Tenisová legenda Martina Navrátilová sa úspešne vyliečila z rakoviny

22. 3. 2023 |
 

66-ročná bývalá svetová jednotka Martina Navrátilová oznámila, že sa jej podarilo zvíťaziť nad rakovinou hrdla a prsníka, ktoré jej diagnostikovali len pred troma mesiacmi. 

Na archívnej snímke zo 4. júla 2015 tenisová legenda Martina Navrátilová sedí v Kráľovskej lóži na centrálnom kurte počas grandslamového turnaja Wimbledon v Londýne. Foto- TASR/AP

Tenistka Martina Navrátilová oznámila, že po trojmesačnom boji s nádorovým ochorením hrtana a prsníka je v remisii, čo znamená, že aktuálne nepociťuje žiadne  ríznaky choroby. "Podľa názoru lekárov už rakovinu nemám," povedala Navrátilová v rozhovore s Piersom Morganom pre TalkTV.

Navrátilová opäť porazila rakovinu

66-ročná Navrátilová ešte musí podstúpiť ďalšiu preventívnu radiačnú liečbu, ale potom by mala „byť v poriadku“.

Bývalej svetovej jednotke diagnostikovali rakovinu hrdla a prsníka len v januári tohto roku. V novembri si všimla zväčšenú uzlinu na krku a následná biopsia odhalila rané štádium rakoviny hrdla. Zároveň jej odhalili aj rakovinu prsníka v počiatočnom štádiu. Lekári ju však už vtedy informovali, že rakovina v tejto fáze je dobre liečiteľná a bývalá tenistka má až 95-percentnú šancu na uzdravenie.

Bála sa, že sa nedožije Vianoc

„Tri dni som bola v totálnej panike a myslela som si, že ďalších Vianoc sa už nedočkám,“ prezradila Navrátilová v spomínanom rozhovore. Priznala tiež, že si spravila zoznam vecí, ktoré by ešte chcela stihnúť.

Pre britský denník The Sun zároveň prezradila, že jej veľmi pomáhalo, keď jej počas chemoterapie zdravotný personál púšťal piesne Eltona Johna. "Najmä pieseň I'm Still Standing, ktorú mi venoval na koncerte v Paríži počas French Open v osemdesiatych rokoch,“ povedala Navrátilová.

Kvôli liečbe odložila adopciu

Nad rakovinou prsníka už bojovala aj v roku 2010, podarilo sa jej vyliečiť. Tentokrát ale znášala liečbu horšie, keďže musela absolvovať súbežne radiačnú terapiu aj chemoterapiu. Kvôli rakovine musela odložiť aj adopciu dieťaťa, ktorú plánovala so svojou partnerkou Juliou Lemingovou.

Martina Navrátilová počas svojej bohatej kariéry dosiahla okrem osemnástich grandslamových titulov vo dvojhre aj ďalších 31 vo štvorhre žien a 10 v mixe. Na čele rebríčka WTA strávila vo dvojhre 167 týždňov a vo štvorhre 331 týždňov. Aktuálne pracuje ako uznávaná tenisová expertka a televízna komentátorka.

 

 

 

 

 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo