Petra Vlhová vyhrala, v tejto sezóne v slalome dominuje

9. 1. 2022 |
 

Petra Vlhová Vlhová triumfovala v slalome, Shiffrinová nedokončila preteky.

Petra Vlhová v 1. kole slalomu žien Svetového pohára v alpskom lyžovaní v slovinskej Kranjskej Gore. Foto TASR - Martin Baumann

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová triumfovala v nedeľnom slalome Svetového pohára v Kranjskej Gore. Dosiahla 25. víťazstvo a 52. pódiové umiestnenie v pretekoch prestížneho seriálu.

Vlhová vyhrala, Shiffrinová vypadla

V slovinskom stredisku predstihla o 23 stotín sekundy Švajčiarku Wendy Holdenerovú, tretie miesto obsadila Švédka Anna Swennová Larssonová s výrazným odstupom 1,06 s. Američanka Mikaela Shiffrinová nedokončila druhé kolo.

Dvadsaťšesťročná Vlhová v tejto sezóne v slalome dominuje. Zvíťazila už v piatej zo šiestich súťaží, postupne sa radovala dvakrát v Levi, raz v Lienzi aj v novom roku v Záhrebe. Jedine v Killingtone ju zdolala domáca Shiffrinová.

Prečítajte si

Slovenská reprezentantka si už v prvom kole vytvorila dobrú východiskovú pozíciu na boj o prvenstvo. Na trať, ktorú postavil jej švajčiarsky tréner Mauro Pini, vyrazila ako šiesta v poradí. Na medzičasoch si držala tesný náskok pred Holdenerovou, no v záverečnom úseku mierne stratila a zaradila sa len o osem stotín sekundy za súperku.

Shiffrinová odštartovala hneď za Slovenkou, zaostala za ňou o sedemnásť stotín a aj ona sa držala v tesnom závese za priebežnou líderkou (+0,25). Preteky nedokončila Švajčiarka Michelle Gisinová, ktorá dostala "špicara" už vo štvrtej bránke. Ako druhá zo žrebovanej pätnástky vypadla Češka Martina Dubovská.

V Slovinsku sa pôvodne malo súťažiť v Maribore, podujatie presunuli do Kranjskej Gory pre teplé počasie. Aj v náhradnom dejisku však mala trať ďaleko od ideálu, viaceré lyžiarky vrátane Vlhovej s ňou v prvom kole mali problémy.

Aj keď sa v druhom kole podmienky pre najlepšie slalomárky o čosi zlepšili, trať bola stále dosť hrboľatá. Doplatila na to Shiffrinová, ktorá išla veľmi dynamicky, budovala si viac než sekundový náskok, ale spravila veľkú chybu a vyradil ju "špicar".

Vlhová nemala až taký presvedčivý štart, no vďaka svojim fyzickým parametrom sa vyrovnala s náročnými podmienkami a svoju jazdu vygradovala, najlepším časom druhého kola sa suverénne dostala na čelo. Holdenerová jej dokázala konkurovať takmer po celej dĺžke svahu, v súčte však prevýšili Vlhovej schopnosti medzi najhustejšími bránkami.

Najbližší slalom je na programe v utorok 11. januára v Schladmingu (18.00/20.45), preteky tam presunuli pre vysokú sedemdňovú incidenciu prípadov ochorenia COVID-19 vo Flachau.

 

Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní

Kranjska Gora Petra Vlhová slalom 2. kolo online od 12:30 hod

Aktualizuj online prenos
Koniec časová značka Druhé kolo slalomu žien v Kranjskej Gore sa práve skončilo.
1 dôležité Holdenerová nakoniec druhá s odstupom 23 stotín sekundy, Petra Vlhová sa stáva víťazkou slalomu v Kranjskej Gore!
1 Na poslednom medzičase Švajčiarka už druhú o sedem stotín.
1 Wendy Holdenerová po dvoch sektoroch tesne prvá o sedem stotín.
2 dôležité Slovenka prvá o jednu sekundu a šesť stotín sekundy! Petra Vlhová zajazdila najlepšie druhé kolo s časom 52,72, súčet oboch kôl je 1:44,29.
2 dôležité Petra si drží náskok na úrovni deviatich desatín až jednej sekundy.
2 Už je tu Petra Vlhová, ktorá na štarte je pred Swenn-Larssonovou o 83 stotín.
3 dôležité Masívne tempo nasadila od štartu Mikaela Shiffrinová. Američanka mala k dobru 66 stotín, po dvoch sektoroch už vyše sekundu. Čo sa však nestalo, Shiffrinová vypadáva niekoľko bránok pred cieľom! Neskutočné, čo sa deje v Kranjskej Gore.
4 Na dvoch medzičasoch viedla Lena Dürrová z Nemecka. Na treťom už ale zaostala o viac ako desatinu, v cieli je napokon druhá s odstupom 23 stotín sekundy. Sen o stupni víťazov sa prakticky rozplynul.
Priebežné poradie:

1. Anna Swenn-Larssonová (SWE) 1:45,35

2. Ana Buciková (SLO) +0,59
3. Ali Nullmeyerová (CAN) +1,09
5 dôležité Katharina Liensbergerová riskovala všetko, body v Slovinsku si ale nepripíše! Rakúšanka vypadáva tesne po druhom medzičase!
6 dôležité Ide naozaj do tuhého. Buciková sa na čele dlho neohriala, zosadila ju Anna Swenn-Larssonová. Švédska reprezentantka na prvom mieste s náskokom 59 stotín.
7 Nadšená na druhej strane nebude Amelia Smartová. Kanaďanka sa v nabitej výsledkovej listine dostáva na deviatu priečku s mankom 1,28 sekundy...
8 Progres neprestáva! Neuveriteľná jazda od Any Bucikovej, ktorá predviedla najlepšie druhé kolo. Slovinka prvá o rovnú polsekundu s časom 1:45,94.
Pred záverečným blokom najlepších pretekárok tu máme reklamnú prestávku.
Priebežné poradie:

1. Ali Nullmeyerová (CAN) 1:46,44

2. Katharina Truppeová (AUT) +0,31
3. Katharina Gallhuberová (AUT) +0,35

4. Erin Mielzynská (CAN) +0,48
5. Sara Hectorová (SWE) +0,52
9 Ali Nullmeyerová výrazne zariskovala na strmej časti a ide do vedenia! Kanaďanka prekvapuje všetkých, Truppeovej nadelila 31 stotín!
9 Už-už to vyzeralo, že Katharina Truppeová sa zaradí mimo TOP 3, avšak v závere pridala a je prvá! Rozdiel len štyri stotiny sekundy, toto bolo nesmierne napínavé.
11 Veru tesné to bolo aj z pohľadu Sary Hectorovej. Švédka na poslednom medzičase iba o tri stotiny horšia, nakoniec sa radí na tretiu priečku s odstupom 17 stotín.
12 Rakúšanka šla za Rakúšankou, mení sa nám meno na čele pretekov! Katharina Gallhuberová poráža Mielzynskú o 13 stotín sekundy.
13 Katharina Huberová prinavrátila alpské krajiny na stupeň víťazov. Druhá pozícia so stratou 11 stotín.
14 Po štvrťhodine sa nám mení priebežná líderka. Erin Mielzynská využila polsekundový náskok na štarte a berie si prvé miesto o 24 stotín sekundy s časom 1:46,92.
15 Tretia z Američaniek v doterajšom priebehu druhého kola, Paula Moltzanová, to mala rozbehnuté výborne. Potom ale začala spomaľovať a aj ona sa držala tesne okolo časov Holtmannovej. Nakoniec to stačí na delené druhé miesto s Nemkou Aicherovou a mankom šiestich stotín.
Priebežné poradie:

1. Mina Fürst Holtmannová (NOR) 1:47,16

2. Emma Aicherová (GER) +0,06
3. Nastasia Noensová (FRA) +0,15

4. Marie-Therese Sporerová (AUT) +0,27
5. Charlie Guestová (GBR) +0,31
16 Prvý blok pretekárok uzavrela Kanaďanka Laurence St. Germainová. Ani jej sa dvakrát nedarilo a hoci nenabrala vysokú stratu, tak finišovala ako deviata.
17 Asi najväčší prepad v druhom kole zaznamená Charlotta Säfvenbergová. Švédska reprezentantka v tomto bode stratila deväť miest, keď uzatvára prvú desiatku s mankom 1,24 sekundy.
18 Holtmannovú nezosadí ani Nastasia Noensová z Francúzka. Zase raz totožné posledné medzičasy, vo finále je z toho odstup 15 stotín sekundy a tretia pozícia.
19 Nemka Emma Aicherová si na úvod vybojovala náskok 49 stotín, postupne z neho ale ubúdalo. Aicherová končí priebežne druhá s tesnou stratou šiestich stotín.
20 Ešte na poslednom medzičase bola Charlie Guestová rovnako rýchla ako Holtmannová, nakoniec je však až tretia, keď bola pomalšia o tri desatiny. Napriek tomu to môže byť solídny výsledok pre Britku.
21 Až za Mairovú na štvrté miesto sa dostáva Leona Popovičová z Chorvátska s odstupom piatich desatín a ešte navyše piatich stotín.
22 Druhú pozíciu si uchmatla Marie-Therese Sporerová. Rakúšanka zaostala za líderkou o 27 stotín sekundy.
23 Na troch medzičasoch viedla Mina Fürst Holtmannová a platí to aj v cieli! Nórka vylepšila čas Mairovej na hodnotu 1:47,16.
24 Nicole Goodová sa radí na priebežné tretie miesto. Manko 36 stotín na Mairovú nie je zlé.
25 Solídny výsledok aj pre Elenu Stoffelovú. Švajčiarka zaostala za Mairovou síce o štvrť sekundy, mala by sa však pohnúť výsledkovou listinou smerom nahor.
26 Chiara Mairová s parádnym časom, ktorý ju vyšvihne vysoko v poradí! Rakúska pretekárka prvá o 81 stotín!
27 Ďalšia z Američaniek už ale zosadila Ljutičovú z trónu. Nina O'Brienová prvá s časom 1:48,41, na druhú pretekárku má náskok 69 stotín.
28 Na druhú pozíciu mieri Kenza Lachebová. Francúzka mala skvelý prvý sektor, potom začala postupne strácať. Vo finále je druhá s odstupom 24 stotín.
29 Nespokojná bude Katie Hensienová z USA. Strata pol sekundy bez jednej stotiny, Hensienová si to pokazila na druhom medzičase.
30 Zrinka Ljutićová už vie, že bude bodovať. Chorvátka v súčte oboch kôl dosiahla čas 1:49,10.
Štart časová značka Druhé kolo slalomu žien sa práve začalo.
Petra Vlhová má po prvom kole veľkú šancu na triumf. Slovenka je síce druhá, no manko 8 stotín sekundy na prvú Wendy Holdenerovú nie je hrozivé.

Tretia Mikaela Shiffrinová rovnako nepovedala posledné slovo pri boji o víťazstvo, na Švajčiarku stráca 25 stotín. Štvrtá Lena Dürrová z Nemecka by mohla zabojovať o pódium, piata Rakúšanka Katharina Liensbergerová už skôr nie.

Martina Dubovská prvé kolo nezvládla a vypadla, Elese Sommerová skončila hlboko v poli porazených.
Výsledky 1. kola:

1. Wendy Holdenerová (SUI) 51,49
2. Petra Vlhová (SVK) +0,08
3. Mikaela Shiffrinová (USA) +0,25
4. Lena Dürrová (GER) +0,53
5. Katharina Liensbergerová (AUT) +0,85
6. Anna Swenn-Larssonová (SWE) +0,91
7. Amelia Smartová (CAN) +0,99
8. Ana Buciková (SLO) +1,38
9. Ali Nullmeyerová (CAN) +1,41
9. Katharina Truppeová (AUT) +1,41

11. Sara Hectorová (SWE) +1,52
12. Katharina Gallhuberová (AUT) +1,67
13. Katharina Huberová (AUT) +1,82
14. Erin Mielzynská (CAN) +1,92
15. Paula Moltzanová (USA) +2,04
16. Laurence St. Germainová (CAN) +2,11
17. Charlotta Säfvenbergová (SWE) +2,15
18. Nastasia Noensová (FRA) +2,16
19. Emma Aicherová (GER) +2,26
20. Charlie Guestová (GBR) +2,33

21. Leona Popovićová (CRO) +2,37
22. Marie-Therese Sporerová (AUT) +2,42
22. Mina Fürst Holtmannová (NOR) +2,42
24. Nicole Goodová (SUI) +2,47
25. Elena Stoffelová (SUI) +2,52
26. Chiara Mairová (AUT) +2,53
27. Nina O'Brienová (USA) +2,63
28. Kenza Lachebová (FRA) +2,69
29. Katie Hensienová (USA) +2,86
30. Zrinka Ljutićová (CRO) +2,93
...
47. Elese Sommerová (CZE) +5,22
Martina Dubovská (CZE) nedokončila
Poradie Svetového pohára v slalome (5/9 pretekov):

1. Petra Vlhová (SVK) 480 bodov


2. Mikaela Shiffrinová (USA) 340
3. Katharina Liensbergerová (AUT) 262

4. Wendy Holdenerová (SUI) 241
5. Lena Duerrová (GER) 202

6. Michelle Gisinová (SUI) 187
7. Sara Hectorová (SWE) 135
...
12. Martina Dubovská (CZE) 95
Celkové poradie Svetového pohára (18/37 pretekov):

1. Mikaela Shiffrinová (USA) 866 bodov

2. Petra Vlhová (SVK) 731
3. Sofia Goggiaová (ITA) 657

4. Sara Hectorová (SWE) 542
5. Federica Brignoneová (ITA) 407
6. Michelle Gisinová (SUI) 385
7. Ramona Siebenhoferová (AUT) 353
...
40. Martina Dubovská (CZE) 95
60. Ester Ledecká (CZE) 51
Vážení diváci, vitajte pri textovom online prenose z druhého kola slalomu žien v slovinskom Maribore.

Prvá pretekárka sa pustí dolu svahom o 12:30.