Paulína Fialková opísala následky COVID-19: Nemohla som sa nadýchnuť, cítila som arytmiu srdca. Zľakla som sa

20. 1. 2021 |
 

Paulína Fialková, Ivona Fialková, sestry Fialkové, biatlon, SP, lyžovanie, ženy, COVID-19, koronavírus. Paulína Fialková a Ivona Fialková chcú napriek problémom s koronavírusom štartovať na MS v Pokljuke.

Paulína Fialková pred štartom sezóny. FOTO TASR.

Paulína Fialková, Ivona Fialková, sestry Fialkové, biatlon, SP, lyžovanie, ženy, COVID-19, koronavírus. Slovenské biatlonistky Paulína a Ivona Fialkové chcú napriek zdravotným problémom po prekonaní ochorenia COVID-19 štartovať na februárových MS v slovinskej Pokljuke. Uviedli to v rozhovore pre portál slovenskybiatlon.sk.

Fialkové po pretekoch 5. kola Svetového pohára v Oberhofe, kde Ivona v šprinte získala pre slovenské farby prvé body do hodnotenia seriálu v tejto sezóne, prerušili sezónu. Obe totiž po prekonaní ochorenia trápili zdravotné problémy a nemohli podávať plnohodnotné výkony.

Paulína Fialková opísala ťažkosti po COVID-19

"Nechceli sme sa na to totiž vyhovárať. Lenže následne preteky ukázali závažné problémy s dýchaním a už sme nedokázali inak ľuďom vysvetliť, prečo nemôžme správne dýchať," povedala Paulína Fialková, ktorá následne detailne opísala, s akými konkrétnymi problémami sa musela vyrovnávať priamo počas pretekov.

"Zo svojim telom mám skúsenosti a viem rozoznať, kedy nie je forma a kedy sa deje niečo, čo si neviem vysvetliť. Môj problém je, že od 90 do 100 percent nedokážem podávať výkony. Lenže telo do 90 percent dokáže pracovať normálne, no v pretekovom režime už ide naplno a začínajú dýchacie problémy."

"Nemohla som sa nadýchnuť, mala som stiahnuté hrdlo, cítila som srdcovú arytmiu. Aj ma to vystrašilo, preto padlo rozhodnutie, že pôjdem ešte na dodatočné vyšetrenia, ktoré majú potvrdiť, či som v poriadku a môže ďalej športovať alebo nie," pokračovala Paulína Fialková.

Po absolvovaní ďalších vyšetrení a konzultáciách s lekármi sa rozhodli, že vrchol sezóny by chceli absolvovať. Majstrovstvá sveta sú na programe od 9. do 21. februára.

"Rozhodli sme sa, že to nevzdáme, skúsime to a zabojujeme," povedala Ivona Fialková pre slovenskybiatlon.sk o ich účasti na svetovom šampionáte. "Nemôžeme však už očakávať to, čo sme očakávali pred sezónou.

Ivona FIalková pôjde na preteky

Vyjadrenia lekárov sú jasné, že zázraky sa nestanú. Môžeme teda aspoň urobiť všetko, čo je v našich silách, aby sme podali aspoň nejaký solídny výkon. Rozhodli sme sa, že to skúsime."

Ivona potrebuje pretekať a preto sa rozhodla štartovať pred MS aj na majstrovstvách Európy, ktoré sú na programe v poľskom stredisku Duszniki-Zdrój koncom januára. Plánuje tam absolvovať šprint a stíhacie preteky.

Paulína Fialková súťaženie zatiaľ vynechá, namiesto toho absolvuje sústredenie a potom sa presunie do dejiska MS. "Preteky pre mňa teraz nie sú absolútne vhodná voľba. Budem trénovať a snažiť sa dostať aspoň na svoje priemerne dobré pocity.

Ak sa nebudú v tréningu javiť žiadne závažné problémy, tak budem štartovať na majstrovstvách sveta. Ale lekári sa jednoznačne zhodli na tom, že covid spôsobil totálne vyčerpanie organizmu a v podstate som na svojom energetickom dne. Nebudem preto už od seba očakávať zázraky," uviedla Paulína.

 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo