Zomrela olympijská víťazka Dana Zátopková. Mala 97 rokov

13. 3. 2020 |
 

Dvojnásobná olympijská medailistka v hode oštepom Dana Zátopková bola aj dvojnásobnou majsterkou Európy. S Emilom Zátopkom tvorili jeden z najznámejších športových párov sveta.

Dana Zátopková na beseda s čs. olympionikmi v bratislavskej Inchebe 2. mája 2012. Foto TASR - Vladimír Benko

Vo veku 97 rokov zomrela Dana Zátopková, olympijská víťazka v hode oštepom. Zlato pre Československo získala v Helsinkách 1952, kde jej manžel Emil ako jediný atlét histórie vyhral beh na 5000 m, 10.000 m i maratón.

Jedna z najrešpektovanejších a najobľúbenejších českých osobností skonala v piatok ráno v Ústrednej vojenskej nemocnici. "Nikdy na Danu nezabudneme. Bola to osobnosť, nedá sa vyjadriť slovami, ako veľmi nám bude veľmi chýbať. Bola múdra, zábavná a vtipná," povedal predseda českého zväzu olympionikov Oldřich Svojanovský, ktorého cituje aj idnes.cz.

Zomrela Dana Zátoková

O 13-násobnej majsterke Československa v hode oštepom Dane Zátopkovej sa nedá hovoriť bez toho, aby sa nespomenul jej manžel, Emil Zátopek. Emil a Dana Zátopkovci tvorili nielen jeden z najznámejších športových manželských párov na svete, ale narodili sa v rovnaký deň a aj rok. Ani dátum svojho sobášu nenechali na náhodu. Manželský sľub spečatili v deň svojich 26. narodenín 19. septembra 1948, niekoľko dní po návrate z londýnskych olympijských hier (OH), na ktorých Emil Zátopek získal svoju prvú zlatú olympijskú medailu v behu na 10.000 metrov.

Ich manželstvo sa stalo zväzkom výnimočných športovcov a ľudí, ktorým boli blízke olympijské myšlienky a hodnoty. Prekonali nielen príkoria zo strany komunistického režimu po roku 1968, ale zmierili sa aj s tým, že nemohli mať potomkov.

Zomrela Dana Zátopková

V rovnaký deň a rok 24. júla 1952 manželia získali aj zlaté medaily na OH v Helsinkách. Zátopek triumfoval v behu na 5000 m a Dana Zátopková vyhrala súťaž v hode oštepom.

Dana Zátopková, rodená Ingrová sa narodila 19. septembra 1922 vo Fryštáte (dnes Karviná). Najprv sa venovala hádzanej. V roku 1949 sa dokonca stala s vtedajším tímom Slováckej Slavie aj hádzanárskou majsterkou Československa. V tom čase si už prešla prvým olympijským krstom. V roku 1948 na londýnskych OH skončila v hode oštepom siedma. O štyri roky neskôr v roku 1952 si z helsinských OH odniesla zlato. Okrem olympijského zlata získala aj striebro, ktoré si priniesla z rímskych OH v roku 1960.

Vynikajúca oštepárka dosiahla počas kariéry v rozmedzí rokov 1947-1960 trinásť titulov majsterky Československa. V rokoch 1954 až 1958 sa stala aj majsterkou Európy. Druhý titul majsterky Európy okorenila aj svetovým rekordom 55,73 m. Športovú kariéru ukončila v roku 1962 a venovala sa trénerstvu. V rokoch 1964-1980 pracovala ako ústredná trénerka vrhov pri vtedajšom československom atletickom zväze a v rokoch 1960-1972 bola aj členkou ženskej komisie IAAF.

Legendárnu oštepárku Danu Zátopkovú ocenila v roku 2009 Európska atletická asociácia (EAA) za jej prínos k rozvoju českej atletiky. Olympijskej víťazke a bývalej svetovej rekordérke vystavila diplom v rámci svojho nového projektu s názvom "Women's Leadership Award" (Cena pre ženu vo vedúcom postavení). V roku 2016 jej vyšla kniha spomienok "Náš život pod pěti kruhy".