Petra Vlhová prechádza pod SOŠV, Slovenská lyžiarska asociácia prišla o štatút národného športového zväzu

1. 12. 2020 |
 

Slovenská lyžiarska asociácia, SLA, Petra Vlhová, Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu. Slovenská lyžiarska asociácia (SLA) prišla o štatút národného športového zväzu a hnutie tak prechádza pod Slovenský olympijský a športový výbor (SOŠV). Aj vďaka tomuto môže Petra Vlhová pokračovať vo svojej sezóne.

Petra Vlhová sa teší po víťazstve v druhom slalome novej sezóny Svetového pohára v alpskom lyžovaní žien vo fínskom Levi. FOTO TASR/AP. 

Slovenská lyžiarska asociácia, SLA, Petra Vlhová, Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu. Ministerstvo školstva, vedy, výskum a športu SR odoberá štatút národného športového zväzu Slovenskej lyžiarskej asociácii (SLA).

Po dohode s Medzinárodnou lyžiarskou federáciou (FIS) tak hnutie, združujúce viacero disciplín, bude dočasne spadať pod Slovenský olympijský a športový výbor (SOŠV).

Oznámil to v utorok na svojom facebookovom profile splnomocnenec vlády SR pre mládež a šport Karol Kučera.

Na základe toho by fenomenálna slovenská zjazdárka Petra Vlhová mala nerušene pokračovať vo fantasticky rozbehnutej sezóne Svetového pohára. Už cez víkend suverénne vedúcu pretekárku SP čakajú dva superobrovské slalomy vo švajčiarskom St. Moritzi.

Záštita SOŠV by sa mala týkať nielen alpského, ale aj ďalších úsekov a ich reprezentantov, sezóna je v rozbehu aj u bežcov, akrobatov, snoubordistov, či v severskej kombinácii, SLA združuje aj skoky a lyžovanie na tráve.

Petra Vlhová prechádza pod SOŠV

"Boj za očistu Slovenska pokračuje a ani šport nie je výnimkou. Ak by orgány kontroly v športe fungovali tak ako by mali a nezanedbávali by hrubo svoju prácu a povinnosti, nemuselo by dochádzať k toľkým podnetom, či nezodpovedaným otáznikom, ktoré nad týmito podnetmi sú.

Situácia v niektorých športových hnutiach na margo fungovania niektorých zväzov vrie a my športoví poslanci, či sekcia športu na ministerstve nemôžeme byť k tomu ľahostajní. Azda najhoršia situácia je v lyžiarskom hnutí, kde to už zašlo tak ďaleko, že takmer celé lyžiarske hnutie je rozhodnuté opustiť svoju národnú lyžiarsku asociáciu a prestúpiť do nového zväzu slovenského lyžovania.

Sú to zástupcovia jednotlivých lyžiarskych disciplín, lyžiarske kluby so svojou lyžiarskou základňou a aj naši reprezentanti na čele s Petrou Vlhovou. Ale vlak sa nakoniec pohol a Ministerstvo školstva odoberá štatút národného športového zväzu SLA a po dohode s FIS tak lyžiarske hnutie na Slovensku dočasne bude spadať pod SOŠV, kým sa nový národný športový zväz nevymenuje.

Želám tak celej lyžiarskej obci, aby sa ich tento negatívny priebeh dotkol čo najmenej, na čele s Petrou Vlhovou, ktorá má fantasticky rozbehnutú sezónu a potrebuje sa sústrediť na svoju prípravu a výkon, aby nás mohla čo najlepšie reprezentovať," konštatoval Kučera.  

Petra Vlhová a ďalší členovia vystúpili z SLA

Už počas dňa zástupcovia časti členstva SLA informovali, že sa odhodlali k radikálnemu kroku. Po dlhom neriešení problémov vystúpili z asociácie a v tlačovej správe zaslanej TASR uviedli, že sa tak rozhodli napriek tomu, že slovenským reprezentantom hrozí neúčasť na medzinárodných pretekoch. Upozornili, že ak nezasiahnu kompetentní predstavitelia štátu, lyžovanie na Slovensku skončí.

"Piati zo šiestich členov predsedníctva alpských disciplín spolu so 46 športovými klubmi, ktoré v sebe združujú 1317 členov, ukončujú členstvo v SLA," uviedla na utorkovom brífingu Jana Palovičová, poverená vedením športového odvetvia alpských disciplín SLA: "Členstvo ukončuje nadpolovičná väčšina zjazdárskych klubov, ktorá predstavuje takmer 40 percent členskej základne SLA.

Dlhodobé neriešenie, ignorovanie a absencia skutočne korektného zásahu činiteľov štátu nás doviedlo na okraj priepasti, do ktorej padá slovenské lyžovanie. To, čo sa dlhodobo deje v Slovenskej lyžiarskej asociácii, nemá so športom, ani s národom, ani asociačným aspektom nič spoločné.

Môžem s plnou vážnosťou a zodpovednosťou potvrdiť slová bývalého prezidenta SLA Františka Repku, ktorý ako dôvod svojej rezignácie uviedol, že v rámci predsedníctva SLA dochádza k účelovej manipulácii s informáciami, zo strany prezidenta a viceprezidentov dochádza tiež k ovplyvňovaniu členov predsedníctva SLA, presadzovaniu ich osobných názorov a záujmov."

Igor Vlha sa trápi už 12 rokov

Igor Vlha, otec úspešnej reprezentantky zdôraznil: "Trápim sa dvanásť rokov. Som rád, že sa niečo udialo. Štát by si mal uvedomiť, že nás nemôže riešiť jeden človek a ešte k tomu Talian. Musí sa to skončiť. Musí sa začať riešiť šport, deti, juniori."

Podľa Palovičovej nespokojní lyžiari už 10 rokov upozorňujú všetky kompetentné orgány štátnej správy, a to premiérov, ministrov školstva, štátnych tajomníkov pre šport či hlavnú kontrolórku športu.

Na praktiky predsedníctva SLA, a to manipuláciu, obchádzanie dôležitých zákonných predpisov a interných smerníc: "V asociácii neexistuje dialóg, len direktíva a absencia elementárnych znakov slušnosti k svojim členom, popierajú sa tam základné princípy športu, hodnoty príležitostí a fair play," uviedla v tlačovej správe Palovičová.

Igor Vlha nechce reprezentovať Slovensko pod SLA

Odchádzajúcich členov podporujú aj Lyžiarska akadémia Veroniky Velez-Zuzulovej, Ski Team Žampa či Ski Team Vlha. "Nechceme byť spájaní s praktikami a spôsobmi, ktoré sa používajú v Slovenskej lyžiarskej asociácii. Náš tím je plne ochotný reprezentovať Slovensko, avšak prostredníctvom inej organizácie ako SLA," povedal Igor Vlha. "Všade musia byť a potom platiť rovnaké pravidlá pre všetkých," dodal Tomáš Žampa.

Nespokojnosť prepukla aj v kluboch so športovcami v rýchlostnom, akrobatickom, skokanskom, bežeckom či trávovom lyžovaní. Katastrofálny stav v organizácii vníma aj predseda športovo-technickej komisie zjazdového lyžovania zdravotne znevýhodnených za Slovenský paralympijsky výbor (SPV) Martin Makovník.

"V blízkej budúcnosti má náš šport prejsť pod národný športový zväz s napojením na FIS. Neviem si predstaviť, že podobnú frustráciu, s akou dnes bojujú lyžiari na Slovensku, budeme musieť riešiť aj my," oznámil Makovník.

Zástupcovia vystupujúcich zo SLA vyzvali následne predstaviteľov štátu, aby s okamžitou platnosťou zastavili financovanie a odobrali štatút národného športového zväzu Slovenskej lyžiarskej asociácii (SLA).

 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo