Na svahu jej radí Petra Vlhová. Plakala, keď zistila, že bude reprezentovať Česko

27. 11. 2020 |
 

Petra Vlhová, Martina Dubovská, SP, lyžovanie, Levi, Lech-Zürs, Podbrezina. Martina Dubovská vyrastala na rovnakom sídlisku ako Petra Vlhová. Napriek tomu reprezentujú inú krajinu. Kým naša pretekárka ostala verná vlajke s dvojkrížom, jej kamarátka už oblieka dres našich západných susedov z Česka. 

Česká reprezentantka so slovenskými koreňmi Martina Dubovská. FOTO Facebook.com, Martina Dubovská.

Petra Vlhová, Martina Dubovská, SP, lyžovanie, Levi, Lech-Zürs, Podbrezina. Hoci do svojich šestnástich rokov tiež reprezentovala Slovensko, musela sa riadiť pokynmi svojho otca, ktorý jej dal jasné inštrukcie.

„Nebola som nadšená a aj som si poplakala. Nemala som na výber. Bolo to o peniazoch, ktoré som vtedy nevnímala. Na Slovensku som nemala podporu na prípravu,“ vravela pre sme.sk ešte pred dvoma rokmi Dubovská.

Petra Vlhová jej program a výsledky v sezóne 2020/21 - kliknite >>

Neskôr rodáčka z Třinca priznala, že pokiaľ by tak neurobila, dávno by profesionálne nešportovala „Ak by som pretekala za Slovensko, tak už pravdepodobne nelyžujem. V Semmeringu mi Veronika Velez-Zuzulová hovorila, že môžem byť rada, že jazdím za Česko.“

„Síce tam nie je veľa peňazí, ale aspoň zväz nerobí také zlo ako na Slovensku,“ vravela už v rozhovore pre iDnes.cz Dubovská krátko po jej vtedajšom životnom úspechu, ktorý dosiahla začiatkom roka 2018 v Simmeringu, keď skončila v najtočivejšej disciplíne na 18. mieste.

Martina Dubovská bola v Levi blížko k svojmu maximu, radila jej Petra Vlhová 

Uplynulý víkend však svoje maximum takmer vyrovnala, keď v Levi v nedeľňajšom slalome skončila na 10. a deň predtým na 12. priečke. Skvelý jazdy však boli aj výsledkom spolupráce s Petrou Vlhovou.

„Poznáme sa totiž dlho, dokonca sme z jedného sídliska Podbreziny. Keď Petra prišla do cieľa, dala mi report z trate, čo bola pre mňa veľká pomoc. Vedela som tak, do čoho idem,“ vravela pre sport.cz Dubovská, ktorá drží svoje maximum zo slalomu v Levi spred roka, kde skončila na deviata.

 

„Poprosila som Petru, či by mi dala po jej jazde nejaké informácie k trati. Nemala s tým problém. V cieli sme mali fyzioterapeuta, ktorému poskytla výborné informácie. Vďaka nim som mohla ísť naplno, keďže som vedela, čo ma na trati čaká. Za to som Petre veľmi vďačná a vážim si to. Poradila mi už aj v minulosti. Ja nie som pre ňu konkurencia,“ prezradila už v rozhovore pre sme.sk.

Hoci sa môže zdať, že si takto pretekárky na svahu vymieňajú informácie často, nie je to tak. Každá sa väčšinu času totiž zameriavajú výhradne na vlastnú prípravu.

„Slovenky a Češky však majú špeciálny vzťah. Keď sa s Peťou stretneme, vždy sa porozprávame. Na pretekoch to už neplatí, tam sa každá sústredí na seba. Aj Shiffrinová je vtedy vo svojej bubline,“ dodáva Dubovská.

Martina Dubovská: Petra Vlhová je kráľovná slalomu

Podobné zážitky zo svahov by však 28-ročná pretekárka s veľkou pravdepodobnosťou nezažila, ak by ostala pod Slovenskou lyžiarskou asociáciou.

„V Česku som ako juniorka mala zaplatené štyri sústredenia na ľadovci i trénera, čo bola veľká pomoc. S dievčatami, s ktorými som trénovala ešte na Slovensku, už žiadna profesionálne nelyžuje. Dokonca ani Slovenská lyžiarska asociácia mi nerobila problémy. Možno boli radi, že sa ma zbavili,“ priznáva Dubovská, ktorá je veľkou obdivovateľkou Petry Vlhovej.  

Jej nedávne dve víťazstvá z Levi v slalome potvrdzujú, že 25-ročná Slovenka, má nakročené k výnimočnej sezóne.

„Petra je niekde inde. Ona je úplne iný level. Je to kráľovná slalomu. Jazdí perfektne. Keď jej to vychádza, je radosť sa na to pozerať. Najväčšie rozdiely je vidieť na náročných a ľadových kopcoch. Petra s Mikaelou sú úplne inde. Za nimi je zopár ďalších dievčat a potom ostatné,“ dodáva Dubovská, ktorá kedysi randila s jej bratom Borisom.

Martina Dubovská sa však teaz sústredí už na ďalší diel Svetového pohára, ktorý sa ide už vo štvrtok v rakúskom Lech-Zürs. Vorarberlské stredisko totiž hostí paralelný obrovský slalom, pred ktorým však Dubovská nemá veľké oči.

„Pralelné preteky mám rada, toto bude nová disciplína, na obrákových lyžiach, ale s bránkami bližšie pri sebe. Som na to zvedavá. Zatiaľ som na to trénovala iba jeden deň, ešte jeden pridám, ale teším sa,“ dodala na záver Martina Dubovská.

 

 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo