Jonny Evans má zo Slovenska nočnú moru. Ďuriš rozhodol potom, ako sa mu lopta odrazila od zadku

13. 11. 2020 |
 

Slovensko, Severné Írsko, futbal, baráž, Michal Ďuriš, Jonny Evans. Pred 11 rokmi ho vyzvŕtal v kvalifikácii na MS 2010 Vladimír Weiss ml. a následne prihral na gól Šestákovi. Vo štvrtok sa od neho odrazila lopta priamo k Michalovi Ďurišovi, ktorý v 110. minúte predĺženia strelil rozhodujúci gól našich v boji o EURO 2020.

Smútiaci hráč Severného Írska po postupe Slovenska na EURO 2020. FOTO TASR/AP.

Slovensko, Severné Írsko, futbal, baráž, Michal Ďuriš, Jonny Evans. Jonny Evans nebude mať príjemné spomienky na zápasy so Slovenskom. Niekdajší pilier obrany Manchestru United podcenil v predĺžení finálového súboja baráže o EURO 2020 moment, ktorý predchádzal rozhodujúcemu gólu Michala Ďuriša.

Toho sa snažil po prihrávke Jána Greguša nájsť dlhým pasom Juraj Kucka. Letiaca lopta do nebezpečného priestoru pred šestnástku súpera však trafila severoírskeho obrancu do zadnice. Od Evansa sa potom odrazila priamo na kopačku 32-ročného útočníka Slovenska.

Pred 11 rokmi ho vyzvŕtal Weiss, najlepší obranca Severného Írska zažil debut v repre ako z rozprávky - kliknite >>

Ten zachoval chladnú hlavu a presnou prízemnou strelou k ľavej tyčke prekonal domáceho brankára.

„Snažil som sa iba trafiť bránu. Som veľmi rád, že to tam padlo. Čo sa týka reprezentácie, bol to jeden z tých dôležitých gólov, na ktorý budem celý život spomínať,“ povedal po zápase Ďuriš.

Slovensko, Severné Írsko, futbal, baráž, Michal Ďuriš, Jonny Evans.

Evans mal prsty aj pri prvom góle našich, keď pri nepresnej kombinácii darovala severoírska obrana loptu Jurajovi Kuckovi, ktorý sa takisto nemýlil.

„Pri prvom góle sme zazmätkovali a pri tom druhom sa lopta smoliarsky odrazila od zadku Jonnyho k hráčovi súpera,“ komentoval dva rozhodujúce momenty tréner Severného Írska Ian Baraclough.

Obranca Leicestru tak nebude mať dobré spomienky na slovenský výber, ktorý mu na začiatku a zrejme aj na konci kariéry, pokazil radosť z postupu na veľký turnaj. Hoci si v roku 2016 vyskúšal ME vo Francúzsku, je dosť možné, že jeho generácia v národnom tíme Severného Írska po včerajšku skončí.

„Ja si to nemyslím,“ vravel po zápase tréner domácich. „Povedal som hráčom, že môžu ísť do toho opäť odznova. Nikoho tu neodpisujem. Vašou úlohou je, aby ste prišli s takýmito špekuláciami, ale odo mňa niečo také nečakajte,“ vravel 49-ročný Angličan novinárom.

A práve Jonny Evans patrí medzi tých starších. Jeho kariéra v národnom drese sa začala písať naozaj dávno.

Slovensko, Severné Írsko, futbal, baráž, Michal Ďuriš, Jonny Evans.

V reprezentácii Severného Írska totiž debutoval pred štrnástimi rokmi. Ako 18-ročný naskočil do kvalifikačného súboja o EURO 2008 proti Španielom a bol z toho výnimočný večer.

Okrem jeho prvého reprezentačného zápasu sa totiž podarilo Severnému Írsku budúcich majstrov sveta i Európy senzačne zdolať 3:2.

„Ten súboj odohral ako keby hral svoj 50. medzinárodný zápas a ešte k tomu proti súperovi takého kalibru,“ povedal pre bbc.com vtedajší kapitán Severných Írov Aaron Hughes.

Slovensko na EURO 2020: Pozrite si kompletný program, tabuľky a skupiny - kliknite >>

Vtedy neznámy obranca čelil takým menám ako Fernadno Torres, David Villa či Raúl Gonzáles. „Už v tom čase ľudia o Jonnym dosť hovorili,“ pokračoval bývalý obranca Newcastlu či Aston Villy.

O rok neskôr bol už súčasťou tímu, ktorý bojoval o MS 2010 v Afrike. Žreb im v kvalifikačnej skupine prisúdil aj Slovensko, ktorému na Tehelnom poli podľahli 1:2. Vtedy bol len začiatok kvalifikácie, no o rok už Slováci prichádzali do Belfastu s vidinou historického postupu.

Slovensko, Severné Írsko, futbal, baráž, Michal Ďuriš, Jonny Evans.

V tom zápase napokon naši zvíťazili 2:0 aj vďaka pamätnej driblérskej práci Vladimíra Weissa ml., ktorý po dokonalom vyzvŕtaní Evansa, prihral na otvárací a zároveň rozhodujúci gól súboja Stanislavovi Šestákovi.

VIDEO Tanec, spev a pivo, oslavy v slovenskej šatni nemali konca - kliknite >>

„Sú to krásne spomienky. Po zápase sme vedeli, že nás delí už len krôčik od účasti na MS, teraz cestujeme do Belfastu opäť s vedomím, že ak uspejeme, cestujeme na Euro,“ povedal dnes už 30-ročný reprezentant.

A tak sa napokon aj stalo. Hoci Vladimír Weiss ml. napokon nebol ani na lavičke, Jonny Evans na trávniku nechýbal a opäť to Slovákom „uľahčil“.

Smútok po zápase napokon prebila u Severných Írov bojovnosť. Bývalý reprezentačný obranca Stephen Craigan si totiž myslí, že je práve tá je v jeho krajanoch hlboko zakorenená. „Je to v našej DNA. Vždy sa dokážeme pozbierať a ísť opäť proti silnejším. Toto však bude trvať dlhšie,“ povedal pre Sky Sports.

Bývalý reprezentačný stopér následne aj povedal, prečo si to myslí. Podľa jeho slov totiž malo Severné Írsko na to, aby Slovákov porazili.

„Latka bola nastavená a hráči sa budú musieť na ňu opäť dostať. Hoci to bolo pre viacerých dnes ráno ťažké, musia to urobiť. Aj keď sú sklamaní a frustrovaní. Vždy tvrdím, že je dôležité sa pozerať späť bez výčitiek, ale myslím si, že tie po včerajšku mať budú.

Slovensko totiž nebolo až o toľko lepšie ako my, využili len svoje šance,“ dodal na záver bývalý obranca, ktorý celú kariéru strávil v Škótsku, kde hral za Motherwell a Partick Thistle.