Českom po MS U20 otriasa škandál. Šéftréner Pešán otvorene kritizoval hráča za prístup. Expert poukazuje na Slovensko

9. 1. 2021 |
 

MS v hokeji do 20 rokov, MS u20, Slovensko, Česko, Filip Pešán, Michal Teplý, hokej, kritika. Český hokej zažíva úpadok. Na nedávnych MS v hokeji do 20 rokov totiž skončili tretíkrát za sebou na siedmom mieste, čo neteší predstaviteľov českého hokeja.

Michal Teplý sa v pozadí pri striedačke teší so spoluhráčmi z gólu. FOTO IIHF.com.

MS v hokeji do 20 rokov, MS u20, Slovensko, Česko, Filip Pešán, Michal Teplý, Maxim Čajkovič, hokej, kritika. Pár dní po skončení turnaja hodnotil vystúpenie českých juniorov aj šéftréner Filip Pešán. Hoci dokázali vyhrať nad favorizovaným Ruskom 2:0, ku ktorému pridali povinnú výhru nad Rakúskom 7:0, opäť nedokázali prejsť cez štvrťfinále.

To si všimol aj šéftréner českej hokejovej reprezentácie Filip Pešán, ktorý podrobil ostrej kritike najmä prácu klubov a trénerov v Česku.

„V kluboch nefunguje pracovná morálka, ako by mala. Bohužiaľ, musíme vymýšľať metódy ako kontrolovať a prípadne prenasledovať kluby a ich trénerov, ktorí nepracujú, ako by mali,“ povedal vo videorozhovore pre hokej.cz Pešán.

Filip Pešán chce trestať kluby a trénerov

Podľa jeho slov zväz dokonca musí hľadať spôsoby, ako jednotlivé kluby a nedostatočne pracujúcich trénerov budú trestať.

„Bohužiaľ, vymýšľame, mechanizmy, ako trénerov meniť ako perzekuovať kluby. Náš počet trénerov i hráčov však nie je taký ako vo vyspelých hokejových krajinách.“

„Preto nám to zatiaľ nefunguje. Doba presviedčania už končí a musíme používať oveľa viac tvrdšie nástroje,“ pokračoval Filip Pešán.

Kauza Michal Teplý vs. Filip Pešán

Šéftréner hokejovej reprezentácie tiež poukazoval na konkrétne prípady, kedy hráči nedostatočne pracovali už na reprezentačných akciách. Ako príklad uviedol novembrový zraz národného A-tímu pred turnajom Karjala Cup, kam pozval aj niekoľko juniorov.

„Nechcel som o tom hovoriť, aby som nerozhodil tím pred šampionátom, ale pre mňa je nemysliteľné, aby som musel pre prístup k tréningu zvyšovať hlas na Michala Teplého, ktorý bol ako junior pozvaný na zraz národného tímu,“ uviedol Pešán.

Český hlavný kouč reprezentácie navyše prízvukoval, aby si jeho slová mladý útočník, ktorý nedávno podpísal kontrakt s Chicagom, vzal k srdcu.

„Dúfam, že to preňho bola hanba. Dúfam, že to tak bude brať, aj keď si prečíta, čo som povedal. Bol som v šoku, ako tí hráči na tréningu vyzerali a ako k nemu pristupujú."

"Pozor, ale neboli takí všetci. S niečím takým nemôže Karel Mlejnek (tréner juniorského výberu Česka pozn. red.) čokoľvek robiť, s tým sa nedá konkurovať Kanade či Amerike,“ dodal Pešán.

Michal Teplý reagoval na kritiku z kempu Chicago Blackhawks

Na slová reprezentačného kouča reagoval aj samotný hráč, ktorý sa už pripravuje na začiatok sezóny NHL v kempe Chicago Blackhawks.

„Najskôr som tomu nechcel veriť, myslel som si, že toto sa nerobí. Existuje nepísané pravidlo, že sa verejne nemenuje. Potvrdilo sa mi, aký ten človek je,“ povedal v rozhovore pre idnes.cz Teplý, ktorý pôsobil v mládežníckych tímoch aj v Liberci, odkiaľ Pešán prišiel k reprezentácii Česka.

„Poznám ho dlho. Je to hlavný tréner národného tímu, nemal by som o ňom hovoriť hnusné veci, ani nebudem. Kto sa pohybuje v hokeji, vie, kto aký je,“ dodal Teplý.

Mladý útočník dokonca prezradil aj to, načo narážal Pešán, keď hovoril o jeho nedostatočnej morálke na tréningu. „Vybavujem si jednu situáciu, utiekol mi puk do stredného pásma. Nezobral som si ho späť, pokračoval som v cvičení v tom, že mi chalani pošlú ďalší, aby som nezdržoval.“

„V tom pán Pešán buchol, prečo si puk nevezmem späť. To má byť asi ono,“ vysvetľoval Michal Teplý, ktorý dodal, že naňho potom ešte Filip Pešán chvíľu kričal.

Expert uvádza prípad Maxim Čajkovič

S vyjadreniami Filipa Pešána však nesúhlasí tréner juniorky Slavie Praha Milan Antoš. Ten dokonca poukazoval na prípad Maxima Čajkoviča, ktorého pred šampionátom slovenskí tréneri vyradili z mužstva za porušenie hodnôt tímu, keď tvrdo narazil v modelovanom súboji spoluhráča na mantinel.

„Slováci riešili podobný problém a svojho najlepšieho hráča jednoducho na majstrovstvá sveta nezobrali. Pešán pritom pracoval s Teplým dva roky v Liberci. Potom ho vezme na Karjalu, kde nemá správny prístup," vravel pre ČT Sport.

"Napriek tomu ale na „dvadsiatkach“ hral v prvom útoku, aby bol v tíme pokoj a má druhý najväčší ice-time na turnaji. To je predsa zlé. Buď ho do tímu nemali brať, alebo sa to vôbec nemalo dostať z kabíny,“ dodal na záver kouč, ktorý je zároveň aj expertom ČT Sport.

 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo