Agent Martina Valjenta sa obul do reprezentácie. Neútočím. Chcel som len poukázať na realitu, tvrdí

20. 11. 2020 |
 

Martin Valjent, RCD Mallorca, Andrej Augustín, Štefan Tarkovič, Stanislav Lobotka, futbal, reprezentácia. Martin Valjent sa nedostal do zostavy v ani jednom z trojice novembrových zápasov Slovenska. To sa nepáčilo agentovi Andrejovi Augustínovi. Ten pracuje pre agentúru AA Sports Managment, ktorá nášho slovenského reprezentanta zastupuje.

Obranca RCD Mallorca Martin Valjent. FOTO TASR.

Martin Valjent, RC Mallorca, Andrej Augustín, Štefan Tarkovič, Stanislav Lobotka, futbal, reprezentácia. Statusom na Facebooku rozpútal diskusiu o nasadzovaní hráčov reprezentácii. Kým stopér LaLigy2 RCD Mallorca nenastúpil pod Štefanom Tarkovičom v ani jednom dueli novembrových súbojov, predošlý tréner Pavel Hapal mu venoval oveľa viac priestoru.

Pod jeho vedením odohral v septembri i októbri všetky zápasy Ligy národov a nechýbal ani v semifinálovom súboji baráže o EURO 2020 proti Írsku.

Plus bol aj v základe kvalifikačného súboja s Chorvátskom i prípravnom súboji s Paraguajom. Zo siedmych odohraných duelov hral šesť celý zápas. Po príchode Štefana Tarkoviča sa však obranca tímu druhej najvyššej futbalovej súťaže nedostal na trávnik ani raz. 

"Málokto si uvedomuje, že LaLiga 2 beží ďalej a Martin vynechal, v tomto pre neho bezvýznamnom týždni 2 súťažné zápasy v Španielsku. V týždni, v ktorom mu dal pán tréner Tarkovič 0 minút v troch zápasoch.

Martin Valjent nehral pod Štefanom Tarkovičom

Nuž, niekomu nestačí hrať ani LaLigu na najvyššej úrovni a niekto sa môže prechádzať 6 zápasov v kuse, napríklad na pravom krídle po ihrisku a hrá stále. Tak, keď toto chcete ( chceme ), tak potom celému tomuto zhnitému Slovensku gratulujem.

Viete prečo slovenský šport je tam, kde je? Pretože ľudia, ktorí ho riadia, mu nerozumejú. Žiaľ. Smutné. Veľmi," napísal agent, AA Sports Managment. Následne v statuse kládol kompetentným otázku, prečo Tomáš Suslov nedostal viac priestoru v reprezentácii do 21 rokov, čo dáva reprezentácii Albert Rusnák či kde sú nástupcovia Hamšíka a Škrtela.

Svoje slová konkretizoval aj smerom k Martinovi Valjentovi, ktorý podľa neho najviac zapasoval k Milanovi Škriniarovi. "Dovolím si povedať, že ak by takto hrala celú kvalifikáciu, už dávno sme postupení. Bez problémov. Pretože našim problémom nie je hra v obrane. Ale obranná hra všetkých pred nimi, počnúc Lobotkom. Tak si to povedzme otvorene. A o útočnej hre sa ani nebavme, lebo my ju nemáme," napísal po prehre s Českom Andrej Augustín.

Andrej Augustín nechcel útočiť na Tarkoviča

Nakoľko je hráčsky agent v povedomí viacerých novinárov, jeho status si všimli aj viaceré médiá. Pre žiadne z nich sa však už nevyjadril, nakoľko nechcel situáciu ešte viac hrotiť. "Nemyslel som to útočne smerom na SFZ či hráčom, len som sa snažil poukázať na realitu," povedal napokon pre Športinak Andrej Augustín.

Hoci sa v agentúre zameriava na hokejistov, podrobne sleduje kroky aj futbalových klientov. Aj preto vidí v súčasnom trende futbalovej reprezentácie paralelu s tou hokejovou.

"Robíme presne tú istú chybu, ako sme spravili v hokeji, a to, že stále hrajú tí istí. Žiadna obmena. Žiadny tlak zdola. Česi dnes s nami vyhrali, lebo potrebovali. Ak by potrebovali vyhrať o 4 góly vyhrali by o 4 a možno aj o 6, ak by potrebovali. Ja ma rad, keď si povieme pravdu," uzavrel Augustín.

Generačnú výmenu však vníma odlišne asistent hlavného trénera reprezentácie Samuela Slovák. Ten si nemyslí, že by sa mali do áčka národného mužstva hráči nasilu tlačiť. 

"Teória generačnej výmeny sa nie úplne dá v národnom tíme naplniť. V reprezentácii totiž musia hrať hráči, ktorí majú výkonnosť, bez ohľadu na vek.

Ak sa na niekoho miesto tlačí mladý hráč, ktorý je rovnako kvalitný či lepší, vtedy by mal byť nahradený. Má to byť prirodzený vývoj, kedy lepší hráč nahradí staršieho.

Samuel Slovák a Stanislav Šesták majú na reprezentáciu odlišný názor

Ale operovať s týmto výrazom je veľmi zradné a nešťastné aj preto, že Slovensko je na to malá krajina, aby si mohla niečo také dovoliť. 

Ukázalo sa totiž, že hráči, ktorí majú svoj vek a mysleli sme si o nich, že na to kvalitatívne mať nebudú, sa nakoniec aj vďaka svojej profesionalite a práci ukázali, že sú schopní stále pravidelne hrať," dodal Samuel Slovák v relácii RTVS O športe.

Podobný názor na tento problém má aj bývalý útočník Slovenska Stanislav Šesták. Rodák z Popradu si totiž myslí, že by sa nemal nikto vopred zatracovať, čím narážal na neuspokojivé výsledky reprezentácie do 21 rokov.

„Tí hráči, ktorí skončili v reprezentácii, hrajú vo svojich kluboch ďalej a pravidelne. Nastupujú na ťažké ligové súboje, no sú v zostavách pre zápasy Európskej ligy či Ligy majstrov.

Preto si myslím, že to bola asi veľká chyba, keď sme sa ich vzdali. Tí chlapci, ktorí sú mladší, sa potrebujú od starších učiť. Možno budeme prekvapení, ale časom sa začne hovoriť aj o tých, ktorí sú v súčasnej "dvadsaťjednotke", o ktorej sa veľmi pozitívne nehovorí.

Nezatracujme nikoho. Mladí sa po absolvovaní ťažkých zápasov, môžu do áčko napokon prebojovať," dodal na záver Stanislav Šesták, ktorý hral na MS 2010 či EURO2016.