Petra Vlhová sa musí pripraviť na najhoršie. Hrozí zrušenie Svetového pohára i MS

7. 11. 2020 |
 

Petra Vlhová, lyžovanie, FIS, MS, zrušenie, koronavírus. Petra Vlhová mala štartovať na druhých pretekoch tejto sezóny už budúci týždeň. Paralelný slalom v rakúskom Zürse napokon pre nedostatok snehu presunuli na 26. novembra.

Petra Vlhová, lyžovanie, FIS, MS, zrušenie, koronavírus. Náhle zmeny dátumov pretekov môže Petra Vlhová očakávať a vo zvyšku sezóny. Nie však pre vrtochy počasia, ale pre pretrvávajúcu pandémiu koronavírusu.

Už teraz je jasné, že nasledujúci ročník Svetového pohára bude bez divákov. „Je to škoda, ale som šťastná, že môžeme vôbec pretekať. Pre mňa bolo dôležité toto vedieť a ostatné veci už neovplyvním,“ povedala pre RTVS Vlhová pred štartom sezóny.

Hoci Medzinárodná lyžiarska federácia (FIS) sľubovala, že ročník sa dokončí podľa predbežných dátumov, dnes hrozí opak. Zámorské preteky sú zrušené a viaceré európske dejiská pretekov Svetového pohára sa nachádzajú v štátoch, ktoré postupne zavádzajú do krajín lockdown. Otázne je dokonca, či sa uskutočnia aj tie na Slovensku v Jasnej.

Petra Vlhová, koronavírus, FIS, preteky, Svetový pohár

Už úvodné preteky ročníka v rakúskom Söldene sa išli v rámci prísnych opatrení. Účastníci tam boli rozdelení do štyroch skupín, pričom jednu tvorili pretekári a ich tímy, potom médiá a nasledovali hostia a pracovníci.

„Bude to iné, lebo nebudeme v kontakte, respektíve ja nechcem byť v kontakte s nikým. Ak by som sa náhodou nakazila, tak podľa pravidiel FIS musím byť v karanténe 15 dní,“ povedala Vlhová pre RTVS.

V Európe sa situácia nezlepšuje, práve naopak. Pokiaľ sa stúpajúca krivka nakazených na starom kontinente nezvráti, bude dosť možné, že Petra Vlhová nebude mať kde tento rok obhajovať malé glóbusy.

„Nad viacerými pretekmi visí otáznik. Podľa mňa sa nebudú konať tie v talianskom Val Garedene. Tiež neverím, že budú aj MS v Cortina d´Amezzo,“ povedal pre sport.ch strieborný medailista z roku 1999 Marco Büchel.

A práve tam mala naša lyžiarka obhajovať zlato, striebro i bronz. Ešte desivejšie predpovede vyslovil taliansky novinár Andreas Vieider.

„Taliani boli v lete veľmi neopatrní a teraz im to vírus vracia. Myslím si, že sa preteky ani svetový šampionát v Cortine d'Ampezzo neuskutočnia,“ vyhlásil Vieider.

Petra Vlhová, koronavírus, FIS, preteky, Svetový pohár

Otázne sú zatiaľ rakúske strediská, kde sa majú konať preteky Svetového pohára ešte trikrát. Tam totiž trvá lockdown do konca novembra.

V prípade dodržania prísnych hygienických pravidiel sú však strediská Semmering, St. Anton a Flachau pre organizovanie pretekov odobrené.

Až štyri termíny pretekov SP sú naplánované na december do Francúzska, kde je situácia s koronavírusom podobne dramatická. Preteky vo Val-d'Isère môžu byť podľa Marca Büchela takisto ohrozené.

„O všetkom rozhoduje tamojšia vláda v Paríži. Pre Francúzsko nie sú až tak lyžiarske podujatia dôležité, preto to môže mať pre preteky vo Val-d'Isère fatálne následky,“ pokračoval niekdajší lichtenštajnský lyžiar.

Práve o tomto stredisku i ďalších francúzskych sa má rozhodovať predbežne 13. novembra Francúzska lyžiarska asociácia a FIS.

Alarmujúce prírastky v spomínaných krajinách však neveštia nič dobrého. Ostáva len veriť, že FIS v rámci „bublín“ zvládne naplánovaný kalendár Svetového pohára podľa plánu.

 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo