádzajú veľmi pohotovú streľbu a i teraz hneď po prechode útočnej modrej čiary strieľal Thompson. Olkinuora opäť úspešne zasiahol.
07:00 Garlandovi puk na útočnej modrej čiare odskočil, Fíni ale sami svoju rozohrávku pokazili nepresnými rozohrávkami.
06:34 dôležité Robinson v ďalšom útoku namieril strelou z vrcholu ľavého kruhu do hornej žŕdky Olkinuorovej bránky.
06:11 dôležité Rozohrávku Fínov však hráči USA zastavili v strednom pásme a Blackwell sa následne elegantne zľava prekľučkoval cez dvoch obrancov až pred fínske bránkovisko. Gólman Olkinuora jeho zakončenie výborným zákrokom zneškodnil.
05:47 Fínski obrancovia sa snažia vytiahnuť napádajúcich Američanov vyššie a prihrávajú si puk vo vlastnom obrannom pásme.
05:23 dôležité Anttilovu strelu z ľavého kruhu vyrazil brankár Petersen betónom do pravej strany, odkiaľ sa snažil puk doraziť Björninen. Puk ale dobre netrafil a nakoniec skončil v americkej bránke on.
04:50 Lindbohmovo nahodenie od modrej sa od hráčov pred americkým bránkoviskom odrazilo medzi kruhy, odkiaľ vystrelil Ruohomaa. Jeho strelu zrazil jeden z amerických obrancov na ochrannú sieť.
04:27 Robinson prestrčil z ľavého kruhu puk na Moorea, ktorému ale pred fínskym bránkoviskom odskočil. Puk následne získali Fíni.
03:39 Jones nahodil puk vysokým oblúčikom do útočného pásma na Labanca, ten sa ale cez fínskeho obrancu nedostal. Rýchla rozohrávka Fínov na opačnú stranu neskončila úspechom.
03:08 Štvrtý fínsky útok sa po vyhranom buly usadil v útočnej tretine, cez amerických obrancov sa ale do streleckej pozície nedostal.
02:26 Z pomerne veľkej vzdialenosti vystrelil od modrej Björninen a americký gólman Petersen s pokojom tento pokus chytil.
01:59 Sallinenovu rozohrávku Američania zastavili vo strednom pásme a hneď nahodili puk do fínskej obrannej tretiny. Tam ho pod kontrolu získali severania.
01:11 Fíni sa až teraz konečne dostali k svojmu prvému útoku a Petersen v americkej bránke musel vyraziť Pokkovu strelu.
00:33 dôležité Nahodenie od modrej čiary vyrazil brankár Olkinuora pred seba a puk sa z otočky snažil doraziť Blackwell. Fínsky gólman spojil betóny včas.
00:14 Američania začali poriadne zostra a ich hneď prvú strelu z hokejky Robinsona musel fínsky brankár Olkinuora vyraziť na ochrannú sieť.
00:01 časová značka Stretnutie sa práve začalo.
Fínsko bude hrať v modrých dresoch, USA v bielych.
Oba tímy už sú na ľadovej ploche, zápas sa tak o malú chvíľu začne.
Úvodné zostavy:

Rozhodca: Jeřábek (CZE), Stano (SVK) – Hynek (CZE), Ondráček (CZE).
dôležité Tento zápas sa kvôli opatreniam na zamedzenie šírenia ochorenia COVID-19 bude hrať bez divákov.

Vzájomné zápasy

Vzájomná bilancia v minulom desaťročí na veľkých turnajoch v minulom desaťročí hovorí veľmi tesne v prospech USA, ktorý z 13 zápasov proti Fínsku vyhralo sedem a prehralo šesť. Obe reprezentácie sa stretávajú na MS viac-menej pravidelne a naposledy proti sebe nehrali na MS 2011 na Slovensku. Ich posledný vzájomný súboj na MS prebehol v roku 2019, kedy v skupine v Košiciach vyhrali Američania nad neskoršími majstrami sveta 3:2 po predĺžení.

USA

Američania nemali pred týmto šampionátom žiadnu prípravu a ich posledným oficiálnym reprezentačným zápasom tak je štvrťfinále posledných MS na Slovensku, v ktorom prehrali s Ruskom 3:4.

Nominácia USA na Majstrovstvá sveta nehýri úplnými hviezdami, napriek tomu sa v nej dá nájsť niekoľko veľmi zaujímavých hráčov. Tím je postavený hlavne na mladých hráčoch ako je napríklad adept na nováčika roku NHL Jason Robertson (Dallas Stars) či možná jednotka draftu Matty Beniers (University of Michigan/NCAA). Okrem hráčov z NHL a AHL v nej nájdeme i Chrisa Widemana (Nižnij Novgorod, KHL) či synovca generálneho manažéra Jacka Druryho zo švédskeho Växjö. Nominovaným bol i Brian Boyle, ktorý nemal v minulej sezóne žiadny klub (naposledy hral za Floridu Panthers), alebo skúsený Justin Abdelkader zo švajčiarskeho Zugu. I kvôli tomu, že Američania nemali žiadnu prípravu a zišli sa až v Lotyšsku, je ťažké ich reálnu silu v tejto chvíli odhadovať, papierovo by ale USA malo z tejto skupiny postúpiť.

Fínsko

Obhajca titulu mal pomerne krátku prípravu pred týmito MS, pretože odohral len tri zápasy na poslednom turnaji Euro Hockey Tour v Prahe. Na Českých hokejových hrách ukončil dlhú ruskú neporaziteľnosť, keď zdolal zbornú 4:1, ďalšie dva zápasy ale prehral – s domácim Českom 1:2 a so Švédskom 2:3. Celkovo sa táto sezóna z pohľadu fínskych hokejistov za úspešnú považovať nedala, pretože v celkovom hodnotení Euro Hockey Tour skončili na poslednom mieste.

Na fínskej súpiske sa nachádza osem hráčov, ktorí sa podieľali na fínskom triumfe v Bratislave v roku 2019, a to vrátane finálového hrdinu Marka Anttilu (Jokerit Helsinki, KHL). Z NHL získali severania dve posily – obrancu Olliho Määttäho z Los Angeles Kings a útočníka Arttuho Ruotsalainena z Buffala Sabres. Fínsky tím je však tvorený hlavne hráčmi z domácej súťaže a KHL, doplnenými o trojicu hráčov zo švédskej ligy a trojicu zo švajčiarskej ligy.
Vitajte pri on-line prenose zo zápasu Fínsko – USA. Stretnutie skupiny B Majstrovstiev sveta sa začne o 15:15.