Petra Vlhová vyhrala, v tejto sezóne v slalome dominuje

9. 1. 2022 |
 

Petra Vlhová Vlhová triumfovala v slalome, Shiffrinová nedokončila preteky.

Petra Vlhová v 1. kole slalomu žien Svetového pohára v alpskom lyžovaní v slovinskej Kranjskej Gore. Foto TASR - Martin Baumann

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová triumfovala v nedeľnom slalome Svetového pohára v Kranjskej Gore. Dosiahla 25. víťazstvo a 52. pódiové umiestnenie v pretekoch prestížneho seriálu.

Vlhová vyhrala, Shiffrinová vypadla

V slovinskom stredisku predstihla o 23 stotín sekundy Švajčiarku Wendy Holdenerovú, tretie miesto obsadila Švédka Anna Swennová Larssonová s výrazným odstupom 1,06 s. Američanka Mikaela Shiffrinová nedokončila druhé kolo.

Dvadsaťšesťročná Vlhová v tejto sezóne v slalome dominuje. Zvíťazila už v piatej zo šiestich súťaží, postupne sa radovala dvakrát v Levi, raz v Lienzi aj v novom roku v Záhrebe. Jedine v Killingtone ju zdolala domáca Shiffrinová.

Prečítajte si

Slovenská reprezentantka si už v prvom kole vytvorila dobrú východiskovú pozíciu na boj o prvenstvo. Na trať, ktorú postavil jej švajčiarsky tréner Mauro Pini, vyrazila ako šiesta v poradí. Na medzičasoch si držala tesný náskok pred Holdenerovou, no v záverečnom úseku mierne stratila a zaradila sa len o osem stotín sekundy za súperku.

Shiffrinová odštartovala hneď za Slovenkou, zaostala za ňou o sedemnásť stotín a aj ona sa držala v tesnom závese za priebežnou líderkou (+0,25). Preteky nedokončila Švajčiarka Michelle Gisinová, ktorá dostala "špicara" už vo štvrtej bránke. Ako druhá zo žrebovanej pätnástky vypadla Češka Martina Dubovská.

V Slovinsku sa pôvodne malo súťažiť v Maribore, podujatie presunuli do Kranjskej Gory pre teplé počasie. Aj v náhradnom dejisku však mala trať ďaleko od ideálu, viaceré lyžiarky vrátane Vlhovej s ňou v prvom kole mali problémy.

Aj keď sa v druhom kole podmienky pre najlepšie slalomárky o čosi zlepšili, trať bola stále dosť hrboľatá. Doplatila na to Shiffrinová, ktorá išla veľmi dynamicky, budovala si viac než sekundový náskok, ale spravila veľkú chybu a vyradil ju "špicar".

Vlhová nemala až taký presvedčivý štart, no vďaka svojim fyzickým parametrom sa vyrovnala s náročnými podmienkami a svoju jazdu vygradovala, najlepším časom druhého kola sa suverénne dostala na čelo. Holdenerová jej dokázala konkurovať takmer po celej dĺžke svahu, v súčte však prevýšili Vlhovej schopnosti medzi najhustejšími bránkami.

Najbližší slalom je na programe v utorok 11. januára v Schladmingu (18.00/20.45), preteky tam presunuli pre vysokú sedemdňovú incidenciu prípadov ochorenia COVID-19 vo Flachau.

 

Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní

Kranjska Gora Petra Vlhová slalom 2. kolo online od 12:30 hod

Aktualizuj online prenos
1 dôležité Holdenerová nakoniec druhá s odstupom 23 stotín sekundy, Petra Vlhová sa stáva víťazkou slalomu v Kranjskej Gore!
2 dôležité Slovenka prvá o jednu sekundu a šesť stotín sekundy! Petra Vlhová zajazdila najlepšie druhé kolo s časom 52,72, súčet oboch kôl je 1:44,29.
2 dôležité Petra si drží náskok na úrovni deviatich desatín až jednej sekundy.
3 dôležité Masívne tempo nasadila od štartu Mikaela Shiffrinová. Američanka mala k dobru 66 stotín, po dvoch sektoroch už vyše sekundu. Čo sa však nestalo, Shiffrinová vypadáva niekoľko bránok pred cieľom! Neskutočné, čo sa deje v Kranjskej Gore.
5 dôležité Katharina Liensbergerová riskovala všetko, body v Slovinsku si ale nepripíše! Rakúšanka vypadáva tesne po druhom medzičase!
6 dôležité Ide naozaj do tuhého. Buciková sa na čele dlho neohriala, zosadila ju Anna Swenn-Larssonová. Švédska reprezentantka na prvom mieste s náskokom 59 stotín.