Petra Vlhová prežila sezónu snov. Toto je 5 dôvodov, prečo má veľký krištáľový glóbus

23. 3. 2021 |
 

Petra Vlhová si splnila sen, získala veľký krištáľový glóbus a stala sa tak najlepšou alpskou lyžiarkou v sezóne 2020/21 SP v zjazdovom lyžovaní.

Petra Vlhová bozkáva veľký krištáľový glóbus. Foto - TASR/AP

Tu je 5 kľúčových faktov, ktoré dokazujú, prečo veľký glóbus ukoristila práve rodáčka z Liptovského Mikuláša.

Vydarený víkend v Jasnej

Tento prvý marcový víkend bol jednoznačne najdôležitejším faktorom, prečo práve Vlhová získala veľký glóbus, a to hneď z niekoľkých dôvodov. Petra v tom čase vo Svetovom pohári prežívala menšiu krízu a vo Val di Fassa ju Lara Gutová-Behramiová zosadila z líderskej pozície celkového hodnotenia.

Preteky v Jasnej tak boli ideálnou príležitosťou, ako sa dostať späť na víťaznú vlnu. V Jasnej sa išli preteky Svetového pohára naposledy pred 5 rokmi a sama teda vedela, že taká šanca už nemusí prísť tak skoro, čo bola pre ňu o to väčšia motivácia.

Ďalší fakt, prečo sa jej vydaril najmä obrovský slalom bol ten, že sa prehodilo poradie disciplín pre nepriaznivú predpoveď počasia, čo potvrdila aj sama Petra Vlhová.

,,Po slalome som bola oddýchnutejšia, cítila som sa po prvom dni lepšie, ako keby som počas neho išla jazdy obrovského slalomu. Bol by to dlhý deň. Sú to však len teórie a nikto nevie, ako by to dopadlo v inom prípade.“

Sama priznala, že jej veľmi pomohla zmena psychického nastavenia a že prestala vnímať celkové poradie, ale začala ísť od preteku k preteku.

,,Na body nemyslím, sústredím sa len na svoje lyžovanie. Je to ľahšie bez tlaku a zbytočného kalkulovania a úvah, ako som na tom v celkovom poradí,“ povedala slovenská lyžiarka.

Posledným dôležitým bodom, prečo dokázala zvíťaziť v obrovskom slalome v Jasnej je fakt, že sa rozhodla zmeniť ,obrákové´ lyže.

„Pred približne dvoma týždňami sme zmenili pre túto disciplínu lyže, vzala som si ľahšie. Urobili sme akoby krok dozadu, ale postupne som sa začala cítiť lepšie a lepšie,dodala Vlhová.

Ako jediná pretekárka odjazdila všetkých 31 pretekov Svetového pohára

Po Jasnej je fakt, že ako jediná dokázala odjazdiť všetkých 31 pretekov určite najdôležitejším faktorom. Vieme, že Lara Gutová-Behramiová a Petra Vlhová sú si protipólmi v špecializácii na disciplíny.

Švajčiarka sa orientuje na rýchlostné disciplíny a Slovenka je čistokrvná slalomárka, ktorá sa však pomaly začala cítiť dobre aj v kĺzavých disciplínach, čo potvrdzovali výsledky v zjazde a neskôr aj v obrovskom slalome. Obe mali výborné výsledky v oboch disciplínach.

To, čo rozhodlo v prospech Vlhovej bolo, že štartovala v zjazdoch a dokázala v nich bodovať. Gutová-Behramiová sa totiž slalomov nezúčastňovala.

Ďalším dôvodom triumfu Petry Vlhovej bola jej výnimočnosť v komplexnosti disciplín. Ak by ale štartovali ďalšie pretekárky v iných disciplínach ako v tých, na ktoré sa špecializujú, tak by Vlhovú porazili.

Tým, že Petra Vlhová začala trénovať viac zjazd a super G, tak sa automaticky venovala menej slalomu a obrovskému slalomu, čo spôsobilo stratu dominancie v technických disciplínach.

Mikaela Shiffrinová dokázala pridať víťazstvá v tejto sezóne, ale treba si uvedomiť, že až na tréningy na super G na MS v Cortine sa rýchlostným disciplínam tento rok nevenovala. Čiže mala viac času ako na tréningy technických disciplín.

200 získaných bodov z možných 200 v Levi

Už pred sezónou mala Petra Vlhová stanovený jasný cieľ – zisk veľkého krištáľového glóbusu. Treba uznať, že jej k tomu dopomohla aj Mikaela Shiffrinová, keď oznámila, že vzhľadom na dlhú absenciu vynechá zjazd a super G.

Bolo tak jasné, že od začiatku  sezóny určite nebude atakovať najvyššie priečky, keďže dlho nepretekala. Podmienky boli dobré a bola tu teda otázka – kedy, keď nie teraz?

Pre Petru Vlhovú to teda znamenalo aj mimoriadny tlak, pretože sama vedela, že je mimoriadne kľúčové zvládnuť úvod sezóny. Spomeňme si na štart predošlej sezóny, kedy v Levi viedla po prvom kole, ale bohužiaľ na začiatku 2. kola spravila chybu a vypadla.

Petra však nedopustila, aby sa predošlý rok opakoval a s bravúrou zvládla oba závody a z Levi si brala maximum bodov, čo jej hlavne pomohlo dobre  nastaviť psychiku, že všetko je na dobrej ceste za veľkým glóbusom.

„Bolo to skutočne ťažké. Cítila som, že som pod tlakom, chcela som potvrdiť sobotňajšie víťazstvo. To sa mi podarilo. Som šťastná, že som dokázala vydať zo seba maximum, celú svoju energiu. Vyhrať dvakrát v Levi je niečo úžasné,“ povedala Vlhová v rozhovore pre Eurosport.

Prvé pódium v Super G v Garmisch-Partenkirchene

Petra zaznamenala veľký progres v zjazde a super-G už v minulej sezóne a tento rok dokázala v týchto disciplínach podávať stabilné výkony. Ukázala to už na úvodnom podujatí vo francúzskom Val d'Isère, kde skončila v Super-G na 6. pozícii a dokázala vyrovnať maximum  v zjazde vo švajčiarskom stredisku Crans Montana, kde skončila 4.

Jej forma vygradovala v nemeckom Garmisch-Partenkirchene, kde dokázala vybojovať svoje prvé pódium v rýchlostných disciplínach a nebyť chybičky v závere, pokojne mohla atakovať víťazný čas Lary Gutovej-Behramiovej.

„Petru to určite povzbudí najmä psychicky po viacerých štvrtých miestach v rýchlostných disciplínach a nešťastných ,obrákoch´, kde nejazdila tak ako chcela,“ vravel vtedy jej brat Boris Vlha.

Je to dôležitý faktor z toho hľadiska, že v slalome a obrovskom slalome už sme u nej videli množstvo úspechov. Pre touto sezónou bolo hlavnou otázkou, či sa zlepšila natoľko, aby dokázala atakovať najvyššie priečky pravidelne aj v zjazde a super G.

A to sa napokon aj potvrdilo. Navyše, treba ešte podotknúť, že Garmisch-Partenkirchen bol poslednou zastávkou pred MS v talianskom Cortina d’Ampezzo, čo ju psychicky veľmi povzbudilo.

Udržanie sa na trati v Aare a konečné 8. Miesto

Mnohí by o tom pravdepodobne zapochybovali, keďže Lara Gutová-Behramiová na domácom finále vo švajčiarskom Lenzerheide nepridala jediný bod a Vlhovej vlastne stačil už náskok po prvom slalome vo švédskom Aare.

Avšak treba vziať do úvahy jeden dôležitý a podstatný fakt. A to ten, že vo chvíli, keď sa dokázala priam zázrakom udržať na trati, každý rátal s tým, že sa finále SP kompletne odjazdí. Málokto tušil, že zjazd a super G bude zrušený.

To poukazuje na fakt, že v prípade, ak by sa aj zjazd aj super G išli, tak aj spomínané 8. miesto mohlo mať pre Petru Vlhovú v konečnom súčte veľmi cennú hodnotu. Petra všetkým ukázala ako bojuje pravá šampiónka, nevzdala to a v 2. kole využila nižšie štartovacie číslo.

Predviedla výbornú jazdu a vzhľadom na to, že sneh na trati mäkol, tak sa stav trate každou jazdou zhoršoval, čo našej pretekárke výrazne dopomohlo ku konečnému 8. miestu.

V konečnom dôsledku ale práve chyba v 1. kole možno stála Slovenku malý glóbus, keďže sa Liensbergerová víťazstvom výrazne dokázala dotiahnuť na Petru Vlhovú.

 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo