Rok 2023: Slovenský ženský hokej po dlhých rokoch zviditeľnila Nela Lopušanová

28. 12. 2023 |
 

Slovensko bolo v roku 2023 opäť na hokejovej mape ženského hokeja, hodnotí pre Športinak uplynulý rok Ľubomíra Kožanová, generálna manažérka slovenských ženských reprezentácií a prvá žena slovenského ženského ľadového hokeja.

Slovenský ženský hokej má za sebou dobrý rok 2023.  Foto - archív LK

Rok 2023 sa začal majstrovstvami sveta dievčat do 18 rokov, ktoré sa konali vo Švédskom Ostersunde (8–14.1.2023). Najjagavejšie zažiarila „naša hviezdička“ Nela Lopušanová, ktorá šokovala svet lakrosovým gólom proti domácim švédskym hokejistkám, ale celkovo bola líderkou kanadského bodovania šampionátu s dvanástimi bodmi (9 gólov a 3 asistencie).

Ženský hokej v roku 2023 ožil

Nela dosiahla niekoľko individuálnych ocenení: Najužitočnejšia hráčka Majstrovstiev sveta dievčat do 18 rokov, Media All-stars, Najlepšia útočníčka podľa Direktoriátu IIHF Majstrovstiev sveta dievčat do 18 rokov.

Nela Lopušanová a jej výkony na majstrovstvách sveta zviditeľnili slovenský ženský hokej famóznym spôsobom. Začalo sa o Slovensku a jej hokejovej hokejovej kariére diskutovať vo všetkých médiách a diskusných fórach. Po dlhých rokoch (od ZOH 2010 Vancouveru) bolo opäť Slovensko opäť na hokejovej mape ženského hokeja. Slovensko skončilo na 6.mieste.

O pár týždňov neskôr (21–28.1.2023) sa dievčenský reprezentačný tím do 16 rokov zúčastnil EYOFu (Európske mládežnícke olympijské hry) v Taliansku. Dievčenský hokej sa však hral v rakúskom Spittal am Drau. Naše dievčatá získali strieborné medaily a aj tu bola Nela Lopušanová.

Nela Lopušanová v akcii.  Foto - archív sportinak

Tento úspech upútal pozornosť aj pani prezidentky, ktorá prijala naše úspešné hokejistky v Prezidentskom paláci, kde im poďakovala za úspešnú reprezentáciu Slovenska a popriala veľa úspechov do ďalšieho osobného, ako aj športového života.

Nela Lopušanová ako najlepší juniorský športovec

Január 2023 bol nabitým mesiacom na ženské medzinárodné podujatia. Slovenské vysokoškoláčky sa zúčastnili Svetovej zimnej univerziády (12 – 22.1.2023) v americkom Potsdame a Lake Placid. Umiestnili sa na 4. mieste keď v zápase o bronz podľahli Česku 1:3. V apríli sa zúčastnila reprezentácia do 16. rokov turnaja „Európsky pohár žien (EWIHC)“  v Budapešti a obsadila  5.miesto.

Nela Lopušanová získala koncom apríla cenu Piotra Nurowskeho, ktorú udeľujú Európske Olympijské výbory za najlepší výkon juniorského športovca v zimnom športe. Dostala sa medzi najlepších 5 nominovaných športovcov a neskôr pri osobnej prezentácii svoji výkonov zvíťazila.

„Nela Lopušanová predviedla počas sezóny 2022/23 naplno svoj talent na majstrovstvách sveta hokejistiek do 18 rokov vo Švédskom Ostersunde a na zimnom Európskom olympijskom festivale mládeže Friuli Venezia Giulia 2023, kde sa najväčšou mierou podieľala na historickom striebre slovenských dievčat. Na MS do 18 rokov sa stala najužitočnejšou hráčkou celého podujatia a zaujala aj svojou prácou s hokejkou. Už pred svojimi pätnástimi narodeninami, ktoré oslávila vo februári, nastupovala v najvyššej ženskej hokejovej súťaži na Slovensku,“ písalo sa v hodnotení ceny.

Neskôr jej kroky smerovali do Spojených štátov na prestížnu strednú školu Bishop Kearney, aby rozvíjala svoj hokejový potenciál. Majstrom Slovenska v ligovej súťaži žien SZĽH sa stali hokejistky Martina.

Hokejistky HC ŠKP Bratislava, ktoré sústreďuje reprezentantky v príprave pre reprezentáciu Slovenska, získali bronzové medaily v nadnárodnej ženskej súťaži EWHL. Seniorské reprezentantky Slovenska v „odložených“ IIHF Majstrovstvách sveta žien v čínskom Shenzene v auguste nevyhrali ani jeden z piatych zápasov šampionátu a zostúpili do nižšej kategórie IIHF Majstrovstiev sveta.

Ženský HC Slovan 

Slovenská ženská ligová súťaž SZĽH získala v sezóne 2023/2024 nový vzhľad a aj po rokoch nový názov „Slovenská ženská hokejová liga“. Zároveň v novej sezóne vstúpil do ligovej súťaže nový ženský klub z hlavného mesta HC SLOVAN Bratislava. HC SLOVAN Bratislava sa tak zaradil medzi TOP Európskych klubov s plnou štruktúrou.

V novembrovej a decembrovej reprezentačnej prestávke sa predstavili juniorské reprezentačné ženské tímy na medzinárodných turnajoch. Reprezentácia do 18 rokov sa v novembri predstavila na domácom turnaji Euro Hockey Tournamnet na domácom ľade v Púchove a obsadila 3. miesto. V decembri sa predstavila v ďalšej sérii Euro Hockey Tournamnet v českom Chomutove a obsadila opäť 3. miesto.

 

V závere roka bude naša 18-tka ladiť formu na IIHF Majstrovstvá sveta hráčok do 18 rokov vo Švajčiarskom, Zugu (6 – 14.1.2024). Kombinované reprezentačné družstvo hráčok od 16 a do 18 rokov sa v novembri zúčastnilo na Turnaji 4 krajín hráčok do 18 rokov vo francúzskom Vaujany a obsadilo 4. miesto.

V decembri sa zúčastnili turnaja Olympijských nádeji v českom Hodoníne a obsadili 3.miesto. Ženská reprezentácia sa v decembri zúčastnila turnaja 4 krajín v Budapešti a obsadila 4. miesto.

V roku 2023 tiež pokračovali turnaje „Hokejovej Galaxie“, regionálne turnaje určené pre dievčatá do 15 rokov. V apríli sa uskutočnil turnaj budúcich hokejových hviezd v Bratislave a v novembri v Ružomberku.

Slovenský ženský hokej má za sebou úspešný rok 2023 a ambície do roku 2024, dodáva Ľubomíra Kožanová

 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo