ZOH 2022 Rusko (ROC) porazilo Švédsko a ide do finále

17. 2. 2022 |

Hokejisti Ruského olympijského výboru (ROC) sa stali druhými finalistami olympijského turnaja v Pekingu.

Hráči Švédska na olympiáde v Pekingu.  Foto - TASR/AP

Hokejisti Ruského olympijského výboru (ROC) sa stali druhými finalistami olympijského turnaja v Pekingu. V piatkovom semifinále zvíťazili nad Švédskom 2:1 po predĺžení a samostatných nájazdoch.

Švédi nastúpia v zápase o bronzové medaily proti Slovensku (sobota 19. februára o 14.10 SEČ).

Druhé semifinále prinieslo taktickú bitku s dôrazom na defenzívu. Obojstranné minimum chýb vyústilo do nerozhodného výsledku po riadnom hracom čase. Slepyšev otvoril skóre v 15. sekunde druhej tretiny po individuálnej akcii, v 47. vyrovnal Lander, keď zakončil švédske prečíslenie.

O víťazovi nerozhodlo desaťminútové predĺženie, ale až samostatné nájazdy. Po dvoch úspešných strelcoch na oboch stranách rozhodol o postupe ROC Arsenij Gricjuk, ktorý uspel v ôsmej sérii.

ZOH 2022 Švédsko Rusko (ROV) hokej ONLINE dnes LIVE semifinále

ZOH 2022, hokej, semifinále:
      ROC - Švédsko 2:1 pp a sn (0:0, 1:0, 0:1 - 0:0, 1:0)
      Góly: 21. Slepyšev (Karnauchov, Jakovlev), rozh. sam. nájazd Gricjuk - 47. Lander (Pudas, Bromé). Rozhodovali: Bruggeman (USA), Gouin (Kan.) – Hynek, Ondráček (obaja ČR), vylúčení: 2:2 na 2 min., presilovky a oslabenia: 0:0, 1161 divákov.
      ROC: Fedotov - Nesterov, Nikišin, Jelesin, Jakovlev, Vojnov, Telegin, Šaripzjanov - Semjonov, Šipačov, Čibisov - Gricjuk, Tkačov, Gusev - Voronkov, Karnauchov, Slepyšev - Grigorenko, Andronov, Plotnikov
      Švédsko: Lars Johansson - Bengtsson, Fantenberg, Folin, Holm, Pudas, Tömmernes, Lennström - Klingberg, Lander, Bromé - Olofsson, Wallmark, Holmberg - Linus Johansson, De La Rose, Everberg - Friberg, Krüger, Nordström - Rydahl

Oba tímy si uvedomovali dôležitosť zápasu a na ich hre v prvej tretine to bolo cítiť. Nad ofenzívnymi snahami prevládali pozorné defenzívy a gólových príležitostí bolo minimum. Viac ich mali Švédi, blízko ku gólu boli v 12. minúte, ale Nordströmov teč Bengtssonovej strely skončil na žŕdke.

Švédi sa v úvode zápasu dostali k presilovke, v ktorej si však nevypracovali vážnejšiu šancu. Ideálne so svojou početnou výhodou v 17. minúte nenaložili ani ruskí hokejisti, ktorí sa o ňu pripravili už po 5 sekundách, keď fauloval Tkačov. Už po 15 sekundách druhej tretiny sa Slepyšev pri mantineli zbavil obrancu Folina a po úniku si poradil aj s brankárom Johanssonom.

Rozhodli samostatné nájazdy

Hráči ROC držali tesný výsledok vďaka častému držaniu puku, no v 30. minúte mohli inkasovať. Po chybe Vojnova sa do šance dostal Nordström, avšak brankára Fedotova neprekonal. Švédi sa snažili vyrovnať, no v druhej tretine nedokázali prekvapiť organizovanú defenzívu súpera, ktorý hrozil brejkami. Severanom to vyšlo v 47. minúte. V ofenzívnej akcii štyroch proti trom dokázali prečísliť ruskú obranu, po Pudasovej strieľanej prihrávke a teči Tömmernesa dorazil puk do bránky Lander.

Miernu prevahu mali po inkasovanom góle ruskí hráči, ale bez výraznejších gólových šancí. Naďalej sa hralo vo vysokom nasadení a s dôrazom na defenzívu. Obojstranné čakanie na väčšiu chybu súpera nevyústilo v presilovku a zápas dospel do predĺženia. Desaťminútovka hry troch proti trom priniesla niekoľko šancí rozhodnúť, ale nepodarilo sa to Bromému, Nordströmovi ani Karnauchovovi.

O druhom finalistovi napokon rozhodli samostatné nájazdy. V nich sa postupne presadili Wallmark, Gusev, Nordström a v kritickej situácii ruského tímu Jakovlev vyrovnal na 2:2. Päť sérii neprinieslo rozhodnutie, po otočení poradia sa v 8. sérii presadil Gricjuk, ktorý rozhodol o postupe ROC.

ZOH 2022 hokej

Švédsko Rusko (ROV) 1:2, online prenos a výsledok dnes (piatok 18.2.)

Ruský olympijský výbor
2 : 1
(0:0, 1:0, 0:1 - 0:0)
[ po s.n. 3 : 2 ]
Švédsko

Góly a asistencie: 21. Slepyšev (P. Karnauchov, J. Jakovlev), rozh. náj. Gricjuk – 47. Lander (Tömmernes, Pudas). Rozhodca: Bruggeman A. (CAN), Gouin O. (CAN) – Hynek D. (CZE), Ondráček J. (CZE).
Ruský olympijský výbor: Ivan Fedotov (T. Biljalov) – Nikišin, Nesterov, Jelesin, J. Jakovlev (A), S. Tělegin, Vojnov, Šaripzjanov – Čibisov, Šipačov (C), Semionov – Tkačov, Gricjuk, N. Gusev – D. Voronkov, P. Karnauchov, Slepyšev – Andronov (A), S. Plotnikov, Kajumov – Grigorenko.
Švédsko: Lars Johansson (Hellberg) – Fantenberg, L. Bengtsson, Folin, P. Holm, Tömmernes (A), Pudas, Lennström – C. Klingberg, Lander (C), Bromé – F. Olofsson, Wallmark, Holmberg – Everberg, Linus Johansson, J. de La Rose – Friberg, Rydahl, Krüger (A) – Nordström.
70:00 gól V samostatných nájazdoch zvíťazil tím Ruský olympijský výbor.
Autorom víťazného gólu je ARSENIJ GRICJUK.
46:22 gól Švédsko dalo gól!
Tri korunky predsa strieľajú vyrovnávajúci gól. Nádherný prechod do pásma a následnú strelu predviedol Pudas. Následne pálil Tömmernes a kapitán ANTON LANDER výborne dorážal pred bránou a razom je vyrovnané. Asistencie: Tömmernes H., Pudas J..
20:15 gól Olympijskí športovci z Ruska práve vsietili gól!
Už po pätnástich sekundách druhej tretiny je skóre duelu otvorené. Po famóznom zrýchlení a natlačení sa do brány od ANTONA SLEPYŠEVA cez obrancu Švédska a následnom blafáku na Johanssona vedú Rusi 1:0 Asistencie: Karnauchov P., Karnauchov P..