Vladimír Weiss st. skončil na lavičke Gruzínska, stane sa trénerom Slovenska?

17. 11. 2020 |
 

Vladimír Weiss st., Gruzínsko, Slovensko, Štefan Tarkovič, tréner, Liga národov. Vladimír Weiss st. skončil na lavičke reprezentácie Gruzínska. Stalo sa tak po neúspešnom účinkovaní vo finále baráže o EURO 2020, kde jeho tím podľahol Severnému Macedónsku 0:1.

Vladimír Weiss st. je voľný aj pre slovenskú futbalovú reprezentáciu. FOTO TASR/AP.

Vladimír Weiss st., Gruzínsko, Slovensko, tréner, Liga národov. Vladimír Weiss st. ešte pred títmto súbojom avizoval, že v prípade neúspešného výsledku bude zvažovať pokračovanie a po ňom svoje slová naplnil. Ihneď sa začali vynárať špekulácie o jeho možno návrate na lavičku Slovenska.

Tú momentálne vedie Štefan Tarkovič, ktorý však doviedol Slovensko cez baráž na EURO 2020. Jeho pozícia je však dočasná do 30. novembra a bude záležať na VV SFZ, či bude pokračovať aj ďalej.

Prezident Slovenského futbalového zväzu (SFZ) Ján Kováčik však po úspešnej baráži uviedol, že 1. decembra navrhne výkonnému výboru zväzu zotrvanie Štefana Tarkoviča na poste trénera reprezentácie SR.

Vladimír Weiss st., Gruzínsko, Slovensko, Štefan Tarkovič, tréner, Liga národov.

Prvý muž SFZ to potvrdil na piatkovej tlačovej konferencii po návrate slovenskej výpravy z Belfastu. "Zmena reprezentačného trénera, to nie je nič jednoduché. Ak niekoho oslovíte, musíte byť stopercentne presvedčení, že ide o správneho človeka. Poznám ho, vyše 5 rokov bol asistentom Jána Kozáka. Neskôr sa stal technickým riaditeľom SFZ a boli sme v dennom kontakte.

O futbale vie Štefan takmer všetko. Rozhodnutie sme tak nevnímali, že bude len dočasným trénerom. To skôr médiá mu dali tento prívlastok. Máme priestor rozhodnúť sa ako ďalej. Môžem povedať, že ja 1. decembra na výkonný výbor prídem s návrhom, aby Štefan Tarkovič bol trénerom na ME aj v ďalšom kvalifikačnom období," povedal Kováčik.

VIDEO Slovensko zdolalo Škótsko. Vyzdvihujem prístup hráčov, povedal Tarkovič - kliknite >>

Včera však skončil na pozícii hlavného trénera gruzínskej futbalovej reprezentácie Vladimír Weiss st. S vedením tamojšej federácie sa dohodol na okamžitom ukončení kontraktu. V stredajšom záverečnom dueli prebiehajúcej edície Ligy národov proti Estónsku v Batumi povedie národný tím doterajší kouč gruzínskej devätnástky Ramaz Svanadze.

Ihneď po jeho odstúpení sa vynorili špekulácie, či by mohol opätovne viesť náš národný tím. Slová prezidenta SFZ však hovoria za všetko, no ten zároveň dodal, že jeho návrh nie je smerodajný a viacerí zástupcovia môžu mať iný názor. 

"Môj návrh nie je len formalita, ľudia vo výkonnom výbore sú gramotní, budú mať priestor sa vyjadriť. Poznajú ľudské aj odborné vlastnosti Štefana Tarkoviča, ako ja aj oni vedia, že najťažšia je robota s ľuďmi a že Tarkovič ju s týmto kádrom robí na 120 percent. Plus ďalšie okolnosti,“ dodal prezident SFZ Jozef Kováčik.

Vladimír Weiss st., Gruzínsko, Slovensko, Štefan Tarkovič, tréner, Liga národov.

Weiss priviedol Gruzíncov až do finále baráže o EURO 2020. V rozhodujúcom súboji však jeho zverenci prehrali minulý štvrtok doma so Severným Macedónskom 0:1 a slovenský kouč bezprostredne po zápase avizoval koniec na lavičke. Mužstvo ešte viedol v nedeľu v dueli Ligy národov s Arménskom (1:2).

Jeho teraz už bývalý tím je momentálne v tabuľke 2. skupiny C-divízie na tretej priečke. Kontrakt mu mal vypršať 31. decembra.

"Po nedeľňajšom zápase s Arménskom sme viedli dlhý rozhovor s Vladimirom Weissom a spoločne sme dospeli k rozhodnutiu, že už nebude viesť gruzínsku reprezentáciu proti Estónsku. Chcem sa mu poďakovať za päť rokov spolupráce.

Pod jeho vedením postúpila gruzínska reprezentácia do finále play off o európsky šampionát. Ďakujeme jemu a jeho spolupracovníkom za odvedenú prácu," citoval zväzového viceprezidenta Alexandra Iašviliho web Gruzínskej futbalovej federácie (GFF).

Spolu s Weissom skončili pri gruzínskej reprezentácii aj jeho slovenskí asistenti Boris Kitka, Jozef Kontír a kondičný tréner Roman Švantner. Gruzínsko viedol Weiss od marca 2016, podľa webu GFF mal v 47 zápasoch bilanciu 16 výhier, 15 remíz a 16 prehier.

"Výsledok je moja zodpovednosť, ale tak to vo futbale chodí. Celé Gruzínsko dúfalo, no prehrali sme. Súper bol lepší a zaslúžil si postúpiť na záverečný turnaj, kde mu želám veľa šťastia.

Moja práca sa tu skončí po dvoch zápasoch Ligy národov, je smutné, že sa končí práve takto," povedal 56-ročný Weiss ešte po minulotýždňovej neúspešnej baráži so Severným Macedónskom.

 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo