Veľká futbalová rozprávka v Anglicku. FA Cup upútal nádherným príbehom trávnikára v spacáku

13. 1. 2021 |
 

FA Cup, Chorley FC, Derby County, Wayne Rooney, príbeh, trávnikár. FA Cup má za sebou hektické 3. kolo. Najstaršia klubová súťaž na svete totiž bola svedkom nevídaného postupu mužstva zo 6. ligy.

Trávnikár Chorley FC bEn Kay. FOTO: wiganathletic.com/Twitter.

Hráči poloamatérskeho tímu Chorley FC totiž porazili účastníka Championship (druhá najvyššia súťaž v Anglicku pozn. red.) Derby County 2:0 a prvýkrát v histórii sa predstavia vo 4. kole FA Cupu.

Za postupom tohto klubu zo severozápadu Anglicka je aj fakt, že Dreby County musel nechať doma kompletné mužstvo na čele s trénerom Wayneom Rooneym. Dôvodom boli pozitívne testy na COVID-19.

Naopak hráči Chorley FC boli uplynulé dva týždne negatívni a tak mohli nastúpiť v plnej sile proti mladíkom, ktorí nikdy nehrali za mužov.

Pokiaľ by však nebolo jedného človeka, zápas by sa ani neodohral. „Pre klub bolo sobotňajšie víťazstvo obrovské, ale moje oslavy neboli také bláznivé. Zaspal som na gauči o ôsmej večer!“ tvrdil pre dailymail.co.uk Ben Kay – hlavný trávnikár Chorley FC.

Tvrdo pracoval celý týždeň pred zápasom. Dokonca hrozilo, že sa ani neuskutoční. Aktuálne počasie futbalu na Ostrovoch veľmi nepraje. V noci klesá teplota niekoľko stupňov pod bod mrazu. Ešte vo štvrtok to vyzeralo vo Victory Parku naozaj veľmi zle.

„Trocha sme spanikárili, pretože predpovedali sneženie a niekoľko centimetrov deň pred zápasom ešte ostalo,“ hovoril Kay pre dailymail.co.uk. Jeho obavy pramenili najmä z toho, že klub zo šiestej ligy nedisponuje vyhrievaným trávnikom.

„Objednali sme teda firmu, ktorá zakryla trávnik veľkým stanom. Ten tam bol prakticky až do začiatku zápasu a ešte 10 minút pred výkopom som rýchlo dorábal čiary.“

„Počas rozcvičky hráčov Derby County bol stan ešte na pätine ihriska. Každý normálny zápas by sa zrušil,“ priznal Ben Kay.

Spali v mrazoch v spacáku

Lenže to nebolo všetko. Hlavný trávnikár klubu prezradil, že večer pred zápasom prišla najväčšia výzva. Spolu so svojimi spolupracovníkmi museli v noci prespať v spacom vaku a udržiavať trávnik v dobrej kondícii ohrievačmi.

„Nechali sme otvorené klubové priestory s tým, že jeden druhého každú hodinu uštipneme a ohrievače zapneme. Lenže to nebolo všetko. Zistili sme totiž, že musíme prespať priamo na ihrisku, lebo stan nebol dobre upevnený v rohoch ihriska a bolo nutné tieto časti ohrievať manuálne,“ priznal Ben Kay.

Vďaka tomuto problému tak museli byť pracovníci hore každú hodinu. Potom však prišiel šok, keď uvideli, ako sa z generátora valí kúdol dymu.„Dodávateľská firma však poskytovala opravára a čudujte sa, prišiel priamo z Derby. Opravil ho za desať minút a o druhej ráno nabehol,“ vravel podľa sportsjoe.ie.

„S tým opravárom sme si dali pár drinkov, takže nemohol šoférovať. Prišiel však s kamarátom, ktorý si sadol za volant a odviezol ho domov,“ dodal s úsmevom Ben Kay. Spomínaný opravár mal zrejme dobrú náladu aj preto, že veril v postup svojho tímu.

Veď kto by čakal, že poloamatérsky tím zo 6. ligy porazí aj mladíkov profesionálneho klubu z druhej najvyššej súťaži v Anglicku. Chorley FC napokon prekvapivo triumfovalo 2:0.

Pozvali ho do Wembley na finále FA Cupu

Okrem veľkej radosti z postupu, sa mohli hráči tešiť aj zo záchrany klubu. V dôsledku koronavírusu prišiel totiž ich zamestnávateľ o značné finančné prostriedky.

Vďaka postupu však zarobil takmer 200-tisíc libier a podľa majiteľa Terryho Robinsona tieto peniaze významne pomôžu zaistiť jeho budúcnosť. O tú sa už nemusí báť ani sám Ben Kay. Jeho príbeh prípravy trávnika pred súbojom s Derby County totiž zaujal hlavného manažéra údržby trávnika vo Wembley.

Karl Standley tak pozval Bena Kaya, aby sa pridal k tímu, ktorý bude pripravovať trávnik na najväčšom futbalovom štadióne pred finále FA Cupu. „Som z toho nadšený. Keď som dostal túto správu, ostal som šokovaný. Ponuku však s radosťou prijímam.“

„Už sa nemôžem dočkať, kedy vstúpim na slávny trávnik a zažijem vzrušenie z prítomnosti vo Wembley. FA Cup je tak špecifická súťaž, že byť jej súčasťou je aj takýmto spôsobom splneným snom,“ dodal na záver Ben Kay.

 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo