Technický delegát z Jasnej: Vylučujem konšpiračné teórie Shiffrinovej o zmanipulovaných pretekoch

10. 3. 2021 |
 

Technický delegát pretekov Jasná 2021 Bohumír Zeman odmieta tvrdenia Mikaely Shiffrinovej o zmanipulovaných pretekoch obrovského slalomu.

Mikaela Shiffrinová počas pretekov. FOTO TASR/AP.

Technický delegát Medzinárodnej lyžiarskej federácie (FIS) Bohumír Zeman vylúčil, že pred jazdou Mikaely Shiffrinovej v 2. kole obrovského slalomu v Jasnej mohlo prísť k manipulácii. Americká lyžiarka vyjadrila po nedeľných pretekoch nespokojnosť s postupom organizátorov.

Oprava bránky po finiši víťaznej Slovenky Petry Vlhovej podľa nej zámerne trvala neobvykle dlho. Shiffrinová si neudržala vedúcu pozíciu a klesla na tretie miesto.

"Nalomená tyč pred cieľom, okolo ktorej prešla Vlhová, sa pred jazdou Shiffrinovej opravovala natiahnutím terča na pôvodnú nalomenú tyč. Túto opravu vykonal chorvátsky technik. O výmene tyče rozhodol poľský technický delegát, ktorý mal úsek na starosti.

Všetko potvrdil pomocou vysielačky taliansky riaditeľ FIS Svetového pohára žien. Štartér (Slovák) bol riaditeľom informovaný, že z bezpečnostných dôvodov preteky prerušia, aby sa nalomená tyč mohla vymeniť.

Mikaela Shiffrinová na štarte čakala, ale to sa stáva

Shiffrinová v tej chvíli, bohužiaľ, musela počkať na štarte, kým dostane povel, čo je pre skoncentrovaného pretekára vždy nepríjemné, ale nie je to výnimočné. Preto pretekár dostáva čas znovu sa pripraviť a skoncentrovať," uviedol Zeman prostredníctvom Facebooku.

Bývalý česko-slovenský reprezentant následne uviedol dôvody, pre ktoré nemohlo prísť k manipulácii: "Medzinárodné lyžiarske preteky FIS prebiehajú tak, že hlavný rozhodca je pre nestrannosť vždy z inej ako hostiteľskej krajiny. Dohliada predovšetkým na dodržiavanie pravidiel spolu s ďalšími členmi jury, riaditeľom pretekov a arbitrom.

V nedeľu nastala ideálna situácia na prerušenie pretekov vzhľadom k počasiu a stavu trate. Zdravie pretekárov je najvyššou prioritou a je na prvom mieste, pretože už prišlo k zraneniam očí, brucha i k úmrtiam.

Konšpiračnú teóriu o tom, že na Slovensku malo prísť k naťahovaniu štartového intervalu Shiffrinovej kvôli Vlhovej, vylučujem. Shiffrinovú majú na Slovensku radi. Mrzelo by ma, keby na dokonale zorganizovaných pretekoch zostala čo i len drobná čiastočka sprisahaneckej teórie."

 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo