Hokejisti Kanady postúpili do semifinále MS v Rige. Vo štvrťfinále zdolali Tím Ruského olympijského výboru (ROC) 2:1 po predĺžení. V 63. minúte rozhodol Andrew Mangiapane.
Hokejisti Kanady. Ilustračné foto - TASR/AP
Hokejisti Kanady postúpili do semifinále MS v Rige. Vo štvrťfinále zdolali Tím Ruského olympijského výboru (ROC) 2:1 po predĺžení. V 63. minúte rozhodol Andrew Mangiapane.
Kanaďania sa v semifinále stretnú s tímom USA, druhú dvojicu tvoria Fínsko a Nemecko.
V úvode zápasu boli aktívnejší ruskí hokejisti, no postupne sa do tempa dostali aj Kanaďania. Prvá tretina však nepriniesla veľa gólových príležitostí, dominovala skôr obojstranne dôsledná defenzíva a pozorní brankári. V 19. minúte sa k odrazenému puku dostal Tarasenko a hoci jeho pokus z ostrého uhla zamestnal brankára Kuempera, gól nepriniesol.
Aj druhá tretina priniesla vyrovnaný hokej. Kanaďania mali v jej úvode presilovku, ruskí hráči však oslabenie zvládli bez väčších problémov. V polovici druhej časti prevzali iniciatívu Kanaďania, častejšie ohrozovali Bobrovského, no v 35. minúte inkasovali.
Obranca Orlov ešte Kuempera blafákom neprekonal, no dezorientáciu kanadských hráčov následne využil Timkin, ktorý zblízka otvoril skóre - 1:0. Naďalej dominovali pozorné defenzívy a útočné snahy oboch tímov sa často skončili zblokovaním striel či finálnych prihrávok.
Kanaďania sa dočkali vyrovnania v 45. minúte, keď Tarasenko sedel na trestnej lavici. Po prieniku Browna sa z predbránkového priestoru presadil pohotový Henrique - 1:1. Tímy sa nepúšťali do bezhlavého útočenia a keďže naďalej boli dominantné defenzívy oboch tímov, skóre sa už v tretej tretine nezmenilo.
V 62. minúte nerozhodol Henrique, keď zblízka neprekonal ruského brankára a následne sa z úniku nepresadil Slepyšev. Krátko nato sa však vydarila ofenzívna akcia Kanaďanom, keď Stecher prihral nepokrytému Mangiapanemu, ktorý rozhodol o kanadskom postupe.
MS v hokeji 2021
Góly: 35. Timkin (Orlov, Kamenev) - 46. Henrique (Brown, Comtois), 63. Mangiapane (Stecher). Rozhodovali: Björk, Nord (obaja Švéd.) – Hynek, Ondráček (obaja ČR), vylúčení: 3:1 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0.
ROC (Rusko): Bobrovskij - Zadorov, Nesterov, Gavrikov, Provorov, Zob, Orlov, Ožiganov - Grigorenko, Voronkov, Slepyšev - Burdasov, Karnauchov, Tolčinskij - Tarasenko, Morozov, Barabanov - Švec-Rogovoj, Kamenev, Timkin
Kanada: Kuemper - Stecher, Power, Walker, Ferraro, Bernard-Docker, Beaudin, Schneider - Brown, Henrique, Mangiapane - Bunting, Vilardi, Comtois - Pirri, Danforth, Paul - Foudy, Anderson-Dolan, Hagel
Pred finále odkázala všetkým, čo ju šikanovali a spochybňovali, či je vôbec žena. “Najlepšou odpoveďou svetu bude zlato,” povedala médiám alžírska boxerka Imane Khelifová.
Kanada rozhoduje krásnou akciou predĺženie a víťazí! Mangiapane prihral puk z ľavého kruhu k modrej čiare Stecherovi, ktorý si puk potiahol do ľavej strany, obišiel dvoch Rusov a naservíroval ho i s prispením teču brankára Bobrovského k zadnej žŕdke práve k ANDREWOVI MANGIAPANEOVI. Ten ho pohotovo nasmeroval do odkrytej ruskej bránky. Asistencia: Troy Stecher.
Strely na bránku v 3. tretine (celkovo): 7:7 (24:22)
Kanaďania využívajú presilovku a vyrovnávajú! Brown si prevzal puk od Comtoisa, potiahol ho po pravom krídle a prihrávkou z rohu útočného pásma našiel na prednej žŕdke ADAMA HENRIQUEA, ktorý puk nasmeroval nad ľavé rameno ruského gólmana Bobrovského. Asistencie: Connor Brown, Maxime Comtois.
Strely na bránku v 2. tretine (celkovo): 9:9 (17:15)
Rusi otvárajú skóre! Kamenev krížnou prihrávkou od pravého mantinelu našiel na ľavom krídle úplne voľného Orlova, ktorý sa dostal až pred brankára Kuempera. Toho forhendovým blafákom do ľavej strany neprekonal, puk ale poza ležiaceho kanadského gólmana prihral pred bránkovisko a odtiaľ ho bekhendom nasmeroval do ľavého horného rohu kanadskej svätyne JEVGENIJ TIMKIN. Asistencie: Dmitrij Orlov, Vladislav Kamenev.
Strely na bránku v 1. tretine: 8:6
Rusko: Bobrovskij (Samonov) – Zadorov, Nesterov, Provorov, Gavrikov (A), Orlov, Zub, Ožiganov – Grigorenko, Voronkov, Slepyšev (C) – Burdasov (A), P. Karnauchov, Tolčinskij – Tarasenko, Ivan Morozov, Barabanov – Švec-Rogovoj, Kamenev, Timkin – E. Galimov.
Kanada: Kuemper (Hill) – S. Walker, Ferraro, Stecher (A), Power, Bernard-Docker, Beaudin, Schneider – Co. Brown (A), Henrique (C), Mangiapane – Bunting, Vilardi, Comtois – Pirri, Danforth, N. Paul – Anderson-Dolan, Foudy, Hagel – Perfetti.
Rozhodca: Björk (SWE), Nord (SWE) – Hynek (CZE), Ondráček (CZE).
Vzájomné zápasy
Rusko a Kanada sa na vrcholných podujatiach stretli doteraz 24-krát a vzájomná bilancia hovorí mierne v prospech Kanady, ktorá zdolala Rusko 14-krát a prehrala s ním 10-krát. Kanaďania navyše vyhrali posledné štyri vzájomné súboje proti Rusku (tri na MS, jeden na Svetovom pohári 2016), pričom úplne posledným zápasom týchto dvoch reprezentácií bolo tiež štvrťfinále na MS. V roku 2018 v Kodani sa z postupu po výhre 5:4 po predĺžení radovala Kanada. Rusi naposledy zdolali Kanadu vo štvrťfinále MS 2011 na Slovensku (2:1). Zaujímavosťou je tiež, že posledných 11 zápasov týchto dvoch národných tímov sa odohralo v play-off, z toho trikrát vo finále – v rokoch 2008 a 2009 vyhralo titul Rusko, v roku 2015 Kanada.
Posledných 5 vzájomných zápasov na MS:
MS 2010 (štvrťfinále): Rusko – Kanada 5:2
MS 2011 (štvrťfinále): Kanada – Rusko 1:2
MS 2015 (finále): Kanada – Rusko 6:1
MS 2017 (semifinále): Kanada – Rusko 4:2
MS 2018 (štvrťfinále): Rusko – Kanada 4:5 po predĺžení
Kanada
Kanaďania nepriviezli do Lotyšska príliš hviezdny tím, napriek tomu sa ale rozhodne nečakalo, že bude musieť tvrdo bojovať o postup zo skupiny. Kanada prehrala úvodné tri zápasy na turnaji (s domácim Lotyšskom, USA a Nemeckom), pričom v nich strelila len dva góly, a už po nich bolo jasné, že Kanaďania musia na postup uhrať dostatok bodov na postup v ostávajúcich štyroch zápasoch. Tri zápasy Kanada vyhrala a aj keď s Fínskom vybojovala v poslednom zápase len bod kvôli prehre 2:3 po nájazdoch, tak i so šťastím postúpila zo štvrtého miesta vďaka výhre nad Kazachstanom. Napriek týmto problémom má Kanada v kanadskom bodovaní turnaja na 2. mieste Connora Browna (2 góly + 8 asistencií) a na 4. mieste Adama Henriquea (4 góly + 5 asistencií). Pokiaľ sa však pozrieme na body na zápas, tak je jednoznačne najlepším Kanaďanom Andrew Mangiapane, ktorý odohral len posledné štyri zápasy a získal v nich 8 kanadských bodov (4 góly + 4 asistencie). V dnešnom štvrťfinále však bude Kanada i tak pomerne výrazným outsiderom.
Zápasy v skupine B:
Kanada – Lotyšsko 0:2
Kanada – USA 1:5
Nemecko – Kanada 3:1
Kanada – Nórsko 4:2
Kazachstan – Kanada 2:4
Taliansko – Kanada 1:7
Kanada – Fínsko 2:3 po nájazdoch
Rusko
Rusi v základnej časti potvrdili pozíciu zrejme najväčšieho favorita skupiny A a vyhrali túto základnú skupinu. Zo siedmich zápasov v nej vyhrali šesť (z toho proti Švédom po nájazdoch) a prehrali raz – so Slovenskom 1:3. Rusko strelilo v základnej časti najviac gólov zo všetkých tímov na turnaji (28 strelených gólov) a ich najproduktívnejším hráčom je Alexandr Barabanov (4 góly + 4 asistencie). Výborne na tom však bola i obrana, ktorá inkasovala len 10 gólov a bola spolu s Fínskom druhou najlepšou v základnej časti šampionátu. Napriek tomu sa Rusi rozhodli tím ešte posilniť tromi hráčmi z NHL. Do bránky Rusom prišiel Sergej Bobrovskij (Florida Panthers), do obrany Dmitrij Orlov (Washington Capitals) a do útoku Vladimir Tarasenko (St. Louis Blues). Orlov a Tarasenko už odohrali posledné dva zápasy v skupine. Podľa postavenia po základnej časti bude Rusko v tomto štvrťfinále favoritom.
Zápasy v skupine A:
Rusko – Česko 4:3
Veľká Británia – Rusko 1:7
Slovensko – Rusko 3:1
Rusko – Dánsko 3:0
Švajčiarsko – Rusko 1:4
Rusko – Švédsko 3:2 po nájazdoch
Rusko – Bielorusko 6:0