Shiffrinovú od novej sezóny povedie trénerka Harjová, ktorá prepisuje históriu lyžovania

14. 3. 2023 |
 

Som nadšená, že môžem vo svojom tíme pomôcť zviditeľniť ďalšie ženské trénerky a spolupracovníčky, uviedla Mikaela Shiffrinová.

Na snímke z 19. februára 2018 vtedajšia asistentka trénera americkej žensjeh reprezentácie v alpskom lyžovaní pózuje pred tréningom zjazdu na zimných olympijských hrách v juhokórejskom stredisku Čongson. Trénerka Karin Harjová povedie od budúcej sezóny americkú lyžiarku Mikaelu Shiffrinovú. Po viac ako šiestich rokoch spolupráce nahradí Mikea Daya. Foto - TASR/AP

Najúspešnejšiu lyžiarku v histórii Svetového pohára Mikaelu Shiffrinovú povedie od budúcej sezóny trénerka Karin Harjová, ktorá nahradí po viac ako šiestich rokoch spolupráce Mikea Daya. Shiffrinová to oznámila v deň svojich 28. narodenín, dva dni po tom, čo v Aare prekonala rekord Ingemara Stenmarka v počte víťazstiev v SP.

Harjová - prvá žena, čo stavala trať pre SP

Harjová od minulého roka pôsobila na poste hlavnej trénerky kanadských lyžiarok a ako jediná žena viedla vo Svetovom pohári národný tím alpských lyžiarok. Harjová v rokoch 2015 až 2022 pôsobila ako asistentka trénera pri americkej reprezentácii, v tejto sezóne je hlavnou trénerkou kanadského tímu zjazdárok.

V roku 2016 sa stala prvou ženou, ktorá stavala trať pre preteky Svetového pohára v slalome alebo obrovskom slalome.

"Jej pracovná morálka je na špičkovej úrovni a teším sa na spoluprácu s ňou v tejto ďalšej etape jej kariéry. Na Mikaele ma najviac zaráža, že už toho dosiahla toľko, ale stále vie, že je priestor na zlepšenie," povedala O Shiffrinovej pre CBC Harjová.

Harjová sa s čerstvou držiteľkou veľkého krištáľového glóbusu strela už predtým v reprezentácii USA. Do svojej novej funkcie nastúpi budúci mesiac, po tohtotýždňovom finále Svetového pohára.

Shiffrinová zviditeľňuje ženy v športe

"Veľmi sa teším na ďalšiu spoluprácu s Karin, tentoraz už priamo ako s mojou novou hlavnou trénerkou. Počas veľkej časti mojej kariéry som s ňou sem-tam spolupracovala na pozíciách v ženskom technickom tíme a potom v posledných rokoch v rýchlostnom tíme USA. Bola som svedkom jej výnimočnej pracovnej morálky, schopnosti dobre spolupracovať s ostatnými trénermi a hlavne jej spojenia a oddanosti športovcom," uviedla v deň svojich 28. narodenín.

Shiffrinová, ktorá v sobotu prekonala absolútny rekord Švéda Ingemara Stenmarka v počte víťazstiev vo Svetovom pohári (87), verí v ďalší progres: „Každý hovorí o odkaze alebo sa pýta, čo chcem v posledných rokoch svojej kariéry dosiahnuť. Toto je pre mňa hnací motor. Pripadá mi to dôležité. Som nadšená, že môžem vo svojom tíme pomôcť zviditeľniť ďalšie ženské trénerky a spolupracovníčky. Karin bude pracovať spoločne s mojou mamou as fyzioterapeutkou Regan (Dewhirstovou),“ uviedla Shiffrinová.

 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo