Nela Lopušanová: Najviac som si zlepšila kondičku, som stále v tempe

3. 3. 2024 |
 

Slovenský hokejový talent Nela Lopušanová (16) na sebe už niekoľko mesiacov pracuje v Spojených štátoch. So spoluhráčkami sledujú Proffesional Women's Hockey League (PWHL), ženský ekvivalent NHL, ktorá pre ženy znamená, že sa hokejom môžu živiť.

Hokejistka Nela Lopušanová.  Foto - archív NL 

Slovenský i svetový hokej ohromila ako najproduktívnejšia hráčka minuloročných majstrovstiev sveta žien do 18 rokov vo Švédsku, keď zaznamenla 9 gólov a tri asistencie. Nela Lopušanová sa vtedy stala prvou hráčkou na úrovni IIHF, ktorá strelila gól Michigan

Vďaka svojim výkonom sa stala v čase šampionátu najhľadanejším hokejistom na databáze Eliteprospects. Zúčastnila sa aj Európskeho olympijského festivalu mládeže v Rakúsku, kde slovenský tím získal strieborné medaily. Vo februári 2023 prvýkrát nastúpila za slovenskú reprezentáciu dospelých a pri svojom debute strelila hetrik. Po dokončení základnej školy začala študovať na strednej škole v Spojených štátoch.

Od augusta minulého roka študuješ na strednej škole Bishop Kearney v americkom štáte New York a hráš súťaž hráčok do 19 rokov za tamojší tím BK Selects U19. Aké sú rozdiely v príprave hokejistiek v Amerike a na Slovensku?

“Rozdielov je veľa, ale hlavný je v tom, že majú veľké hokejové základne na rozvíjanie hokejistiek, kde sa venujú dievčatám veľmi dôkladne a dávajú si záležať na detailoch . Je tam veľká konkurencia a zápasy majú omnoho vyššiu kvalitu.”

Zvykla si si už na život a tréningy v Amerike? Čo si najviac pochvaľuješ?

“Áno zvykla som si. Všetci sú tu milí a veľmi mi pomáhajú. Zo začiatku to bolo trochu ťažšie zvyknúť si na školu v angličtine, ale veľmi rýchlo som si na to zvykla a teraz už nemám žiaden problém. Najviac si pochvaľujem to, že všetci dbajú na detaily. Veľa dievčat tu veľmi tvrdo maká aj navyše, čo aj mňa inšpiruje k tvrdej prace a snahe byť lepšia.”

Ako sa ti darí v tíme? V čom si sa posunula - zlepšila?

“V tíme sa mi veľmi páči. Máme skvelý kolektív. Veľká sranda s dievčatami. Zlepšiť sa tu môžete vo veľa veciach, no ja si myslím, že najviac som sa posunula po kondičnej stránke, pretože tu hráme veľa zápasov a tak som stále v tempe.”

Zvykli si už na tvoje meno?

“Musela som ich to naučiť, pretože pre nich je to celkom ťažké vysloviť. So spoluhráčkami sa vždy smejeme na tom, ako to vyslovujú, je to veľmi vtipné.”

Nela Lopušanová so spoluhráčkami v BK Selects.  Foto - archív NL

Aký je prístup k ženskému hokeju v Amerike? Uznávajú ho?

“V Amerike kladú na ženský hokej veľký dôraz. Novinkou je ženská PWHL. Myslím si, že je to skvelé pre ženský hokej celkovo, pretože po univerzite môžete ísť hrať profesionálny hokej a zarábať peniaze."

V januári začala prvý raz fungovať novú súťaž, ktorá je ekvivalentom mužskej NHL - Proffesional Women's Hockey League (PWHL). Sleduješ ju?

“PWHL sledujeme s babami v telke. Je to skvelé, že sa takto pracuje s ženským hokejom. V Amerike je to veľký pokrok hlavne pre hráčky, ktoré si môžu zarábať hokejom peniaze. Musím povedať, že to stále nie je veľa peňazí, ale teším sa, čo budúcnosť prinesie a ako PWHL bude napredovať.”

 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo