Po minuloročných majstrovstvá sveta žien vo futbale majú dievčatá už aj ženské vzory. Dosiahnuť veľký úspech vo futbale prestala byť mužská záležitosť, hovorí pre Športinak Katarína Chovancová, trénerka a koordinátorka rozvoja ženského futbalu Východoslovenského futbalového zväzu (VsFZ).
Tréneri regionálneho výberu Východoslovenského futbalového zväzu (VsFZ) počas štúdie druhej najvyššej trénerskej licencie UEFA-A. Zľava Erik Makó, Katarína Chovancová, Marián Halavin. Foto - archív KCH
Katarína Chovancová bola najlepšou strelkyňou súťažného ročníka prvej ligy žiačok a získala aj nomináciu do širšieho kádra reprezentácie do 19 rokov, ale prišlo zranenie a musela s aktívnym futbalom skončiť. S trénovaním začala v roku 2017 v CFT BENECOL KOŠICE, kde pôsobí dodnes.
Je tiež asistentkou pri regionálnom výbere VsFZ, skúsenosti má aj so ženskou slovenskou reprezentáciou WU15 a ako koordinátorka SFZ pre ženský futbal pre východoslovenský región. Je lektorkou projektu pre dievčenský futbal UEFA DISNEY PLAYMAKERS Slovensko a pracuje ako školská trénerka športových tried na ZŠ Postupimská v Košiciach. Ako prvá žena na východnom Slovensku si dokončuje UEFA A licenciu.
Čo bol najväčší úspech alebo počin futbalistiek na východe Slovenska za rok 2023?
"Veľkým úspechom bol postup ženského družstva Tatrana Prešov do prvej DEMIŠPORT ligy, čím je zatiaľ jediným zástupcom východu v prvej lige žien. Zároveň po jesennej časti, ,,nové“ družstvo žien Partizána Bardejov kraľuje v tabuľke druhej ligy žien. Dievčatá ročník 2009 regionálneho výberu VsFZ na svojom druhom turnaji regionálnych výberov v Poprade obhájili druhé miesto. (Prvý turnaj pre ročník 2009 bol na jeseň 2022).
Dorastenky Partizána Bardejov po zisku Majstrovského titulu. Foto - archiv KCH
Výsledok nás veľmi teší, ale cieľom elitného turnaja regionálnych výberov, či už chlapčenských, alebo dievčenských je predovšetkým vzájomná konfrontácia momentálne najlepších hráčov z daných regiónov. Úspechy nechýbali ani v mládežníckych družstvách na klubovej úrovni. Tatran Prešov v kategórii WU15 získali bronz a dievčatá Partizána Bardejov získali titul Majsteriek Slovenska v kategórii WU19."
Čo Vás naopak zarmútilo alebo nahnevalo v ženskom futbale v roku 2023?
"Mrzí ma, že dodnes majú v niektorých kluboch jednotlivé ženské družstvá iba hlavného trénera. Respektíve, v niektorých prípadoch sa o všetky ženské družstvá starajú iba jeden alebo dvaja tréneri, čo je zarážajúci fakt. Jednou z ďalších prekážok rozvoja, ako aj popularity, je aj to, že ženský futbal je vnímaný a, žiaľ u nás na Slovensku, stále riadený ako amatérsky šport. Netýka sa to len minulého roka, je to žiaľ dlhodobá záležitosť. Zároveň nás všetkých mrzí, že sa minulý rok nemohla uskutočniť halová sezóna mládeže."
Pribúdajú hráčky do tímov, majú dievčatá či ženy záujem a ambície hrať futbal?
"Záujem dievčat rastie každým rokom. Ako stále tvrdím, za mojich čias sme začínali v kluboch väčšinou s chlapcami v neskoršom veku a konkurencia bola menšia. Dnes, ak príde 12 -14 ročné dievča, že chce začať hrať futbal, tak už môže byť neskoro. Viacero dievčat začína s futbalom už v skoršom veku, navyše niektoré kluby majú aj čisto dievčenské kategórie do 11 rokov. Tak ako u chlapcov, aj u dievčat je najväčšou ambíciou reprezentovať svoju krajinu. Nárast kvantity sledujeme aj v rámci regionálnych výberov. Čo sa týka kvality, tak sa ročníky striedajú a kvalita dievčat výrazne závisí v prvom rade od prípravy v kluboch, ale kvantitatívne máme z roka na rok viac registrovaných hráčok na výber do najlepšej ,,18tky“ (16 hráčok + 2 brankárky) z regiónu."
Udalosťou roka boli určite majstrovstvá sveta žien vo futbale, ktoré vyhrali Španielky. Šampionát mal rekordnú návštevnosť, nespochybňovala sa ani kvalita ženského futbalu. Zdvihli majstrovstvá sveta úroveň ženského futbalu?
"Vo svete jednoznačne. Jednotlivé štáty zvyšujú financie pre ženský futbal, výraznejšia je aj pomoc od sponzorov a zahraničné kluby ponúkajú oveľa vyššiu podporu pre ženské družstvá. Motivujú ďalšie dievčatá či ženy začať hrať futbal? Vnímali ste to vo svojom okolí? Určite áno. Aj vďaka týmto udalostiam, respektíve lepšie povedané väčšej medializácii týchto udalostí, začínajú mať okrem mužských vzorov aj svoje ženské vzory vo futbale. Je to pre nich dôkaz, že ísť si za svojim cieľom a dosiahnuť veľký úspech vo futbale už nie je iba mužskou záležitosťou. Keď sa rozprávam s dievčatami, tak skoro každá z nich má prehľad o jednotlivých zápasoch a vždy spomenú svoje obľúbené futbalistky."
Ženy Tatrana Prešov ako víťazky druhej ligy - postup do Demišport ligy. Foto - archiv KCH
Čo čaká ženský futbal v roku 2024 na východe a na Slovensku?
"Najbližšie sa na východnom Slovensku uskutoční druhý turnaj regionálnych výberov pre ročník 2010 a to v dňoch 16. - 18. apríla 2024 u nás na východe, konkrétne v Poprade. V júni nás čaká opäť finálový turnaj o majstra Slovenska v kategóriách WU19 a WU15. Populárne a veľmi kvalitné sú dievčenské futbalové kempy, ktoré každý rok organizuje CFT Academy počas letných prázdnin. Dievčatá sa na ne vracajú každý rok a, samozrejme, sa na týchto kempoch vždy zúčastnia aj nové dievčatá. Tento rok sa dievčenský kemp na východe uskutoční opäť na Sigorde pri Prešove a to od 15. júla do 20. júla 2024. Kemp je vhodný pre pokročilé, ale aj pre malé začínajúce futbalistky.
Zaujímavý bude aj boj o titul Majstra Slovenska - zástupcu v Lige Majstrov. Bude to súboj medzi Spartakom Myjava a Ružomberkom. V hre je ešte Slovan Bratislava. Mládežnícke reprezentačné tímy WU17 a WU19 sa dostali do elitnej súťaže Ligy A, kde ich tento rok čakajú zaujímavé zápasy."
Stále je v spoločnosti stigma, že ženy nemôžu byť iba profesionálne športovkyne, že to nie je skutočná práca pre ženu, hovorí vodná slalomárka Zuzana Paňková, ktorá bodovala na olympiáde v Paríži.
Pred finále odkázala všetkým, čo ju šikanovali a spochybňovali, či je vôbec žena. “Najlepšou odpoveďou svetu bude zlato,” povedala médiám alžírska boxerka Imane Khelifová.