Slovenský futbal si po víťazstve nad Severným Írskom finančne polepší, SFZ dostane viac ako 9 miliónov eur

13. 11. 2020 |
 

Slovensko, Severné Írsko, futbal, EURO 2020, Štefan Tarkovič, postup. Slovenský futbal si po triumfe nad Severným Írskom polepší. Za postup na EURO 2020 dostane 9,25 millióna eur. Prezident zväzu Ján Kováčik tiež chce, aby Štefan Tarkovič viedol národné mužstvo aj na šampionáte.

Slovenský futbalový reprezentant Juraj Kucka (piaty zľava) sa teší so spoluhráčmi po strelení úvodného gólu proti Severnému Írsku. FOTO TASR/AP.

Postupom na ME si zväz polepší aj finančne. Na účet mu príde 9,25 milióna eur. Je to o 1,25 milióna viac, ako dostali národné federácie za postup na predchádzajúci šampionát vo Francúzsku. Tretina je pre hráčov a realizačný tím, druhá na náklady spojené s Eurom a tú tretiu chceme investovať do rozvoja.

Do akadémií sme už dali v predchádzajúcom období viac ako tri milióny a v tom chceme pokračovať," povedal Kováčik s tým, že zväz bude myslieť pri prerozdeľovaní financií aj na predchádzajúci realizačný tím.

VIDEO Milan Škriniar po vlastnom góle prežíval ťažké chvíle: Pomohol mi Štefan Tarkovič - kliknite >>

Kováčik zatiaľ neuviedol, kde si slovenská reprezentácia rozbalí svoj stan počas ME: "Ešte sme nad tým nepremýšľali, nad Eurom sme začali rozmýšľať iba včera."

Prezident Slovenského futbalového zväzu (SFZ) Ján Kováčik na tlačovke tiež povedal, že 1. decembra výkonnému výboru zväzu zotrvanie Štefana Tarkoviča na poste trénera reprezentácie SR. Nástupca českého kouča Pavla Hapala priviedol vo štvrtok vo finále baráže EURO 2020 Slovákov k triumfu v Severnom Írsku 2:1 po predĺžení, resp. k postupu na budúcoročný finálový turnaj.

Slovensko, Severné Írsko, futbal, EURO 2020, Štefan Tarkovič, Ján Kováčik

"Zmena reprezentačného trénera, to nie je nič jednoduché. Ak niekoho oslovíte, musíte byť stopercentne presvedčení, že ide o správneho človeka. Poznám ho, vyše 5 rokov bol asistentom Jána Kozáka. Neskôr sa stal technickým riaditeľom SFZ a boli sme v dennom kontakte.

Michal Ďuriš poslal odkaz celému Slovensku, Štefan Tarkovič a Juraj Kucka vyzdvihli kolektív - kliknite >>

O futbale vie Štefan takmer všetko. Rozhodnutie sme tak nevnímali, že bude len dočasným trénerom. To skôr médiá mu dali tento prívlastok. Máme priestor rozhodnúť sa ako ďalej. Môžem povedať, že ja 1. decembra na výkonný výbor prídem s návrhom, aby Štefan Tarkovič bol trénerom na ME aj v ďalšom kvalifikačnom období," povedal Kováčik.

Štefan Tarkovič

  • narodenie: 18. februára 1973 (47 rokov), Prešov
  • klubová kariéra: Tatran Prešov
  • trénerská kariéra: MŠK Žilina, SC Baniyas, 1. FC Tatran Prešov, MFK Košice, reprezentácia SR 18, reprezentácia SR A – asistent, v dueli Švédsko – SR - hlavný tréner
  • najväčšie trénerské úspechy: ako asistent Jána Kozáka postup na EURO 2016 do Francúzska

Prezident SFZ tiež priznal, že druhý postup na ME prežíval omnoho emotívnejšie, ako ten prvý pred štyrmi rokmi v Luxembursku: "Ja som ani nevedel, že Slovensko je štvrtou najmladšou krajinou v Európe. Že sme postúpili druhýkrát za sebou na EURO, je výnimočný úspech. Som veľmi rád, že v tejto zložitej dobe, ktorú žijeme, sme mohli ľuďom priniesť trošku radosti.

Bolo to iné ako pred štyrmi rokmi v Luxembursku. Priznám sa, že teraz som sa rozplakal. Máme dohodnuté, že po každom zápas, či vyhráme alebo prehráme, idem do šatne podať si ruky a nič neriešime."

Slovensko, Severné Írsko, futbal, EURO 2020, Štefan Tarkovič, Ján Kováčik

"Pre mňa to osobné nastavenie bolo také, že som vnímal, že idem do zrazu, kde budú tri zápasy. A že ten so Severným Írskom bude kľúčový nie pre mňa, ale pre Slovensko. Aby sme urobili ľuďom radosť a EURO na Slovensko priviezli.

VIDEO Tanec, spev a pivo, oslavy v slovenskej šatni nemali konca - kliknite >>

Druhá vec je, že som chcel, aby sa hráči zomkli, a aby videli, že to má význam. To, čo teraz povedal pán prezident, je pre mňa česť, ocenenie toho čo sme dosiahli a samozrejme budem rád, ak to výkonným výborom prejde," zareagoval na prezidentove slová Tarkovič.

Tarkovič tiež povedal, že finále play off naplnilo jeho očakávania: "Veril som v kvalitu hráčov, ktorí nastúpili. A že to zvládneme. Mali sme rešpekt, lebo nebol jasný tento zápas. Po inkasovanom góle mi prebehlo mysľou Škótsko, kde sme prišli o play off. No vnútorne som mal dobrý pocit. Mentálne nastavenie hráčov sa otočilo v náš prospech, keď rozhodol Mišo Ďuriš.

Slovensko, Severné Írsko, futbal, EURO 2020, Štefan Tarkovič, Ján Kováčik

Vedel som, že pre spôsob hry aký produkuje Severné Írsko, že šancí nebude veľa. A kto bude efektívnejší, tak to zvládne. Ak by to tam na konci Lafferty trafil, postúpi Severné Írsko. Ale o tom je futbal, kto to mentálne ustál, tešil sa z postupu na ME."

Slovensko postúpilo na EURO 2020! Víťazný gól strelil Michal Ďuriš - kliknite >>

Štyridsaťsedemročný Tarkovič nechcel prezradiť, čo presne povedal stopérovi Milanovi Škriniarovi po vlastnom góle na konci riadneho hracieho času: "Futbal je o chybách aj vo veľkých zápasoch. Nepoznám hráča či tím, čo by neurobili chyby. Nepoviem presne, čo som mu povedal. Ale bolo to niečo v zmysle, že ak prehráme, prehráme ako tím, a ak vyhráme, vyhráme ako tím."

Slovensko, Severné Írsko, futbal, EURO 2020, Štefan Tarkovič, Ján Kováčik

Tarkovič mužstvo dobre pripravil, do zostavy neočakávane nasadil ku Škriniarovi kapitána Poznane Ľubomíra Šatku, ktorý patril k najlepším Slovákom. Na otázku o zvolenej taktike odpovedal: "Taktika je nadstavba, vyplýva zo spôsobu hry, akú produkuje v tomto prípade Severné Írsko. Neprekvapili nás až na nasadenie Washingtona, ten nám chvíľku robil problémy.

FOTO Slovensko porazilo Severné Írsko 2:1 po predĺžení, pozrite sa ako to v Belfaste vyzeralo - kliknite >>

Vedeli sme, že to bude z ich strany o nakopávaných loptách. Bolo to však o našej tímovosti, ak by sme neboli dobre nastavení, taktika by nefungovala. Šatka nedostával veľa príležitostí, to je pravda. Je súčasť tímu, pred zápasom vyzeral veľmi dobre. Potrebovali sme tam typologicky takéhoto hráča. Videl som ho hrať v Poľsku, bol dobre nastavený a niet pochýb, že to zvládol."