Petra Vlhová dnes v slalome získala zlatú medailu ZOH 2022 VIDEO

8. 2. 2022 |
 

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová je olympijská víťazka v slalome. V stredajšej súťaži na ZOH 2022 v Pekingu triumfovala z ôsmeho miesta po prvom kole.

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová je olympijská víťazka v slalome. V stredajšej súťaži na ZOH 2022 v Pekingu triumfovala z ôsmeho miesta po prvom kole. Foto - TASR/AP

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová je olympijská víťazka v slalome. V stredajšej súťaži na ZOH 2022 v Pekingu triumfovala z ôsmeho miesta po prvom kole.

Petra Vlhová dnes v slalome získala zlatú medailu ZOH 2022 - kliknite

Veronika Velez-Zuzulová, bývalá slovenská reprezentantka (zdroj: RTVS): "Neviem, či k tomu treba niečo dodať. Ruku na srdce, kto jej veril po prvom kole? Nevideli sme presvedčivé prvé kolo, druhé bolo postavené viac do strany, vyštartovala, tak ako ju poznáme. Verila som, že bude zlatá, pre pretekárky pred ňou bola situácia oveľa zložitejšia. Nemala čo stratiť, mohla len získať."

 Vlhovej priebežné umiestnenie vyzeralo hrozivejšie než jej strata, s ktorou mohla v druhom kole na svahu "Ľadová rieka" v horskom stredisku Jen-čching atakovať aj medailové pozície vrátane tej najcennejšej. Výhodou pre ňu mohlo byť, že trať postavil švajčiarsky tréner v slovenských službách Mauro Pini.

VIDEO Jazda Petry Vlhovej v 2. kole

Vlhová našla svoju typickú agresivitu, mala len jedno drobné zaváhanie kúsok za druhým medzičasom a v spodnej časti v ťažkých zatvorených bránkach výkon ešte vygradovala. Najrýchlejšou druhou jazdou sa dostala na čelo a z kresla vedúcej ženy ju nezosadila žiadna zo súperiek, hoci Liensbergerová či Holdenerová s ňou zviedli nesmierne tesný súboj. Hectorová si udržiavala výrazný náskok, ale jej nádeje ukončil špicar. Prepadla sa aj Gisinová a ani Dürrová nedokázala v rozhodujúcej záverečnej pasáži konkurovať Vlhovej.

"Predviedla neskutočné druhé kolo. Chceli sme tam dať viac kombinácií a zvýšiť náročnosť pre pretekárky. Petra vyhrala, pretože sa nebála. Na celej trati do toho dala veľké srdce. Túžila zvíťaziť v týchto pretekoch," povedal Pini pre RTVS.

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová figurovala po 1. kole stredajšieho slalomu na ZOH v Pekingu na ôsmom mieste. Po vypadnutí americkej rivalky Mikaely Shiffrinovej zaostávala o 72 stotín sekundy za vedúcou Nemkou Lenou Dürrovou. Druhá priečka patrila Švajčiarke Michelle Gisinovej (+0,03) a priebežne tretia bola Švédka Sara Hectorová (+0,12). Ďalšia slovenská reprezentantka Rebeka Jančová so štartovým číslom 63 nedokončila 1. kolo.

Dvadsaťšesťročná Vlhová v tejto sezóne Svetového pohára v slalome dominuje, keď zvíťazila v piatich zo siedmich súťaží. Do Číny pricestovala už ako istá držiteľka malého glóbusu za hodnotenie disciplíny. Iba dvakrát ju zdolala Shiffrinová, ktorej tréner Mike Day postavil trať prvého kola. Slovenke so štartovým číslom 2 chýbala najmä vo vrchnej rovinatejšej pasáži ľahkosť v oblúkoch a na treťom medzičase sa jej odstup vyšplhal na viac než deväť desatín, v strmšom spodku však zrýchlila a z manka čosi skresala. Na jazdu Dürrovej, ktorá s jednotkou otvorila celú súťaž, nestačili ani ďalšie lyžiarky, najbližšie sa dostala Gisinová. Na štvrtú až siedmu priečku sa zaradili Slovinka Andreja Slokarová (+0,47), Švajčiarka Wendy Holdenerová (+0,48), Američanka Paula Moltzanová (+0,62) a úradujúca majsterka sveta v tejto disciplíne Katharina Liensbergerová z Rakúska (+0,66).

Shiffrinová si rovnako ako v obrovskom slalome vyžrebovala sedmičku a opäť to pre ňu bolo nešťastné číslo. Druhýkrát na týchto zimných olympijských hrách nedokončila prvé kolo technickej disciplíny po veľmi podobných chybách hneď v úvodných bránkach.

Po športovej tragédii zostala 26-ročná Američanka dlho neveriacky sedieť na kraji trate, na ktorej bola jednou z dvoch najväčších favoritiek na víťazstvo.

"Od začiatku som išla naplno, chcela som lyžovať najagresívnejšiu líniu. Je najťažšia a takisto najrýchlejšia, no nezašla som za piatu bránku. V jednom oblúku som sa trocha pošmykla a nemohla som si dovoliť takúto chybu. Momentálne sa cítim otrasne, nebude to však trvať večne," citovala Shiffrinovú agentúra AFP. Naopak, príjemne prekvapila šampiónka z obrovského slalomu Hectorová, s dvanástkou išla uvoľnene a zároveň dravo.

Vlhovej priebežné umiestnenie vyzeralo hrozivejšie než jej strata, s ktorou mohla v 2. kole (6.45 SEČ) atakovať aj medailové pozície. Trať postavil švajčiarsky tréner v slovenských službách Mauro Pini. "Ťažko sa mi to hodnotí, pretože 72 stotín je dosť, ale, úprimne, na tomto snehu sa trápim. Potrebujem zmeniť môj štýl, ktorým však jazdím celý život. Keďže jazdím agresívne a silovo, na agresívnom snehu nie som rýchla a brzdím. Viem, kde je chyba, mám druhé kolo, 72 stotín nie je veľa, ale ani málo. Vynasnažím sa do toho dať všetko a uvidíme. Teraz je to buď-alebo, dúfam, že dám dobrú jazdu," povedala Vlhová v prvej reakcii pre RTVS.

Petra Vlhová dnes v slalome získala medailu ZOH 2022

Osemnásťročná olympijská debutantka Jančová nedokončila ani druhú súťaž v Pekingu, keď tentoraz vypadla už v prvom kole. Petra Hromcová mala po prílete do Číny pozitívny test na koronavírus a stredajšie preteky musela vynechať.

Jazda Petry Vlhovej v 1. kole slalomu

Zimná olympiáda Peking 2022

Petra Vlhová dnes slalom 2. kolo ZOH 2022 online dnes od 6:45

Aktualizuj online prenos
Preteky ešte pokračujú. V druhom kole sa predstavia slalomárky, ktoré sa síce v prvom kole neumiestnili v TOP 30, ale dokončili ho – to je špeciálna výnimka olympijských hier. V tomto momente sa náš prenos však končí.
Slzy šťastia Petry Vlhovej, ale aj druhej Kathariny Liensbergerovej, na druhej strane slzy smútku u Lena Dürrovej, ktorá nezíska medailu o sedem stotín sekundy. Stupeň víťazov doplnila skúsená Švajčiarka Wendy Holdenerová.

Sledovali sme neuveriteľný záver druhého kola. O niečo takom sme po nepodarenom prvom kole snívali. Petra Vlhová zmazala manko 72 stotín a stáva sa olympijskou víťazkou v slalome.
Poradie v cieli (TOP 5):

1. Petra Vlhová (SVK) 1:44,98


2. Katharina Liensbergerová (AUT) +0,08
3. Wendy Holdenerová (SUI) +0,12

4. Lena Dürrová (GER) +0,19
5. Andreja Slokarová (SLO) +0,22
1 dôležité Obrovská radosť Petry Vlhovej a celého realizačného tímu! Lena Duerrová prehajdákala celý svoj náskok, Nemka neberie ani medailu, keď je až štvrtá s odstupom 19 stotín.
1 dôležité MÁME ZLATO! MÁME ZLATO! MÁME ZLATO!
1 Na poslednom medzičase už iba 26 stotín! To bude dráma.
1 Na druhom je rozdiel už iba na hranici 56 stotín.
1 Lena Duerrová na prvom medzičase navýšila náskok na 78 stotín.
1 Boj o zlato medzi Lena Duerrovou a Petry Vlhovej. Nemka bola po prvom kole rýchlejšie o 72 stotín.
dôležité V tejto chvíli máme minimálne striebro!
2 dôležité Michelle Gisinová mala na Petru dokonca k dobru 69 stotín, ale ani to nestačilo! Švajčiarka až piata, keď premárnila celý náskok!
3 dôležité Máme bronz! Sara Hectorová strácala postupne zo svojho náskoku, no nie je to čas, ale "špicar", ktorý Švédku vyradil z boja o medailu! Padol nám veľký kameň zo srdca a ešte to môže byť lepšie!
3 Sara Hectorová sa vrhla do toho strmhlav, Švédka vedie po polovici o 72 stotín.
Nasledovať bude už iba najlepšie trio. Petra Vlhová strácala po prvom kole na medailu 60 stotín sekundy.
4 dôležité Dostávame sa pomaly do finále. Andreja Slokarová neurobila dve tretiny trate chybu, avšak ani ona v závere neudržala nastolené tempo a je dokonca štvrtá! Slovinka na hrane životného výsledku, nakoniec je z toho strata 22 stotín.
Priebežné poradie:

1. Petra Vlhová (SVK) 1:44,98


2. Katharina Liensbergerová (AUT) +0,08
3. Wendy Holdenerová (SUI) +0,12
5 Je to stále výborné, Petru Vlhovú nepredbieha ani Wendy Holdenerová! Švajčiarka viedla celý čas, finišuje však ako tretia o dvanásť stotín sekundy.
6 Paula Moltzanová už v polovici slalomu zaostávala za Petrou o 43 stotín sekundy. Američanka riskovala, v jej prípade to však nevydalo – je z toho priebežné štvrté miesto so stratou dvanástich desatín.
7 Vydýchli sme si. Katharina Liensbergerová doťahovala po chybe zo začiatku Petru, vo finále ale prehráva o osem stotín sekundy, Rakúšanka je druhá.
8 dôležité Skvelé, Petra Vlhová živí šancu na medailu, Slovenka líderkou o 77 stotín sekundy! Druhé kolo s hodnotou 52,09 – teda najrýchlejšie, Petra sa ako prvá dostala pod súčet časov 1:45!
8 Vlhová drží tempo a pred cieľom je prvá o pol sekundy.
8 Následne ale Petra zrýchlila a vedie o 54 stotín.
8 Prvý medzičas, Slovenka stratila z náskoku šesť stotín.
8 Petra má na štarte 46 stotín sekundy k dobru na Rastovú.
Nasleduje krátka reklamná pauza a po nej príde na štart Petra Vlhová. Držme Petre palce!
Priebežné poradie:

1. Camille Rastová (SUI) 1:45,75

2. Anna Swenn-Larssonová (SWE) +0,56
3. Aline Daniothová (SUI) +0,89
9 Skvelé tempo nasadila Camille Rastová, ktorá po prvom medzičase viedla o tri desatiny sekundy. Švajčiarka zamiešala poradím na čele, keď je prvá o 56 stotín! Maximálny risk a najlepší čas druhého kola – 52:40.
10 Solídne začala Katharina Gallhuberová, ale ani ďalšia Rakúšanka nebude atakovať najvyššie pozície. Gallhuberová stratila vyše sekundu, padá dokonca aj za Dubovskú, keď je šiesta.
11 Nevydarené prvé kolo zahodila za hlavu Anna Swenn-Larssonová a vyšlo to! Skúsená Švédka ide na prvú pozíciu s časom 1:46,31, keď bola rýchlejšia o 33 stotín od Daniothovej. Hlásime aj najlepší čas druhého kola s hodnotou 52,87.
12 Nahnevaná je ale Katharina Huberová. Rakúšanka v cieli až tretia, keď zaostala o takmer tri desatiny.
13 Aline Daniothová sa nechcela uspokojiť s druhým miestom a tak v posledných bránkach zapla a aj ona bude minimálne na chvíľu prvá! Švajčiarka predbehla Bucikovú o tri stotiny.
14 Striedame líderky, do čela ide výrazným spôsobom Ana Buciková. Slovinka zdolala Dubovskú o 36 stotín.
15 Veľmi nevydarený záver Britky Charlie Guestovej. Tá takmer vypadla, avšak druhé kolo dokončila a celkovo jej patrí ôsma pozícia.
Priebežné poradie:

1. Martina Dubovská (CZE) 1:47,03

2. Thea Louise Stjernesundová (NOR) +0,45
3. Erin Mielzynská (CAN) +0,49
16 Pohľad slovenských fanúšikov sa uberal na Slovenku reprezentujúcu Česko Martinu Dubovskú. Jazda to bola parádna, od úvodu sa Dubovská pohybovala veľmi dobre... Je z toho prvé miesto a náskok 45 stotín sekundy! To by so šťastím mohla byť aj prvá desiatka.
17 Erin Mielzynská na poslednom sektore s rovnakým časom ako Stjernesundová, Kanaďanka s trochu kyslým úsmevom po pretnutí cieľovej čiary. Zámorská pretekárka prehráva boj o priebežné líderstvo o štyri stotiny sekundy.
18 Chybičky v prípade ďalšej Nórky pribúdali, až je z toho vypadnutie možno sedem sekúnd pred koncom. Mina Fürst Holtmannová dala do záveru maximálne riziko a to už bolo priveľa.
19 Veľkou radosťou v cieli oplýva Thea Louise Stjernesundová. Nórka mala 69 stotín k dobru v polovici trate, ale ani ona neudržala skvelý štart – nakoniec je ale prvá o deväť stotín.
20 Tesne pred koncom nedokončila druhé kolo Federica Brignoneová. Skúsená pretekárka sa nešpecializuje na slalom, dnes sa ale mohla pokojne umiestniť v druhej desiatke.
21 Na druhom medzičase mala náskok 72 stotín Emma Aicherová. Nemka ho ale všetok stratila a je iba o dve stotinky druhá...
22 Nechýbalo veľa a Laurence St. Germainová mohla vypadnúť už po niekoľkých bránkach. Už tretia z Kanaďaniek v druhom kole sa bleskovo dala dokopy, manko zmazala a v cieli je prvá o 29 stotín! Vo francúzštine následne posielala pozdravy domov rodičom.
23 Ali Nullmeyerová chcela vylepšiť svoje umiestenie z prvého kola, to sa však nestane. Kanaďanka od úvodu strácala zhruba dve desatiny, po finiši je to jedna desatina a tretia priečka.
24 Bolo to tesné, ale Nastasia Noensová ide minimálne na najbližšie minúty do čela. Francúzka predbehla Škanovovú o tri stotiny sekundy.
25 V druhom kole má zástupkyňu aj Marija Škanovová. Skúsená lyžiarka predviedla solídnu jazdu nielen v prvom, ale aj v tomto kole, keď ide do vedenia s časom 1:47,89 – Popovičovej nadelila 53 stotín.
26 18-ročná Zrinka Ljutićová sa radí na tretiu priečku. Chorvátka stratila na vedúcu krajanku bez jednej stotiny rovnú pol sekundu.
27 Charlotta Säfvenbergová začala dobre, najazdila si náskok desiatich stotín, avšak v cieli bola druhá o 28 stotín. Švédka by však mala byť s týmto výsledkom relatívne spokojná.
28 Ešte o stotinu horšie dopadla jedna zo štyroch Švédok v druhom kole – Elsa Fermbäcková. Severanka tak berie priebežné tretie miesto.
28 Kanaďanka Amelia Smartová sa vytrápila. Od úvodu strácala na Popovičovú, až za ňou zaostala o rovných deväť desatín sekundy.
30 Leona Popovićová udala úvodný čas druhého kola: 53,11. Chorvátka v súčte dvoch kôl dosiahla hodnotu 1:48,42.
Štart časová značka Druhé kolo sa práve začalo.
Bude to náročné, ale nie nemožné. Strata šiestich desatín na medailu sa zdá byť veľká, avšak ako nevydarené bolo kolo prvé, tak výborné môže byť kolo druhé. Navyše, trať druhého kola stavia Petrin tréner Mauro Pini.

Držme Petre palce a verme, že medaila je stále reálna!
Petra Vlhová bude mať zase ťažkú misiu pred druhým kolom. V slalome bola najväčšou favoritkou, druhú jazdu však absolvuje z pozície číslo osem. Manko na medailovú pozíciu je na hranici šiestich desatín.

Na druhej strane je to stále lepšie ako Mikaela Shiffrinová, ktorá nedokončila prvé kolo v pondelkovom "obráku" a ani dnes v slalome. Ráno sa nepredstaví takisto druhá zo Sloveniek, Rebeka Jančová – aj ona vypadla ešte v prvom kole.

Najrýchlejšia bola, naopak, Nemka Lena Duerrová pred Švajčiarkou Michelle Gisinovou a víťazkou obrovského slalomu Sarou Hectorovou zo Švédska. Tri pretekárky sa umiestnili v rozpätí len dvanástich stotín sekundy. Štvrtá Andreja Slokarová zo Slovinska stráca na líderku už 47 stotín.
Výsledky 1. kola:

1. Lena Duerrová (GER) 52,17s
2. Michelle Gisinová (SUI) +0,03
3. Sara Hectorová (SWE) +0,12
4. Andreja Slokarová (SLO) +0,47
5. Wendy Holdenerová (SUI) +0,48

6. Paula Moltzanová (USA) +0,62
7. Katharina Liensbergerová (AUT) +0,66
8. Petra Vlhová (SVK) +0,72
9. Camille Rastová (SUI) +1,18
10. Katharina Gallhuberová (AUT) +1,23

11. Anna Swenn-Larssonová (SWE) +1,27
12. Katharina Huberová (AUT) +1,37
13. Aline Daniothová (SUI) +1,49
14. Ana Buciková (SLO) +1,56
15. Charlie Guestová (GBR) +1,67
16. Martina Dubovská (CZE) +1,73
17. Erin Mielzynská (CAN) +1,76
18. Mina Fürst Holtmannová (NOR) +2,02
19. Thea Louise Stjernesundová (NOR) +2,05
20. Federica Brignoneová (ITA) +2,24

21. Emma Aicherová (GER) +2,31
22. Laurence St. Germainová (CAN) +2,34
23. Ali Nullmeyerová (CAN) +2,5
24. Nastasia Noensová (FRA) +2,51
25. Marija Škanovová (BLR) +2,62
26. Zrinka Ljutićová (CRO) +2,86
27. Charlotta Säfvenbergová (SWE) +3,08
28. Elsa Fermbäcková (SWE) +3,09
28. Amelia Smartová (CAN) +3,09
30. Leona Popovićová (CRO) +3,14
...
33. Gabriela Capová (CZE) +3,79
38. Elese Sommerová (CZE) +4,21

...
Mikaela Shiffrinová (USA) DNF
Rebeka Jančová (SVK) DNF
Priebežné poradie v slalome (7/9):

1. Petra Vlhová (SVK) 660 bodov


2. Mikaela Shiffrinová (USA) 440
3. Wendy Holdenerová (SUI) 321

4. Lena Dürrová (GER) 312
5. Katharina Liensbergerová (AUT) 272
6. Ana Buciková (SLO) 191
7. Michelle Gisinová (SUI) 187
...
15. Martina Dubovská (CZE) 108
Priebežné poradie Svetového pohára (27/37):

1. Mikaela Shiffrinová (USA) 1 026 bodov

2. Petra Vlhová (SVK) 1 009
3. Federica Brignoneová (ITA) 772

4. Sofia Goggiaová (ITA) 769
5. Sara Hectorová (SWE) 682
6. Corinne Suterová (SUI) 570
7. Ramona Siebenhoferová (AUT) 547
...
30. Ester Ledecká (CZE) 204
53. Martina Dubovská (CZE) 108
Vážení diváci, vitajte pri sledovaní druhého kola slalomu žien na Zimných olympijských hrách 2022 v čínskom Pekingu.

Druhé kolo sa začne o 06:45.