Petra Vlhová aj jej veľký príbeh ozdobený úspechom

6. 11. 2020 |
 

Petra Vlhová, Veronika Velez-Zuzulová, lyžovanie, Igor Vlha, Livio Magoni, Ján Garaj, SLA. Petra Vlhová prvýkrát zaujala verejnosť, keď v roku 2015 vyhrala slalom v rámci pretekov Svetového pohára v Aare. Vtedy ešte málokto tušil, že nešlo o náhodný výsledok a liptovská rodáčka bude Slovensku prinášať ďalšie veľké úspechy. 

Na snímke slovenská lyžiarka Petra Vlhová sa zahryzuje do zlatej medaily, ktorú získala v obrovskom slalome na majstrovstvách sveta v alpskom lyžovaní 14. februára 2019 vo švédskom Are. FOTO TASR - Martin Baumann

Petra Vlhová, Veronika Velez-Zuzulová, lyžovanie, Igor Vlha, Livio Magoni, Ján Garaj, SLA. Už pred jej prelomovým umiestnením totiž naznačovala, že v nej drieme obrovský talent. V januári 2012 totiž vyhrala slalom na zimných olympijských hrách mládeže a v decembri rovnakého roka už debutovala medzi profesionálmi.

V rámci jej prvých pretekov Svetového pohára skončila v rakúskom Semmeringu na 11. mieste. Mala iba 17 rokov. „Keď som prišla do cieľa, tak som to neprežívala. Potom som si však uvedomila, čo som dosiahla a tešila som sa,“ vravela už vtedy poriadne sebavedomá Vlhová.

Bola si totiž vedomá, že jej výkony bude časom porovnávať celé Slovensko s Veronikou Velez-Zuzulovou, no nič si z toho nerobila. Práve naopak.

Petra Vlhová, lyžovanie, Slovensko

„Chcem byť lepšia ako Veronika, ale nesústredím sa na to, aby som šla v jej šľapajách. Snažím sa byť v realite, pracovať na sebe a byť najlepšia,“ pokračovala v tom čase ešte stále študentka hotelovej akadémie.

Jej sebaistota bola pre mladú pretekárku typická už odmalička. Preukazovala to v žiackych časoch. Hoci mala voči trénerom rešpekt, dokázala im ukázať aj svoju pravú tvár.

„S deťmi sme jazdili v Jasnej po FIS-ke. V jednom okamihu som zlomil lyžu. Čapica mi odletela, palice tiež, skončil som na zemi. Prebral som sa a nad hlavou mi stojí Petra. Díva sa na mňa a hovorí: Pán tréner, ale to s vami seklo, čo? Toto je presne ona – bezprostredná, otvorená, priamočiara. Povie, čo si myslí. Nič nebalí do pozlátka,“ spomínal v rozhovore pre pravda.sk jej prvý tréner Ján Garaj.

Odkiaľ sa ale berie tá priamočiarosť, nebolo jednoduché hádať. „Po rodičoch. Najmä otec Igor je priamy, rovný, tvrdý chlap. Drie preto, aby jeho dcéra mohla lyžovať. Mama je podstatne citlivejšia. Slzy v očiach nie sú u nej nezvyčajné,“ dodal Ján Garaj.

Toho pred vstupom do veľkého sveta lyžovania vymenila za Igora Iľanovského. Spolu s ním zažívala prvé veľké víťazstvá. Tie prišli práve v sezóne 2015/16, kedy k spomínanému triumfu pridala dve pódiové umiestnenia v Leinzi a Flachau.

Ihneď sa stala stredobodom médií. Jej výkony sa sledovali oveľa podrobnejšie aj zo strany expertov, čo sa podpísalo aj na priebehu spomínanej sezóny.

„Bola náročná najmä po psychickej stránke. Po nečakaných výsledkoch nastal veľký boom. Ľudia boli hladní po úspechoch. Na druhej strane človeka hreje pri srdci, keď sa vašej zverenke darí,“ povedal v rozhovore pre sme.sk Iľanovský.

Ten však už vtedy badal na Petre následky zvýšenej pozornosti fanúšikov i médií. Hoci priamo nepriznal, že jej sláva stúpla do hlavy, jeho odpoveď to naznačovala.

„To sa musíte spýtať jej. Mediálny záujem bol dosť značný, najmä pred pretekmi v Jasnej. Bolo to už viac, akoby sa patrilo. Musí ostať pri zemi,“ dodal Iľanovský, ktorý už vtedy premýšľal o konci spolupráce.

Petra Vlhová musí zvýšiť pozornosť, Mikaela Shiffrinová plánuje návrat ]

Livio Magoni, Petra Vlhová, tréner

 Krátko nato sa jeho cesty s Perou Vlhovou naozaj rozišli a slovenská pretekárka hľadala nového osobného trénera. Jej predstavy o novom koučovi boli jasné. Chcela sa stať natrvalo súčasťou absolútnej svetovej špičky.

„Bola by som šťastná, keby mojim novým hlavným trénerom mohol byť taliansky špecialista Livio Magoni, ktorý bol tri roky šéfom realizačného tímu Tiny Mazeovej, v tom čase najúspešnejšej svetovej lyžiarky,“ povedala Petra Vlhová.

A to sa napokon aj podarilo. Taliansky špecialista však neskôr priznal, že pri Petre Vlhovej urobil výnimku.

Pred jednaním totiž tvrdil, že osobne bude trénovať iba niekoho z prvej pätky, Vlhová bola vtedy šiesta. Magoni pritom v tom čase budoval svoj medzinárodný tím, no napokon pristúpil na ponuku.

„Najskôr ma oslovil Petrin otec Igor Vlha, neskôr, po skončení sezóny, mi zavolal Vlhovej manažér, či by som mal záujem o spoluprácu. V priebehu troch dní sme sa dokázali dohodnúť," povedal taliansky tréner pre Denník Šport.

Novú spoluprácu si ihneď pochvaľoval Petrin otec, ktorý od prvej chvíle vyzdvihoval prínos rodáka z Lombardie.

„Bol som s nimi týždeň a pripadalo mi to, že ho pozná celý svet. Dokáže zariadiť neskutočné veci, čo sa týka firiem, tréningov i sparingpartnerov,“ vravel zároveň aj hlavný účtovník tímu.

„Len som krútil hlavou. Dokonca Petre vybavil kliniku v Miláne, ktorá pravidelne skúma, ako je na tom po fyzickej i psychickej stránke,“ netajil obdiv po príchode talianskeho trénera Igor Vlha.

 

Petra Vlhová. Foto - TASR/AP

 

Petra Vlhová, Veronika Velez-Zuzulová 

 Potom však prišiel začiatok sezóny, v ktorom Petra Vlhová prekvapila všetkých. Na tlačovej konferencii sa vyjadrila smerom k Veronike Velez-Zuzulovej, s ktorou dovtedy trávili na pretekoch veľa času v príprave i mimo nej.

„Veronika sa pripravuje s Francúzkami. Ja som zmenila trénera, mám nový tím a pôjdem si viac vlastnou cestou,“ povedala Vlhová. Tieto slová prekvapili najmä Veroniku Velez-Zuzulovú, ktorá Petre nemalou mierou medzi svetovou špičkou spočiatku veľmi pomáhala.

Bývali spolu na izbe a neraz si ako formu psychického oddychu pred štartom spolu krátili čas maľovankami. Napriek tomu sa Petra Vlhová vyjadrila, že si všetko vybojovala sama.

„Prekvapilo ma to a tiež zamrzelo. Ona sama musí vedieť, či tou cestou išla naozaj sama, alebo jej niekto pomohol. Ak si za tým stojí, je to jej rozhodnutie. Ťažko sa mi o tom, ale je to pre mňa sklamanie,“ povedala v rozhovore pre sme.sk Velez-Zuzulová pár týždňov po spomínanej tlačovke.

Konflikt medzi Slovenkami neušiel pozornosti verejnosti a obe pretekárky sa dostali na prvé stránky bulvárnych plátkov. Celé Slovensko nechcelo veriť, že si dve úspešné pretekárky nevedeli prísť na meno.

„Chcem dať medializované veci na pravú mieru. Veľmi ma mrzí, že sa celá situácia okolo mňa a Veroniky pred prvými pretekmi Svetového pohára takto zbytočne nafúkla.“

„Na októbrovej tlačovej konferencii som povedala, že od novej sezóny mám svoj vlastný tím a idem vlastnou cestou.“

„Možno som to mala trochu inak formulovať. Určite som však nepovedala, že som si cestu vyšliapala sama a určite by som bez pomoci práve Veroniky nebola tam, kde som teraz. Viac túto záležitosť nechcem komentovať,“ povedala pre Šport24.sk Vlhová.

Vzťahy na bode mrazu sa nepotvrdili ani zo strany Veroniky Velez-Zuzulovej, ktorá po tomto vyjadrení jej súperky, no zároveň veľkej kamarátky prijala s úsmevom.

„Vždy som si išla svojou cestou, ale nebránila som sa pomôcť iným. Hoci má Petra už svoj tím, myslím si, že môžeme aj naďalej fungovať spolu,“ zažehnala rodiacu sa kauzu rodáčka z Bratislavy. 

Slovensko sa tak mohlo zamerať len na výsledky našich reprezentantiek. Každé preteky boli fanúšikovia plní očakávania. Radosť im urobilo najmä druhé spoločné pódiové umiestnenie, keď v Záhrebe vyhrala Velez-Zuzulová pred Vlhovou o 24 stotín sekundy.

Petra Vlhová mala v tej sezóne za sebou už aj jedno tretie miesto v Levi, ku ktorému následne vybojovala ešte najcennejšie pódiové umiestnenie, keď  vyhrala finálový slalom Svetového pohára v Aspene. Tam dokonca s prehľadom zdolala aj Mikaelu Shiffrinovú.

A práve americká pretekárka je dodnes jej najväčšia rivalka. Potom ako skončila v roku 2018 aktívnu kariéru Veronika Velez-Zuzulová tak ostala na všetko sama.

Petra Vlhová, MS, SLA, kritika

Napriek tomu sa z roka na rok zlepšovala a po olympiáde v Pjongčangu začala jazdiť aj rýchlostné disciplíny.

„Čaká nás najdlhšia sezóna z hľadiska celkového hodnotenia Svetového pohára. Nielen slalom a obrovský slalom, ale aj superkombinácia, nejaké super G a paralelné slalomy. Chceme sa posunúť o krok vpred,“ oznámil v októbri 2018 Livio Magoni.

„Petra je lepšie pripravená ako v ostatnej sezóne. Urobila veľký progres. Chcel som od nej, aby sme sa obrovskému slalomu venovali viac a ona súhlasila. Je v životnej forme,“ dodal taliansky špecialista.

A mal pravdu. Petra Vlhová totiž v sezóne 2018/19 trikrát ovládla obrovský slalom, pričom v rovnakej disciplíne k tomu pridala aj jedno druhé a tretie miesto. Okrem toho bola dvakrát druhá v paralelnom slalome.

Petra Vlhová údaje

 • vek: 25 rokov
 • rodisko a dátum: Liptovský Mikuláš, 13. júna 1995
 • výška: 1,8 metra
 • hmotnosť: 73 kilogramov
 • rodičia: otec - Igor Vlha, matka - Zuzana Vlhová
 • súrodenec: Boris Vlha
 • lyžiarske disciplíny: Slalom, Super-G, Obrovský slalom, Zjazd, Alpská kombinácia

Tieto výsledky spestrila najmä počas majstrovstiev sveta, ktoré ozdobila troma medailami. Pred šampionátom sa však do popredia dostali problémy okolo dodania kombinézy zo strany Slovenskej lyžiarskej asociácie (SLA).

Šéf tímu Petry Vlhovej a zároveň jej otec Igor Vlha poslal na vedenie zväzu otvorený list, v ktorom tvrdil, že vďaka neschopnosti vedenia SLA nebude jeho dcéra schopná nastupiť na MS v kombinéze s národnými farbami.

Kritiku pritom mieril priamo na prezidenta SLA Ivana Ivaniča a viceprezidenta Jána Garaja, teda prvého trénera Petry Vlhovej.

„Pán Garaj mi povedal, že to nemám riešiť a on to zariadi. Petra Vlhová ako reprezentantka Slovenskej republiky má eminentný záujem štartovať na MS v kombinézach so štátnymi symbolmi v slovenskom dizajne, čo sa zjavne pre neschopnosť asociácie neudeje,“ zaznelo tiež v liste.

SLA napokon reagovala v osobe Jána Garaja. „Tento problém, ktorý sa vytvára nie je vôbec takým problémom. Je to o slušnej komunikácii. Proti Petre nikdy nebudem zbrojiť. Bol som pri jej zrode,“ povedal Garaj, ktorý následne dodal, že s ostatnými pretekármi sa SLA dokázala dohodnúť.

Napokon sa však všetko podarilo a Petra ako aj ďalší reprezentanti mali na šampionáte rovnaké kombinézy s národnými symbolmi.

 

 

Vlhová, MS, zlato, striebro, bronz

Slovenská pretekárka navyše pre Slovensko získala historicky prvú zlatú medailu, keď triumfovala práve v obrovskom slalome. Následne skončila druhá v alpskej kombinácii a v slalome brala bronzovú medailu.

„Stále ešte celkom nevnímam, že som majsterka sveta. Niekedy sa nad tým zamyslím, že to tak zrejme je. Pred sezónou by som to zrejme nečakala, hoci som vedela, ako jazdím a na čo mám.

Celý čas som verila, že v ´obráku‘ mám na viac a viem ísť lepšie. Konečne to prišlo, našla som si svoju pohodu a vyšlo to tak, že som majsterka sveta. Je to úžasné,“ uviedla bezprostredne po návrate na Slovensko Petra Vlhová.

„Slalom je moja srdcovka, ale v ‚obráku‘ sa aktuálne cítim oveľa lepšie. To všetko sa však môže kedykoľvek zmeniť,“ dodala.

A práve v rýchlostných sa prejavuje Petrina najväčšia devíza. Miluje adrenalín a aj mimo zajzdoviek je zvyknutá na rýchlu, ba až nebezpečnú jazdu.

„Mali by ste ju vidieť ako jazdí v aute, máloktorý chlap jazdí tak rýchlo,“ spomínal pre Plus7dní jej mládežnícky tréner Rastislav Mažgút.

Podobne sa o nej vyjadroval aj je prvý tréner Ján Garaj. „Vždy rada jazdila na bratovej motorke, keď ju osedlala, len tak okolo nás presvišťala. Aj keď si dnes sadne do auta, plynový pedál drží na podlahe. Nie je nič, čoho by sa bála.“

Hoci má toho počas sezóny veľa, sama priznáva, že si nevie predstaviť oddych pri rôznych aktivitách. Aj preto sa počas leta pravidelne venuje jazde na motorke či vodných lyžiach. „Milujem adrenalín a leto si bez neho nedokážem predstaviť. Adrenalín ma doslova priťahuje. Koniec-koncov, ten ma sprevádza aj pri lyžovaní,“ priznala v rozhovore pre refresher.sk 

Petra Vlhová, malý glóbus

Prejavilo sa to už nasledujúcej sezóne, v ktorej Petra Vlhová vybojovala svoje prvé malé Kryštálové glóbusy. Hoci príčinou bolo prepuknutie pandémie koronavírusu, slovenská pretekárka sa mohla tešiť s historické zisku cenných trofejí v disciplíne paralelný slalom a slalom.

Celkovo sa z prvenstva vo Svetovom pohári a zisku veľkého kryštálového glóbusu tešila Talianka Frederica Brignoeová pred Američankou Mikaelou Shiffrinovou, ktorá však po náhlej smrti otca v priebehu sezóny odstúpila.

„Som šťastný, že sme získali malý glóbus, dokonca dva, ale chcel som pretekať až do konca. Nie som spokojný s celkovým poradím SP, ušli nám niektoré body, s ktorými sme počítali v boji o celkové prvenstvo s Federicou Brignoneovou,“ povedal Vlhovej tréner Livio Magoni pre RTVS, s ktorou napokon skončili celkovo na treťom mieste.

A presne o to sa chcú spoločne pokúsiť v tej aktuálnej. Zisk veľkého glóbusu totiž podľa talianskeho trénera nie je pre Petru Vlhovú utópiou, ale cieľom. „Nebojím sa otvorene hovoriť o tom, že chcem získať veľký krištáľový glóbus za celkové prvenstvo vo Svetovom pohári.

Už v minulej sezóne som bola k nemu pomerne blízko. Motivujú ma aj dva malé glóbusy, ktoré mám doma za slalom a paralelný slalom. Potešilo by ma, keby k nim pribudol aj veľký brat,“ povedala Vlhová nedávno v rozhovore pre denník Šport. 

 
ČO SA DEJE
 • Najnovšie
 • |
 • Mesiac
 • Týždeň
 • Celkovo