Petra Vlhová môže stratiť vedúcu pozíciu v SP, až štyri pretekárky ju dokážu tento víkend predbehnúť

30. 1. 2021 |

Petra Vlhová musí zabrať. Slovenská pretekárka je totiž na čele Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní už vo veľkom ohrození.

Petra Vlhová pred štartom 2. kola v Courcheveli. FOTO TASR/AP.

Až štyri pretekárky totiž na jej vedúcu pozíciu strácajú menej ako 200 bodov. Pri oficiálnom bodovaní FIS, kde je za prvé miesto 100 bodov, druhé 80 a tretie 60, to začína byť naozaj veľmi tesné.

„Vždy stojím na štarte s tým, že chcem vyhrať. V tomto roku je veľká konkurencia, baby sú rýchle. Stačí jedna chybička a baby sú hneď predo mnou,“ hovorila Petra Vlhová ešte po slalome vo Flachau, kde skončila na 4. mieste.

Odvtedy sa však už v rámci SP v alpskom lyžovaní šli prevažne rýchlostné disciplíny a obrovský slalom, v ktorom Petra Vlhová uplynulú sezónu nazančovala zlepšenie, keď v Sestriere vyhrala a Kranjskej Gore bola druhá. Teraz sa jej však v tejto technickej disciplíne vôbec nedarí, čo si všimol aj tréner Livio Magoni.

„Neviem prečo v obrovskom slalome zatiaľ to sebavedomie nemá. Viem, že je silnejšia ako všetky ostatné. Možno iba Bassinová je na rovnakej úrovni ako Petra,“ vravel nedávno v rozhovore pre RTVS taliansky odborník.

Jej nepohoda v tejto disciplíne prišla po vypadnutí v 1. kole v Courcheveli, odkedy sa ani raz v „obráku“ neobjavila na stupni víťazov. „Výsledky hovoria za všetko, momentálne sa v 'obráku' necítim najlepšie, snažím sa to zlepšiť. Uvidíme, čo bude ďalej,“ povedala Vlhová.

Petra Vlhová môže stratiť vedúcu pozíciu v SP

A aj táto strata bodov sa podpísala na súčasnej situácii, kedy až štyri pretekárky strácajú na 25-ročnú Liptáčku menej ako 200 bodov. V najbližších dvoch pretekoch ju môže dokonca Michelle Gisinová predstihnúť. Cez víkend sa totiž ide zjazd a super G v Garmisch-Partenkirchen, kde opäť budú rozhodovať detaily.

Priebežné poradie SP na prvých šiestich priečkach

1. Petra Vlhová 883
  2. Michelle Gisinová 783 (stráca 100 bodov)
  3. Lara Gutová-Behramiová 747 (stráca 136 bodov)
  4. Marta Bassinová 715 (stráca 168 bodov)
  5. Sofia Goggiová 690 (stráca 193 bodov)
  6. Mikaela Shiffrinová 615 (stráca 268 bodov)

Švajčiarka však v obrovskom slalome či super G takisto nedominuje. Lenže na Vlhovú bude tlačiť jej krajanka Lara Gutová-Behramiová, ktorá je v celkovom poradí na treťom mieste a na našu pretekárku stráca 136 bodov.

Pri jej forme sa môže dostať na čelo priebežného poradia práve ona, keď na posledných troch pretekoch si postupne vybojovala v super G prvé miesto, v zjazde druhé a v obrovskom slalome opäť skončila druhá.

Petra Vlhová bude musieť dávať pozor aj na Martu Basinovú, ktorá veľmi túži po prvom veľkom glóbuse. Nebezpečná je aj ďalšia Talianka Sofia Goggiová, ktorá vyhrala oba zjazdy v Crans Montana, no v super G vypadla. Kronplatz jej však priniesol 7. miesto, teda bola o päť priečok vyššie ako Petra Vlhová.

Petra Vlhová a jej tím tlak odmieta

Tlak si však tím okolo našej pretekárky nepripúšťa. Dokonca v nedávnom rozhovore pre sportnet.sk Boris Vlha (brat Petry Vlhovej a člen jej tímu pozn. red.) uviedol, že je ho oveľa menej ako pred rokom.

„Neverím tomu, že tam vôbec nie je tlak, pretože Petra sama vykazuje známky frustrácie, ale to je prirodzené. Keď niekto v takejto situácii povie, že tlak nepociťujú, tak tomu neverím,“ povedal v rozhovore pre Športinak skúsený mentálny kouč Peter Bielik.

„Ten tam jednoznačne je. Už len pozícia a výsledky, ktoré Petra Vlhová dosiahla, samotný tlak vyvoláva. Či si to niekto prizná alebo nie. Ale dá sa s tým pracovať.“

Petra Vlhová tak stojí pred zlomovým obdobím. SP v zjazdovom lyžovaní sa totiž dostal už do svojej druhej polovice, a pred sebou má už desať pretekov. Dobrou správou je, že štyrikrát sa ešte pôjde slalom.

Medzitým sú však vo februári na programe majstrovstvá sveta, kde si bude musieť Petra Vlhová takisto dávať pozor na formu, ale najmä na zranenia.