Livio Magoni: MS nie sú našou prioritou. S Petrou Vlhovou chceme vyhrať niečo iné, pre Slovensko historické

12. 2. 2021 |
 

Petra Vlhová prežíva na MS v zjazdovom lyžovaní jeden presun pretekov za druhým. Jej hlavným cieľom však nie je svetový šampionát v Cortine.

Petra Vlhová túži vyhrať pre Slovensko veľký glóbus. FOTO: TASR.

Potvrdil to jej tréner Livio Magoni. Hoci sa taliansky odborník v utorok hneval na organizátorov pre zrušenie Super G, s Petrou Vlhovou sa zmeriavajú na vyššie méty.

„MS v zjazdovom lyžovaní nie sú našou prioritou. Chceme medaile, ale náš cieľ je celkový triumf, pretože to by bolo pre Slovensko historické. Cenné kovy už máme, tiež aj víťazstvá v jednotlivých disciplínach. Chceme veľkú trofej,“ povedal pre AP Livio Magoni.

Je jasné, že taliansky tréner hovoril o veľkom kryštálovom glóbuse. Pred štartom aktuálnej sezóny to deklarovala aj sama Petra Vlhová, čo potvrdzujú aj jej výkony. Ako jediná lyžiarka aktuálneho ročníka sa totiž zúčastnila všetkých 22 doterajších pretekov SP v zjazdovom lyžovaní, v ktorých triumfovala štyrikrát.

„Letnú prípravu sme naplánovali tak, aby mala formu dlhšie. Naša taktika bola, začať ročník super-silní, aby nás museli ostatní naháňať a robiť veci, ktoré by inak nerobili,“ pokračoval 57-ročný Talian.

Livio Magoni priznal, že Petra Vlhová bojovala s únavou

Avšak Petra Vlhová sa počas januára dostala do nepriaznivej situácie, kedy sa viacerí obávali o jej formu. Nevedela sa dostať do svojej pohody a začala strácať body na pretekoch, ktoré jej inokedy vychádzali.

Samotného trénera Livia Magoniho najviac trápilo, prečo sa Petra Vlhová nevie uvoľniť v obrovskom slalome. Frustrácia vyvrcholila po „obráku“ v Kronplatzi, kde skončila na 12. mieste a predtým dokonca vypadla z Super G v Crans-Montana, kde minula jednu bránku.

„Výsledky hovoria za všetko, momentálne sa v 'obráku' necítim najlepšie, snažím sa to zlepšiť. Uvidíme, čo bude ďalej,“ povedala po pretekoch Vlhová.

V tomto období sa vynárali aj časté špekulácie o zvýšenom tlaku, čo však jej tím popieral. Petrin brat Boris Vlha dokonca v tom období pre sportnet.sk priznal, že tlaky boli pred rokom ešte väčšie.

„Neverím, že tam vôbec nie je tlak, pretože Petra sama vykazuje známky frustrácie, ale to je prirodzené. Keď niekto v takejto situácii povie, že tlak nepociťujú, tak tomu neverím,“ povedal v rozhovore pre Športinak skúsený mentálny kouč Peter Bielik.

Petra Vlhová ako Tina Mazeová

Špekulácie o strate formy následne doplnili aj dohady o únave, ktorá mohla po náročnom mesiaci na 25-ročnú Liptáčku doľahnúť. Lenže aj toto Livo Magoni s Petrou Vlhovou pred sezónou očakával.

„Všetko, čo robíme, bolo naplánované. Únavu, ktorú nedávno pociťovala, sme očakávali. Aj preto sme ju poslali na tri dni k moru, aby si tam s rodinou oddýchla,“ prezradil Magoni.

Naša pretekárka totiž minulý týždeň strávila tri dni v prímorskom mestečku Grado. Presne tam poslal aj Tinu Mazeov počas zlomovej sezóny 2012/13, ktorú zavŕšili celkovým triumfom v SP.

Petra Vlhová však už pri mori oddychovala s oveľa lepším pocitom. Tesne predtým totiž v Garmich-Partenkirchene skončila v Spuer G na 2. mieste, čo sa jej dovtedy v kariére ešte nepodarilo.

Petra Vlhová tak ostáva na čele priebežného poradia SP. Stále však musí byť v strehu, pretože druhá Lara Gutová-Behrámiová stráca na našu pretekárku len 42 bodov a Michelle Gisinová 182.

„Ktokoľvek to vyhrá, tento rok je naozaj vyrovnaný a silný, pretože každý v tejto sezóne lyžuje kvalitne,“ dodal na záver Livio Magoni.

 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo