Pred 11 rokmi ho vyzvŕtal Weiss, najlepší obranca Severného Írska zažil debut v repre ako z rozprávky

11. 11. 2020 |
 

Severné Írsko, Slovensko, EURO 2020, baráž, futbal, finále, Vladimír Weiss ml., Jonny Evans. V reprezentácii Severného Írska debutoval ako 18-ročný v kvalifikačnom súboji o EURO 2008 so Španielskom. Výnimočný večer ešte znásobila výhra domáceho tímu nad budúcimi majstrami sveta i Európy 3:2.

Jonny Evans počas reprezentačnej kariéry čelil najväčším hviezdam futbalu. FOTO TASR/AP.

Severné Írsko, Slovensko, EURO 2020, baráž, futbal, finále, Vladimír Weiss ml., Jonny Evans. Vtedy neznámy obranca čelil takým menám ako Fernadno Torres, David Villa či Raúl Gonzáles. „Už v tom čase ľudia o Jonnym dosť hovorili,“ povedal pre bbc.com vtedajší kapitán Severných Írov Aaron Hughes.

„Keď prišiel do tímu, ihneď ste videli, že je výnimočný. Od prvej chvíle potvrdzoval reči, ktoré sa o ňom šírili. Ten súboj odohral ako keby hral svoj 50. medzinárodný zápas a ešte k tomu proti súperovi takého kalibru,“ pokračoval bývalý obranca Newcastlu či Aston Villy.

Mladý obranca sa tak ihneď stal pilierom severoírskej obrany. Jeho kariéra sa posunula aj na klubovej úrovni, keď v januári 2007 debutoval v seniorskom tíme slávneho Manchestru United.

V tíme „Červených diablov“ začal nastupovať pravidelne a postupne sa stal súčasťou ich defenzívy. Na Old Trafforde napokon odohral do roku 2015 až 198 zápasov.

Severné Írsko, Slovensko, EURO 2020, baráž, futbal, finále, Vladimír Weiss ml., Jonny Evans

Počas tohto obdobia vyhral s Manchestrom United trikrát titul, dvakrát FA Cup a trikrát ešte Comunity Shield. V roku 2008 bol aj súčasťou mužstva, ktoré triumfovalo v Lige majstrov.

V otm čase už bol členom národného mužstva, ktoré bojovalo o MS 2010 v Afrike. Žreb im v kvalifikačnej skupine prisúdil aj Slovensko, ktorému na Tehelnom poli podľahli 1:2. Vtedy bol len začiatok kvalifikácie, no o rok už Slováci prichádzali do Belfastu s vidinou historického postupu.

V tom zápase napokon naši zvíťazili 2:0 aj vďaka pamätnej driblérskej práci Vladimíra Weissa ml., ktorý po dokonalom vyzvŕtaní Evansa, prihral na otvárací a zároveň rozhodujúci gól súboja Stanislavovi Šestákovi.

„Sú to krásne spomienky. Po zápase sme vedeli, že nás delí už len krôčik od účasti na MS, teraz cestujeme do Belfastu opäť s vedomím, že ak uspejeme, cestujeme na Euro,“ povedal dnes už 30-ročný reprezentant.

Baráž o EURO 2020: Severné Írsko chystá na Slovensko špeciálnu stratégiu. Radili im rivali z Írska - kliknite

Jonny Evans bude s najväčšou pravdepodobnosťou na trávniku stáť aj teraz a snažiť sa našim hráčom zabrániť dostať loptu do severoírskej siete.

Dnes už má obranca v službách Leicestru 32 rokov, no tentokrát bude oveľa bližšie k postupu na veľký turnaj ako to bolo pred 11 rokmi.

„Je príjemné, keď vidíte počas rozhovorov s rodinou a priateľmi eufóriu. Vidíme, čo to dáva fanúšikom a ako veľa to pre ľudí znamená,“ povedal podľa bt.com Evans potom ako Severné Írsko porazilo v semifinále baráže o EURO 2020 Bosnu a Hercegovinu na penalty 4:3.

Severné Írsko, Slovensko, EURO 2020, baráž, futbal, finále, Vladimír Weiss ml., Jonny Evans

„Neviem však či to manažéri a tréneri vidia rovnako, ale vždy premýšľate o nasledujúcom súboji, lebo zatiaľ sme urobili len polovicu z našej práce. Ihneď sme premýšľali nad zápasom so Slovenskom,“ dodal Evans.

Aj tieto slová dokazujú, že 32-ročný obranca bude odhodlaný odovzdať národnému mužstvu svoje dlhoročné skúsenosti, ktoré počas svojej bohatej kariéry získal.

„Keď sa pozriem na Jonnyho, on v podstate nemá žiadne slabiny,“ vraví Aaron Hughes, ktorý ukončil kariéru v národnom tíme Severného Írska po vypadnutí v osemfinále proti Walesu na ME 2016 vo Francúzsku.

„Dokáže robiť všetko, čo moderný obranca má vedieť. Je výborný v držaní lopty, má rýchlosť, vie dobre čítať hru a zvládne všetkých naokolo upokojiť. Ak spojíte všetky tieto atribúty do toho, aký dôležitý bol v každom tíme, kde hral, Manchester United nevynímajúc, tak si ťažko viem predstaviť jediného severoírskeho obrancu, ktorý by sa mu dokázal vyrovnať,“ dodal Hughes.

To si ale nechce nikto z našich reprezentantov pripustiť. Najradšej by si všetci určite zopakovali pocity z výhry spred 11 rokov.

„Spomienky sú krásne a pevne verím, že rovnaká radosť zavládne aj po štvrtkovom zápase. Jonny Evans je výborný hráč. Pravda, vtedy sme boli ešte mladí, dnes sme obaja skúsenejší,“ dodal Vladimír Weiss, ktorý verí, že po doliečení svalového zranenia do zápasu zasiahne.

 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo