Slovensko na MS v biatlone 2021 - program a výsledky

13. 2. 2021 |
 

MS v biatlone 2021 hostí slovinská Pokljuka. Na šampionáte od 10.2. do 21.2. bude Slovensko vkladať najväčšie nádeje do Paulína a Ivony Failkových. 

Ivona Fialková bude patriť k najväčším nádejám Slovenska na MS 2021. FOTO: Slovenský biatlon, Facebook.com.

Slovenská výprava sa predstaví na majstrovstvách sveta v biatlone (10. - 21. februára) so skromnejšími cieľmi ako v uplynulých rokoch.

Výkony v slovinskej Pokljuke mali ťahať najmä sestry Paulína a Ivona Fialkové, ktoré však zasiahla pandémia koronavírusu a po zdravotných problémoch museli dočasne prerušiť sezónu. Je tak otázne, v akej forme sa predstavia na vrchole biatlonovej sezóny.

Obe sestry prekonali ochorenie COVID-19 ešte v novembri. Po pozitívnom teste sa nemohli zúčastniť na úvodných pretekoch ročníka v Kontiolahti, neskôr sa do kolotoča Svetového pohára vrátili, no problémy neodzneli a tak sa po 5. kole v Oberhofe rozhodli pre pauzu.

Biatlon MS program, sestry Fialkové

Paulína Fialková odvtedy nepretekala a absolvovala len sústredenie. Ivona sa naopak predstavila na uplynulých majstrovstvách Európy v Poľsku, kde obsadila 13. miesto v šprinte a 32. v stíhačke. "Jasné, že sme mali pred sezónou úplne iné ciele, ale stalo sa toľko vecí, za ktoré ani nemôžeme a ktoré sa už nedajú zmeniť lusknutím prsta.

Robíme, možné aj nemožné, aby sme v našej momentálnej situácii podali najlepší výkon. Ideálne to už nebude, zázrak sa nestane, ale s dobrou streľbou sa dá zabojovať aj na majstrovstvách. Určite to nevzdám a idem do toho na sto percent.

Vidím, že šprinty v tréningu dokážem celkom dobre zájsť, takže možno tie ME boli pre mňa takým poznaním, ako to nasmerovať na MS," uviedla pre slovenskybiatlon.sk Ivona Fialková, ktorá si na vlaňajších MS v Anterselve vybojovala 6. miesto v stíhačke a deviate v šprinte.

MS Pokljuka (Slovinsko)

 • 10. február (streda) mix štafety na 4x7,5 km Slovensko skončilo na 18. mieste - kliknite
 • 12. február (piatok) muži - šprint na 10 km, 1. Martin Ponsiluoma (Švéd.) 24:41,1 min (0), ... 37. Michal Šíma +1:40,3 (0), 69. Tomáš Hasilla +2:29,3 (2), 80. Šimon Bartko (všetci SR) +3:06,4 (4)
 • 13. február (sobota) ženy - šprint na 7,5 km, 1. Tiril Eckhoffová (Nór.) 21:18,7 min (0 tr. kôl)... 13. Paulína Fialková +1:10,7 (1), 65. Ivona Fialková +3:06,3 (4), 93. Veronika Machyniaková (všetky SR) +4:53,2 (3)
 • 14. február (nedeľa) muži - stíhačka na 12,5 km, štart od 13:15 hod.
 • 14. február (nedeľa) ženy - stíhačka na 10 km, štart od 15:30 hod.
 • 16. február (utorok) ženy - vytrvalostné preteky na 15 km, štart od 12:05 hod.
 • 17. február (streda) muži - vytrvalostné preteky na 20 km, štart od 14:30 hod.
 • 18. február (štvrtok) mix dvojíc, štart od 15:15 hod.
 • 20. február (sobota) ženy - štafeta na 4x6 km, štart od 11:45 hod.
 • 20. február (sobota) muži - štafeta na 4x7,5 km, štart od 15:00 hod.
 • 21. február (nedeľa) ženy - hromadné preteky na 12,5 km, štart od 12:30 hod.
 • 21. február (nedeľa) muži - hromadné preteky na 15 km, štart od 15:15 hod.

Slovensko má právo postaviť v individuálnych pretekoch na MS trojicu mužov i žien. Spolu s Fialkovými cestovali do Pokljuky aj Veronika Machyniaková a Henrieta Horváthová, ktorá je v pozícii náhradníčky a predstaví sa v štafetách.

Tím mužov tvorí kvarteto Michal Šima, Tomáš Hasilla, Šimon Bartko a Matej Baloga, ktoré v tejto sezóne bojuje v SP. "Myslím si, že bežecky je to celkom fajn, hlavne v porovnaní s minulým rokom je to úplne inde.

Streľba je dobrá, ale stále tomu chýba tá jedna rana či jedna položka. Dúfam, že sa to ešte trochu zlepší a na MS sa to ukáže a bude to dobré," uviedol Hasilla

Biatlon MS program, Slovensko

Prezidenta Slovenského zväzu biatlonu (SZB) Petra Vozára by u mužov potešil dobrý výsledok v štafete, podobne ako 12. miesto z konca januára na SP v Anterselve. "U mužov by sme radi nadviazali na dobré umiestnenie v štafete. Medzi jednotlivcami je cieľ v niektorých pretekoch skončiť do 40. miesta.

U žien je ťažké dávať si konkrétne ciele, keďže všetko bude závisieť od toho, ako sa podarí sestrám Fialkovým vrátiť do pretekárskeho kolotoča po problémoch po prekonaní koronavírusu, keď museli prerušiť sezónu. Obe by sa mali predstaviť už v stredajšom mixe," uviedol pre TASR.

Preteky v Pokljuke sú špecifické, keďže sa areál nachádza vo výške okolo 1350 metrov na náhornej plošine v Julských Alpách a patrí medzi najvyššie položené biatlonové strediská. Slovenská výprava bude počas šampionátu bývať hneď pri areáli a má tak ideálne podmienky na prípravu.

"Keďže je stredisko vo vyššej nadmorskej výške, naša výprava tam odcestovala už vo štvrtok, aby sa stihla aklimatizovať a absolvovala krátku prípravu. Podarilo sa zabezpečiť ubytovanie hneď pri trati, čo nás teší. Majú k dispozícii aj tímového lekára a najlepší servisný tím, aký sme dokázali získať," dodal Vozár.

Šampionát odštartuje v stredu pretekmi miešaných štafiet, po voľnom dni sú v piatok a sobotu na programe rýchlostné preteky a v nedeľu stíhačky mužov i žien. Na budúci týždeň sa v utorok a stredu uskutočnia vytrvalostné preteky, vo štvrtok mix dvojíc a šampionát vyvrcholí cez víkend štafetami a hromadnými pretekmi.

Medzi mužmi dominujú v celej sezóne nórski pretekári, ktorým patria prvé štyri priečky v celkovom poradí SP. Na čele je Johannes Thingnes Bö pred Sturlom Holmom Laegreidom, bratom Tarjeiom a Johannesom Dalem. Medzi okruh favoritov na MS patria aj Francúzi Quentin Fillon Maillet, Émilien Jacquelin či Švédi Sebastian Samuelsson a Martin Ponsiluoma.

Medzi ženami je na čele poradia SP Nórka Marte Olsbuová Röiselandová, ktorá vlani na šampionáte v Anterselve získala cenný kov v každej disciplíne (5-0-2). Jej najväčšími konkurentkami budú krajanka Tiril Eckhoffová, Švédka Hanna Öbergová či Talianka Dorothea Wiererová. V uplynulých kolách SP ukázala výbornú formu Rakúšanka Lisa Theresa Hauserová, ktorá bola v Oberhofe a Anterselve päťkrát na pódiu a vyhrala vytrvalostné preteky.

 
ČO SA DEJE
 • Najnovšie
 • |
 • Mesiac
 • Týždeň
 • Celkovo