Finále MS v hokeji 2023 online Kanada Nemecko

28. 5. 2023 |

Finále MS v hokeji 2023 si historicky zahrajú Nemecko a Kanada. Hráči zo Severnej Ameriky sú stálica, ale Nemecko si zahrá finále prvýkrát v histórií.

Kanadskí hráči po jednom z gólov v nemeckej sieti. FOTO TASR/AP.

Hokejisti Nemecka sa prvýkrát prebojovali do finále MS v hokeji. V sobotňajšom semifinále v Tampere otočili zápas s USA a po výhre 4:3 po predĺžení sa v nedeľu stretnú v boji o zlato s Kanadou (19.20 h).

Nemci majú na konte tri cenné kovy (0-2-1), posledný ešte z roku 1953, keď získali striebro, no hralo sa skupinovým systémom. Pred dvoma rokmi v Rige prehrali v boji o bronz s USA 1:6.

V skupine prehrali prvé tri stretnutia s ťažkými súpermi Švédskom (0:1), Fínskom (3:4) i USA (2:3), no od súboja s Dánskom (6:4), ktorý bol kľúčový v boji o postup, ťahajú šesťzápasovú víťaznú sériu.

Američania získali na MS dokopy 20 cenných kovov (2-9-9), no zlato naposledy v roku 1960. Od zavedenia formátu s vyraďovacou fázou v roku 1992 sa nikdy neprebojovali do finále, v semifinále majú bilanciu 0-12. Zatiaľ poslednú medailu majú spred dvoch rokov, keď vyhrali bronz.

MS v hokeji 2023

Kanada - Nemecko -:-, online finále MS v hokeji 2023

Kanada
5 : 2
(1:1, 1:1, 3:0)
Nemecko

Góly a asistencie: 11. Blais (Krebs, Neighbours), 38. Crouse (Krebs, Weegar), 45. Blais (Glass), 52. Toffoli, 59. Laughton (Quinn, Crouse) – 8. Peterka (Seider, M. Müller), 34. Fischbuch (Kastner, Seider). Rozhodca: Björk, Macfarlane – Briganti, Hynek.
Kanada: Montembeault (Levi) – Middleton, Weegar, Hunt, Barron, Joseph, Myers – Lučić (A), Glass, Fantilli – Crouse, Laughton (A), Quinn – Neighbours, Krebs, Blais – Carcone, McBain, Toffoli (C).
Nemecko: Niederberger (Strahlmeier) – M. Müller (C), Seider, J. Müller, Wissmann, Szuber, Gawanke, Wagner – Peterka, Kahun (A), Tiffels – Soramies, Sturm, Ehl – Noebels (A), Kastner, Fischbuch – Tuomie, Stachowiak, Schütz – Varejcka.
dôležité KANADA SA STÁVA MAJSTROM SVETA!!!
časová značka Koniec zápasu.
59:00 Nemci sa nemajú za čo hanbiť, odvádzajú dobrú prácu v tomto finále.
58:06 gól Kanada dala gól! Už môžeme povedať, že je rozhodnuté, Seider sa zahrával s pukom na modrej čiare, Kanaďania mu ho vypichli a SCOTT LAUGHTON už len pečatí víťazstvo do prázdnej brány.
Asistencie: Quinn, Crouse.
58:00 Posledné dve minúty finálového zápasu.
56:55 Tlačenica o puk pred Montembeaultom, Kanaďania to zvládli.
56:40 dôležité A je to tu! Šesť korčuliarov na strane Nemecka, Niederberger je na striedačke.
55:30 Nemeckému tímu už neostáva veľa času a pravdepodobne uvidíme vabank.
54:13 Puk skončil v hľadisku a nasleduje reklamná prestávka.
53:45 Nemci sa ešte snažia urobiť niečo s týmto priebežným výsledkom.
51:51 gól Kanada dala gól! Noebels išiel strieľať z osi ihriska, ale puk netrafil a Kanaďania ihneď namierili do protiútoku a prečíslenia 3 na 1, TYLER TOFFOLI zodpovednosť prenechal na seba a dobre urobil, švihom z ľavého kruhu prestrelil Niederbergera.
Bez asistencie.
49:39 Nemci to teraz majú ťažké, majú problém sa dostať do útočného pásma, Kanada si svoje územie dobre bráni.
47:14 Quinn sa dostal k strele medzi kruhmi, Tiffels jeho strelu zblokoval.
46:27 Montembeault si zachytal, strieľal Ehl.
45:15 dôležité Milan Lučić svojou delovkou poslal puk do žŕdky! Poriadne to teda cinklo.
44:51 gól Kanada dala gól! Javorové listy otáčajú stav stretnutia! Glass dobre napádal za bránou, získal puk a obtočil sa okolo nej a ihneď zakončil, ale len do betónov Niederbergera, dostal sa aj k dorážke, ale ani z tej neuspel, následne si tam nakorčuľoval SAMUEL BLAIS, ktorý puk nadvihol a trafil ho do brány.
Asistencia: Glass.
43:14 Pred svätyňou Niederberga nasledovali nepríjemné dorážky, stav ostáva nezmenený.
42:37 Icing na strane Nemecka.
41:26 Strela Nemcov bola už spoza modrej čiary. Ofsajd.
40:37 Začalo sa akčne v tretej tretine, Niederberger vyrážal a Montembeault s neistým zákrokom.
40:01 časová značka Začala sa tretia tretina.
Aj druhá tretina sa niesla v znamení gólov. Späť do vedenia sa dostali opäť Nemci, ale ani to netrvalo dlho. Kanaďania vyrovnali na 2:2 v presilovej hre a do tretej časti ostáva všetko otvorené. Tretia tretina sa začne približne o 21:00.
40:00 časová značka Druhá tretina sa skončila.
39:41 Záver druhej tretiny je plný obrovských príležitostí.
39:00 Jedna minúta do konca druhej tretiny.
38:29 Strela z osi ihriska, tú Niederberger len vyrazil pred seba, kde číhal kanadský hráč.
37:28 gól Kanada dala gól! Sila kanadského mužstva sa prejavila, veľmi dobre to spravil Krebs, ktorý posielal strieľanú prihrávku a tú šikovne tečoval priamo do brány LAWSON CROUSE. Využitá presilová hra.
Asistencie: Krebs, Weegar.
36:51 dôležité Neuveriteľný tlak Kanady! Carcone, Toffoli a ani Weegar sa netešia. Posledného menovaného Niederberger semaforom vychytal.
36:17 dôležité Niederberger drží Nemecko! Laughton pálil z pravého krídla, brankár Nemcov sa úspešne predviedol.
36:01 Vylúčenie v tíme Nemecko:
Maksymilian Szuber – 2 min., hákovanie.
35:10 Toffoliho dve sľubné šance, ale ani jedna neslávila úspech.
33:47 gól Nemecko dalo gól! Nemci nastreľovali puk do útočného pásma, Kastner sa s ním posunul bližšie ku kruhu, od ktorého prihrával na DANIELA FISHBUCHA, ktorý proste medzi kruhmi vystrelil a Montembeaultovi puk prepadol.
Asistencie: Kastner, Seider.
31:52 dôležité Na jednej strane v šanci Kahun a na opačnej Krebs, ale ani jeden v rýchlej akcii nedostal puk do brány.
30:26 Barron mal pred sebou voľný priestor, poriadne napriahol a vystrelil. Lenže zlomil pri tejto snahe hokejku a sám spadol na ľad.
30:19 Weegara vychytal Niederberger. Reklamná prestávka.
29:38 Kanaďania vysoko napádajú v obrannej tretine Nemcov.
28:35 Nemcom bol odpískaný ofsajd.
27:27 Nepríjemná strela Middletona, po ktorej nasledovala dorážka pred bránou. Nemci si vydýchli.
26:29 Montembeault prerušil hru, keď zakročil po strele z pravej strany.
26:11 Smola Wissmanna, keď pálil z prvej od modrej a zlomil hokejku.
25:16 Kanada v plnom počte.
24:36 Sturm dorážal pred bránou, druhá polovica presilovej hry Nemcov je o dosť lepšia.
24:15 Montembeault vyrazil betónmi puk po strele Wissmanna.
23:45 Javorové listy sú dobre pripravené na túto hru v oslabení.
23:19 Okamžité vyhodenie puku z obranného pásma po buly.
23:16 Vylúčenie v tíme Kanada:
Justin Barron – 2 min., podrazenie.
22:38 Kanadskí hráči sú s pukom za vlastnou bránkou.
21:25 Neighboursova strela od modrej mala pre Niederbergera pocit neistoty.
20:01 časová značka Začala sa druhá tretina.
Prvá tretina finálového zápasu sa skončila, po ktorej svieti stav 1:1. Ako prví strelili gól Nemci, ktorí vyťažili zo svojej aktivity a na pár minút rozveselil fanúšikov Peterka. Kanaďania rýchlo vyrovnali, keď sa presadil Blais. Druhá tretina sa začne približne o 20:12.
20:00 časová značka Prvá tretina sa skončila.
19:45 dôležité Krebs mohol dať gól do šatne, ale Kastner predviedol výborný obranný zákrok!
19:24 Middleton triafa len zadný mantinel.
19:00 Prebieha záverečná minúta prvej tretiny.
18:10 Z hranice ľavého kruhu pálil Hunt, Niederberger natiahol svoju lapačku a puk chytil.
17:30 Kahun si nakorčuľoval pred bránu na dorážku, ale Weegar v pravej chvíli dal hokejku do jeho strely.
17:09 Strieľal od modrej Weegar, Niederberger veľa toho nevidel.
17:01 Postavenie mimo hry Kanady. Reklamná prestávka.
16:09 Jonas Müller prihrával medzi kruhy a pritom sám mal dobrú streleckú pozíciu.
12:57 Hunt vyslal puk na bránu, pred ňou sa snažil dorážať Glass.
11:58 Weegar dlho váhal so strelou, nakoniec puk len prihrával pred bránu.
10:47 gól Kanada dala gól! Prihrávka v strednom pásme Kanaďanom nevyšla ideálne, ale nakoniec im pomohla v tom, že sa puk odrazil od nemeckého hráča a získal ho Krebs, ktorý už len rýchlo prihral na ľavú stranu SAMUELOVI BLAISOVI a ten vyrovnal na 1:1.
Asistencie: Krebs, Neighbours.
09:44 Kanada v plnom počte.
08:43 Nemcom presilová hra zatiaľ nevychádza, dokonca Kanaďania ohrozili nemeckú bránku.
07:44 Vylúčenie v tíme Kanada:
Trest pre hráčsku lavicu, odpyká ho Sammy Blais – 2 min., zdržiavanie hry.
dôležité Gól platí! Nemecko získava presilovú hru, keďže im nevyšla výzva!
dôležité Lavička Kanady si vzala challenge pre ofsajd nemeckého strelca!
07:44 gól Nemecko dalo gól! Nemecko dalo gól! Nemci svojou aktivitou otvárajú skóre! Kanaďania zle striedali, to využil Moritz, ktorý poslal cez stredné pásmo prihrávku na JOHNA PETERKU a ten z ľavej strany triafa popod vyrážačku Montembeaulta.
Asistencie: Seider, Moritz Müller.
07:32 Prvé zakázané uvoľnenie v zápase, dopustili sa ho hráči Kanady.
07:03 Quinnov pokus bol z ťažkej pozície, Niederberger radšej prerušil hru. Reklamná prestávka.
04:53 Tuomieho strela z uhla, Montembeault má práce viac ako dosť.
03:45 Kanaďania sa už tiež dostávajú do šancí, pálil Laughton a Niederberger vyrazil.
02:41 Strela Sturma tečovaná Middletonom na ochrannú sieť.
01:54 Stachowiak si pripravil puk medzi kruhmi a následne vystrelil, Montembeault tentokrát puk prikryl a prerušil hru.
00:21 Müller ako prvý preveril Montembeaulta, ktorý jeho strelu vyrazil.
00:01 časová značka Stretnutie sa práve začalo.
Úvodné zostavy:

Tréner: Andre Tourigny

Tréner: Harold Kreis

Rozhodca: Björk, Macfarlane – Briganti, Hynek.
V zápase o bronz na MS v hokeji medzi USA a Lotyšskom sa po prvýkrát z medaily tešia Lotyši, ktorým sa to podarilo dokonca aj ako krajine, ktorá bola usporiadateľom tohtoročného šampionátu, ak nepočítame Fínsko. Obrovská gratulácia do Lotyšska!
Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji vrcholia a v dnešnom online prenose vám prinášame finálový zápas, v ktorom sa predstaví po minulom roku Kanada a prvýkrát v histórii šampionátu prekvapivo Nemecko.

Kanada zdolala v semifinále Lotyšsko 4:2 aj napriek tomu, že ťahala za kratší koniec, keď prehrávala 0:1 a aj 1:2. Kanaďania budú chcieť odčiniť svoju minuloročnú finálovú prehru s Fínskom a dostať sa na majstrovský trón. K zlatej medaile bude chcieť doviezť javorové listy obranca Mackenzie Weegar, ktorý je najproduktívnejším hráčom červeno-bielych, keď získal 10 bodov.

Nemecko v dramatickom semifinálovom zápase porazilo Spojené štáty americké 4:3 po predĺžení. Víťazný gól strelil Tiffels. Nemci prehrávali 0:2 a aj 2:3, ale na konci tretej tretiny odvolali brankára a vyrovnali. Pre Nemecko to je premiéra vo finále, nikdy predtým o zlato nehrali. Najlepším nemeckým hráčom je John Peterka s 11-timi kanadskými bodmi.
Vítame Vás pri on-line prenose. Stretnutie sa začne o 19:20.