FK Senica bojuje o prežitie s novým slovenským majiteľom

13. 5. 2020 |
 

FK Senica opäť mení majiteľov. Opäť dostáva akési záchranné lano, ktoré ju má udržať medzi slovenskou futbalovou elitou.

Foto - TASR

Predstavte si americký filmový trhák. Hlavný hrdina visí na hrane útesu. Zrazu priletí záchranné lano. Chytí sa. Znova padá a visí na hrane. Ďalšie záchranné lano. 

Teraz sa prenesieme z filmového plátna na to futbalové. FK Senica opäť mení majiteľov. Opäť dostáva akési záchranné lano, ktoré ju má udržať medzi slovenskou futbalovou elitou.

FK Senica v rukách venezuelského majiteľa

V roku 2018 hodilo už spomínané záchranné lano klubu firma Peeble Beach Investments, ktorej vedúcim členom predstavenstva bol Philip Hugo Valentiner Rojas. Firma, ktorá má sídlisko v Madride vyzerala, že to so senickým futbalom myslí vážne. Po svojom príchode nastala trénerská výmena keď Tona Caantena nahradil portugalský kouč Frederico Ricardo.

Po prvom polroku však opäť Senica upadla do hernej agónie a v priebehu roku vymenili ďalších dvoch trénerov – Richarda Cheuá a Michala Ščasného. Po hernej stránke sa klub držal na spodných priečkach tabuľky, tesne nad zostupom. Avšak ten najdôležitejší „boj“ sa neodohrával na trávniku ale vo vnútri klubu.

Už od začiatku pôsobenia venezuelského majiteľa Rojasa panovali v klube čudné vlastnícke pomery. Vrcholom všetkého bolo, keď doslova odišiel z klubu a zastavil všetky finančné toky doň. Klub zostal bez peňazí. Podľa slov hráčov a doposiaľ medializovaných informácií, ľudia pracujúci pre klub, tréneri, maséri, správcovia, hráči nevideli peniaze na výplatnej páske od októbra 2019. Ako priznal aj bývalý tréner Michal Ščasný, niektorým hráčom dokonca platil obedy zo svojho vlastného vrecka.

Prvé záchranné lano sa odtrhlo. Senický futbal visel nad priepasťou zániku a stále mu dochádzalo čoraz viac síl. Klub na svojich sociálnych sieťach nezverejňoval žiadne relevantné informácie. Jediné, čoho sa fanúšikovia dočkali, boli akési oznámenia typu „Klub pokračuje v rokovaniach“. 

Na prelome desaťročia, začiatkom februára, svitla pre Senicu nádej na nový začiatok. O klub sa zaujímal údajný český podnikateľ František Moric, ktorý bol po niekoľkotýždňových rokovaniach pripravený prevziať klub. Transfer však stroskotal na základe veľkých kontroverzií a nejasností, ktorý boli v úzadí celého predaja. Priepasť sa stále zdala čoraz bližšie a vyzeralo to, že Záhoráci nenastúpia do jarnej časti Fortuna Ligy. 

FK Senica a Oldřich Duda

V hodine dvanástej sa však podarila záchrana futbalu v Senici. Český podnikateľ Oldřich Duda so svojou slovenskou firmou prebral klub a podľa jeho slov ho riadi ako krízový manažér. V obchodnom registri je klub stále registrovaný na meno bývalého majiteľa Rojasa. Cieľom nového vedenia bude stabilizovať financie v klube a pokúsiť sa začať odznova. Všetky problémy sa však príchodom nového vedenia vyriešiť nedajú a postupne vyplavujú na povrch.

Posledné dni prešla médiami správa a ukončení kontraktu s slovenským stredopoliarom Denisom Baumgartnerom. Podľa jeho slov mu klub dlhuje vyše 70 000 eur. Baumgartner pre Šport.sk uviedol „Napriek všetkému som mal záujem zotrvať v klube, ale klub sa ku mne a k môjmu právnemu zástupcovi správal neakceptovateľne. Preto si už za súčasného vedenia neviem predstaviť moje ďalšie pôsobenie v FK Senica.“

V oficiálnom stanovisku klubu zaznelo, že je nemožné vzhľadom na aktuálnu situáciu splniť požiadavky, ktoré sú dané a preto nechávajú Denisa Baumgartnera odísť ako voľného hráča, s prísľubom uhradiť všetky pozdlžnosti čo najskôr.

Senický futbal si toho užil za posledné roky dosť. Výmeny majiteľov, výmeny trénerov, odlivy veľkého počtu hráčov, finančné problémy, hrozba zostupu a mohli by sme pokračovať. Jediné zostáva dúfať, že sa novým majiteľom podarí zastabilizovať finančnú situáciu v klube a Senica zostane naďalej súčasťou najvyššej slovenskej súťaže. 

 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo