Prekoná Ovečkin rekord Gretzkého? Keď uvidí, ako trénuje Zdeno Chára, tak určite, tvrdí bývalý kouč Trenčína

10. 2. 2021 |
 

Keď sa Alexander Ovečkin dozvedel, že do Washingtonu príde Zdeno Chára, nemohol tomu uveriť. Zároveň sa však veľmi potešil a to poriadne. 

 

Pred štartom sezóny totiž bez váhania priznal, že pokiaľ by mu niekto pred rokmi povedal, že bude so Zdenom Chárom a Henrikom Lundqvistom v jednom tíme, tak by ho považoval za blázna.

Nanešťastie Henrik Lundqvist pre problémy so srdcom musel túto sezónu vynechať, no ruský snajper neprišiel o možnosť hrať so Zdenom Chárom, ktorý si pôsobenie v novom tíme poriadne užíva. Dokonca si už v drese Washingtonu otvoril aj skóre. Lenže strieľanie gólov má v klube z hlavného mesta na starosti najmä Alexander Ovečkin.

Zdeno Chára má návod na dlhovekosť

Ten sa teraz stal siedmym najlepším strelcom histórie najprestížnejšej hokejovej ligy sveta, keď v piatkovom súboji proti NY Rangers strelil svoj 709. gól kariéry.

Prekonal tak Mikea Gartnera a na šiesteho Phila Esposita (717) stráca osem gólov. „Je skvelé, sa stále posúvať. Ešte som neskončil. Chcem si užiť tento moment, ale mrzí ma prehra,“ vravel 35-ročný ruský útočník po súboji, ktorý Washington prehral 2:4.

Napriek svojmu veku je však stále najbližšie z aktívnych hráčov k prekonaniu gólového rekordu Waynea Gretzkého, ktorý má na konte 894 presných zásahov. Hoci na to bude ešte potrebovať 185 gólov, štatistiky naznačujú, že by sa mu to mohlo podariť.

Základom je, aby vydržal v NHL na dostatočnej úrovni aspoň do 40tky. A v tom mu môže dopomôcť aj prítomnosť Zdena Cháru. Slovenský obranca totiž môže Ovečkinovi ukázať, ako sa udržať na vrchole dlhšie kvalitným tréningom.

„Keď máte v kabíne človeka ako Zdeno, tak je pre všetkých veľkým vzorom. Veď aj Zdenov bývalý spoluhráč z Bostonu raz priznal, že netušil, že sa takto vôbec môže trénovať. Stačí to raz ukázať a pol kabíny vidí, že to ide,“ povedal v rozhovore pre Športinak Chárov niekdajší tréner Jindřich Novotný.

„Potom sa ho snažia napodobniť alebo vyrovnať sa mu, popri čom medzi sebou komunikujú a vymieňajú si názory. Jediné je to, že Zdeno je obranca a Ovečkin zase útočník,“ vraví bývalý kouč, ktorý ho viedol na začiatku kariéry v trenčianskej juniorke.

Avšak aktuálna sezóna je skrátená a Ovečkin tak prichádza o možnosť hrať v 26 zápasoch navyše, v ktorých by mohol podľa rmnb.com potenciálne streliť aj 17 gólov.

Alexander Ovečkin prepísal históriu NHL

Ruský útočník sa navyše tento rok len dostáva do formy, keď v siedmych súbojoch rozvlnil sieť súperov zatiaľ trikrát. Avšak v posledných troch zápasoch, zaznamenal dva góly. Tým posledným sa osamostatnil na siedmom mieste medzi najlepšími strelcami NHL.

„Strieľal zo všetkých strán. Vedel som, že Alex chce ten gól dať celý večer,“ povedal pre nhl.com tréner Washingtonu Peter Laviolette. „Sledoval som jeho výkony ešte keď som pôsobil v iných mužstvách a vidieť jeho talent takto z blízka je ešte niečo navyše. Podarila sa mu veľká vec.“

Alexander Ovečkin je tak na ceste za ďalším streleckým rekordom. Na šiestom mieste totiž čaká Phil Esposito, za ktorým zaostáva len o osem gólov.

Pokiaľ sa bude Ovečkinovi dariť, určite nebude pri svojej povahe chcieť s hokejom skončiť. Prítomnosť osobností ako Zdeno Chára k jeho dlhovekosti môže len pomôcť. Stačí si pripomenúť, ako veľmi sa rozplýval nad jeho príchodom.

„Je veľmi súťaživý a skúsený. Stále je silný a obrovský, určite pomôže našej defenzíve. Určite bude tvrdo pracovať a prinesie do mužstva energiu. Veľmi sa teším na to, že budeme hrať spolu,“ hovoril Ovečkin.

Ak bude teda ruská hviezda pozorne sledovať tréningy nášho obrancu, môžeme sa dočkať, že po dlhých rokoch príde k prekonaniu veľkého rekordu NHL. A čo na to hovorí Wayne Gretzky? „Ak sa mu to podarí, sám mu prídem zagratulovať,“ nechala sa počuť už niekoľkokrát 60-ročná legenda.

 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo