Zomrel legendárny krasokorčuliar Karol Divín. Mal 86 rokov

6. 4. 2022 |
 

Karol Divín bol prvý z trojice slovenských a zároveň bratislavských krasokorčuliarov svetového mena. Ako prvý zo Slovenska získal medailu na ZOH, majstrovstvách sveta i Európy a bezprostredne ovplyvnil rast najúspešnejšieho z tohto tria – Ondreja Nepelu.

Športovou legendou sa na galavečere "Športovec roka 2015" stal krasokorčuliar Karol Divín. Foto TASR - Martin Baumann

Vo veku 86 rokov zomrel v stredu po dlhej chorobe bývalý československý krasokorčuliar Karol Divín, strieborný medailista zo ZOH 1960 v Squaw Valley. TASR informáciu potvrdil Slovenský krasokorčuliarsky zväz (SKrT).

Karol Divín získal množstvo trofejí

Karol Divín bol tiež dvojnásobný majster Európy (1958, 1959), strieborný aj bronzový medailista z majstrovstiev sveta (striebro 1962, bronz 1964) aj z majstrovstiev Európy (striebro 1957, 1962, bronz 1954, 1955, 1956, 1964).

Na konte mal jedenásť titulov majstra Československa v krasokorčuľovaní. Potom sa z neho stal úspešný tréner a istý čas rozhodoval súťaže profesionálov.

Divín bol svetoznámy

Bol prvý z trojice slovenských a zároveň bratislavských krasokorčuliarov svetového mena. Ako prvý zo Slovenska získal medailu na ZOH, majstrovstvách sveta i Európy a bezprostredne ovplyvnil rast najúspešnejšieho z tohto tria – Ondreja Nepelu.

Bývalý československý krasokorčuliar Karol Divín.  Foto - olympic.sk 

Má členstvo v Sieni slávy Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) a ocenili ho Striebornými kruhmi SOŠV (2000) a Zlatým odznakom SOŠV (2011).

Karol Divín - životopis

Karol Divín sa narodil ako Finster 22. februára 1936 v maďarskej Budapešti. Jeho mama Irma bola Češka, otec Anton Maďar nemeckého pôvodu. Ako povedal vo viacerých interview:

„Všade vo svete hovorím, že som Stredoeurópan... Babička pochádzala zo Slovenska, otec z Maďarska, mamička z Plzne... Žiadne miesto nepreferujem. Narodil som sa v Budapešti, vyrastal v Bratislave, najviac som sa kamarátil s viedenskými korčuliarmi. Jedno spojivo teda mám – Dunaj..."

Rodina Finsterovcov koncom druhej svetovej vojny utiekla pred frontom z Maďarska do Prahy a odtiaľ na Slovensko do Bratislavy, kde sa usadili. Po príchode otec zmenil Karolovi priezvisko podľa priezviska jeho starej matky.

Divínova rodina žila na Vajnorskej ulici na Tehelnom poli. Odtiaľ mal blízko na všetky športoviská - prejavoval veľký záujem o loptové hry, futbal a tenis. Otec ho však striktne viedol ku krasokorčuľovaniu, keďže aj on bol bývalý krasokorčuliar (trojnásobný majster Maďarska) a tréner. Od detstva syna aj sám trénoval.